BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Door de gedeputeerde staten van Zuid- Hollar.d is aan de besturen der geu eenten Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar gezon den de consessie-aanvrage voor den aanleg van eeneu spoorweg van Hilversum naar Leiden, op grond dat die weg door ge noemde gemeenten zoude loopen, en met uitnoodiging om hun gevoelen daaromtrent mee te deelen. Uit de bijlagen schijnt te blijkendat de eventueele exploitatie van bedoelden weg in overleg en met medewerking der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zal geschieden, wat de bewoners dezer omliggende gemeen ten met eenigen grond zou doen hopen, dat genoemde aanvrage werkelijk gemeend is, en hun alzoo eenig uitzicht is gegeven op het genot van eenmaal aangesloten te worden aan het groote spoorwegnet. NB. Ct.) De 2e luit E. G. Staal, van het 4e reg. inf., thans gedetacheerd bij het kolo niaal werfdepot, is door zijne benoeming tot len luit., van die detacheering ontheven en bij laatstgenoemd corps vervangen door den 2en luit. I. R. Bijdendijkvs.n het le reg. inf. Aan de cadets J. G. Pieren en F. G. Verhoeff, beiden van het tweede studiejaar voor het wapen der artillerie hier te lande, is, ingevolge het door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend. Met den inmaak der bloemkool te Rijusburg is men sedert eenigen tijd begon nen. Niettegenstaande de aanhoudende droog te is de opbrengst van dit gewas zeer gun stig. Telers verzekeren, dat deze gunstige uitkomst moet toegeschreven worden aan den noordenwind, met welken wij in dezen zomer zijn begiftigd geweest. Zuidelijke winden houdt men voor te veld staande bloemkool uadeelig. De ingemaakte bloemkool wordt niet en kel naar Engeland, maar thans ook naar Noord-Amerika verzonden. De verzending geschiedt bij voorkeur in gebruikte wijnvaten, waarin de kool duurzamer blijft dan in nieuwe. De bakker V., te Hillegom bemerkte gedurende bijna eene week, dat hem meel ontvreemd werd. In den nacht van 16 op 17 dezer ging hij zich schuil houden, en 's morgens om 4| uur betrapte hij den dader, een huurder van een zijner huizen, op hee- terdaad. Reeds is de zaak in handen van de justitie. lu de vorige week kwam te Noordwijk aan de haringschuit van den heer P. Van Duyn, schipper C. v. d. Luyt, welke op zee een man, Jac. Overzeijl, door den dood had verloren. De man is niet, zooals men eerst zeide, verdronken. Daar men dacht, spoedig het land te bereikennam men het lijk mede, leggende het op het dek onder een zeil. Door tegenwind duurde de tocht veel langer dan men gemeend had en was men na 6 of 7 dagen genoodzaakt, wegens den ondragelijken stank, het lijk in zee te laten zinken. De jaarlijksche algemeene vergadering van den anti-dienstvervangingsbond zal te 's Hage plaats hebben op Woensdag 31 Au gustus. Daarin zullen de gewone verslagen worden uitgebracht en eenige hoofdbestuurs leden moeten gekozen worden. De vergaderingen der Nederlandsche Juristenvereeniging zullen, op 2527 dezer, worden gehouden te Den Haag, in het ge bouw van den hoogen raad, voorafgegaan door eene avond-samenkomst in de Witte Sociëteit en besloten met een gemeenschap- pelijken maaltijd in het Groote Badhuis te Scheveningen. Naar wij vernemen, zullen prins Von Wied en familie tot het einde van Septem ber te Scheveningen vertoeven. Vad De heer A. Van der Leeuw, sedert 1853 lid van den Delftschen gemeenteraad en sedert 1862 wethouder aldaar, zal den 2en September als zoodanig zijn 25-jarig jubilé vieren. Ook de heer Küller zal datum2 Sept. De voorspelling van den inspecteur werd bewaarheid, maar naar aanleiding daarvan hadden eenige vrienden en bekenden aange boden zijn huis te helpen bewaken; dit aanbod werd aangenomen. Toen dan ook eergisteravond mannen en jongens voor het huis verschenen, werd er weldra met steenen en vuil geworpen en verbrijzelde de belhamels wederom een glas ruit. Hiermede niet tevreden werd het on derpaneel van de deur ingetrapt en door de aldus gemaakte opening brandend vuur werk in het huis geworpen dat door de aanwezige personen werd uitgedoofd. Toen een dezer zich naar buiten wilde begeven werd bij dadelijk aangevallen en teruggedrongen. Eindelijk beproefde de me nigte naar binnen te dringen, maar toen haar vuurwapenen werden vertoond, deinsde zij af. De politie trad thaus ook werkdadig op en waarschuwde de aanvallers terug te gaan met de woorden^Komt er niet te dicht bij, ze schieten met geladen revolvers." Deze waarschuwing hielp, maar eerst te midder nacht kreeg de straat haar rustig aanzien. Gisteren hielden twee politieagenten de wacht voor het huis. Eergisteren hebben in de tweede Looiersdwarsstraat te Amsterdam drie vrou wen een hoofdagent aangevallen en genood zaakt naar den politiepost op de Lauriergracht te gaan. Zij gaven aldaar voor, dat ge noemde beambte beschonken was, hetgeen echter niet het geval was. Het schijnt van de zijde der vrouwen een wraakneming op bedoelde agent, te zijn, daar deze den dag te voren den man van een harer ter zake van dronkenschap in bewaring gebracht heeft. De commissie van het Oranjepark te Utrecht heeft besloten, om voor alle meisjes aldaar, die van den leeftijd der kroonprinses zijn, op prinsessedag het park open te stellen. Bedoelde meisjes zullen op den feestdag te 10 uur in het Oranjepark door de com missie ontvangen worden; er zal een prettig feestlied worden gezongen en een optocht gehouden. Het spreekt van zelf dat allen met oranje getooid zullen zijn. Dat aan al die kinderen kleine geschenken zullen wor den aangebodenzal zeker de feestvreugde verhoogen; verder zullen dien dag ook de kinderen van 812 jaar uit wijk C des namiddags worden toegelaten. Alsdan zal de uitreiking der prijzen van de bloemen tentoonstelling plaats vinden. Ook 's avonds zullen wellicht nog op het terrein eenige feestelijkheden plaats vinden. De aangifte I der vele kinderen uit andere wijken getuigt van de ingenomenheid der ouders met het feest. U In eene vergadering van de te Utrecht bestaande sigarenmakersvereeniging Onderling Hulpbetoon werd met algemeene stemmen besloten zich niet aan te sluiten bij de te Amsterdam gevestigde zustervereeniging Vooruit, op grond dat deze op socialistische beginselen steunt. - Op uitnoodiging van den burgemees ter te Baarn heeft zich aldaar eene commis sie gevormd, om door een kinderfeest den verjaardag van ons prinsesje luisterrijk te vieren. Door de ingezetenen is reeds ruim bijgedragen om alle onkosten behoorlijk te kunnen bestrijden. Ruim 600 leerlingen van r3 openbare en 1 bijzondere school zullen aan de pret op den Brink deelnemen. Men vleit zich met de hoop de geliefde jarige eenige oogeublikken te midden der feest vreugde der kinderen te mogen zien. Ook te Kampen heeft zich eene commissie gevormd, om den verjaardag der prinses (31 Aug.) weder feestelijk te herdenken. Bij genoegzame deelneming en inteekening zal er een roei wedstrijd gehouden tig vuurwerk ge^]|, A Ui>* den IJsel. Jï een prach- wendrn. Waarom? Een vervener zal zeggen fomcht het mijn veen niet is", en een ar- beidtf zal zeggen: Komdat niemand mij be taal' als ik eens anders vuur uitmaak". En de eigenaar van het brandende veen woont dilwijls ver weg. yOf, zoo men die moeite al neemt, dan ij dat dikwijls op zoodanige wijze, dat de trand wel gedeeltelijk, maar niet geheel uit geroeid wordt, latende men de rest van het werk aan toevallige omstandigheden over, zoodat het geen wonder is dat een veen brand, dien men verdoofd waande, later met verdubbelde kracht optreedt en het omlig gende terrein met vernieling bedreigt. ,/Meu is geneigd te vragen, of er dan geene politie is, die in zulke gevallen hare macht doet gelden. Zeer zeker is er politie en bestaan er verordeningen op het veen branden, en op het tabakrooken op de veen- wfgeu gedurende den zomer enz., al hetwelk zeer doeltreffend is, maar niet genoeg." Een der grootste paardenhandelaars uit Parijs is te Groningen aangekomen om be langrijke sommen voor zeer schoone paardeu te besteden, terwijl veehandelaren uit Prui sen stieren opkoopen, die moeten dienen tot veredeling van den veestapel daar te lande. Uit Domburg wordt aan het übl. be richt, dat heden aldaar weder een commissie uit Wiesbaden is gekomen om bij dr. Mez- ger nogmaals de belangen van het aldaar op te richten senatorium te bepleiten. Het is echter te verwachten dat dr. Mez- ger bij zijn eens genomen besluit zal vol harden en de Wiesbadensche heereu een vergeefschen tocht naar Domburg zullen gemaakt hebben. 8*ER TELEGRAAF. KAIRO, 18 Aug. De regeering heeft bij de mogendheden voorstellen ingediend tot gedeeltelijke afschaffing der heeren diensten. ST. PETERSBURG, 18 Aug. Het Jour nal de St. Pétersbourg beschouwt de procla matie van prins Ferdinand van Coburg, als een openlijke trotseering der mogendheden en een aansporing tot de Bulgaren zich van alle verplichtingen te ontslaan. Het offici euze blad verklaait zijne instemming met de beschouwingen der Nordd. Allgem. Zeitung en meent dat de prius steeds verder voort gaat op den avontuurlijken weg, dien hij heeft ingestegen. - ,°P 8en2^ HEN. e. k., zijn 25-1»-* als lid van den gemeente-»" leven Amanu<>- herdenken. erbarium te l>' A1!''*.'!. Men deelt ,n 31st8n Juli ^rielft j raad van JJeni 'en Hartjes^verzocht daar- T".N!hg te doen het D omtrent F. COEBEP^ het volgende mede f °P ^32 Spaarndammerstraat Amsterdam, wooiiv de heer S.; terecht of ten onrech e staat hij in deze stille buurt bekend als te behooren tot de sociaal-democratische partij. 'Reeds Zaterdag jl. werd hij '«vab leu door een troep jongens die voorbij zijn buis trok en de bekende liedjes zong. Zondagavond werd een ruit ingeworpen waarop de zoon de» huizes zich met een ge tuide naar den politiepost aan de Haarlem- Een inspecteur antwoordde hem bijwn drt ouder eede verklaren - het volgende Daaraan is weinig te doen, dat is de voor bode van den Hartjesdag; morgenavond zal je nog wel meer krijgen voor je deur. tJ het gebruik,n" worjen op de rivier I jarige practii1'- en nog f kier ié Zaltbommel is in een paar dagen oor ongeveer f 600 ingeschreven tot dekking der kosten van een feest op den prinsessedag. De sedert kort opgerichte zuivelfabriek te Elslooontvangt nu reeds per dag 2500 liter melk van de veehouders uit den om trek. Door bemoeiingen van mr. J. V"we'> landeigenaar te Wateren, is deze fabriek tot staDd gebracht. De hoofdoorzaak der vele en gewel dige veenbranden omschrijft een Drentsch correspondent der N. Roti. Ct. aldus: „Het is merkwaardig, hoe zorgeloos uien in het veen is. Dag aan dag ziet men den rook van de gevaarlijke plek opstijgenge lijk eene ernstige waarschuwing; men weet bij ondervinding hoe het vuur m uitgedroogden grond nog wel veen, uit den aard der zaak gaarne vuur vat zich uitbreidt en dagelijks vordering maakt; men spreekt met elkaar over de noodlottige we 'olgen die een harde wind onder die om standigheden zou hebben, enmeman steekt eene hand uit om het gevaar af te 1 tllTSTK UtKltHTKV. De generaal-majoor, inspecteur der infanterie za! a. s. Zaterdag te Leiden de gewone jaarlijksche inspectie houden. De kapitein H. A, Calkoen van het 4de reg. inf. te Leiden wordt overgeplaatst bij het reg. Gr. en Jagers. H. K. H. de hertogin van Albany, vertrekt met hare kinderen en gevolg Zater dag a. s. per Rhijnspoorweg, van Botterdam naar Soest. Door den (Bond ter verkrijging van Algemeen Kies- en Stemrecht) worden, volgens Voonoaart»toebereidselen gemaakt om in de maand September a. s. te Am sterdam een groote demonstratie te honden, waaraan ook de sociaal-democraten zullen deelnemen. Het doel van deze demonstratie is: te protesteeren tegen de nieuwe kieswet, waar door weer alle werklieden van het stemrecht worden uitgesloten, alsmede aan t» J op de invrijheidstelling va" -J"«ndej J'nugfif Nieuwenhuis. uen beer Domela Ve,Manden. :°1 5.—., soldaat van het Leger des Heils, jtmalig kruideniersbediende, liep savonds met een colporteur van den Heilsioldaat op de Lauriergracht te Amsterdam te wandelen, toen een m*igte jongens hem met steenen van één van een stuiveren de brief is gefrankeerd Gisterennacht heeft K. L., verdacht van zeven diefstallen te Pieburg, waarvoor hij eerstdaags moet te recht staan, getracht uit de gevangenis te ontsnappen. Het was hem gelukt een gat te maken in den buiten gewoon dikken muur zijner cel, doch hij heeft dit niet groot genoeg kunnen maken om zich zeiven doorgang te verschaffen. SCHOOL- KA* KKIIKVIKIUS. Op het zestal voor de Ned. Herv. gemeente te Vlaardingen komt in de eerste plaats voor ds. L. Ten Bosch te Oegstgeest en in de tweede ds. H. Van Druten te Rijnsbnrg. Op het zestal voor de Ned. Herv. gemeente te Schiedam komen voor als eerste voorgedragene ds. W. Klercq te Koudekerk en als 6e ds. H. Wildeboer te BenthnizeD. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Denekamp ds. N. Jolles, te Noordwijker- hout. Z. D. Hw. de bisschop van Haarlem heeft den 15n Augustus 11. in de kathedrale kerk van Haarlem het H. snb diakonaat toe gediend aan de hh. C. F. A. Huilmand en C. W. Kortekaas; het H. diakonaat aan den eerw. heer H. J. M. Pichot en het H. pries terschap aan de eerw. hh. Th. J. C. Enge- ring, J. F. Eyzendooren, J. Th. Beysens, J. J. Oudewater, M. A. Thompson, J. L. Wouters, J. H. Spee en A. J. Clarijs. Dinsdag vierde de zeereerw. heer G. W. J. Quant, pastoor te Grootebroek, zijn dertigjarig priesterschap. De parochianen hadden reeds vroeg in den ochtend de driekleur uitgestokende hoogmis werd door hem opgedragen en door het zangkoor werd met geestdrift eene plechtige mis uitgevoerd. Ook de scholen werden door zijn eerw. be zocht. De dag werd door de geheele ge meente in feestelijke stemming doorgebracht. HANDELS- EN F1NANTIËELE BERICHTEN. Gouda, 17 Aug. Kaas-aanv. 137 part, prijs le qual. 25 h 28.2e qual. ƒ21 a 24. Zwaardere ƒ29 ik ƒ32. Noordholland- sche 22.27. Handel vlug. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 17 Aug. 86 wagens. Voor Goud- sche kaas bedong men lste soort van ƒ24.tot 27.2e soort ƒ20.a/23. zw.yEdammer ƒ24.50 a Derby ta f2 e soort ikper 50 KG. Handel redelijk. De stemming was heden voor binnen- landsche staatsfondsen onveranderd. Op de buitenlandsche markt gaat nog weinig omde buitenlandsche fondsen zijn overigens tamelijk vast gestemd. De Russische spoorwegmarkt leverde wei nig bizonders opde A merikaansche was iets flauwer gestemd. BELGIE. Eene eenen dat IUCU COL» l» WJD i begon te werpen, zoodat hij in een slachters winkel de vlucht moest nemen. De bende dreigde bij den slachter de glazen in te slaan. Zij heeft aan dit voornemen echter geen ge volg gegeven en raakte allengskens verspreid waarop de volgeling van kaptein Tyler rus tig zijns weegs kon gaan, Gl'.\lblN(jL)E BERICHTEN De volapukisten hebben besloten de verschillende Staten te verzoeken het volapuk toe le laten bij de telegrafie. De Deensche regeering moet de telegraaf-beambten hebben uitgenodigd zich in de wereldtaal te oefenen en men zegt, dat Rusland reeds de over brenging van volapuktelegrammen toelaat. In eene advertentie werd tegen eene kleine vergoeding het geheim te koop aan geboden om postzegels van 2, cent den zelfden dienst te kunnen laten doeu als die van 5 cents. Men kreeg op de vraag ten antwoord Men neme er twee van 2cent, m plaats depêche urtZató<ir iejii <jat de boodschap de consuls vanIt^ië iHhgeland naar Emin-pacha en Casati gezonden om aan te kondigen dat Stanley ben te hulp zou komen, in het begin van Mei M'Lisa (te oosten van het meer Albert Nyanza) hebben bereikt. De koningen van Unyanyembé en Uganda hadden hem langen tijd gevangen gehouden. Hebben zij un reis zonder ongeval kunnen voortzetten, dan moeten zij in het einde van Mei bi] het eerste van de dertien door Emin-pacha ver dedigde stations aankomen en deze zal dan van de nadering der expeditie-Stanley in kennis zijn gesteld. EAGKLAN Het plan bestaat om University Col lege, Kings College het Royal College of Physicians" en het Royal College of Sur geons tot ééne universiteit te vereenigen, die dan den naam van Albert-hoogescbool van Londen dragen zal. Gisteren werd de behandeling voort gezet der zaak van Mathilde Drouin, die verdacht werd een aanslag door middel van dynamiet te smeden op de verblijfplaats der koningin te Osborne. De onschuld der ver dachte is volkomen geblekenzij is dan ook onmiddellijk in vrijheid gesteld. Te Birmingham ging een detective een man in zijn woning zoeken. De vrouw deed de huisdeur open en ontstelde zoo op het zien van den politie-agentdat zij dood ter aarde stortte.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2