NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïtiv (oil rail t verse Si ij ut dadelijks* behalve o|> o n- en F e e s t d a e u. A SO 3j BE ft EST: Dinsdag 16 Augustus 1887. 191. AOVERTENTIEM: Uitgevers: Gebroeders Muré. MANUELA, Vooi Leiden, per 3 maanden 1.85. Franco door het gelieele t'ijk, per 3 maanden 1.60. i'rijs per "iuiiimer 10 Out. o 201' Janrgu.-ig. Van 16 regels 0.90. Kike regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: KciieepMftkerssteeg fe. Stads-Berichten BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeenle LEIDEN, brengen bij deze ter alge- meene kennis .lal de passage langs de Haar lemmerstraattussclicn du Bakker en Kgestegenwegens hei dempen van het Sint Jansgrachljegedurende 14 dagen, aanvangende 16 Augustus a. s.voor rij- cn voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE EREMERY, Welh. 1°. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 15 Augustus 1887. Koloniale Werving. Wie zich als soldaat bij liet Oost-Indische leger verbindt ontvangt bij hel aangaan van eene zes-jarige verbintenis een handgeld van drie honderd gulden. Wie zich verbinden wil, heelt zich aan Ie melden bij een der plaatselijke ol' garnizoens commandanten of bij den commandanl van hel Koloniaal Werfdepot Ie Harderwijk. Miliciens mei groot verlof of in werkelijken diensl kunnen tot eene verbintenis bij hel In dische leger worden toegelaten. Zij kunnen ook voor twee jaren bij liet Indisch leger gedetacheerd worden onder genot van f 200 handgeld. Ilel bedrag van liet gngement is, na twaalf-jarigen diensl (al dan niet afgebroken door een verblijf van hoogstens een jaar builen de gelederen): voor den Soldaat f200'sjaars; voor den Korporaal -f- f 220 'sjaars; voor den Sergeant j- f 260 's jaars; yoor den Sergeant-Majoor -j- f 290 's jaars; voor den Adjudanl-Onderoiiicier-f- f320 'sjahrs. Na twintig-jarigen dienst: voor den Sol daat f 320 's jaars; voor den Korporaal f f 380 's jaars; voor den Sergeant-j- f 420 's jaars; voor den Sergeant-Majoor -f f 45rt 's jaars; voor den Adjudant-Onderofficier -j- f <180 's jaars. f (Mils twee jaren in dien rang gediend hebbende. Bij gebreke daarvan wordt hel ga- gement van den naast volgenden lageren graad genoten.) Werkelijke diensttijd, als milicien of als vrijwilliger hij hel Nederlandsclte leger door gebracht, komt voor de helft in aanmerking bij de berekening van den Iwaalf of Iwinlig- jarigen dienslljjd boven bedoeldmils inen niet later bij het Indische leger diensl neemt dan een jaar nadal men uil den dienst bij liet |eger in Nederland is gelreden. Aanbrengpremie in dt-n regel TIEN gulden. Opgaven van de voor indienstlreding benoo- digtle stukken en van vuilere bijzonderheden zijn kosteloos le bekomen bij alle Burge meesters. 8 T A I» 8 N I E l ».V 8. Heden vertrokken de le en 2e com pagnie, van het 4e bataljon van het 4e reg. infanterie, uit Leiden naar Katwijk, teneinde aldaar een kamp te betrekken. De bij deze compagnieën ingedeelde officieren zijn de kapiteins N. W. Hofstede en J. J. L. Brui nier, alsmede de le luitenant A. Berends en de 2e luitenants H. J. Wounink, A. Copes van Hasselt en H. J. L. Steup. Hedenmorgen zijn de bij het 4e regi ment infanterie alhier in garnizoen nieuw- henoemde officieren beëedigd en wel de hb. W. H. C. Boellaard en H. M. J. Sark. Hedenmiddag werd door de officieren der infanterie alhier met de twee nieuw ge- installeerden in bet Hotel Verbaaif gezamen lijk gedineerd. Op Prinsesjesdag zal, naar we verne men, het corps officieren der dd. schutterij alhier op Zomerzoig een conceit eu bal geven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 10 en 5 heet. waren de hoogste eu laagste prijzen f35.f3.70 en f'1.85. Vermoedelijk zullen in September door liet gezelschap vau den heer Pflaging op Zomerzorg eeiiige voorstellingen worden ge geven. Aangespoord door het verbazend succes bij de vorige concerten zullen de artisten van de Hollaudsche Opera nogmaals albier op Zomerzorg een concert geven en wel in het laatst dezer maand. Opgevoerd zullen alsdan worden, duo uit Caméroui, quintet uit Donna Juanita eu wellicht cauonquartet Fidelio met eene herhaling van des heeren Schmiers compositiën, de Zelfmoordenaar, de Pruimenboomenz. In de Remonstrautsche kerk te'sGra- venhage trad gisterenmorgen op dr. Van Manenhoogleeraar alhier. Vrouw N.in de Kraaierstraatzou hedenmorgen om zeven uur uit bakeren gaan. Ze was daarbij echter wat haastig en viel van de trappen, waardoor ze een arm brak en de heer S heelmeester alhier, reeds vroeg in de gelegenheid was zijne practijk uit te oefenen. Hoe 't verder met het te bakeren kind afgeloopen is, werf ons lot nog toe niet gemeld. Reeds vroeg in den morgen wapperden van gebouwenboeren- en arbeiderswoningen en molens op Soeterwoude de driekleur. Langs de verschillende toegangswegen naar de Zuid- buurt en vooral langs den Vrouweuweg, reden onophoudelijk rijtuigen met uienschen en geschenken in de richting van de R. G. Kerk in de Zuidbuurt. Die kerk was evenals de fraaie pastorie daarnaasi rijkelijk versierd meL groenguirlandes met gemaakte rozen, schilden met opschriften en fraaie eere- poorten. Vooral schoon was de versiering van de pastorie van waaruit de beminde pastoor en deken van Soeterwoude, de zeer eerw. heer P. Van der Werff voor het geestelijk welzijn van zijne gemeente met onverdeelde toewij ding zorg draagt. Een zeer goed gedachte eereboog, met het opschrift in het fries Hulde aan onzen eerwaardigen pastoor" was Vuci den pastcriciuin geplaatst terwijl de toegang daartoe liep door eene kleinere eereboog waar op schilden de woorden ge schreven waren, die den beminden herder kenmerkten: Vrede, Zachtmoedigheid, Liefde. In het tuinpad voor de pastorie waren versieringen aangebracht vau groeD en bloe men en op schildenGedenkt uwen leids lieden die u het woord Gods verkondigen. In de poort voor de kerk lazen we iu bont waarschijnlijk om dezen avond te worden verlicht 25, P. v. d. W. 18621887. Uit al het voorgaande begrijpen onze lezers (lat er een 25-jarig jubilé gevierd wordt en wel het 25 jarig priesterschap van den zeer eerw. heer P. Van der Werff, die nu ruim vier jaren de herder van bovengenoemde parochie is. Reeds vroeg werd door eeuige jongemeis- jes den leeraar een prachtige bloemruiker aangeboden. Te 10 uur was de versierde kerk overvol met feestelijk gekleede paro chianen en andere belangstellenden en werd door den jubilarisgeassisteerd door nog drie geestelijken, de plechtige hoogmis opgedrageu; voor zoover wij konden onderscheiden waren dit de heeren Mohr, van StompwijkPuf- kens, van Soeterwoude en Van Noort, thans te Amsterdam. We kunnen niet nalaten even nog te melden dat er door het koor van dorpelingen uitmuntend werd gezongen, Na de mis beklom de weleerw. heer Mohr, pastoor te Stompwijk het spreekgestoelte ommet de wetenschap dat de parochianen hunnen herder bizonder achten en beminueu te vermelden dat ook de ambtgenooten van pastoor Van der Werff dezen kennen als een recht godsdienstig en lief hebbend leeraar. Spreker zelf kan daarover als oud-kapelaan en vriend van den jubilaris met grond een oordeel uitspreken. Tot inleiding sprak de heer Mohr: Hoe zal ik God vergelden al hetgeen hij mij be wezen heeft" doelende op de zegeningen, in de zending van den heer Van der Werff naar de parochiegelegen. In de vier jaren gedurende welke de jubilaris aan het hoofd der gemeente stond is er veel goeds tot stand gekomen, o. a. kreeg de kerk een nieuw orgel. Onder de tallooze geschenken merkten we op een zilver eetservies, een geschenk van de parochianen en een prachtig priesterkleed, naar we vernamen, geschonken door mevr. R. te Soeterwoude. Hedenavond wordt de omgeving van kerk eu pastorie feestelijk verlicht en Woensdag a. s. zal de jubilaris een aantal geestelijken bij zich vereenigen. Het schoone feest had plaats onder begun stiging vau heerlijk Auguslusweder en de morgenzon gaf aan bet geheel een bizonder feestelijk aanzien. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg op Dinsdag 16 Aug., des avonds te zeven uren, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. „Einzug der Gaste auf der Wartburg" aus der Oper „Tanhauser", R. Wagner; 2. Unga- rische Lustspiel-Ouverlure, Kéler-Béla; 3. Souvenir du „Domino Noir", Opérad'Aubel, F. Duokler; 4. „O, schoner Mail" Walzer, Joh. Strauss; 5. Fantaisie sur „Guillaume Teil", Opéra de Rossini, J. G. H. Mann. 2de afd.: N°. 6. Ouverture „Zampa", (arr FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 19.) „Die arme stumperd," zeide de wraak gierige vrouw bij zich zelve. „Voor hem kan het me wezenlijk spijten. Hij heeft mij nooit eenig leed gedaan. Maar hoe duidelijk legde hij zijn afkeer voor mij aan den dag, die onpolitieke, oude man I Wanneer zijne dochter niet zoo tot over haar ooren toe verliefd ware, dan moest haar dit toch niet ontgaan. Ik geloof werkelijk, dat die mooie tenor het tot een declaratie in den wintertuin heeft laten komen. Het zou toch waarachtig kluchtig zijn, wanneer zij eens trouwde en dan later alles aan het licht kwam. Ik zal in elk geval met mijne ont hullingen wachtentotdat de bruiloftsdag bepaald is. Mijn trotsche, voorname lady Rosegg, je bent eens een schitterende vrouw geweest, maar nu ben je al lang vergeten en de kleine Johanna leeft nog en haat je geen greintje minder dan ze je gehaat heeft, toen je nog in leven waart." In den haard brandde een mat vuur. Mevrouw Von Waldau trad naar het venster, schoof de gordijnen weg en keek naar den donkeren herfsthemel; en vervolgens dwaal den hare blikken over de vale gele bladeren, die den grond bedekten. Een lichte rilling beving haar en zij trad van het venster terug. „Die herfstkleur van het landschap doet mij altijd berinneren aan mijn leeftijd, aan mijn dood en aan mijn graf. Zal ik nog lang leven en hoe zal mijn levensavond wezen? De reis hierheen moet niet alleen mijn wraak koelen, maar moet mij ook een vermogen verzekeren, voor ik terugkeer naar Parijswaar ieder uur aan het genot gewijd is, om daar in den roes der vreugde mijn geheim met mij ten grave te nemen 1" Het kon ongeveer elf uren zijntoen mevrouw Von Waldau in een elegant mor gentoilet in de ontbijtkamer verscheen. „Ben ik de eerste?" vroeg zij, het hoofd door de deur stekende. „Ha, mylord, zijt ge daar ook alpunctueel als altijd en steeds op uw post als een echt soldaat!" En met deze woorden bood zij hem hare slanke met juweelen versierde blanke hand aan, doch even als den vorigen avond weigerde hij ook thans deze aan te vatten. „Wij zijn geheel alleen, mevrouw Von Waldau, daar het u belieft thans dezen naam te voeren. Wij zijn geheel alleen, ik herhaal het, en kunnen dat comediespelen dus gerust nalaten. Ik dacht het weldat gij hier eerder dan Manuela zoudt wezen, en wacht al siuds een uur op uw komst. Ik zeg o bij deze, Johanna Hermann, gij moet Rosegg verlaten en wel onmiddellijk." De dame had uit een op de tafel staande vaas een roos genomen die zij nu voor den spiegel met de meest mogelijke bedaardheid in haar haar bevestigde. „Wat hebt ge daar gezegd, waarde baron vroeg zijzich naar haren gastheer keerende. Duid mij mijne onattentie niet ten kwade, maar bij ons Parisieunes gaat het toilet boven al het andere. Ik moet Rosegg on middellijk verlaten? Zoo ongeveer luidden, meen ik uwe woorden Ik moet bekennen, dat uwe gastvrijheid eene vrij krasse tegen stelling maakt met die der Arabieren. En waarom zou ik eigenlijk heen moeten gaan en nog wel op staanden voet?" „Waarom! Gij vraagt dat nog?" „Waarom zonde ik niet op Rosegg blijven, zoolang als mij dit bevalt?" „Omdat, omdat gij niet waardig zijt, één enkel uur, ja, zelfs één enkele minuu' onder hetzelfde dak met mijne dochter te vertoeven. Wanneer gij slechts een grijntje vrouwelijk gevoel bezatdan zoudt gij nooit Manuela's pad gekruisd hebben 1" „En waarom niet? Heb ik niet jaren lang genoeg met een mij vijandig noodlot gekampt, om eindelijk eens te mogen wen- schen om tot rust te komen. Ik leefde van het spel. Nu ja, dat is zoo. Bood zich iets beters aan? Nauwelijks echter had ik van het buitenkansje gehoord, dat u te beurt was gevallen, of ik haastte mij hierheen te reizen, ten einde hier vroom en deugdzaam te leven. Ik was overtuigd, dat gij er de man niet toe zoudt wezen, om den dienst, dien ik u eenmaal bewezen heb, te vergetenen bovendienik kon ook de verzoeking niet weerstaan, om de allerliefste kleine, waarvan ik vijftien jaar lang ge scheiden was geweest, weer eens te on- helzen." Zij wierp den baron een venijnigen blik toe, en deze loosde een diepen zucht. „Wellicht waart gij een beter mensch geworden, Johanna Hermann, wanneer gij dit kind, of ook maar een ander wezen op de aarde ooit had lief gehad 1" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1