'TT- »cbt gisterenmorgen met kleine tusschenpoo- zen achtereenvolgens tien windhoozen waar genomen, die de een na den ander het zee water tot hoog in de lucht deden opstuiven een van die hoozen ging langs het Kurhaus en deed met eene ontzettende kracht het mulle zand als rook tot ver boven de kap uitwaaien. Verscheidene zeelieden, waaronder oud- varensgezellen van ruim zeventig jaren, be vonden zich aan het strand en beweerden zoo'n verschijnsel nooit te hebben gezien. Men zegt dat voorbij het Oranje-hotel door den waterschok een stuk van het duiu is weggeslagen. Juist vertrokken er drie bommen, die echter gelukkig zonder schade in zee zijn gekomen. Gisterennamiddag had in de Adriana- straat te Botterdam een hevige vechtpartij plaats.- Eenige bekende drinkebroers meen den de kermis op deze wijze in te wijden, toen een politieagent de orde wilde herstel len, kreeg hij met een bezemstok een slag op het hoofd, en ware hij niet door een helm gedekt geweest, zeker was het voor hem treurig afgeloopeneen menigte volk kwam op de been, een tweede agent ver scheen, doch beiden kregen het ruim druk, gelukkig, dat een der toeschouwers intus- schen om versterking der politie ging; de vechtpartij was intusschen zoo hevig gewor den dat de agenten de sabel moesten ge bruiken. Ten slotte werden twee belhamels gearresteerd en een gewond binnengebracht, welke eerst heelkundig behandeld moest wor den voordat hij verantwoording aan het bureau kon geven. De bekende harddraver WilhelmiDa", van den heer Van der Gaast te Dijken, is dezer dagen verkocht aan den heer Baren- dregt te Barendrecht. Toen de vrouw van zekeren T. K. te Stolwijk 11. Zaterdag hare gewone Zaterdag- sche bezigheden zou gaan verrichten, bond zij haar kind van bijna anderhalf jaar een touw om het lijf en bevestigde dit op de werf aan eenen boomom den kleine het wegloopen te beletten. Toch schijnt het touw gebroken of losgegaan te zijnten minste, toen de moeder eenigen tijd later naar haar kind keek, vond zij het niet meer aan den boom, maar verdronken in het water, dicht bij hare woning. Op de algemeene zomervergadering van de Vereeniging van burgerlijke ingenieurs, Zaterdag 27 Augustus e. k. te Amsterdam te honden, zal o. a. behandeld worden een voorstel van het bestuur, om f200 bij te dragen in de kosten voor de oprichting van een proefstatiou voor bouwmaterialen. Aau de orde is verder het benoemen van twee bestuursledenter vervanging van de heeren jhr. O. J. A. Bepelaer van Driel en dr. E. F. Van Dissel. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. C. gemeld Ofschoon het heden in den namiddag in het westelijk deel der stad ter gelegenheid van den eens zoo beruchten hartjesdag ta melijk rumoerig was, door de vele benden jongens en meisjes uit de Jordaan, waaron der er evenals altijd velen op alle mogelijke en onmogelijke wijzen gecostumeerd waren en waarbij als altijd de oranjekleur den hoofdtoon uitmaakte; ofschoon het in den avond op vele punten in de Jordaan bijzr. I der druk was op den openbaren weg eJ?~ gedurig weerklonk van verscljiJUsüipri A effecten en daarbij dikwj;1 —.code knal- licht van rood of wt* .jïs in phautastisch gezet jjiat j. —ib bengaalsch vuur werd spronge^i» J-tegenstaande er gezongen en ge- n en gegaloppeerd werd door groote en aleine menschen, toch werden tot mid dernacht rust en orde voor zoover ons be kend is nergens gestoord, wat ons ook offi cieel aan het bureau der 5e sectie werd ver zekerd. De liederen der Aprilfeestweek, vermeerderd met de Maliebaan, waren den ganschen avond schering en inslag. Omtrent het ongeluk, een der Am- sterdamsche luchtreizigers overkomen meldt de Amsterdammer-. De kapitein had den heer Wageuvoort, die den tocht medemaakte, bij het neerdalen aaugeraden om zich aan de touwen, waaraan de mand hing, op te trekken. Deze gaf aan dien raad gehoor, maar daar het anker in den weeken grond telkens losschoot, verloor hij zijne krachten en viel in de mand terug. Op dat oogenblik stootte deze tegen den grond en werd de heer W. uit de mand geslingerd. Alles zou nog goed zijn afge loopen, ware het niet, dat een der voeten van den beer W. in een strop bleef haken, waardoor hij., daar de ballon opnieuw eenige meters ste$g, omhoog werd gevoerd. De voet schoot -in de hoogte uit den strop en de heer W. viel. Naar de boerderij van den heer Hotten tot vervoerd, werden hem de eerste zorgen geschonken door dr. Kindermans uit Ouder kerk, die behalve eeuige lichte verwondingen beleediging van het ruggemerg constateerde. Gedurende den geheelen nacht liefderijk door de vrouw van den heer Hottentot ver pleegd, is de patient gisterenmorgen te acht uur per trekschuit naar het Binnengasthuis alhier vervoerd. De geneesheeren bevestig den de diagnose van dr. Kindermans. De heer W. heeft geen oogenblik zijn bewust zijn verloren en is steeds vrij gebleven van koorts. De aandeelen Amstelhotel stegen gis teren tot 100 pCt. De wedloopen der Arasterdamsche sportclub op 27 Augustus a. s. uitgeschre ven zijn tot een nader te bepalen dag in September uitgesteld. De heeren J. Van der Toorn en C. Lely, hoofdingenieur en ingenieur der Zui- derzee-vereeniging, deden dezer dagen in een rijksvaartuig een verkenningstocht, in verband met het onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee. Van de 253 vrijwillige jagers der Utrechtsche boogeschool, die in 1830 uit trokken, zijn er nu nog 4-8 in leven. Eergisterenochtend waren te Arnhem eenige personen getuigen van een gevecht tussclien eenen vrij grooten hond en een der in de Lauersgracht aanwezige zwarte zwaneD. De zwaan behaalde ten slotte de overwinning en deed den hond met bebloe- den kop in de diepte verdwijnen. (Arnh. C.) Sinds eenige weken achtereen werden te Nijmegen op de weekmarkt telkens por- temonnaies of geldbeursjes met veel of wei nig geld uit de mantelzakken der dames; die aldaar iukoopen deden, gerold. De ver moedelijke bedrijver daarvan, zekere A. P., oud 18 jaren, die eerst onlangs uit de ge vangenis werd ontslagen, is deswege thans wederom in handen der justitie gevallen en naar de gevangenis overgebracht. Het twaalfjarige dochtertje van den herbergier S., wonende bij Tiel, had Zon dag het ongeluk van den deelzolder te val len. Zij kwam met het hoofd op den har den vloer terecht, met het noodlottig gevolg dat zij gisterenochteud overleed. In Overijsel is de hooi-oogst 2e snede mislukt. De prijzen van het hooi loopen in sommige streken zeer op. De oogst der suiker wortelen zal klein worden. De late aardappe len beginnen door te wasschen. Er is meer frnit dan men vermoedde, maar vooral de appelen en peren zijn zeer klein gebleven. De rechtbank te Heeren veen heeft eene 16-jarige dienstmeid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het door onvoor zichtigheid veroorzaken van brand in het huis van haren meester, waardoor dat huis geheel vernield is. Aan het station van den Staatsspoor weg te" Tietjerk werd Zondagavond een Duit- scher gearresteerd, afkomstig uit Dantzig. Uit zijne visitatie bleek, dat hij in het be zit was van een kistje sigaren en een paar breekwerktuigen. Men houdt hem voor den vermoedelijken dader van eenige diefstallen, een dag te voren in Veen wouden gepleegd. Hij bleef echter ontkennen. De zaak van de vergeetachtige aanne mers der verbouwing -v" Hp «cH- - may.TWTn„A~ -.sxUOl te Mur- A die wij onlangs mededeel den, zal door het gemeentebestuur geschikt worden. Zij wordeD evenwel niet van huD geschreven bod ontslagen, maar is het werk goed afgeleverd en blijkt dan, dat er hun nerzijds eene vergissing in de berekening heeft plaats gehad, dan zal de gemeente genade voor recht laten gelden en in plaats van f 966, de begrootiugssom ad f1134 uitbetalen. In het oosten der provincie Gronin gen staan de weidelanden zeer schraal. Uit gebrek aan gras zijn de landbouwers genood zaakt hun vee gedeeltelijk thuis te halen. Natuurlijk stijgt daardoor de boter aanmer kelijk in prijs. De Middelb. Ct. meldt: Dr. Mezger heeft de aanbiedingen uit Wiesbaden afgeslagen en blijft te Amsterdam. Naar aanleiding daarvan schrijft men uit Domburg Dit terugkomen op zijn genomen besluit was de aanleiding, dat hem Zondagavond door alle badgasten eene welgemeene ovatie is gebracht op zijne villa Irma. Eene groote menigte had zich daartoe verzameld bij het raadhuis en begaf zich met brandende giorno's naar 's dokters wo ning. Door jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, oud-lid der tweede kamer, werd eeDe toespraak gehouden lot dr. Mez ger, waarin hij vooral liet uitkomen dat het Nederlandsche volk met trots zou gevoelen, wat het zegt een beroemd man in zijn mid den te mogen behouden. De kleine hulde, hem uit het stille Domburg gebracht, mocht hem daarvan eene getuigenis zijn. Daarna nam de heer Nagtglas het woord namens de badcommissie en de Domburgers, in wier midden dr. Mezger wel wilde komen uitrus ten van de vele vermoeienissen, die uit zijne betrekking voortvloeien. De wensch, dat voor hem nog gedurende vele jaren de las ten van het leven door de lusten mogen worden overtroffen, vond bij alle aanwezigen onverdeelde instemming, en een donderend „leve Mezger!" weerklonk door de lucht. Nadat dr. Mezger in hartelijke bewoor dingen aan de commissie zijnen dank had betuigd voor de gebrachte hulde, en den grooten, zwareu strijd had geschetst, dezer dagen door hem gestreden, doch waarbij zijn nationalite tsgevoel en vaderlandsliefde de zege hadden behaald, richtte hij zich tot de menigte, en verklaarde zeer gevoelig te zijn voor dit bewijs van toegenegenheid hem betoond; hij eindigde met een glas te ledi gen op het heil van Nederland, ons lieve Nederland Hoewel bij donkeren avond, begaf zich de volksmassa in behoorlijke orde naar het dorp terug en alles keerde weder tot de oude rustige rust terug. Door de schaarschte der melk hebben sommige boeren te Goes den prijs der zoete melk met 2 cent, alzoo van 8 op 10 cent per liter verhoogd. Aan de maréchaussée te Geertruiden- berg is het gelukt de daders op te sporen 'an het ophoopen van keisteene.; op de rails van den locaalspoorweg onder Hooge- Zwaluwe. Het zijn vier jougeus van 9 tot 11 jaar, uit Made. Uit Grave wordt gemeld, dat de waterstand op de Maas zoo laag is, dat de scheepvaart bijna geheel stilstaat en de rivier op verschillende punten geheel kan door waad worden. Te Valkenburg (Limburg) is een groot perceel bouwland aangekocht, met het doel om daarop een hotel-garni, met badplaats en melkinrichting, aan te leggen. 's &1&A VIfêft SB AWfcl Door Z. M. is: aan dr. W. A. flecker, met ingang van 20 Sept. 1887, eervol oüt- slag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, met dankbetui ging voor de door hem gedurende vele ja ren den lande bewezen dienstentot hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijks-universiteit te Gronin gen, tot het geven van onderwijs in de oude geschiedenis, benoemddr. U. P. Boissevain, praeceptor aan het gymnasium te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemdbij het wapen der inf., bij bet lste reg. tot kapt. de le luit. N. P. Onderwater van het 5de reg.; bij het 3de reg., tot le luit., de 2de luitt. G. Snellen en F. Stellenboombeiden van het 7de reg.; bij het 4de reg., tot le- luit., de 2de-luit. E. G. Staal, van het corps, gedetacheerd bij bet kol. werfdepot; bij het 8ste reg,, tot le luit., de 2de luit. L. M. A, Von Schmid. van het corrv«- V°%Tis de le luit. W. C. H°TgKamer, Tan het 7de reg. inf., op pen sioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f1455 sjaars, en is aan gen. le luit. de rang verleend van kapitein. Door Z. M. is aan Lothar Linkenheld. geb. te Seligenstadt, en Ernst Hsns Walter Meijer, geb. te Schweidnitz, vergunning ver leend de geneesk. uit te oefenen op Neder landsche zeeschepenmet uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneesk. in Nederland, stiptelijk nakomen. De luit. tei zee lste kl. G. A. Van der Miedeu en de adelborsten lste kl. S. P. Nolst Trenité en P. Sodenkamp, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, en de luit. ter zee lste kl. H. O. Peitb en de adelborst lste kl. J. Soutendam, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Pau- lownaworden met 6 Sept. a. s. op non-acti- teit gesteld, en zulks, wat genoemde luitt. ter zee betreft, onder eervolle ontheffing van het door hen gevoerde bevel, respectie velijk over de instructiebrikken Pollux en Castor. De luit. ter zee 2de kl. jhr. W. F. Van Spengler, behoorende tot de rol van Zr. Ms. rammonitor Draak, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld. De off. V. adm. 2de kl. J. A. Grooten dorst, dienende aan boord van Zr. Ms. scbroefstoomschip Zilveren Kruisen de off. v. adm. lste kl. N. W. Lasonder, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, worden respectievelijk met 1 en 16 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door de off. 2de en lste kl. 1. Lensing en J. P. Vasseur. PER TELEGRAAF. TIRNOVA, 16 Aug. De reis van prins Ferdinand van Sistova naar Tirnova, die 8 uren duurde, werd per rijtuig afgelegd en geschiedde in de besie orde. De boeren kwamen van alie kanten opdagen en juichten den prins toe. Op vele plaatsen waren eerebogen opgericht. Te Tirnova was het buitengewoon levendig. Talrijke groepen trokken door de straten, terwijl zij de nationale liederen aanhieven. Duizenden Bulgaren verdrongen zich voor de woning des prinsen en juichten hem toe. De prins verscheen op het terrasten einde voor deze manifestatie te bedanken. METZ, 16 Aug. De Lolharinger Zeitung deelt mede, dat de heer Jenot, leeraar aan het Lyceum te Nancy, wegens verdenking, dat hij als spion werkzaam was, gisteren middag bij het fort Alvensleben in hechtenis is genomen. Jenot werd eerst naar het gouvernementsgebouw geleid, waar zijne identiteit werd vastgesteld, en vervolgens naar de gevangenis overgebracht. Jenot is afkomstig uit Lovry bij Metz, waar hij den vacantietijd doorbracht. De heer Jenot werd echter den volgenden middag weer op vrije voeten gesteld. LONDEN, 16 Aug. Bij officieel onder zoek is gebleken, dat het dynamiet, dat de politie meende te Cowes gevonden te hebben, niets is als klei, gelijk die voor het boet- seeren wordt gebruikt. LAATSTE BERICHTEN. Naar men verneemt worden de heeren J. Van Alphen en mr. W. C. J. J. Cremers, vice-president van het gerechtshof te Arnhem, van katholieke zijde als candidaten bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Almeloo genoemd. Gisteravond omstreeks 9 uur, brak door een tot dusver onbekende oorzaak in de zoogenaamde Keezepoort te's-Gravenhage brand uit in de bovenverdieping van een perceel, ten eenen deele werkplaats vaneen stoffeerder, ten anderen deele werkplaats van een huisschilder. De zolderverdiepingwerk plaats van eerstgenoemde, is geheel uitge brand. Op den laatsten Zondag van de kermis zijn te Haarlem door de tram vervoerd ge worden 2986 personen. Met de Holl. Spoor werden op dien dag van Amsterdam naar Haarlem 10000 personen vervoerd. Door den diamanthandelaar M. Bronk- horst Ezn., te Amsterdamworden pogingen aangewend om invoer van den diamant in China te verkrijgen. Hij heeft zich te dien einde in betrekking gesteld met den secretaris van het Ned. consulaat in China, den heer J. Rheindie eerlang uit 's Gravenhage naar zijn post terugkeert. De heer Bronkhorst, die voornemens is te dier stede eenefabriek van pl. m. 1000 molens te ïCstigen, zal zich tegenover de Chmescne regeering bereid verklaren het vak aan Chinesche werklieden te leeren. Gisterenavond werd de voorstelling in De Seinpost te Scheveningen verrijkt met een nummer dat niet op het programma stond. Omstreeks elf uur, terwijl de concert-San- gerin frl. Clara Conrad zich hooren liet, werd de aandacht van het publiek afgeleid door geschreeuw en andere ongepaste aardigheden van eenige heeren op de galerij, die het ondanks eene waarschuwing van den direc teur der inrichting, den heer Tengbergen, den bezoekers in de zaal begonnen lastig te maken. ToeD deze lieden ook het tooneel betraden en kunsten gingen vertoonen, meende de directeur met de meeste bedaardheid hnn dit te moeten beletten. Hierop ontstond een heftig rumoer. Tafels en stoelen werden omver geworpen, glazen gebroken enz. Toen de politie in de zaal verscheen om de rumoer- makers naar buiten te drijven, sloegen deze er met stokken, tafelpooten en wat hun ver der in de handen kwam, duchtig op los. Het regende klappen van alle zijden en en kele personen werden min of meer gewond. Het gelukte eindelijk de levenmakers de zaal uit te krijgen en te houden. De namen zijn bekend en proces-verbaal is opgemaakt. Dv. N.) GEMENGDE BERICHTEN. Te Cardiff, in Engeland, werd dezer dagen aan zekeren kapitein Thomson een zilveren eerepenning uitgereikt, wegens de verdiensten van zijn hond, die een mensch gered had. Toen zijne stoomboot in de Straat van Gibraltar was, werd de bond plotseling onrustig en sprong hij eindelijk overboord. Spoedig bespeurde mendat de hond een man, die in zee lag, vast had, waarmede hij naar het schip zwom. Eene boot werd uitgezet, en de geredde, die bewusteloos was, maar weer bijgebracht werd, bleek d$

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2