Bet voegt ons niet om over de beslissing van de kiezers te oordeelen. Het geval van de beeren Bredius en Van Hoeken zal in eene vergadering wel altijd voorkomen. Maar 't is spreker aangenaam te booren dat het verschil van meening aan het onderling goed verband niet schaadde. Ook uit naam van de geheele vergadering zegt de voorzitter dat de raadsleden met belangstelling en vriendschap zullen blijven denken aan de oudleden Bredius en Van Hoeken. Ten slotte beantwoordt do voorzitter de woorden van den beer De Fremery. Spreker werkt nu reeds twaalf jaren met den heer De Fremery samen en in dien tijd vond spreker in die medewerking veel stof tot dankbaarheid. In de wekelijksche vergaderingen zal hij den heer De Fremery zeer missen.De voorzitter zegt niet te behoeven te herinneren wat de heer De Fremery geweest is voor de gemeente en dat hij zijne beste krachten aan de belangen van Leiden be steedde. De raad betreurt zijn heengaan maar moet zijn besluit eerbiedigenspreker hoopt dat op hetgeen de heer De Fremery mêe hielp zaaien een goede oogst zou volgen, dat hij nog lang voor zijn gezin en zijne vrienden in gezondheid gespaard mag worden en hij geeft hem de verzekering dat hij in den gemeenteraad niet vergeten zal worden. Ten sterkste beveelt hij zich bij den heer De Fremery in vriendschappelijk aan denken aan. Een luid applaus en warme handdruk be zegelden het gesprokene en daar niemand meer het woord verlangde sloot de voorzit ter te half vier de vergadering. De Staatecourant behelst een konink lijk besluit, waarbij de staatscommissie, be noemd tot herziening van het Burgerlijk Wetboek is ontbonden, onder betuiging van 's koniogs bizonderen dank en hooge tevre denheid aan de leden der commissie onder wie ook prof. R. T. H. P. L. A. Van Bo- neval Faure alhier. Tevens zal worden in gesteld eene staatscommissie tot voortzetting der herziening van het Burgerlijk wetboek. Mej. Tb. De Jonge, te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzon dere school alhier. Bij het gister te Utrecht gehouden akte-examen Franscb L. O. werden 25 dames geëxamineeid. 16 slaagden onder wie mej. A. C. A. Van Ruyven, alhier. Op de voordracht voor onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere school 2de kl. te Amsterdam komt voor, de heer J. B. Wijustra, onderwijzer in de gymnas tiek alhier. De kapitein J. J. Bruinier, van het de regiment infanterie, is benoemd tot ka pitein voor speciale diensten bij den staf van het regiment alhier. Omtrent den uitslag der proefneming met patroongordels, uitgedacht door kolonel Doorman, bij het 4de regiment infanterie wordt gemeld, dat er voorgesteld is den dubbelen gordel (100 patronen bevattende) aan te nemen, voorts den koppel en de patroontasch te doen vervallen, en het piou- niergereedschap aan den ransel te bevestigen. Op het, door den kerkeraad der Evang. Luthersche gemeente te Vlissingen, voor de bestaande vacature opgemaakte drietal komt in de eerste plaats voor de heer C. A. Eveleyn, alhier. In de algemeene vergadering der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gehouden te Leiden op 25 September 1886, werd o. a. bet besluit genomen, dat door het hoofdbestuur der maatschappij eene com missie zal worden benoemd, tot het instel len van een onderzoek naar de wijze, waarop eeo ondersteuningsfonds, ten behoeve van oude en gebrekkige tuinlieden, zoude in het leven te roepen zijn. De vergadering uitte toen tevens den wenschdat bedoeld fonds in de éérste plaats zou strekken ten behoeve van leden der maatschappij,1 die tot bare oprichting bet initiatief namen. Het hoofdbestuur voornoemd, aan de op dracht door de algemeene vergadering gevolg gevende, heeft thans tot de heeren jhr. oir. W. C. A. Alberda van Ekensteiu te Gro ningen, J. J. Jurrissen te Naarden en Armaud Sassen te Amsterdam de uitnoodi- ging gericht, het lidmaatschap van de hier vóór aangeduide commissie wel te willen aanvaarden. De jeugdige reizigers uit het Noord einde zijn terecht. Ze zijn, op avonturen belust, naar Rotterdam gewandeld en heb ben daar overnacht. Den volgenden morgen zijn ze, naar we vernemen, wéér terugge wandeld, doch konden 't niet verder brengen dan Delft. Vandaar uit schreven de onvoor zichtigen naar huis, om vergiffenis en eten; vooral aan het laatste hadden ze behoefte. Onmiddellijk toog de famielje er heen en gisteravond werden de lieve knaapjes naar de ouderlijke woningeu teruggebracht. In de vijf en veertigste vergadering der Nederlandscbe Botanische Vereenigiug, gehouden te Brielle, werden benoemd, tot honorair lidde heer B. G. Kleyn te Brielle, en tot gewone leden: de heeren G. C. W. Bohnenzieg, te 's Graveuhage, J. Ensiuk AJzn., te Ruurloo en J. C. Huysmau te Brielle. MUZIEK, EETTKItEN EN KUNST. Sterfdag (1813) van Th. Körner. De Weener hofopera beeft eindelijk hare deuren kunnen ontsluiten, en de heer Behrens, die er tot 10 September gast rollen vervullen moet, heeft er na als Brogny door ongesteldheid minder gelukkig te zijn geweest als Figaro in Die Hochzeit een schitterend succes behaald. Na het eerste bedrijf werd hij viermaal voorgeroepen. Zijne volgende partijen zullen König in Loheugriu en Landgraf in Tannhauser zijn. Johannes Nordmann, een der meest bekende Oostenrij ksche Journalisten, en sedert tal van jaren president van Concordia, de vereenigiug van Journalisten en Letter kundigen, is op den leeftijd van 67 jaar, aan eene kortstondige ziekte overleden. - Ambroise Thomas, Saint Saëns en Leo Delibes zullen te Lorient de Academie des beaux Arts vertegenwoordigen bij de ont hulling van 't standbeeld voor Victor Massé. Jules Simon zal die plechtigheid ook bij wonen; hij werd te Lorient geboreD. Munkacsy en Augeli hebben beiden van keizer Frans Josephde onlangs nieuw ingestelde orde voor letteren en kunst ontvangen. Aanstaanden Vrijdag wordt te Am sterdam in het universiteitsgebouw de ten toonstelling geopend van de Nederlandscbe inzendingen op de groote Vaticaansche ten toonstelling, te houden ter eere van het gouden priesterfeest van Paus Leo XIII. Het toelatiugsexamen voor de rijks academie van beeldende kunsten te Amster dam zal aanvangen op Maandag 26 Sept. a. s., des morgeus te 9 uren in het academie gebouw terwijl de lessen zullen beginnen op Maandag 8 October. Het museum te Brussel heeft een Rubens aangekocht, Diana op de jacht" voorstellende. OFFICIEEEE BERICHTEN. Door Z. M. is aan jhr. J. G. F. Van Spengler, ingevolge zijn verzoek, eervol ont slag verleend als betaalmeester te 's Graven- hage, onder dankbetuiging voor de langdu rige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen, en behoudens aanspraak op pensioen en benoemd tot betaalmeester te 's Gravenhage C. Hattinga Raven, thans be taalmeester te Amsterdam. Door Z. M. is aan mr. A. M. Sassen, met ingang van 10 Sept. 1887, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als schoolop ziener in het district Tilburg. De luit. ter zee 1ste kl. E. Kempe, uit Oost-Indie in Nederl. teruggekeerd is op non-activiteit gesteld. De minister van kol. zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. JBIJN N EN LANDiSCHÜ MRlCH'im Verkiezingen. De conservatieve kies vereenigiug Vader land en Koning te 's Gravenhage heeft in eene gisterenmiddag gehouden vergadering candidaat gesteld voor de tweede kamer de hh.graaf Schimmelpenninck en J. Canter V isscher. De Avondpott meldt, dat het bestuur der roomsch-katholieke kiesvereeniging te 's Hage als candidaten voor de tweede kamer had voorgedragen de hh. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis en mr. Greeve, maar dat laatst genoemde had geweigerd zich nu reeds te verklaren omtrent de houding, welke hij bij de behandeling eener eventueele wijziging der wet op het lager onderwijs zou aannemen. De afdeeliug Hoorn der Vereeniging voor Algemeen Kies- en stemrecht stelde tot can didaten de hh.F. Domela Nieuwenhuis en S. E. W. Roorda van Eysinga. Naar de Goudtchc Cl. verneemt, heeft meD aan mr. J. G. Patijn, vroeger afge vaardigde voor het district Gouda, gevraagd of hij thans weder geneigd zoude zijn de caudidatuur voor de tweede kamer te aan vaarden en tol antwoord bekomen, dat er verschillende reden zijn, die hem op dit oogenbhk weerhouden, eene caudidatuur voor dit district aan te nemen. Door de Dordrechtsche Vrijzinnige kies vereeniging zijn candidaten gesteld de hb. mr. G. M. Van der Linden en mr. J. B. Van Osenbruggen. De liberale kiesvereeniging de Hoeksche mu sawa. zm. ewi Waard heeft tot candidaten voor het district Dordrecht aangenomen de heeren mr. G. M. Van der Linden en mr. J. B. Van Osen bruggen, aftredende leden. Door de vrijzinnige Kiesvereeniging Helder, te Helder, zijn tot candidaten gekozen de hh. mr. J. L. De Bruyn Kops en mr. W. Van der Kaay. In de gistereu door den Algemeenen Bond der R. K. kiesvereenigingen te Utrecht ge houden vergadering is met algemeene stem men een manifest aangenomen, waarin als gevoeleu van den bond is vastgesteld, dat tegen de hoofdstukkeu III en IV en tegen de additioneels artikelen geen bezwaar is; dat men hoofdstuk VIII verwerpelijk acht; dat men de overige hoofdstukken aau de prudeutie der candidaten wenscht over te laten en dat alle katholieke leden door den Bond zullen worden aanbevolen. (Centrum.) In aansluiting met de andere liberale kies vereenigingen in het district Amersfoort, heeft de liberale kiesvereeniging de Veluwe, te Apeldoorn, besloten geen candidaten voor de tweede kamer te stellen, naar aanleiding van het besluit der deputaten-vergadering der anti revolutionairen te Utrecht. Echter is besloten, de aandacht te vesti gen op de hh. mr. T. A. R. A. baron Van Ittersum en jhr. mr. J. C. Huydecoper van Nigtevecht, beiden te Utrecht, die bij de vorige verkiezing candidaten waren. In eene te Hengeloo gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging, zijn tot candidaten voor de a. s. verkiezing van twee leden der tweede kamer in het hoofdkies district Almeloo gesteld de hh. mr. A. Van Laer, pres. der arr. rechtbank te Almeloo en J. Jordaan, inspecteur der registratie te 's Gravenhage. De algemeene kiezersvergadering te En schedé is van oordeel ditmaal geen candi daten te moeten stellen. Wanneer men op de centrale vergadering zich daarmede niet kon vereenigen, dan zoude men de hh. mr. A. Van Laer en A. H. Jannink voorstellen. Ook de anti-revolutionaire kiezersvereeni- ging Nederland en Oranje, te Almeloo, heeft tot candidaten voor de tweede kamer gesteld de hh. J. v. Alphen te Hengeloo, aftredend lid, en mr. W. C. I. J. Cremers te Arnhem. Uit de bij het centraal bestuur der ver schillende vrijzinnige kiesvereenigingen in het hoofdkiesdistrict Dokkum ingekomen stemlijsten is gebleken, dat de hh. mr. W. J. Van Weideren baron Rengers en E. B. Kielstra respectievelijk 122 en 121 van de uitgebrachte 129 stemmen op zich hebben vereenigd. Enkele stemmen waren uitge bracht op de hh. dr. Vitus Bruinsma, P. C. F. Frowein en mr. H. Ferf. De beide eerstgenoemden worden mits dien door het centraal bestuur aanbevolen. In eene buitengewone huishoudelijke ver gadering der vereeniging Algemeen Kies- en Stemrecht te Groningen is met bijna alge meene stemmen de heer F. Domela Nieu wenhuis candidaat gesteld. Verder werd besloten a. s. Zaterdagavond eene openbare volksvergadering te beleggen ten einde die candidatuur te ondersteunen. De kiezervereeniging Noordbrabant, afd. 's Bosch, heeft eergisteren met alge meene stemmen candidaat gesteld voor de verkiezing van twee leden der tweede kamer de heeren mr. A. F. Vos de Wael en gene- raal-majoor P. G. J. v. d. Schrieck. De afdeeling Boksmeer derzelfde kiesver eeniging stelde bij acclamatie de aftredende leden, de heeren mr. J. Clercx en mr. L. Haffmaus. De kapitein E. I. Aenmey, van het le reg. infanterie, is overgeplaatst bij het 4e regiment van het wapen. De heer Bloemminister van finan ciën, is met verlof naar Ems vertrokken. Ter terechtzitting van het gerechtshof te 's Graveuhage werd gisteren in appel, behandeld de zaak van eenen arbeider uit Leiden, door de rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van timmermansgereedschap pen uit eene loods onder Leiden. Tegen dit vonnis was bekl. in appel ge komen, omdat in de dagvaarding geen nauw keurige opgave van het feit was gedaan. De verdediger, mr. J. H. Andries, de op geworpen exceptie toelichtende, betoogde, dat in deze alteruatief was gedagvaard, daar besproken werd van diefstal, althans helen. Voorts achtte hij de gronden waarop het vonnis gewezen was, zeer zwak, en de door de getuigen afgelegde verklaringen zeer twij felachtig. Hij concludeerde tot nietigverkla ring van het vonnis en vrijspraak van bekl. Deze bepaalde er zich eenvoudig toe, alle schuld te ontkennen. De adv.-gen., mr. Bijleveld, achtte het vonnis terecht gewezen en vroeg bevestiging daarvan. Het hof bevestigde het gewezen vonnis. Hedenochtend ten 7 uren rukten de grenadiers en jagers uit, onder bevel vau den koloneltot het houden eener regiments- oefening nabij Waalsdorp. De kon. mil. kapel ging mede. Naar het Vad. verneemt, zijn nieuwe bezwaren gerezen tegen de richting van den stoomtramweg der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij langs het strand. Thans zijn het de maatschappijen Zeebad Scheveningen en Hotel Garni, welke tegen die richting te bevoegder plaatse bezwaren hebben inge bracht. De kinderen van de gemeente-bewaar scholen te 's Hage zuilen op den aanstaan den verjaardag van de prinses van gemeen tewege worden onthaald. De naamlooze vennootschap Seinpost te Scheveningen heeft eene vordering van schadevergoeding ingesteld tegen twee der huzaren-officieren, die verleden week bij de verstoring der orde in de zaal schade aan richtten. Gistermorgen liep te Scheveningen het gerucht, dat ter hoogte van het artillerie park aan het strand een lijk was aange spoeld. Bij onderzoek vond de politie een werkman in bewnsteloozen toestand, die, na in het artillerie-park te zijn verpleegd, in dèn officieren-wagen naar het politiepost huis aan het Kurhaus is vervoerd, vanwaar hij later hersteld vertrok. Te Charlois is overleden de heer F. H. Van Peski, notaris aldaar, rentmeester der grondheerlijkbeid Charlois en lid van den raad aldaar. Onder de gemeente Vianeu is een arbeider in het veld door een stier aange vallen en gedood. Een man werkzaam op eene bagger machine, liggeude in het IJ aan de Wes- terdoksluis te Amsterdam, geraakte gister morgen door het breken van eenen ketting tusscben de emmers. Ofschoon de machine zoo spoedig mogelijk tot stilstaan werd ge bracht, werd slechts het verminkte lijk van den ongelukkige te voorschijn gehaald. In de Warmoesgracht zwom Zaterdag ochtend een dier ronddat de aandacht der voobijgangers trok. Niemand kon het thuis brengen. Toen men zich ervan meester ge maakt, en het op den vasten wal gebracht bad bleek het een jong stekelvarken te zijn. Het diertje moet een zonderlingen tocht ge maakt hebben aleer het kennis maakte met het water van een Amsterdamsche gracht. (I), v. N.) Zondag is vanwege de A. N. W. B., een wegwedstrijd op tandems gehouden van Nijmegen tot Arcen en terug, een afstand van 100 K. M. De hb. Pallandt en Thie- bout, leden der Zwolsche Vélocipède-club smaakten de voldoening dezen afstand sneller af te leggen dan ooit te voren is geschied. Zij deden den tocht in 4 uur 41 min. De dader van den te Deventer ge- pleegden diefstal van horloges is ontdekt door het vinden van een zakdoek van eenen kolonist van Ommerschaus, waarin de zeep was geweest, die gediend heeft om deinge- stooten glasruit te bestrijken. De letters en cijfers kwamen namelijk op dien zakdoek voor, en deze werden naar Ommerschaus geseind. Voor de betrekking van onderwijzer, in het bezit van de hoofdakte, te Drachten, heeft zich na herhaalde oproeping geen enkele sollicitant aangemeld. De bezoldi ging is f 600. De raad besloot niet de be zoldiging te verhoogen. Een meisje uit de gemeente Heyt- huijsen is op den openbaren weg te Horn door een manspersoon aangerand en van eenige in haar bezit zijnde voorwerpen be roofd. Deze voorwerpen heeft men in een nabijzijnd bosch teruggevonden, doch de dader is nog niet ontdekt. Uit de Lutine zijn op 23 Augustus opgevischt de volgende waarden260 Spaan- sche matten, 1 halve dito, 5 goudstukken, 9 verschillende zilverstukjes, 7 koperstuk ken, 1 ballastbrood, benevens eenig lood, koper en roest. De kroonprins en de kroonprinses van Duitschland met drie prinsessen worden in het begin van de aanstaande week met het adviesjacht Talke van de Duitsche oorlogs marine van Cowes te Vlissingen verwacht, om verder de reis naar Potsdam te vervol gen. (M. C.) In den nacht van Zondag op Maan dag zijn er op de grenzen van Woensel en Strijp weer ruiten ingeworpen. Hoewel er onder de daders zijndie zich over een paar weken voor het ruitenverbrijzelen voor de rechtbank zullen hebben te verantwoorden, is er ditmaal weer niets te fbewijzen", hoe

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2