BUITENLANDSCHE BERICHTEN. had zij echter eenige schreden naar het wa ter gericht, of eensklaps zakle zij ineen. Haastig toegeschoten personen namen haar terstond op en brachten haar in haar woning, waar men tot aller ontsteltenis bemerkte dat zij reeds was overleden. Zij laat een man met twee zeer jeugdige kinderen na. Aan de beetwortelsuikerfabriek te Dor drecht had gisterochtend te 8 uren een ern stig ongeluk plaats. Een werkman der fabriek van de heeren Perm Bauduin, die daar op een trijstoestel werkzaam was, wilde zich namelijk op dat schaftuur laten zakken doch doordien hij het touw te snel door de handen liet glijdenbrandde hij zich zoo hevig, dat hij het touw moest laten glippen en van eene aanzienlijke hoogte omlaag stortte. Door den val werd de ongelukkige ernstig inwendig gekneusd en moest hij naar zijne woning worden gedragen. Eergisterennacht is er te Hellevoet tusschen een groot aantal mariniers en jan maats hevig gevochten. Een burger die, met of tegen zijn wil, tusschen de strijders ge raakte, werd voor dood weggedrageu. Met 1 October e. k. zal als directeur der militaire school te Haarlem optreden de kapitein L. De "Vlaming van het 4de reg. infanterie, terwijl als leeraren daarbij worden werkzaam gesteldde 1ste luit. M. H. Spruyt, van den staf der inf., de 1ste luit.-adj. B. W. Mensing, die eervol wordt ontheven van zijne betrekking als adjudant, de 1ste luits. J. H. De Wildt en A. A. Van Schilfgaarde, beiden van het 4e reg. infanterie. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren een man terecht, die in April jl. twee zijner kinderen, een knaapje van bijna 7 en een van bijna 8 jaar, op de openbare straat bad achtergelaten, zeggende tot een paar vrouwen, dat hij er geen raad meer mede wist. Het bleek dat de kinderen door hem en de stiefmoeder op de schrome- lijkste wijze werden verwaarloosd. Toen hij ze achterliet waren ze erg vervuild en met wonden bedekt. Ze werden in het stads- bestedelingenhuis opgenomen en de vader keek er niet meer naar om. Tegen hem werd met toepassing van art. 256, in verband met art. 258,wetb. v. strafrecht, eene ge vangenisstraf van 9 maanden geëischt. Hij moest bekennen dat hij niet langer voor de kinderen kou zorgen en zich daarom van hen had trachten te ontdoende stief moeder werd door anderen erg tegen de kinderen opgestookt. Uitspraak van 't von nis over 8 dagen. Uit Haarlem schrijft men de Amst. Ct.i „Onze hoogwijze gemeenteraad heeft een mooi stukje uitgehaald niet te bepalen, dat de kramendie vroeger tijdens de ker mis op de Gedempte Oude Gracht stonden, nu dit jaar op de Voldersgracht moeten wor den geplaatst. De meeste kramers toch heb ben geweigerd in dit onaanzienlijk deel der stad hun gebouwen op te slaan en maken het nu den marktmeesterdie hierin natuur lijk geen verandering kan brengenzeer las tig. Ieder jaar bracht de kermis voor Haar lem veel voordeel mede, doch of dit nu wel het geval zal zijn, staat te bezien. Ten ten, die vroeger in de drukste stadwijk ston den, zijn nu naar afgelegen hoeken verban nen, zoodat de eigenaars, zeer begrijpelijk, beangst zijn hun kosten niet te zullen goed maken. Vanwege het brandgevaar mag op het Verwulft, waar sedert jaar en dag het centrum der kermis wasnu niet worden ge bouwd, maar bet schijnt, dat men het ge vaar van brand slechts als „dooddoener" heeft gebruikt, want op de Groote Markt staat een schouwburgtent zóó dicht tegen brandspuithuis n°. 10 aan, dat bij het uit breken van brand de grootste moeilijkheden kunnen ontstaan. Algemeen is men het er over eens, dat met de verandering in de plaatsing der verschillende spellen en tenten alleen het oog is gevestigd geweest om vriend jes te believen." Tot onze blijdschap kunnen wij mede- deelen, dat dr. Mezger nog geenszins het besluit heeft genomen Amsterdam te ver laten. Wij hebben alle hoop, dat de beroemde geneesheer voor ons land en onze stad be houden zal blijven, daar wij heden, op onze vraag per telegraaf: „is aanneming Wies- baden volkomen zeker?" tot antwoord ont vingen: „mijn nationaliteitsgevoel wordt op zware proef gesteld." (D. v. N.) Bij herhaling worden de samenkomsten van het zoogenaamde Leger des Heils door het mindere publiek in Amsterdam gestoord. Zelfs hebben er mishandelingen plaats van de lieden, die er zich bij aansloten. De Amst. Ct. knoopt aan deze afkeurenswaar dige houding de volgende opmerking //Men zal moeten erkennen, dat het in derdaad met de volksontwikkeling treurig gesteld is. En dat volkje zou men stemrecht willen geven. Wij zouden de heeren van „algemeen stemrecht" willen toeroepen„Gaat onder het volk, wijst het eerst op zijne plichten en strijdt dau voor zijne rechten." JBES WL 'mm «Hl 4E2 JfifcBB. In de Maandag gehouden vergadering van Jen sociaal-democratischen bond deelde v. d. Sladt het volgende mede omtrent den toestaud van E. Domela Nieuwenhuis: De gevangene is sedert eenigen tijd in een toestaud van melancholie vervallenwaaron der zijn gezondheid blijkbaar lijdt. Zijn uiterlijk toch draagt de sporen van zielelij- den, terwijl zijn lichamelijke gesteldheid den invloed ondervindt van het gevangenis- voedsel. Het Dinsdag 11. aan hem afgezouden tele gram behelzende mededeelingen omtrent de Maandagavond in Maison Stroucken gehouden meeting, is hem niet geworden. Echter wenscht hij niet dat te zijnen be hoeve om „gratie" wordt gevraagd. Alleen als „recht" geschiedt, zal hij er van gediend zijn. Hij blijft goeden moed houden en zal als „een verwoede leeuw" uit de cel terugkeeren. (N. A. Cl.) Men schrijft uit Den Helder aan het I). v. N.: Dinsdag en Woensdag werden van het fort op de Harssens schietoefeningen gehouden met zware Krupp-kanonnen, waar mede de torens van dat fort zijn bewapend. De uitkomsten waren den eersten dag zeer bevredigend, doch door de zware windvlagen gisteren minder gunstig. De gevolgen van het vuren bleven ook ditmaal in de gemeente niet onopgemerkt; de zware dreuning nl kostte menigeen weder vensterruiten. Vooral van de waterstaat-gebouwen aan de koop vaarders-schutsluis werden er een aantal ver nield. Te Naarden brak eergisterenavond om streeks 7 uren een felle brand uit, die al dadelijk een dreigend karakter vertoonde. Dank zij de hulp van de brandweer, maar vooral ook de ijverige, onvermoeide pogin gen van het garnizoen, was tegen midder nacht het gevaar geweken. Een groot deel was zeer laag verzekerd. Tengevolge van het uitdrogen van sommige binnenwateren op Tessel, door de langdurige droogte, sterft daar veel snoek, baars, brasem en andere zoetwatervisch. Hier en daar drijven tal van gestorven vis- schen op het water. Te Oosterbeek hebben de varkenssla gers, die ondanks de buitengewoon lage prijzen der varkens, het vleesch te duur houden, concurrentie gekregen. Eenige land bouwers hebben namelijk eenen aanvang gemaakt met bet slachten van hunne vette varkens, waarvan zij het vleesch voor be langrijk minderen prijs verkrijgbaar stellen. Men schrijft uit Assen aan het D. v. Z.-H. en 'g Gr. vau gisteren 10 Aug.: Heden stond voor de rechtbank te Assen terecht H. H., vroeger vader in het arm- werkhuis te Hoogeveen, beschuldigd van in die betrekking verschillende goederen ten nadeele van dat huis te hebben ontvreemd. Zooals men weet, was hij op de vlucht naar Amerika, doch bij de grenzen werd hij ge vat. De eisch is 18 maanden gevangenis straf. Te Nieuw-Buinen is aan het Boeren- diep in het veen gevonden eene groote boog van twee meter middellijn. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Ak- krumDonderdag jl., te midden der kermis pret kwam hier in den laten avond een onbekende van den kant van Heerenveen, met eene koe bij zich. Hij engageerde voor f 1.50 eenen arbeider, om met hem de koe naar de weekmarkt te Leeuwardeu te geleiden. Daar aangekomen, brachten de twee gelei ders het beest ter veemarkt, waarna de on bekende het ter bewaking aan zijnen mede geleider overliet, met last, om hem te roe pen als zich een kooper opdeeden er voor- loopig f180 f140 voor te vragen. Een kooper deed zich op, de onbekende werd geroepen, en straks was de koe verkocht voor f70. Daar er eerst f130 voor was gevraagd, kreeg de kooper argwaan, gaf de politie kennis van het geval, en weldra bleek, dat de koe uit de weide gestolen was te Haskerdijken (tusschen Heerenveen en Akkrum). De onbekende werd spoedig met zijnen te Akkrum gevonden drijver achter slot en grendel gebracht, doch de laatste herkreeg weldra zijne vrijheid, als hebbende geheel ter goeder trouw gehandeld. Dinsdagavond, toen de schoenmaker B. te Oosterhout, die een mand met schoen werk op den rug had, huiswaarts keerde met zijn houdkwam plotseling uit eene zijstraat op den steenweg naar Gilze een man te voorschijn, die hem om tabak en daarna om geld vroeg, waarop hij van B. een weigerend antwoord ontving. Daar de hond veel leven maakte en uit de verte gerucht gehoord werd, koos de man het hazenpad met de woorden: „Gij moet toch naar huis". B., bevangen door den schrik, en bevreesd voor verder onheil, zou eerst des ochtends huiswaarts gekeerd zijn, had «es mm m.j «aas.. <m.. rm* rrnc-m. hij niet bij toeval een karretje ontmoet, dat hem medenam naar Oosterhout. Gisteren wilde eene vrouw, wonende aan de Voorheide te Oosterbout, door ver worging een einde aan haar leven maken. Door een der buren ontdekt, werd haar plan verijdeld. De vrouw is naar het zie kenhuis overgebracht. Er is thans reeds eene vijfde boek bindersvrouw wier man zonder werk is en die een broodje tracht te verdienen met in onmacht te vallen. De vierde en vijfde vertoonden zich respectievelijk te Woensel en te Eindhoven. Men hoede zich om die vruchtbare kweekei ij te bevorderen! (Tijd.) Sedert 1858 is de waterstand op de Beneden-Maas niet zoo laag geweest als nu het geval is. De scheepvaart wordt hierdoor zeer belemmerd, want schepen die ongeveer of meer dan vier voet diep gaan, kunnen de rivier niet bevaren. N «R4VËNH 16K! Door Z. M. is dr. W. B. J. Van Eyk inspecteur van het middelbaar onderwijs, aangewezen als afgevaardigde van deNeder- landsche regeering op het congres te Brus sel te houden op 4, 5 en 6 Sept. 1887, door de Fédération de la gymnast ique scolaire de Belgique, en waar, onder anderen, de middelen zullen worden besprokendie de mogelijke nadeelen, waaraan scholieren, in geval van overlading op intellectueel gebied eventueel zijn blootgesteld, kunnen weg nemen. Door Z. M. is aan A. A. Verkouteren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der registra tie en domeinen te Apeldoorn, behoudens aanspraak op pensioen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 11 Aug. Lagerhuis. Bij tweede lezing is het wetsvoorstel aangenomen tot vergemakkelijking van het kleine grond bezit der boeren. Het debat daarover duurde vijf uren. LONDEN, 11 Augustus. Hoogerhuis. De beraadslaging over de amendementen van het lagerhuis in de wet op het Iersche grondbezit duurde negen uren. Verschil lende wijzigingen in die amendementen wer den aangenomen, zoodat de wet naar het lagerhuis zal teruggezonden worden. WIDDIN, 12 Aug. De aartsbisschop begroette den prins van Saksen-Coburg met een toespraak welke door den prins aldus werd beantwoord „Met algemeene stemmen door de ver tegenwoordigers van het Bulgaarsche volk tot vorst van Bulgarije gekozen, beschouw ik het als mijn heiligen plicht mij zoo spoedig mogelijk naar mijn nieuw vaderland te begeven en mij te wijden aan de be vordering van de grootheid en de welvaart van mijn geliefd volk. Onder dankzegging voor het vertrouwen, dat gij u mij hebt gesteld, houd ik mij er van overtuigd, dat het volk mij zal steunen bij mijne pogingen tot verheffing en ontwikkeling van ons land, ten einde het een schitterende en gelukkige toekomst te verzekeren." Deze toespraak van den prins zal onder het Bulgaarsche volk worden verpreid. BABELSBERG, 12 Aug. Keizer Wil helm is hedenochtend te 10 uur in den besten welstand hier aangekomen. LONDEN, 12 Aug. (Part. Tel. Hbl.) De heer Henry Ives te New-York heeft zijn betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 20.000.000 dollars. ST. PETERS BURG, 12 Aug. Het Jour nal de St. Petergbourg zegt, dat de vrede lievende woorden van lord Salisbury onge twijfeld overal met ingenomenheid zullen worden vernomen en spreekt den wensch uit, dat de loop der gebeurtenissen moge beantwoorden aan deze vredelievende verze kering ROME, 12 Aug. Te Palermo hebben zich voorgedaan 10 choleragevallen en zijn 4 personen aan die ziekte overleden. De ziekte blijft heerschen te Catania, Branca- vella, Brente, Paterne en andere plaatsen. Volgens de Fanfulla is de minister van financiën in onderhandeling over een nieuwe verpachting der tabaksregie aan een consor tium van bankiers, waarbij een hoogere jaarlijksche uitkeering wordt bedongen dan de vorige pachters betaalden. PARIJS, 12 Aug. De Républigue Fran- gaise verzekert, dat men staat kan maken op Ruslands beleid en gematigdheid, ten einde verwikkelingen te vermijden. De Figaro deelt mede, dat de heer De Nelidoff, de Russische gezant te Konstan- tiüopelzal worden vervangen door generaal Ignatieff. Deze benoeming is niet zonder gewicht met Ijet oog op den toestand in Bulgarije. NEW-YORK, 12 Aug. Een der ver schrikkelijkste ongelukken, welke in de ge schiedenis der Vereenigde Staten bekend is, had gisteren plaats op den Toledo—Peoria and Western-spoorweg. Een pleiziertrein, op weg naar de Niagara, met 960 passagiers en getrokken door twee locomotieven, moest rijden over een klein houten brugje, hetwelk in brand stond, ten gevolge van de vonken, welke uit een vori- gen trein waren gevallen. De machinist bemerkte, dat de brug in brand stond, maar kon den trein niet tot staan brengen. De brug stortte in onder het gewicht van den trein en de trein viel in een diepe sloot, die er onder stroomde. De meeste waggons werden geheel ver brijzeld, meer dan 100 reizigers verloren het leven en omstreeks 400 zijn meer of minder ernstig gewond. De dorpen in den omtrek zijn letterlijk in lijken- en zieken huizen veranderd. LAATSTÜ BERICHTEN! De zitting der staten-generaal zal, naar wij vernemen, Woensdag 17 Augustus ge sloten worden. (Hbl.) De prins en de prinses Von Wied zijn gisteravond met hunne kinderen te Scheve- ningen aangekomen. In Den Haag, aan het station, werden zij door zeer velen verwel komd. In de bij de Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Hof van Delft behooreude gasfa briek had gisteravond eene gasontploffing plaats, waarbij vier werklieden werden gewond, één levensgevaarlijk. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Maandag a. s. hoopt pastoor Dankel- man van de Sint Jozefskerk, aan de Ver lengde Kruiskade onder Delftshaven (gem. Rotterdam) den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar de priesterwijding ontving. Genoemde geestelijke was eertijds kape laan aan de St. Petruskerk te Leiden. TER MAUKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 12 Augustus. verkochte hoeveel heid. pryzen. Laagste j Hcogite 2 stuks f 36,— 52 Stieren so 60. 170 84 HO.— 205 12 116.— - 210 60 r 108 - 190.— 196 - 115.—- 220 Kalveren (vette) 80 26 - 66 (magere) 31 4.— 12.— 5 25 42 Schapen (magere) 610 10.50. 22.— 1338 18.— 27 Varkens (magere) 46 - 15.-- 27.— (biggen) 292 - i 3.75. 12. - Ter markt aangebracht 447 runderen111 kal veren 1948 schapen en lammeren. Ter wekeljjksche kaasmarkt aangevoerd 32 par tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan 18.tot 24. Derby ff Leidsche 150 KG. f Edammer ff Delft, 11 Aug. Prijzen der boter 50 ƒ58 ƒ62, per 40 kilo, 753/8 en 78/16 vn. Boter, te zamen wegende 15840 kilogram. Gouda, 11 Aug. Kaas-aanv. 119 part. prijs le qual. 24 27.2e qual. ƒ21 a 23, zw. f Noordhollandsche 22.— 26. Boter. Goeboter 1.80 1.40, per kg., wei- boter ƒ1.A 1.10 per kg. Handel vlug. De binnenlandsche staatsfondsen waren heden iets mindergeanimeerd. De binnenlandsche spoorwegmarkt leverde weinig belangrijks op. De buitenlandsche markt was voor enkele soorten iets gunstiger gestemdzoo voor Rus sen en Oostenrijksche. Turkije en Peru wer den ruim aangeboden. De Russische spoorwegmarkt was goed prijshoudend, de Amerikaansche markt le verde weinig variatie op. Denver Rio Shares waren iets flauwer. ENGELAND. De heer Labouchere stelde gisteren voor de zitting van het lagerhuis te verda gen, opdat de betrekkingen van Engeland met Turkije en Egypte, zoomede met Rus land en Frankrijk, onderzocht kunnen wor den, voor zoover de laatst ontworpen over eenkomst betreffende Egypte aangaat. Sir James Fergusson verdedigde de hoo ding der regeering. Hij verklaarde dat elke verbintenis van Egypte moet nagekomen worden. De terugroeping der Engelscbe troepen uit Egypte is onmogelijk, zoolang de taak, welke Engeland zich gesteld heeft, niet is afgedaan. Eene vermindering van belastingen is onmogelijk, indien Egypte

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2