MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 19 Augustus 1887. - N°. 194. 201» Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Ile/,e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestda^e n. A 3 0 d n E Üfl E fJ T Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Vtimmer 10 Cent. t 1.25. 1.6». AQVEBTEMTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee»: 6. STADSNIEUWS. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is het verrichten van diepwerken in de stadsgrachten gegund aan den laagsten inschrijver, den heer P. Broere, aannemer te Krimpen a/d IJsel, voor f0.46 per Ms. De overige inschrijvingen bedroegen: f 0.95, f 0.79®, f 0.70, 0.68, f 0.60, f0.57* en f 0.49, alle per M3. De collecte gister aan de huizen ge houden ten behoeve van het christelijk on derwijs alhier, bracht op de som van f 760.26. Gedurende den dank en bedestond gisteravond in de Hooglandsche kerk gehouden werd voor hetzelfde doel gecollecteerd f 170,03, totaal dus de som van f 930.29. Bij de gister gehouden wapenoefening door de dd. schutterij alhier is voor iedere compagnie voorgelezen de order inhoudende het koninklijk besluit waarbij de kapitein W. L. Van Kaathoven, alhier tot majoor commandant dier schutterij benoemd werd. Men meldt onsIn den gemeenteraad van Leiderdorp doet zich het eigenaardige incident voor dat ééu der raadsleden, niet tegenstaande hij in de vergadering van 3 Aug. voor de toelating van het nieuwgeko- zen lid den heer W. Demmendal had ge stemd toch nog een bezwaarschrift tot toe lating bij gedep. staten heeft ingediend. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, is de gedane benoeming van dr. J. E. Coovée tot adsistent voor de natuurkunde aan de rijks universiteit te Leidenvoor het tijdvak van I Sept. 1887 tot en met 31 Dee. Is88, op diens verzoek, ingetrokken. NUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1780) van Beranger. De heer D. Sehoofs, sedert vele jaren een zeer verdienstelijk lid (pistonnist) van het harmonie-orkest te Groningen, gedurende II jaren een der beste leden van het eerste muziekcorps dd. schutterijen sedert de laatste vijf jaren adjudant-kapelmeester van het tweede muziekcorps, ook als componist van verschillende marschen en potpourri's bekend, is in den ouderdom van 46 jaren „verleden. De vioolvirtuoos August Wihelmj ver laat zijne welbekende villa aan den weg tus- schen Biebrich en Wiesbadenom zich te Berlijn te gaan vestigen. Het „Haus Wilhelmj" zal nu tot eene groote pension voor families worden ingericht. Volgens een bericht in de Wiener Zeit. zou eene onvoltooide komische opera van Weber, door den Leipziger kapelmeester Mahler gecomponeerd, binnenkort in het Leipziger Stadttheater worden opgevoerd. In den aanstaanden winter zal te Ber lijn een historische „Liedercyclus" van 3 avonden worden gegeven, door de beste Duit- sche liederenzangers en zangeressen. De deuren der hof-opera te Weenen die reeds op 1 dezer hadden moeten geopend worden, zijn nog altoos gesloten, doordien men met de nieuwe inrichting tot electri- sche verlichting nog niet naar genoegen is klaar kunnen komen. Misschien wordt het wel September véér de opvoeringen eenen aanvang zullen kunnen nemen. De schade voor de onderneming is kolossaal, want aan het geheele personeel waarbij ook de heer Behrens als gast moeten inmiddels de volle gages worden uitbetaald. Bij Franz Hanfstaengl te München zijn nieuwe portretten van Mozart en Beethoven verschenen, die, verschillend van de stereo type oude, zeer geroemd worden. Het van 1517 September a. s. te 'Amsterdam te houden Nederlandsch taal-en letterkundig congres, ondervindt van vele zijden warme belangstelling. Als sprekers lieten zich o. a. reeds in schrijven uit Zuid-Nederland prof. Fredericq, Peter Benoit, dr. Max Rooses, mr. Julius Obrie, Victor De Veen, Em. Rosseels, P. J. Scherpenzeel; uit Noord-Nederlandprof. Spruyt, dr. Schaepman, prof. Ten Brink, prof. Van der Linden, dr. J. Te Winkel, dr. E. Laurillard, terwijl mevr. Lint Schnei der eene door haar geschreven „Geschichte der Niederlandischen Litteratur" in open bare zitting aan het Nederlandsche volk zal opdragen. OFEICIEEUE BERICHTEN. Door Z. M. is de gepensionneerde kapt. der genie van het Oost-Indisch leger J. W. C. Éeelenkamp, met ingang van 1 Sept. 1887, andermaal voor den tijd van dén jaar, benoemd tot leeraar in de genie-wetenschap- pep aan de kon. mil. academie te Breda. Door Z. M. is A. Asselbergsmet ingang van 1 Sept. 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgelschool te Helmond. De minister van staat, minister van binneulandsche zaken heeft gisterenin eene vereenigce zitting van de beide kamers der staten-generaalde zitting van 1886/87, namens Z. M. den koning, met de vol gende aanspraak gesloten: Mijne Heerkn! Ik mag het voorrecht hebben u, bij het eindigen uwer werkzaamhedenden dank des konings over te brengen voor de ijverige behartiging van 's lands belangen. Behalve de vereischte begrootingen en administratieve wetten, werden eenige an dere, hoofdzakelijk van oeconomischen aard, tot stand gebracht. Daartoe behooren de uitzonderingen op de bepalingen der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, verscheidene ont eigeningen voor belangrijke werken van publiek nut in Nederland, de aanleg van staatswege van spoorwegen op Java en op de Westkust van Sumatra, de maatregelen tot opbeuring der suikercultuur op Java en het iuvoeren eener nieuwe pasmunt in West-Indië. Verbeteringen werden gebracht in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, in de wet op de schutterijen, in de Crimi- neele Wetboeken voor het krijgsvolk te water en te land, in den accijns op het gedistilleerd en in de wet betreffende het recht van patent. Een onderzoek van grooten omvang omtrent den arbeid van kinderen en den toestand van fabrieken en werkplaatsen werd door de Tweede Kamer gehouden. Een buitengewoon gewicht ontleent de nu afgeloopen zitting aan de behandeling en aan neming van elf wetten strekkende tot het in overweging nemen van verandering in de Grondwet. Dit onderwerp van staatsbelang heeft gedurende eenige maanden groote en volhardende inspanning van de volksverte genwoordiging gevorderd. En vermits daar over de gewenschte overeenstemming is ver kregen, behoort, naar luid van art. 197 der Grondwet, eene ontbinding van de beide kamers te volgen, welke met den dag van heden plaats heeft. In naam des konings sluit ik de gewone vergadering der staten generaal. Verkiezingen. Naar men verneemt heeft de Amsterdam- sche afgevaardigde der tweede kamer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg zijn wensch te kennen gegeven, niet meer voor een candidatuur bij de aanstaande kamer verkiezingen in aanmerking te komen. Van liberale zijde wordt als candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Hilversum genoemd de heer C. J. Hacke van Mijnden, burgemeester van Loosdrecht, die bij de vorige verkiezing in herstemming is geweest met baron Mackay. Zaterdag a. s. vergadert te Arnhem de centrale kiezersvereeniging in het hoofdkies district Arnhem tot het stellen van 2 can- didaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer. Deze vereeniging bestaat uit afge vaardigden van de kiesvereenigingen Arn hem te Arnhem, Vrijheid en Orde te Velp, Dieren en Omstreken te Dieren en Ooster beek te Ooslerbeek. Gisterenavond vergaderde de kiesvereni ging Burgerplicht te Steenwijk, ter verkie zing van eenen candidaat voor de tweede kamer. Alle stemmen werden nitgebracht op het aftredend lid, den heer J, R. Meesters. De liberale kiezersvereeniging Menalduma- deel, te Menaldumadeel, heeft candidaat ge steld voor de tweede kamer de heeren F. Lieftinck en dr. J. Zaaijer Az. Ook door de liberale kiesvereniging van Stad en Ambt Vollenbove is de heer J. R. Meesters met algemeene stemmen tot candi daat gekozen. De kiesvereniging Oostermoer, in het oosten van Drente, heeft als candidaten vooj de tweede kamer in het kiesdistrict Win schoten gesteld den heer mr. H. Goeman Borgesius te 's Hage, met algemeene stem. men, en den heer prof Drucker, te Gronin. gen, bij herstemming tegen mr. H.J. Smidt FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 22.) „Laat ons nn niet verder over dit onder werp spreken en verberg zooveel mogelijk uwe gevoelens. Men zonde anders uw geheim eens van uw gelaat moeten aflezen, en dat zou voor u niet zeer wenschelijk wezen. Ha daar komt eindelijk onze kleine deugniet. Den hemel zij dank. Ik viel bijna flauw van den honger 1" „Goeden morgen, lieve papa!" riep Ma- nuelade deur binnen stormenden beide armen om haars vaders hals slaande. „O, wat een heerlijk feest was dat gister avond toch!" „Mijn kind, zie je mevrouw VonWaldau niet?" weerde lord Rosegg haar zacht af. Manuela had de dame, die zoo weinig hare sympathie wegdroeg, tot op dit oogenblik werkelijk niet gezien; in de overmaat van baar geluk had zij de gast haars vaders geheel vergeten en zij keerde zich derhalve met een betrokken gelaat tot de dame, die haar met een woordenvloed begroette. „Liefste lady Manuela, wat ziet ge er heden bloeiend nit. Zeg eens zelf, mylord, zou men wel kunnen aannemen, dat dit lieve kind gister den geheelen avond door onafgebroken gedanst heeft. Ach wat een benijdenswaardig lot is het toch, pas zeventien lententjes te tellen 1" En mevrouw Von Waldau scheen van plan te zijn om het jonge meisje te kussen, doch Manuela, de geblankette wangen en de rood geschilderde lippen ziende, week onwillekeurig terug. „Wat?'' riep mevrouw Von Waldau eenigszins gedwongen lachend uit, „ge wilt me geen zoen geven, trotsch, klein meisje? Och, we zullen toch nog wel de beste vriendin nen worden, al ware 't alleen maar ter wille van uw moeder!" „Ter wille van mijn moeder? Hebt ge mijn moeder dan gekend?" „Zeer intiem. Ja, ik kan bijna wel zeggen, dat ik haar beste vriendin geweest benen gij lijkt precies op haar in stem in gelaat en in karakter. Ik zoude u zeker toch wel lief gekregen hebbenmaar daar ge nu het sprekend evenbeeld uwer moeder zijt, zoo is het de warmste sympathie voor u, die mij met onweerstaanbaar geweld tot u aantrekt." En met een onnavolgbare gratie nam de sluwe intrigante den arm van het jonge meisje, om haar naar de ontbijttafel te ge leiden, terwijl lord Rosegg beiden met wassende bezorgdheid gadesloeg. Wat voerde deze vrouw in haar schild De blikdie hem trof, toen zij zich naast Manoela in de kussens van een armstoel liet nedervallen, deed hem huiveren tot in het diepst van zijn hart. Het was een blik, niet ongelijk aan dien, waarmede de leeuwentemmer zelfs den woesten koning der woestijn temt en dwingt zich als een slaaf aan zijne voeten te krommen. HOOFDSTUK VI. zwak uit liefde. Ondanks hare gewone welbespraaktheid kon mevrouw Von Waldau toch niet ver hinderen dat het gesprek onder het ontbijt niet vlotten wilde. De baron gebruikte bijna niets, maar sloeg onafgebroken zijne dochter gade. Wie kon de man zijnaan wien zij haar hart had geschonken? Lord Rosegg had zich den geheelen vorigen avond zoo uitsluitend bezig gehouden met het bespionneeren van het doen en late» der vrouwdie zich aan hem als gast had opgedrongen, dat hij voor zijn dochter ternauwernood een blik had overgehad. Mannela was in het oogloopend stil; 't was alsof zij wakend zat te droomen. En ja, zij droomde dan ook, en 't was Alexan der De St. Claire, wiens beeld haar voor hare ziel zweefde, evenals een schitterende ster aan den middernachtelijken hemel. Wat had hij er schoon uitgezien, welk een edele taal had hij gesproken 1 Eu dan had hij nog al kunnen denken der erfgename van Rosegg onwaardig te zijn, hij, op wiens bezit zelfs een koningsdochter fier had mogen zijn, volgens Manuela's meening. Met tevredenheid en geluk vervulde haar de gedachte, dat zij hem alles kon geven, wat zij zelf bezat, om zoo in ieder opzicht de goede fee zijns levens te worden. Mevrouw Von Waldau, een levendig dis cours voerende, richtte herhaaldelijk vragen tot het jonge meisje, zonder dat dit hierop had acht geslagen. Eerst toen mevrouw Von Waldau voor de derde maal een vraag aan haar deed, sloeg zij de oogen op en stamelde een verward antwoord. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1