mVZIEK, LËTTEREX EX KUX9T. Massenet is bezig met voor de opera te Gendve een nieuwe bewerking te maken van zijn „Don César de Bazan", die in 1873 te Parijs slecbts enkele malen opgevoerd werd en weinig succes had. Men is bezig bet orkest van 't Tlié- utre de la Mouuaie te Brussel te veranderen, zoodat het hooger en lager kau worden ge plaatst, naar gelang de muziek het iu ver houding tot de vocale krachten vordert. Bij de Wagnersche opera's wordt 't orkest die per neergelaten. Max Bruch is te Leipzig aangekomen, om de repetities voor de eerste opvoering „Loreley," die tegen half September wordt verwacht, persoonlijk te leiden. Te Weenen doet men pogingen om eene Liszt-Vereeniging" te stichten, geheel gewijd aan de uitvoering der compositiën van die.i meester. Vau de 1233 werken van Liszt ziju er te Weenen uog slechts 206 gespeeld. Professor Theodor Levin verklaart in het laatste nommer der Kunstchronikdat van de 141 oud-Nederlandsche schilderijen (Vlaamsche en Hollaudsche) in bet Staael- sche lnstitut te Frankfort58, en 3 uog niet gecatalogiseerde, in 't geheel 61on echte handleekeningeu dragen. Hij stelt voor, dal het bestuur dtr stad een scheidsgerecht van deskundigen benoemen zal om zijn beweren te onderzoeken, en noemt een voor eeu tie schilderijen, waarop de haudleeke- uing des schilders is uagemaakt, hoewel dit niet noodig wasdaar aan de echtheid der werken, op een paar na, niet te twijfelen valt. OFFIC1EELE BEUICHTEX. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheidde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift ingesteld bij H. D. besluit van 22 Sept. 1855 n°. 64, toegekend aan: Jaapje Van Antwerpen, te Maasdam, wegens hare menschlieveude po gingen tot redding van een knaap, die in het water der zoogenaamde Oude Vliet al daar was geraakt, op 25 Juli 1887P. Willems, schoenmaker te Middellaar (Mook) wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de Groote Kolk op het Broek aldaar, op 12 Juli 1887; J. P. Van den Boogaard, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit de Brouwersgracht aldaar, op 11 Juli 1887 J. Van Weesel, werkman te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit het Weslerdok aldaar, op 5 Juli 1887; J. C. Keyser, makelaar te Amster dam wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit de Lijnbaansgracht aldaar, op 9 Juli 1887. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester: van Raalte H. N. Osse, secretaris dier gemeente, van Swalmen P. J. H. Heu- drickxvan Zwijndrecht P. J. A. De Bruine, secretaris dier gemeente; van Wilnis J. G. De Voogt; van Oerle P. Lathouwers; van Rbeden mr. A. H. Brandt; van Montfoort W. J. Van Erpers Koijaards; van Linscho- ten P. H. Knook, secretaris dier gemeente en van Opsterland M. N. Wijt. Door Z. M. is benoemd: tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland, pro vincie Zuidholland, mr. J. P. K. Tak van Poortvliet. Door Z. M. is A. Doijer, commissa ris van politie te Leeuwarden, tevens be noemd tot commissaris van rijkspolitie. Door Z. M. zijn benoemdtot ont vanger der dir. bel. en acc. te Wormerveer J. M. Burgerhoudt, outv. derzelfde midde len te Waalwijk; tot outv. der dir. bel. en acc. te Veeuendaal E. C. F. E. Von Krip- pendorff, ontv. derzelfde middelen te Sloten. Door Z. M. is aan C. Boonacker, op ziju daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen. Door Z. M. is, met ingang van 1 Sept. e. k., voorloopig voor den tijd van één jaar, gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger hier te lande, met bestemming om als leeraar in de geniewetenschappen werkzaam te worden gesteld bij de kon. mil. academie, de lste luit. G. B. H. F. Alpherts, van het wapen der genie van het leger in Ned.-Indie, met verlof hier te lande. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, de dir. vau het post- en telegraaf kantoor te Boxmeer, J. A. De Man, terug gebracht tot den rang van telegrafist le kl Door Z. M. is met ingang van 15 Sept. 1887, aan den klerk ter directie der rijks postspaarbank J. Laugeveldop zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit die betrek king. De minister van financien zal op 1 Sept. a. s. geen audiëntie verbenen. Ê3U. sa-c JML JBJB tSst «C3 'JBH3 BINNENLANDSCHË BERICHTEN Verkiezingen. Door de anti-revolutionairen te Woerden zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de hh. mr. U. H. liuber te Leeuwaiden en jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort te Utrecht. Ook prof. H. L. Drucker heeft, volgens het Vad., voor de hem te Winschoten aan geboden candidatuur voor de tweede kamer bedankt. De hh. mr. J. Van den Bieseu en dr. H. Schaepman hebben aan de kiezers in het hoofdkiesdistrict Breda een schrijven gericht, waarin zij o. a. verklaren bij hunne in zake de grondwetsherziening aangenomen houding, ook in het geval eener herkiezing, te vol harden. Zij onderschrijven ten volle de be sluiten waartoe de Algemeene Bond van 11. K. kiesvereenigingen, tot welke ook de Ka tholieke Kiesvereeuiging in het hoofdkies district Breda is toegetreden, blijkens zijn manifest gekomen is; met name de verkla ring: yde wijzigingen in hoofdstuk V111 van de defensie zijn ounoodig en hoewel niet iu strijd met de Katholieke begiuselen, in de gegeveu omstandigheden verwerpelijk." De minister van financien maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f24,850,591),475 en bij de betaalmeesters. 2,121,711,82 Te zamen f20,972,801,795 In bijvoegsels tot de Staatscourant van 80 Augustus wordt medegedeeld het verslag over het jaar 1&86, door den raad van toezicht op de spoorwegdiensteu aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid uitgebracht. De generaal-majoor M. 11. Timmerman, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zal ons land op de internationale conferentie van het Roode Kruis te Karls ruhe vertegenwoordigen. De 2de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bevat een opbrengst van f 18,054,06 zijnde het totaal van 50 locale comité'» waaronder Alten a/d Rijn met Goudsche Sluis met f812,185, Hazerswoude (dorp) met f254,615, Aariau- derveen f 182,10. De groote paradedie aanstaanden Woensdag bij gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. prinses Wilhelmina te 12 uren in de Maliebaan le Den Haag zal worden gehouden, zal gecommandeerd wor den door den kolonel jhr. Van Pestel, com mandant van het 2e reg. vela-artillerie. In verband met de door officieren der cavalerie op Seinpost te Scheveningen ge pleegde'ongeregeldheden maakt de Haagsche correspondent van de Arnh. C. gewag van een in de residentie loopend praatje, dat het daar in garnizoen liggend regiment hu zaren naar Venloo en dat van Venloo naar Den Haag zou verlegd worden. In het Vad. wordt door Terentius ge klaagd over de hardvochtigheid der men- schen, die zich om de dieren in het hon- denasyl te 's Hage niet bekommeren, en hulp gevraagd, opdat het asyl blijve bestaan. Hij schrijft o. a. het volgende: ^Ofschoon het voor de verloren honden een geluk is, dat zij in het asyl een onder komen vinden, hebben zij daar toch een treurig leven. Een hond hoort thuis in een gezin; hij moet menschen hebben, aan wie hij zich hecht, die soms met hem praten en hem liefkoozen; en dan, ja dan is hij steeds gereed zijn leven op te offeren, om dat van zijnen meester te redden. Maar in een hok aan een ketting te liggen en dat in zulk een hitte, zonder dat hij iemand toebehoort; zoo af te wachten of zijne oude meester hem soms opvraagt, of een nieuwe meester hem koopt of de chloroform een eind aan zijn leven maakt dat is een treurig bestaan. Ja, toen mevrouw Van Manen nog leefde, toen was het hun gouden tijd. Die kookte zelve voor de honden! Wie heeft er ooit van gehoord? Eene rijke dame, die al de genoegens van het leven kan genieten, maar verkiest voor hare arme honden zelve het voedsel te koken, het hun zelve toe te die nen, en dan met elk van hen een vrien delijk woordje te spreken. O wat was het een gejuich, als hun be schermvrouw kwam! Dan waren ze uitgela ten! Dat was in hun treurig bestaan het eenige gelukkige uurtje van den dag. Maar de beschermvrouw is dood en is hare zorg voor de arme honden nu ook met haar van deze hardvochtige aarde geweken? Gelukkig niet! Haar echtgenoot, de edele meuscheu- en dierenvriend, heeft het werk voortgezet. Een nieuw bestuur is in wor ding, dat zich met het beheer zal belasten." Terecht is er reeds vaak op gewezen, dat het groote badhuis in onze eerste Hol- «os» SÉL-J fit. jSÈL. w«*. landsche badplaats zich moet vergenoegen met den naam ^Kurhaus," een naam, die natuurlijk door badgasten van velerlei natie, maar lang niet 't minst door onze landge- uooten in schilderachtige verscheidenheid wordt geradbraakt. Nu echter lezen we van een yTtiéfttre du Kurhaus de Scheveuingue." We bjvelen ieder aan eens te beproeven, hoe vloeiend zich dat laat lezen en vragen bescheidenlijk of 't niet hoog tijd wordt, dat op Scheveningen de wereldtaal ^Vola- piik" wordt ingevoerd. Op den Nieuwen Scheveningschen weg nabij den eersten waterweg had gisteren- namiddag eeu ernstig ongeval plaats. Eene oude dame, die, wegens hare doofheid, de stoomtram niet hoorde aankomenwerd aan gereden op het oogenblik dat zij de rails wilde oversteken. Zij werd op verschillende plaatsen zoo ernstig gewond dat hare over brenging naar het gasthuis noodzakelijk was. Z. D. H. de prins Von Wied en zijne zonen hebben Zaterdag 11. een aanvang ge maakt met het gebruiken der zeebaden. De prins en lamilie zullen, naar uien verzekert, na vertrek van Scheveningen met ultimo September, nog een gedeelte van October in het paleis aan het Korte Voorhout te Den Haag verblijven. Een heer, die gister te Scheveniugen op het punt stond in de diepte weg te zin keu, werd nog bij tijds door twee bad knechts gered, die al zwemmende hem be reikten, en hem toen grepen. Kort na dit voorval werd een ander, die zich ook weer te ver waagde, door de badknechts uit zee gehaald en legen wil en dank naar het strand gebracht. Zondagmorgen kwam te Scheveningen voor den wal nabij de laatste zandbank, 't stoomschip Wodan van de reederij Kop Smit met een 500tal passagiers, die van den Hoek van Holland een zeetochtje maakten. Voor 't Kurhaus werd 't Wien Neêrlands bloed eu de marsch Naar de Parade door 't aan boord zijnd muziekgezelschap gespeeld. Een zestal heereu werd door een roeibootje afge haald en naar 't strand gebracht. In het Ziekenhuis te Delft is over leden mejuffr. H., die daar 27 jaar geweest was en nimmer dan bij 't verbeddeii haar legerstede heeft kunnen verlaten. Uit Ooltgensplaat wordt aan het D. v. Z. H. en Or. gemeldZoowel hier als te Willemstad wemelt het letterlijk van vreemdelingen, die getuige willen zijn van de interessante manoeuvres der land- en zeemacht. Sedert den Franschen tijd heeft Ooltgensplaat nooit zooveel bedrijvigheid binnen zijne wallen en redoutes gekend. En het aantal vreemdelingen neemt nog met den dag toe. In de 11. Vrijdag gehouden vergade ring te Goidschalkoord van de afdeeliug *de Hoeksche Waard" van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, werd door het lid van het bestuur, de heer P. Breësnee, van Oud-Beierland, in overweging gegeven, om op de algemeene vergadering der Hollaud sche Maatschappij van Landbouw, te houden te Hoorn op 8 Sept. a. s., aldaar door den afgevaardigde, de wenschelijkheid te doen uiten, dat door het hoofdbestuur met kracht bij de regeering worde aangedrongen, om den uitvoer van aardappelen uit Dnitschland naar Nederland te verbieden, ten einde te voorkomen dat de zeer gevreesde kolorado- kever, welke iu Duitschland zoovele aard appelvelden verwoest, naar ons land worde overgebracht, wat voor Nederland eene on berekenbare schade zou kannen veroorzaken, daar het duidelijk blijkt, dit insect eenmaal aanwezig, zich niet gemakkelijk laat uitroeien, immers, de Duitsche regeering heeft reeds eenige jaren vruchteloos hieraan duizenden guldens besteed, niettegenstaande breidt zich de kever van jaar tot jaar meer uit; onze regeering zou dus, niet alleen den landbou wer, maar geheel de Ned. natie voor een groote ramp kunnen behoeden, door met spoed en doortastend te handelen. De vergadering betuigde volkomen adhaesie aan het gesprokene van den heer Breësnee. Uit de Hoeksche Waard zal een adres aan de regeering gericht worden, om te verkrijgen dat ooievaars onder de beschermde vogelsoorten worden opgenomen, als zijnde dit het eenige middel om het stelen van jonge ooievaars te voorkomen. De gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis der afdeeling Amsterdam, le sectie, zullen 12 September in eene der zalen van Natura Artis Magistra den 56en verjaardag van de instelling van hun eere- teeken vieren. Op het marktplein der tentoonstelling te Amsterdam zal het Woensdag a. s., den Prinsesjesdag, recht feestelijk zijn. Te half twee uur wordt een groot kinderfeest gege ven, waarop hei jonge volkje van allerlei verrassingen zal kunnen genieten, en de kin deren, opdat de orde geen oogenblik worde gestoord, onder toezicht zullen zijn van eenige gymnastiek-onderwiizers, die zich daartoe wel willend hebben aaugebuden, 's Avonds is er een groot avondfeest, waarop het marktplein zal worden geïllumineerd op de wijze even als op den 2n Augustus, den verjaardag der koningin. Men herinnert zich hoe schilder achtig de oude buurt er toen uitzag en de bewoners van het marktplein zijn het eens, dal het op den Priusesjesdag niet minder mag wezen. Men kan dus alvast rekeuen, Woensdag eeneu rechten feestdag te zullen beleven. Omstreeks 10 uren des avonds ont stond Zondag brand op eeu der hooizolders van de Tielsche Jams-fabriek „De Betuwe", firma Bruinis C°. Het geheele hoofdge bouw brandde uit. De schade, zoowel aan werktuigen als aan producten van de nieuwe campagnes, is aanzienlijk. Door den te 9 uren van Zutfen ko menden trein is Zondagavond aan den over weg buiten Bloemendaal een man overreden, die aldaar tijdelijk als seinwachter fungeerde. Hij was onmiddellijk dood. Naar de Prov. Gr. Ct. verneemt, is te Groningen het bericht ontvangen, dat bij den minister van binnenlandsche zaken geen bezwaar bestaat, om het nader besluit der staten .van Groningen, tot heffing eener belasting op het geschat inkomen" van de ingezetenen dier provincie aan 's konings goedkeuring en aan de bekrachtiging der wetgevende macht te onderwerpen. Een 8choeumakersknecht uit Oppen huizen, bij Sneek die in minder dan drie weken circa f 2000 zoek bracht en daarna een goudsmidsrekening te Sneek valschelijk voor voldaan teekeude, is door de politie aangehouden. Zondagnacht zijn uit het militair hos pitaal te Vlissiugen twee soldaten, afkom stig van de klasse van discipline, ontvlucht. De politie, zoowel als de militaire overheid zijn terstond aan het werk getogen, om de vluchtelingen op te sporen. St. Anualand is thans het twaalfde gouden bruidspaar rijk. In de vorige week vierden de ruim 80-jarige heer Abr. Van der Welle en ziju 74-jarige vrouw hun gouden bruiloft. Man en vrouw mogen zich in het volle bezit van alle vermogens van lichaam en ziel verheugen. Hij behoort tot de oud-strijders van 1830, nam deel aan den tiendaagschen veldtocht offiler den hertog van Saxen-Weimar en was getuige, dat deze den hoed van het hoofd wierp bij het vernemen van de tijding, dat hij, op weinige uren afstands van Brussel, moest terugtrekken door de nadering der Fran schen. (if. C.) Zondagochtend was M., de agent in suikerpeenen voor de Belgische firma Witt- houck, uit Hoofdplaat met paard en tilbury naar Groede gekomen om zaken te doen. Op de terugreis kwam hijrijdende langs den rijksstraatweg van Groede naar Sohoon- dijkede stoomtram tegen. Zijn paard werd schichtig, steigerde en M. viel met tilbury en paard ten ondersteboven, met het ge volg, dat hij op de plaats dood bleef. (N. R. C.) Het programma voorh et prinsessefeest te Breda is thans vastgesteld. Des morgens zal eene taptoe op de Groote Markt plaats hebben door het muziekkorps van het 6e reg., daarna uitdeeling aan weezen van alle gezindten, en vervolgens te 12 uur parade, 's Middags vliegerwedstrijd en gedurende den geheelen dag muziek- en zanguitvoeringen op de Markt door vereenigingen uit Breda en zijne omstreken. De dag belooft dus weer opgewekt te zullen voorbijgaan. Bij het Zaterdag te Tilburg gewoed hebbende on weder, dat zich laat in den avond nog herhaalde, is de bliksem geslagen in het huis van zekeren G., in de Houtstraat, waar een begin van brand ontstond. LAATSTE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, van 29 Aug. 1887, n°. 26611, afd. O., zijn benoemd in de commissiën, in het najaar van 1887 beiast met het afnemen der examens ter ver krijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsbladn°. 127) o. a. in Zuid-Holland: a. tot lid en voorzitter: de schoolopziener in het district 's Gravenhageb. tot leden de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondissementen Schiedam, Leiden, Sommelsdijk; c. tot leden-plaatsvervangersi de schoolopzieners in het district Botterdam en in de arrondissementen Botterdam, Dor drecht en Gouda, Hedenmiddag tusschen 6 en 7 nus dreef een luchtballon in Noord-Oostelijke richting over onze stad. Van aanhangselen: was weinig te onderscheiden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2