MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïexe Uoii ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Aoii- en Feestdagen. ABOfyWEWSEWT: Zaterdag 27 Augustus 1887. 1$°. 201. ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. i Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per Xuuiuier 10 ('ent. 201» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. «TitDSKIEDWi. Door de R. K. Centrale Kiesvereeni- ging is tot candidaat gesteld voor lid van de tweede kamer der staten generaal de heer mr. J. P. Smeele, aftredend lid. Heden vergadert de R. K. Centrale Kies- vereeniging tot het stellen van een tweeden candidaat, waarvan de uitslag morgen be kend zal zijn. Door de politie alhier is aangehouden en daarna naar de gevangenis te 's Graven- hage overgebracht zekere H. D., die van eene uitstalling aan een winkeldeur een stuk katoen had ontvreemd. Tevens is door haar proces-verbaal opge maakt contra J. H. N., die bij eene quaea- tie eene meid met een mes had verwond. MITZIEK, LETTEREN £1 KUNST. Paulina Lucca heeft een engagement te New-York gesloten. De beroemde canta- trice zal 7000 frs. voor elke vooretelling ontvangen. De Munchener universiteits-bibliotheek heeft van een achterkleinzoon van Dalberg de brieven van Schiller aan den Mannhei- mer schouwburg-intendant ten geschenke ontvangen. De heer Louis Strujs, kunstschilder te Eindhoven, is door de „Rubenskring" te Antwerpen voor zijne Gobelin-schilderiDgen met den eersten prijs (gouden medaille met diploma 1ste klasse) bekroond. In Februari of Maart van het volgende jaar wordt in het koninklijk museum van kunst-nijverheid te Berlijn eene tentoonstel ling gehouden van voorwerpen, waarbij de graveer- of ciseleerkunst de hoofdrol vervult. Nadere inlichtingen worden gegeven door den hofgraveur R. Otto, te Berlijn. OFFICIEELË BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der inf., bij het 1ste reg., tot le luit., de 2de luit. A. J. Morks, van het corps; bij het 6de reg. tot kapt., de le luit. J. L. Reeringh, van het 4de reg. inf. Door Z. M. is met ingang van 1 Sept. 1887, aan mr. A. Ph. R. C. baron Van der Borch van Verwolde, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Gorsael. Volgens het door den minister van binnenlandsche zaken aan den koning inge diend verslag, was de sterkte van den eer sten ban der schutterijen, op 1 JaDuari met inbegrip van de reservebij de dienstdoende 41,217 man, bij de rustende 76,476 man. Van het eerstgenoemde getal hadden 1188 man vroeger als onderofficier en 9450 man als soldaat of milicien in het leger gediend, totaal alzoo 10,688 man; van het laatst- vermelde respectievelijk 626 en 17,207, totaal 17,833 man. Aangezien zich onder de 41,217 dienst doende schutters 19,407 man bevinden, die tot de reserve zijn overgegaan, waaronder 451 oud-onderofficieren en 3482 oud-kor poraals en soldaten, totaal 3933 man, blijkt dat de eerste ban der schutterij feitelijk niet meer bevat dan 21,910 gedeeltelijk gekleede schutters, waarvan slechts 6705 in het leger geoefend zijn geworden. Verkiezingen. De heer Keuchenius is, zoo hij herkozen wordt, van plan om legen alle voorstellen der grondwetsherziening le stemmen, omdat de kamer z. i. incompleet en daardoor on bevoegd is. „Dit standpunt eerbiedigen wij," schrijft de St., „al deelen wij het niet. Doch hoe dit ook zij, geen enkel anti-revolutionair deukt er aan, om deswege den beer Keuche nius ook maar een oogenblik los te laten. Hij wilde wel. Hij heeft het ons niet moeielijk gemaakt, en eer zelf gevraagdlaat mij tijdelijk bui ten staan. Maar wij en ons volk wilden niet." In de gisteren te Leiden gehouden vergade ring van den Zuid-Noordhollandschen katho lieken kiezersbond werd besloten, gelet op de moeielijke omstandigheden, alle door de katholieke kiesvereenigingen gestelde candi- daten over te nemen en te steunen. Door de liberale kiesvereeniging Goes is tot candidaat gesteld voor lid der tweede kamer de heer jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort. Door de kiesvereeniging de Grondwet te Amsterdam zijn gisterenavond tot candidaten gesteld de aftredende leden de hh. De Beau fort, Kist, Gildemeester, Gleichman, Cremer, Hartogh en de heer mr. A. Kerdijk. Door de anti revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje in het district Haarlem mes-meer is de heer mr. F. J. M. A. Ree kers candidaat gesteld. In het kiesdistrict Hilversum treedt aU liberaal candidaat op de heer C. J. Hacke van Mijnden, te Loosdrecht. Naar aanleiding van een bericht, consta- teereu wij dal mr. R. J. graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis heeft verklaard voor een candidatuur in het kiesdistrict Zutphen niet in aanmerking te willen komen. (D. v. Z.-R. en 'i Or.) De op Zaterdag a. s. te Groningen te hou den openbare volksvergadering, ter bespreking van de candidatuur van den heer F. Domela Nieuwenhuis, zal worden ingeleid door den heer dr. J. M. Smit van Apeldoorn, met het onderwerp.: „De staatkundige toestand van ons land." Door de anti-revolutionaire kiesvereeni ging te Yiissingen zijn tot candidaten voor de tweede kamer geproclameerd, de hh. mr. Th. Heemskerk en mr. C. Lucasse. Tot candidaten voor de tweede kamer zijn door de afdeeling Eindhoven van de kiezers- vereeniging Noord-Brabant gesteld de aftre dende leden mr. Van Baar en dr. Vermeulen. De bij het reg. grenadiers en jagers overgeplaatste kapitein II. A Calkoen en de le luit. J. M. F. J. Latour worden beiden ingedeeld bij de bataljons jagers. Men schrijft aan de Zw. Cl.: Een bericht doet de ronde, dat de Nederland- sche reiziger Schuver niet dood zou zijn en te Bahr el Ghasal vertoeft. Dit is de naam van een provincie en van een rivier in Denka of Djanghe. In een brief dd. Aug. 1883, geschreven uit Meschra-er-Rek, ont vouwt Schuver zijn plau om over Ghattas Wau en Dem Idris naar Dem Soeleyman te gaan, waar hij meende den reiziger Lnpton Bey te zullen aantreffen. Van dezen Lupton Bey bevatten de Proceedings van het En- gelsche Aardrijkskundig Genootschap van Mei 1884 een brief uit Djoer Ghattas, dd. 5 November 1883; hij vermeldt daarin dat Schuver met zijn gevolg te Req vermoord is, met uitzondering van een Denkadrago- manAnyar geheetendie gevangen werd gehouden. Deze Anyar is na eenige dagen door zijn bloedverwanten bevrijd en door Lupton Bey naar Khartoem gezondenom als ooggetuige den Engelschen consul aldaar verslag te doen van bet gebeurde. Er is dus reden om aan bovenbedoeld bericht geen geloof te slaan. En daarenboven is het on denkbaar, dat Schuver in vier jaar tijds geen gelegenheid zou gehad hebben om zelfs uit Bahr el Ghasal, iets van zich te doen hooren. Niettegenstaande eenige minder gunstige berichten zijn verspreid, kunnen wij de stellige verzekering geven dat de zaak van den Nederlandschen-Zuidafrikaanschen spoor weg volkomen naar wensch gaat. De bouw van het gedeelte Pretoria grens vordert goed en ook met den arbeid aan de lijn van Delagoa baai naar de grens is een aanvang gemaakt. (I), v. Z. H. en 't Or.) Een aanstaande nieuwigheid voor wiel rijders zal een gecombineerde machine zijn, die heel eenvoudig terstond van een drie wieler in een tweewieler kan worden ver anderd. Ook zijn de voorwielen verstelbaar, zoodat men zelfs nauwe doorgangen kan pas- seeren en tegen geringe kosten kan men er tevens een extra-wiel bijkrijgen waarmeê men van de machine een safety kan maken. Onder begunstiging van het fraaiste weder had Woensdagmiddag de harddraverij met paard en chais van wege de afdeeling Wassenaar-Voorschoten der Holl. Maatsch. van Landbouw plaats. Er namen daaraan deel 22 paarden. Na hardnekkigen kamp werd de 1ste prijs (f 80) behaald door den zwarten ruin van A. Uitenboogaard te Was senaar, door hem zeiven bereden; de 2de (f 60) en de 3de (f 40) door de bruine merriën van R. Knijnenburg te Wassenaar, bereden respectievelijk door zijne zonen G. en J. Knijnenburg. Het grootste gedeelte van den wedstrijd tot na den afloop, werd ook bijgewoond door Z. K. H. den groothertog van Saksen- Weimar. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 28.) „Van uwe moeder? Wat wil je daar mede zeggen?" „Dat zij het een of ander geheim, mijn moeder betreffende, moet kennenen dat gij bang schijnt te zijn, dat zij dit zoude kunnen verraden. Steunend op dit geheim, dringt zij zich bij ons in. Gij kunt haar echter evenmin lijden als ik, maar ge wilt er niet rond voor uitkomen. Ik moet in het on wetende blijven. Dit echter staat bij mij vast: Die vronw kent een geheim dat gij bevreesd zijt mij mede te deelen en dat geheim moet met mijn moeder in betrekking staan. Ja, kijk me maar niet zoo verbluft aan, papa. Ik ben geen detective, die 't een of ander spoor volgt. Enfin, ik wil trachten om tegenover die vrouw zoo vrien delijk te zijn, als maar eenigszins in mijn macht ia. Doch wat ik u bidden mag, tracht niet mij wijs te willen maken, dat zij een oude vriendin van n is, en beproef verder, haar zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is, uit Rosegg weg te krijgen!" Eu met' deze woorden verliet Manuela haren vader om met De St. Claire een ritje le gaan maken. „Hoezeer ik die vrouw haat, Alexander, ik kan het u niet met woorden uitdrukken," zeide zij, toen zij de piek voorbij gereden waren, waar mevrouw Von Waldau met sir Emil stonden. „En ge verslaat de kunst om de haten," antwoordde de jonge man met zonderlingen ernst. „Ik verlang er werkelijk niet naar, om immer je vijanischap te leeren kennen „Ik zou je nimmer vijandig gezind kunnen wezen, Alexander, nimmer! Wat ik een maal in mijn leven heb lief gehad, zoude ik nimmer in staat kunnen zijn te haten. De eerste maal dat ik iemand zie, beslist over mijn sympathie of autipathie. En mevrouw Von Waldau heb ik van het eerste oogenblik af verafschuwd!" „Ook zij kan je niet lijden, lieve Ma- nuela, hoe schijnbaar vriendschappelijk zij ook steeds met je omgaat. Ik houd haar voor een vrouw, die in staat zoude kunnen zijn, om je den gifbeker tegelijk met haren kus toe te reiken. Wat heeft zij eigenlijk op Roeegg te maken? Het moet een onde vriendin van je vader zijn. Ik heb meer dan eens bemerkt, dat zijne blikken alles behalve liefdevol op haar gericht waren. Zij is hem zelfs een hoogst onwelkome gast, dat kan men bij den eersten oogopslag ont waren. Waarom brengt hij haar dus niet aan het verstanddat hare aanwezigheid alhier niet gewenscht wordt?" „Ja, waarom? Die vraag doe ik mij- zelve ook zoo vaak en ik heb de heilige overtuiging, dat hier een geheim in 't spel moet wezen, 't welk ik niet in staat ben te doorgronden Alexander zweeg eenige oogenblikken en scheen na te denken, doch eindelijk ant woordde hij: „Daarvan ben ik overtuigd, dat de baron bij Zijn weten en opzettelijk nooit een mensch eenig leed heeft gedaan. Maakte onze beminnelijke Parijsche weduwe niet eenige zonderlinge toespelingen op je moeder, Manuela? Ik geloof stellig en zeker, houdt mij dit ten goede; dat het geheim, 't welk zij kent, op de een of andere manier met haar in verband staat 1" „Dat denk ik ook, en ik heb het zoo even nog tegen papa gezegd „En wat antwoordde hij?" „Och, niet veel. Hij werd alleen on geduldig, iets, wat hem nog al dikwijls overkomt, sinds mevrouw Von Waldau hier is. Zij laat zich vaak uit, alsof zij een vertronwde vriendin mijner moeder zoude geweest zijn. Papa verbleekt dan, om een oogenblik later weder hevig te kleuren, en kan geen antwoord vinden. Geheimen mogen recht interessant zijnmaar ik voor mij geef er toch de voorkeur aanom in een huis te wonenwaar geen geheimen bestaan. Mijn eenige troost bestaat hierin, dat deze geheimzinnige verklaard heeft, om vóór ons huwelijk dit huis te verlaten. Ik kan het niet langer verdragen, om mij dag in en dag nit te laten folteren, door hare, voor mij onbegrijpelijke toespelingen. Waarom spreekt zij steeds op zulk een zonderlinge wijze over mijne moeder. Ik kan mij mijn moeder niet herinneren. Ik moet noch op papa, noch op haar, die beide schoone menschen geweest zijn, lijken, en toch beweert zij juist het tegendeel, dat ik na melijk als twee druppels water op mijn moeder gelijk. Helaas, ik weet maar al te goeddat ik niet mooi benofschoon, sinds ik jou ken, Alexander, ik niets vuriger verlangen zoude, dan mooi te wezen!" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1