MANUELA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABOiUKEBSENT: Prijs per Summer 10 tent. ADVERTENTIES!: Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. Zaterdag 20 Augustus 1887. 195 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 8 maanden Franco door het geheele rijk, per 8 maanden I 1.25. Uil). Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201e Jaargang. »TADg]«IGIIW8. De werkzaamheden in De Zijl, bestaande in het wegraimen van den onderbouw eener spoorwegbrug, zijn tot een goed einde ge bracht. Enkel moeten nog de dammen, welke men tot afdamming in De Zijl beeft geplaatst, door baggermolens worden wegge ruimd. De schipperij zal dus spoedig gebruik kunnen maken van het oude vaarwater. Gedurende de wegruiming van de spoor brug, die ettelijke jaren aan vele schippers reden tot ergernis heeft gegeven, is de vaart geen oogenblik gestremd geworden, doordien men den spoorwegdijk heeft doorgestoken, waardoor een tak van het vaarwater is gelegd. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Juli 1887 vervoerd 38630 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f6650.01', goederen en diversen f 400.68; totaal f7050.69'. Van af 1 Januari tot en met ultimo Juli 1887 vervoerd 172921 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 27830.18 goederen en diversen f2700.93; totaal f 30531.11, per dagkilometer f 16. MUZIEK» LETTEREN K\ KUNST. De Deensche historicus, prof. A. M. Goldschmidtis overleden. Verkiezingen. De algemeene vergadering van den Al- gemeenen Bond van Katholieke Kiesvereni gingen", ter bespreking van de op 1 Septem ber aanst. te honden verkiezing van leden voor de tweede kamer, is bepaald op Woens dag 24 Augustus a. s., des namiddags te 2 uren, in een der lokalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. In de gisteren te Oldenzaal gehouden vergadering der Twentsche Kiesvereeniging (R. C.) zijn tot caudidaten voor de tweede kamer gesteld de heeren: Van Alphen, antirev., aftredend lid, en mr. W. C. J. J. Cremers, r. k., vice-president van het ge rechtshof te Arnhem. De afdeeling Muntendam van de kies vereeniging „De Grondwet" in het hoofd kiesdistrict Winschoten heeft voor de tweede kamer candidaat gesteld de heeren mr. H. Goeman Borgesius en mr. H. J. Schmidt. Men meldt aan het Hbl., dat het departement der generale intendance van '8 konings particuliere domeinen te Apel doorn is opgeheven en gevoegd bij de the saurie des konings. In verband daarmede is aan den inten dant-generaal van genoemd departement, den heer A. Verkoutereu, een eervol ontslag verleend, met pensioen, terwijl de ambtenaar A. J. Hamerster Dijkstra overgeplaatst is naar Oranje-Nassau-oord. De kapt. ter zee G. Doorman zal waarschijnlijk als commandant van het in stituut te Willemsoord worden opgevolgd door den kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck. De le luit. F. H. A. Mesch, van gedetacheerd uit Oost-Indie teruggekeerd, heeft zich bij het koloriaal werfdepot ge meld en verzocht weder bij het leger hier te lande te worden ingedeeld bij het 4e of 7 e reg. inf. De batterijen van het 2e reg. veld artillerie, die sinds 2 Augustus onder lei ding van kolonel C. L. Doorman schiet oefeningen hebben gehouden in de leger plaats van Oldebroek, zijn gisteren naar de garnizoenen Breda, Roermond en Bergen- op-Zoom teruggekeerd. De reeders der gemeente Noordwijk aan Zee ontvingen eergisterenzeker niet tot hunne vreugde, de minder aangename tijding van den secretaris der gemeente (als dusdanig of uithoofde zijner betrekking tot de Duinbouw-Maatschappij?)dat het hun zonder voorafgaande toestemming verboden was netten te drogen op de duinen, zul lende zij bij overtreding vervolgd worden. {.Tijd)- De landbouwers en veefokkers van Stompwijk hebben zich tot de hooge regee ring gewend met verzoekgeen dispensatien van het verbod van invoer van vee meer te verleenenopdat de Engelsche regeering den vrijen invoer van vee uit Nederland zal toestaan. Door het burgerlijk armbestuur te 's Hage worden, ter vervulling ontstaan door het met ingang van 1 Oct. a. s. aan de heeren dr. J. F. Baerken en dr. D. L. Roo senburg verleend eervol ontslag als gemeente- geneeskundigen, aanbevolen1°. de heeren dr. F. A. Ingen Housz en dr. H. A. De Jongh; 2". de heeren dr. A. G. H. Muller en dr. A. M. Nortier. Gisternamiddag (5 uur) is het Haag- sche wapen, prijkende bij den ingang van de tent van de Tuinbouwtentoonstelling te Scheveniugennaar beneden gestort; een agent van politie, die aldaar de wacht had, werd door den ooievaar op twee plaatsen deerlijk in het gezicht verwond. Te Scheveningen logeert thans ook prins Karei van Baden met echtgenoote en kinderen onder den naam van graaf Von Rehmen. Omtrent het gebeurde iD Seinpost, waarvan we onlangs melding maakten, schrijft het Vaderland „Van vele zijden worden ons aanmerkin gen gemaakt over het stilzwijgen, dat de pers bewaard heeft over een geval, een schandaal noemt men het, waarvan de ge heele stad vol is. „Wij erkennen, krachtens onze plichten als publicist, daaromtrent aan het publiek eenige rekenschap schuldig te zijn. „Een ieder weet in hoofdzaak, wat ge beurd is. Eenige cavalerie-offlcieren die in wat opgewonden stemming verkeerden, gaven op den laten Maandagavond in „Seinpost" een extra voorstelling, die niet op het pro gramma stond en die de directeur niet mocht dulden. Naar aanleiding hiervan is een ge vecht ontstaan, waarbij slagen zijn gevallen en aan 't materiëel schade is toegebracht en waardoor onder het bedaarde publiek groote ontsteltenis ontstond. „Uit de inlichtingen, die wij aanvankelijk ontvingen, leidden wij af, dat de zaak, hoe groot de paniek ook was, in werkelijkheid geen ernstige beteekenis had gehad en geen verdere gevolgen zou hebben. Wij meenden toen, dat met het geven van meerdere rucht baarheid aan 't geval niemands belang gediend, veler belang geschaad zou zijn. „Intusschen moeten wij erkennen, na een nader ingesteld onderzoek, dat wat daar ge schied is, groote en rechtmatige ergernis heeft gewekt, en dat wij de blaam van par tijdigheid zouden verdienen, als wij mede. helpen de zaak dood te zwijgen, waar an ders van de minstbeduidende twisten en rust verstoringen, waar het mindere militairen geldt, melding wordt gemaakt. „Wij zullen thans niet meer in bijzonder heden treden en weoschen ook niet ieders mate van schuld uit te maken. Genoeg zij het te vermelden, dat er grond was proces verbaal tegen enkelen op te maken, dat de zaak nauwkeurig is en wordt onderzocht en dat de justitie daarvan reeds is gesais;sseerd. Men kan dus vertrouwen dat onpartijdig recht wordt gedaan." Bij al de slapte op de scheepstimmer werven aan de zeekust, is het toch eene bijzonderheid te kunnen vermelden, dat op eene der werven te Scheveningen is besteld het maken van eene groote garnalenboot. Enkele jaren geleden waren er te Scheve ningen 30 van zulke bootenenkele werden voor andere plaatsen verkocht, andere ge sloopt, zoodat nu slechts nog een 6-tal overblijft. De eigenaar heeft het vooruemen met dit vaartuigje niet alleen op garnalen, maar dezen winter, als andere schepen stil liggen, op versche visch uit te gaan. (I), v. Z. en 't Gr.) Eenige paren te 's H agedie Woens dagavond van de boschmuziek stadwaarts wan delden, werden op den smalleu weg langs het water door een aantal jongens, die van den anderen kant kwamen, lastig gevallen, omdat zij niet voor hen wilden uitwijken. Met elkander handgemeen rakendelagen er al spoedig twee te water, die echter dra weer op het droge stonden; nu ontstond echter eene vechtpartij, die bloedige gevolgen had. Een der drenkelingen bracht met een mes zijn tegenstander eene diepe wonde in het aangezicht toe, zoodat deze laatste bewuste loos ter aarde viel, waarop de twistzoeken- den het op een loopen zetten. De gewonde werd in een der tenten verbonden, waarna hij naar zijne woning werd gebracht in de Nieuwe Havenstraat, en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dv. Z. en 't G.) Een Haagsch ingezetene, die in het Kurhaus te Scheveningen logeert, heeft aangifte gedaan, dat hem eene belangrijke hoeveelheid kostbaarheden eu geld is ont vreemd. De politie heeft in het hotel eene huiszoeking gedaan, en zet haar onderzoek voort. De dader is echter nog niet ontdekt. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 23.) „Een zegevierenden blik uit de oogen der listige intrigante trof den lord en on geduldig stond hij van zijn stoel op, terwijl hg tegen zijn dochter zeide: „Manuela, ik moet je eens spreken. Wil je zoo goed zijn, om met mij mede te gaan?" „Gij mij spreken, papa?" herhaalde Ma nuela, terwijl zij voor het eerst in haar leven een zekeren onverklaarbaren angst gevoelde. „Ja," antwoordde de lord, haar den arm aanbiedendeterwijl hij daarbij een somberder gezicht zette, dan zij ooit aan hem had waargenomen. Mevrouw Von Waldau zal er zeker wel een middel op vinden om zich een poos alleen bezig te houdenwendde hij zich verontschuldigend tot deze. „Paar den en rijtuigen staan ter uwer beschikking." En de dear openend, verliet hij met zijne dochter de kamer. Mevrouw Von Waldau keek beide ver achtelijk na. „Paarden en rijtuigen staan ter mijner beschikking," mompelde zij, „maar met de trotsche dochter mag ik niet in aanraking komen. O, welk een overeenkomst van karakter heeft zij met de moeder en werkelijk niets kan mij levendiger aan alle beleedigingen en vernederingen herinnerendie deze mij heeft aangedaan." De werkkamer van lord Rosegg lag in de benedenwoning, het was een gezellige, lichte kamer. De baron voerde zijne dochter naar een fauteuilwaarop zij zich liet neder- vallen alsof zij blijde was van de inspanning van het staan ontslagen te zijn. Vrees was eene zwakheid, die het jonge meisje tot dusver niet gekend had. Maar heden toch beefde zijen wel veel meer voor den geliefde dan voor zichzelve. „Manuela," ving de baroii aan na een kort zwijgen„sir Emil heeft gister aanzoek om uwe hand gedaan?" Manuela keek verrast op. Waar zij in dit oogenblik aan dacht, zeker wel 't allerminst aan een huwelijksaanzoek van haren neef. „Sir Emil, ach ja papa, dat is waar ook," herhaalde zijdiep znchtende. „Ik had het heelemaal vergeten!" „Hm, zeer vleiend voor sir Emil. Ik behoef n dus bijna niet te vragen of ge hem afgewezen hebt?" „Zeker heb ik dat," antwoordde Manuela met vernieuwden moed. „De wederzijdsche verklaring eindigde zelfs met hevige oneenig- heden. Ik zeide hem woordendie 't beter ware geweest, zoo zij onuitgesproken waren gebleven, want hij zal de beleediging, die ik hem daarmede volgens zijne meening toe voegde, wel nimmer vergeven of vergeten 1" Het gelaat van den baron was valer ge worden en zijne ontsteltenis nam toe, naar mate zij verder sprak. „Ge zeidet hem beleedigingen, die hij nimmer vergeven of vergeten zal. O, dan sta God je bijindien je ooit in zijne macht mocht vallen!" „In zijne macht? In de macht van sir Emil?" herhaalde Manuela, het hoofd fier omhoog richtende. „Hoe zou dat ooit het geval kunnen zijn? Welk recht had hij, om in mijn bijzijn beleedigingen te uiten?" „Wien beleedigde hij dan, Manuela?" „Een.... vriend!" stamelde het meisje verlegeD. „Een vriend!" herhaalde lord Rosegg verwonderd. Maar eensklaps rimpelde zich zijn voor hoofd, en op een ongewoon strengen toon zeide hij tegen zijn dochter: „Ik weet er van!" Verbijsterd staarde Manuela haren vader in het gelaat. „Papa, hebt gij mij dan bespionneerd?" „Niet ik; de wereld slaat je gade en beoordeelt alles wat ge doet, niet zoo zacht als je vader!" „De wereld vrees ik niett" hervatte Ma nuela trotsch. „Maar zij is het ook niet, die zich om mijn doen en laten bekommert. Maar ik weet zeer goed, wie uw bericht gever is geweest, papa. 't Was die af schuwelijke vrouw, die bij ons is komen logeeren. Wie is zij, papa, en wat wil zij hier? Hoe lang zal zij nog blijven? Ik weet niets van haar af, en toch kan ik u niet zeggen, papa, hoezeer ik haar haat. Wie is zij?" „Mevrouw Von Waldau, gij kent immers haren naam. Doch bemoei u voor het oogenblik niet met haar en spreken wij van den tweeden persoon, die aanzoek deed om uwe hand." Zij keek op en ontmoette den vragende blik haars vaders. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1