BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «JCS XJL m'~- «3 KJ Bi«_ .flR. KBtf rMT»-. in den vorm van een oratorium uitgevoerd geworden, met recitatieven van Max Zenger. De voorstellingen in den Stadsschouw burg te Amsterdam zullen worden geopend met een nieuw stuk Jacht op een Schoon zoon". De Meiningers, die reeds vele jaren geleden ook hier te lande vooral door hun voortreffelijk samenspel en zorgvuldige too- neelschikking zooveel opgang hebben ge maakt, zijn voornemens in het volgende jaar ons land weder te bezoeken. In April 1888 komen zij te Antwerpen, in Mei vinden wij hun komst naar Botterdam aangekondigd en zij zullen zich dan ook wel weder te Amsterdam doen hooren. [Alg. Hbl.) Heden is verschenen het programma van het 20ste taal- en letterkundig congres te Amsterdam te houden van 15 tot 17 September a. s. In de afdeeling I Nederlandsche taal- en letterkunde zal o. a. optreden prof. dr. Jan Ten Brink alhier, met de volgende onderwerpen 1. Al te groote belangstelling in de studie der Noord- en Zuid-Nederlandsehe dialecten leidt tot een particularisme, dat voor den bloei onzer moderne Nederlandsche taal al- lernoodlottigst kan worden. 2. Het gebruik van bastaardwoorden is minder af te keuren dan het stellen van Nederlandsche volzinnen naar de voorschrif ten van de Fransche of Duitscbe zinleer. 3. De studie der Nederlandsche letterge- schiedenis kan zonder gestadige vergelijking met vreemde literaturen geen blijvende uit komsten opleveren. 4. De geschiedenis der Nederlandsche letteren in de XIII eeuw is een hoofdstuk uit de geschiedenis der Midden-Fransche letteren in hetzelfde tijdvak. Ook voor de volgende vergaderingen heeft prof. dr. Ten Brink zich aangemeld. Hij wil daar spreken over Isaac Da Costa eenen der aanvoerders van de Nederlandsche romantiek. «FFICIËELE BERICHTEN. Door Z. M. is G. S. Beehorst, te Am sterdam, met ingang van 1 Sept. 1887, be noemd tot leeraar aan de rijks- hoogere bur gerschool te Bergen op Zoom. Door Z. M. zijn W. H. Lette en zijne echtgenoote M. J. 1. Lette, geb. Dunst, te Amsterdam, met ingang van 1 Sept. 1887, voor den tijd van één jaar benoemd tot huismeester en huismeesteres in 's rijks krank zinnigengesticht te Medemblik. Door Z. M. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Goor, J. W. Zigeler, thans voorloopig met die functien belast. Door Z. M. is aan Stanislaus Solecki, geb, te Kostenvergunning verleend de ge neeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk na- kome. Door Z. M. is, met ingang van den lsten Sept. a. s., de inspecteur van den ge- neesk. dienst der zeemacht (schoot bij nacht) J. D. Sachse eervol oDtheven van de be trekking van lid der directie van het we duwe- en wezenfonds der mil. off. bij de zeemacht, ouder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en die betrek king opgedragen aan den kapt. ter zee G. Kruys. Door Z. M. is in zijn rang overge plaatst bij het reg. gren. en jagers, de 1ste- luit. J. M. F. J. Latour, van het 5de reg. infanterie. De heer J. Van Vollenhoven, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Algiers, is in die hoedanigheid door de Fransche re geering erkend. De adelborst lste kl. H. G. Leem bruggen, uit West-Indie in Nederland te ruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal op 25 de zer geen audiëntie verleenen. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f24,7 06,150,43' en bij de betaalmeesters. 1,640,384,13' Te zamenf26,346,484,57 Verkiezingen. De conservatieve kiesvereeniging Vader land en Koning, te 's Gravenhage, verga derde gisteren tot het stellen van candidaten voor de tweede kamer. De vergadering is echter niet tot een besluit gekomen en dientenge volge verdaagd tot a. s. Woensdag. Naar men mededeelde de vergaderingen dezer kiesvereeniging zijn niet openbaar werd mr. B. J. graaf Schimmelpenninck, oud lid der tweede kamer, candidaat gesteld, doch was omtrent het tweede lid nog geen over eenstemming verkregen. Op eene vergadering der kiesvereeni ging De Grondwet te 's Hage, door ruim 40 leden bijgewoond, zijn de hh. mr. L. G. Greeve en mr. H. A. M. baron Van der Goes van Dirxland, bij acclamatie candidaat gesteld voor de tweede kamer. De Maaibode meldt nader, dat door de kiesvereeniging De Grondwet te Botterdam de candidaten gesteld werden, behoudens de goedkeuring van den N.-Z.-Holl. Bond tot welke de Grondwet behoort. Deze bond zal Donderdag a. s. te Leiden vergaderen. In eene te Bozendaal gehouden vergade ring, beeft de Katholieke Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Breda, lot candidaten gesteld voor de tweede kamer, de aftredende leden dr. H. Schaepman en mr. J. Van den Biesen. De vrijzinnige kiesvereeniging te Haarlem stelde met bijna algemeene stemmen tot can didaten voor de tweede kamer, de hh. De Meijier en Farncombe Sanders. De centrale Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Alkmaar vergaderde gisteren te Schagen tot het stellen van twee candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden der tweede kamer. Bij acclamatie werden de aftredende hh. mr. W. Van der Kaay en mr. J. L. De Bruyn Kops tot candidaten verkozen. De vergadering der liberale Amersfoort- sche hoofdkiesdistrictsvereeniging, in Ami- citiae te Amersfoort gehouden, besloot voor deze verkisziog van leden der tweede kamer geen eigen candidaten te stellen, maar de kiezers, die zich met haar beginselen kunnen vereenigen, uit te noodigen hunne stem uit te brengen op den candidaat, van wien men zeker weet, dat hij vóér de voorstellen tot herziening der Grondwet zal stemmen. In het kiesdistrict Assen zijn van anti revolutionaire zijde candidaat gesteld voor de tweede kamer de hh. S. Van Velzen, te Alfen a/d. Bijn, en mr. Th. Heemskerk, te Amsterdam. Uit Goes wordt gemeld, dat jhr. A. F. De Savornin Lobman in zijn antwoord aan de liberale kiesvereeniging, omtrent zijn houding bij de tweede lezing der grondwets herziening, verwezen heeft naar de besluiten der deputaten-vergadering. Men deelt aan de Arnh. C. mede, dat door den minister van biniienl. zaken toezegging is gedaan, dat in verband met de verkiezingen op 1 September op de con stitutioneels rechten der officieren, die aan de manoeuvres deelnemen, door de regee ring zal worden gelet. Luitenant-generaal P. G. J. Van der Schrieck, lid der tweede kamer, is geboren op 23 Augustus 1812 en viert dus heden zijn 75en jaardag. Aan het surnumerairs-examen voor de directe belastingen en accijnsen, dat dezer dagen en in het begin van September te Den Haag gehouden wordt, nemen 82 can didaten deel. Er zijn 12 plaatsen. De le luit. van het le reg. infanterie A. Hoogeboom, thans gedetacheerd bij het 3e reg. huzaren te 's Hage, wordt 1 Octo ber a. 8. ter beschikking gesteld van den chef van den generalen staf, om onder diens rechtstreekBche orders werkzaam te zijn. De le luit. Ten Baa, van het reg. grenadiers en jagers, en de 2e luitt. Van Lockhorst, van het 4e, en jhr. Gevers Deynoot, van het 8e reg. infanterie, zullen van 15 November tot 15 December eenen wapencursus aan 's rijks geweerwinkel te Delft, en van 1 Januari 1888 tot 31 Maart daaraanvolgende den eersten cursus bij de normaal schietschool te 's Hage volgen. Bij het wapen der infanterie is een nieuw voorschrift op de exercitiën in de linieschool in werking gesteld. Het N. v. d. D. noemt het bericht der Köln. Zeit., dat er te Wiesbaden een sanatorium opgericht en van Amsterdam uit door dr. Mezger bestuurd zoo worden, volstrekt onwaar. De pogingen, aangewend tot het vor men eener sectie voor geologie en physische geographie op het aanstaande Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres zijn vol komen geslaagd. Deze 4de sectie telt thans reeds meer dan 30 leden. Het bestuur dezer sectie is aldus samengesteld: prof. dr. K. Martin, voorzitter; prof. dr. C. M. Kan, vicevoorzitter; dr. H. Blink, lste secretaris; dr. G. A. F. Molengraaff, 2de secretaris. Dit eerste Nederl. Natuur- en Genees kundig Congres zal, naar het zich thans laat aanzien, zeer druk worden bezocht. Buim 500 leden hebben zich reeds aangegeven en nog steeds houden de aanvragen om toe gangskaarten aan. In verschillende persorganen zijn al zeer vele namen genoemd van personen, die als opvolger van den heer Patijn als burge meester der residentie, worden gedoodverfd. Wij hebben, zegt Het Fad., reden om aan te nemen, dat geen van die namen de juiste is, maar dat het meeste in aanmer king komt mr. C. J. E. graaf Van Bylaudt, lid van gedeputeerde staten onzer provincie. Aan den heer jhr. mr. J. Boëll moet het burgemeesterschap zijn aangeboden, maar hij moet hebben bedankt. Vermoedelijk zal H. K. H. de Hertogin weduwe van Albany tot 1 September op Soestdijk de gast van HH. MM. den koning en de koningin blijven en alzoo de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina aldaar medevieren. {H. v. Z.-H. en 't Gr.) Naar men aan het D. v. ZH. en 's Gr. mededeelt, heeft eergisteren nacht een brutale inbraak plaats gehad op het buitenverblijf van den heer V. d. O. aan den Wasseuaar- schen weg. De keukenmeid, die gisteren ochtend in de vestibule van het heerenhuis kwam, vond daar den huisknecht een Duitscher, met riemen aan handen en voeten gekneveld en met een prop in den mond meer dood dan levend liggen, 's Mans kleereii waren deer lijk gehavend en aan het achterhoofd had hij een sterk bloedende wonde. Diefstal schijnt men niet gepleegd te heb ben althans tot heden is daarvan nog niets bekend. De Wassenaarsche- en Bijkspolitie hebben een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Onder de gemeente Ouwerschie is uit de vaart opgevischt het lijk van den groen- tenhandelaar G. H., wonende in de Wes- terbaenstraat te 's Hage. Hij had Zaterdag avond de echtelijke woning verlaten en werd sedert vermist. Een heer verwijlde eergisteren op zijn wandeling langs het strand te Scheveningen bij de plaats, aangewezen voor de dames- baden. De agent van politie, die daar ge posteerd is, ten einde te waken tegenover- treding van het politieverbod op het begluren der baigneuses, vroeg den heer zijn naam en stond gereed dien in zijn boekje op te schrijven. De strandwandelaar gaf daaraan gevolg door zelf zijn naam (eigenlijk slechts een titel) te schrijven in het zakboekje, on der bijvoeging, dat hij den man zijn ijverige plichtsvervulling volstrekt niet kwalijk nam. De wandelaar was een der vorstelijke be zoekers van Scheveningen, sedert het laatst der vorige week aldaar aangekomen. {Fad.) In het begin der afgeloopen week is een werkman die den gevel van het hotel Zeerust te Scheveningen hielp schoonmaken, van een ladder ter aarde gestort. Aanvan kelijk vertoonde zich als gevolg van den val slechts een hoofdwonde, maar eenige dagen later is de man ten zijnen huize overleden. De heer D. uit Utrecht, wien gedu rende zijn verblijf in het Kurhaus verschei dene kostbaarheden ontstolen werden, ont ving van de politie het bericht dat eenige dier goederen reeds zijn opgespoord. Er zijn tot Zaterdag 4976 badgasten, te zamen met 485 bedienden, te Schevenin gen aangekomen. Door de politie te Delft werd eergis teren aangehouden J. H., oud 63 jaar, zon der beroep en vaste woonplaats, bij vonnis van het kantongerecht te Leiden, dd. 15 Maart jl., veroordeeld tot eene geldboete van f 0.50, subs, één dag gevangenisstraf, we gens dronkenschap. De aangehoudene is naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. De conducteur S. van de Botterdam- sche stoomtram had Zondagavond het on geluk, bij het oprapen van eene afgewaaide pet, door de achteruitrijdende machine aan gereden te worden, waarbij zijn voet zéé ernstig werd gekwetst, dat deze nog den zelfden avond in het Ziekenhuis moest wor den afgezet. Zaterdagavond jl. had aan het Wees huisplein te Dordrecht een treurig ongeluk plaats. Toen daar nl. eenige kinderen aan het spelen waren, werd een er van, een knaapje van ruim 2 jaren, door een voorbijkomenden jongen, die een stuk klei opraapte en hiermede gooide, bij toeval zoodanig in het rechteroog getroffen, dat, volgens verklaring van een geneeskundige, dit oog voorzeker en het linker misschien ook verloren zal zijn. Gisteren is een soldaat van het 4e reg. infanterie, te Haarlem in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente gebracht. De commissie welke zich gevormd had om aan dr. Mezger Amsterdams belangstel ling te doen blijken, heeft van den dokter de volgende verklaring ontvangen, welke het D. v. N. op verlangen van dr. Mezger gaarne ter kennis van het publiek brengt. „Na alles nog eens goed overdacht en overwogen te hebben, kom ik nu tot de volgende conclusie in tegenspraak met mijn vroeger besluit en daarom goed overwogen en goed overdacht. Daar ik van Wiesbaden niets heb aan genomen, wensch ik zulks van Amsterdam evenmin te doen, want ik wil niet dat het den schijn zoude hebben alsof ik ooit mijn voordeel zoude beoogd hebben. Zoo wil ik positief niet hebbennoch van regeeriDgs- wege, noch van het stadsbestuur, noch van particuliere personen een titel, een waar digheid, eerbetoon, geschenken of ovatiën van welken aard of onder welke benamin gen ook zonder dit alles ben ik gewor den wat ik ben. Dezelfde redenen om geen professoraat aan te nemen bestaan nog en nu nog klem mender dan vroeger. Aan de commissie mijn hartelijke dank voor de genomen moeite; zij gebruike haar veel vermogenden invloed om te verkrijgen dat de Stedemaagd beter toilet make en dat zij, die in Amsterdam vertoeven, zich niet hebben te beklagen over de baldadigheid der straatjeugd." Domburg, 21 Augustus 1887. Dr. Joh. G. Mezgeb. In de Damstraat te Amsterdam is gisteravond weder een rondventer van Becit voor Al\en, die daarbij minder onschuldige toespraken hield en wat te veel nieuwsgie rigen om zich kreeg, door de politie in bewaring genomen. Ook te Utrecht bevindt zich sedert een paar dagen een afgevaardigde van het „Leger des Heils", in de uniform der „Heil soldaten", ten einde propaganda voor deze zaak te maken. Men schrijft aan Gelria omtrent de dame die te Beekbergen in hechtenis geno men werd, omdat zij een minderjarig meisje naar Engeland zou hebben doen vervoeren, onder meer, het volgende: Die logementhondster uit Londen is eene hoogst fatsoenlijke vrouw, Hollandsche van geboorte en uit Haarlem afkomstig. Zij is gehuwd met een Engelschman, die te Lon den eene goede handelsbetrekking heeft en houdt zelve aldaar een „boardinghouse", dat door gedistingeerde families wordt bezocht. Onlangs bij bloedverwanten in Haarlem zijnde, kwam zij door eene advertentie op de ge dachte een hni9je te koopen in de buurt van Apeldoorn, om daar door het inademen der droge lucht genezing te vinden voor de borstziekte, die haar kwelt. Door hare be trekking te Londen, die haar met nette fa milies deed omgaan, ontving zij ook te Beekbergen bezoeken van landgenooten, die dan bij haar hun intrek namen. Dat was ook dezen zomer geschied, waarop toevallig de kennismaking volgde met de jonge Hol landsche, aan welke op haar uitdrukkelijk verlangen een passende werkkring te Lon den is bezorgd. Het bericht dat de jonge Hollandsche goed te I onden was aangekomen, daar vriendelijk opgenomen, maar reeds, om aan het gevraagde verzoek te voldoen, op de terugreize was, werd dan ook weldra ontvangen. Onmiddellijk werd nu die logementhoud ster uit Londen in vrijheid gesteld. Op de Betuwe gaat het met den han del in vee zeer slecht. Het puikste vette vee wordt, vooral wegens gebrek aan gras, tegen lagen prijs van de hand gezet. Vele vetweiders krijgen niet meer dan 28 h 30 cent per half kilo. Te Groningen worden sedert Vrijdag namiddag een knaapje van 8 en een meisje van 7 jaren vermist. Door den heer J. A. Nieuwenhuis, directeur van het Groninger Weekblad en hoofdopzichter der gemeentewerken te Gro ningen is uit laatstgenoemde betrekking eervol ontslag aangevraagd. In eene der kooien der gemeente Giethoorn, bij Heerenveeu, zijn de vorige week in twee dagen tijds 620 eendvogels gevangen. Een knaap in de gemeente Achtkar- spelen (Fr.) wist kruit machtig te worden en stak daarin eenen brandenden lucifer, tengevolge waarvan hij ernstige wonden aan hoofd en handen bekwam. De arbeiders in Terwispel, die het werk staaktenhebben het voor een ge deelte hervat; voor hetzelfde loon wordt weder gewerkt. Te Wissekerke viel véór eenige dagen iemand uit eene boerenschuur naar beneden. Nadat hij eerst op eene ladder was geval len, waardoor eenige sporten braken, kwam hij op eenen harden dorschvloer terecht. De geneeskundige, die hulp verleende, stelde vast, dat het buikvlies gescheurd was en ernstige kneuzingen aan lever en nieren ww-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2