NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 22 Augustus 1887. 196. Uitgevers: Gebroeders Muré. eu Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOifêEUËflIT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 tent. AÖV ERTEHTIE59: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6, 201» Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 158-163 der Ingekomen Stukkeu met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. PA TEMT BLADES. De BURGEMEESTER, hoofd van het Be stuur der gemeente LEIDEN, brengt ter ken nis van belanghebbendendat de ingevulde patentbladen voor wijk VI, over het dienst jaar 1887/8 bij liet College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot cl.ie uren, en wel Maandag 23, Dinsdag 33, Woensdag 31, Donder dag 35 en Vrijdag 36 Augustus e. k., terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Leiden, den 20 Augustus 1887. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei gemeente LEIDEN, brengen ter algemeene ken nis dal het Hort Rapenburg wegens de vernieuwing van gasbuizen, gedurende eenige dagen voor de passage van rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten, aan te van gen op Maandag 23 Augustus a s. en dat gedurende dien lijd de Habeljouwsteeg stapvoets mag worden bereden in de richting van de Boommarkt naar de Breêslraat. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, den 20 Augustus 1887. ITA1SIIEIW8. -— Overeenkomstig de gemeentewet, art. 219, leggen burg. en weth. den gemeente raad de rekening en verantwoording over der gemeente over het jaar 1886 met de daarbij beboorende bescheiden door den ge meenteontvanger aan burg. en weth. ter hand gesteld. Reeds vroeger hebben we daaruit de noodige aanteekeningen gemaakt. Nog leggen burg. en weth. den raad het concept raadsbesluit over betreffende de Te kening van ontvangsten en uitgaven der gemeente Leiden over het dienstjaar 1886, met verzoek, nadat de rekeningen van hot Haarlemsche en Delftsche jaagpad over 1884, 1885 en 1886, alsmede van het Utrechtsche jaagpad van 1 Januari tot 30 September 1884, zullen zijn goedgekeurd, dat concept op de voorgedragen wijze vast te stellen. En wel: de rekening goed te keuren en voorloopig vast te stellen het bedrag der ontvangsten op f791,455.47 en dat der uit gaven op f 715,599.90 en mitsdien sluitende met een batig saldo van f75,855, 57. Het bedrag dat als oninbaar is afgeschreven op f6832.07' en het bedrag van hetgeen nog blijft te verhalen op f 2396.76. De kiesvereeniging .Het Algemeen Belang" heeft in hare vergadering van heden besloten, met het oog op 't bizonder ka rakter der aanstaande verkiezingenditmaal geen candidaten te stellen. In de heden gehouden vergadering van de anti-revolntionaire kiesvereeniging „Ne- derland en Oranje" zijn tot candidaten voor de tweede kamer gesteld de heeren O. Baron Van Wassenaer van Catwijck, aftredend lid, on J. H. Donner, ond-kamerlid. De generaal-majoor jhr. A. R. J. Klerck, adjudant des konings i. b. d. com mandant der le divisie infanterie, inspec teerde heden het 2e en 4e bataljon van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen. Ook de kazerne werd door genoemden gene raal geinspecteerd. De kapitein voor speciale diensten J. F. Roels, van het 4de reg. inf., zal, naar wij vernemen, wegens ziekte den militairen dienst met pensioen verlaten. Bij het heden te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de acte Fransch (L. O.) is toegelaten mej. Johanna P. De Jongh alhier. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 35 tot 69 volwassen personen en van 11 tot 13 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 531 zwembaden door heeren en 24 door dames. De temperatuur van het water was 18° Ceicius. Bij genoegzame deelneming zal, evenals elk jaarop Zomerzorg een groot Harmonie- Concert gegeven worden door de geheele kapel van de grenadiers en jagers ten voor- deele van het ondersteuningsfonds der xapeL Het Concert zal 6 September plaats hebben. We bevelen het ondersteuningsfonds gaarne in ieders belangstelling aan. Een alhier tehuis beboorende negotiant, die te veel vergunning genuttigd had, werd gisternamiddag aan den Korten Dijk te Vlaar- dingen op een stoep liggende gevonden. De aldaar surveilleerende agent H. L., liet hem per eenwielige vigilante naar de politiewaoht brengen om daar zijn roes verder uit te slapen. VAIVRRSnEIT. Door Z. M. is aan mr. B. J. Lintelo baron De Geer van Jutphaas, met ingang van 20 Sept. 1887, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht met dankbetuiging voor de door hem ge durende vele jaren den lande bewezen dien sten. MUZIEK, LETTEREN EIK HI ANT. 21 Aug. Sterfdag (1838) van Chamisso. 22 Aug. Geboorted. (1831) van Cath. v. Rees. Heden werd ons toegezonden het pros pectus van de Fransche opera te 's Graven- hage, directeur de heer L. Desuiten. Reeds vroeger gaven we de namen der artisten op, aan het gezelschap verbondenalleen ver melden we nu nog dat voor het eerst zullen optreden de heeren Goffoel, le tenor en Guil lemot, baryton en de dames Schmeyer, Forte Chanteuse en Rabany, le zangeres opera- comique. Het koor bestaat uit 16 dames en 20 heeren. Voor het eerst zal worden opgevoerd de nieuwe groote opera van Massenet, „Le Cid", met nieuwe costumes en decoratiën. Weder opvoering van: Les Vespres Sieiliennes, Le Prophéte, La Reine de Chypre, groote opéra's; de nieuwe opéra's eomiques; La Jolie Fille de Perth, van Bizet, Le Chevalier Jean, van Joncières; Roméo et Juliette, L'Ombre, L'Eclair; de nieuwe operettes Gillette de Narbonne, L'Etudiant pauvre. De speeldagen zullen zijn Maandag, Don derdag en Zaterdag. Men kan zich abon neeren voor 90, 45 en 12 voorstellingen. Het HoUandsche opera-gezelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam heeft in studie genomen „Mignon" van Ambroise Thomas, waarmede het begin September de wintercampagne hoopt te openen. - De Utrechtsche mannenzang-vereeni- ging heeft het nationaal concours, dat in September a. s. te Utrecht gehouden zou worden, uitgesteld tot April 1888. Op het Ned. zangersfeest te Nijmegen is Arnhem als de plaats aangewezen, waar in 1889 het XXXIIIe groot nationaal zan gersfeest zal plaats hebben; zoo mogelijk zal de regeling aan de liedertafels „Euterpe" en „Aurora" gezamenlijk toevertrouwd worden. De zoo gunstig bekende voormalige orkestdirecteur Bilse heeft eergisteren zijn zeventigsten verjaardag gevierd. De redactie van het weekblad Se Opmerker is overgegaan aan de heeren J. Springer, H. G. Jansen en A. Reyding. Generaal Tschernajeff, oud-gouverneur van Turkestan, zal Katkoff als hoofdredac teur van de Qazette de Moscou opvolgen. Het aantal belangstellendendie zich als leden doen inschrijven van het Nederl. taai- en letterkundig congres te Amsterdam, wordt gaandeweg zéé groot, dat aan het voornemen, om bij de voorstelling van Macbeth op Donderdag 15 Sept. in den stadsschouwburg ook publiek ten entrée toe te laten, geen gevolg kan worden gegeven. De opvoering zal dus alleen kunnen worden bijgewoond door leden en begunstigers va» het congres. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer J. M. H. Van Oosterzee, koopman te Batavia en ge wezen consul van Italië, thans tijdelijk in Nederland verblijf houdende, vergunning ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder der Kroonorde van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van HeterenG. M. Ramondt, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier ge meente. Door Z. M. is: aan den heer J. Ver loop Cz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid der Per manente Militaire Spoorwegcommissie en tot lid der genoemde commissie benoemd de heer C. W. Verloop, ingenienr-werktuigknn- dige der Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij. Door Z. M. is met ingang van 8 Sept. Is87, aan mr. J. G. Patijn, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's Gravenbage. Door Z. M. is aan E. Dubois, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1887, eer vol ontslag verleend als leeraar bij de Nor maalschool voor teekenonderwijzers en bij de school voor kunstnijverheid te Amsterdam. Door Z. M. is aan den burgemeester der gemeente Schayk, jhr. A. E. M. Van Rijckevorsel van Kessel, toestemming ver leend om tot wederopzegging te Herpen te- wonen. Door Z. M. zijn in hunnen rang over geplaatst bij het reg. gren. en jagers de kapt. L. M. J. Wenniger, van het 4de, en T. C. C. Van Orsoy Veereu, van het 8ste reg. inf., benevens de lste luit. jhr. D. Barch- man Wuytiers, mede van het 8ste reg. inf. De heer C. F. Tojkander, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Borgö, is als zoodanig door de Russische regeeririg erkend. De off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht B. Snellen en T. Janssonius, respectievelijk behooreDde tot de rol van Zr. Ms. opleidings schip Admiraal van Wassenaar en Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. instructiebrik Pollux en Castor, worden met 6 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van marine is de benoeming van den jongeling G. A. Vries tot adspirant-administrateur bij de marine, op verzoek, ingetrokken, en is met 1 Sept. a. s. alsnu als zoodanig benoemd de jongeling J. Van Rijn van Alkemade. Verkiezingen. De kiesvereeniging „de Grondwet" te 's-Gravenhage zal aanstaanden Maandag des namiddags vergaderen tot het stellen van twee candidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. De kiesvereenigingen „Vooruitgang" te Aalten en „Dinxperlo" te Dinksperloo heb ben tot candidaten gesteld voor de a. s. verkiezing van leden der tweede kamer, de aftredende leden mr. S. M. S. De Ranitz en J. Willink. Naar men verneemt, zal de liberale kies vereeniging te Zevenbergen ditmaal geen candidaat stellen voor de aanstaands verkie zing van een lid voor de tweede kamer. De liberale kiesvereeniging te Smilde heeft voor de tweede kamer candidaat gesteld de heeren: W. A. baron Van der Feltz en mr. H. Smeenge. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Dinsdag avond a. s. vergadert de kiesvereeniging „Burgerpligt" tot het stellen van candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden der tweede kamer. Behalve de aftredende leden uitgenomen de heer Rutgers van Rozenburgdie niet in aan merking wenscht te komen worden voor bet candidatenlijstje de namen genoemd o. a. van mr. Kerdijk, mr. Willeumier, mr. J. E. Henny, Van der Mandele oud-zeeofficier, de oud-kolonel van het Indische leger Van Zuylen, en meer anderen. In deze vergadering zal tevens gekozen worden een afgevaardigde der „Liberale Unie", ter vervanging van mr. R. Van de Werk. De heer Rutgers van Rozenburg, wien door het S. v. N. gevraagd was wat de reden is van zijn beslnitom zich niet weder verkiesbaar te stellen tot lid van de tweede kamer, heeft o. a. geantwoord: „Eenige persoonlijke reden had ik niet; maar met de houding der liberale partij in den laatsten tijd kon ik mij niet te best vereenigenen daartegen opzeilen is een on dankbaar, wat erger is een onvrucht baar werk. Ik houd vast aan het liberaal beginsel, gelijk ik dat van jongsaf geleerd en gevoeld hebmaar dat tegenwoordig meestal, alsof dit een scheldnaam ware, voor doctrinair wordt uitgemaakt door heD, die gaarne van alle doctrine zich losmaken. Denzulken en hun modern liberalisme, al kan ik daarin het echte liberalisme niet er kennen, wil ik ruimte laten." De liberale centrale kiesvereeniging in het district Steenwijk heeft met algemeene stem men tot candidaat gesteld voor de tweede kamer den heer J. R. Meesters, zoodat deze bij de aanstaande verkiezing door alle libe rale kiesvereenigingen in het district zal worden aanbevolen. Naar de Haarl. Ct. verneemtis voor het kiesdistrict Goes van katholieke zijde de caudidatuur aangeboden aan den majoor magazijnmeester der artillerie W. H. B. Wiïkens. De tweede kamer heeft in het afge loopen zittingsjaar niet minder dan 123 zittingen getiouden, en hare handelingen over dat jaar beslaan 2160 bladzijden, waarvan ongeveer 1250 aan de Grondwetsherziening zijn gewijd. Maasbode De 2de luitenant W. F. Hartman, van het 2de bataljon van het 4de reg. inf., wordt tot bijwoning van den tweeden wapen cursus te Delft gedetacheerd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1