MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 13 Augustus 1887. - N", 189 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ourant S&eze 4 ouraut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABO^KPfflEST: Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Viuiuiner 10 l ent. I 1.25. 1.60. 201» Jaargang. ADYERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepuiakerssteeg fe. ITIDSKIEDW». Door Z. M. is buiten bezwaar van 's rijks schatkist, mr. L. Serrurier, directeur van 's Eijks Ethnographisch Museum alhier, benoemd tot lector aan de rijks-universiteit alhier, om onderwijs te geven in de alge- meene beschrijvende volkenkunde en de Ja- pansche taal- en letterkunde. UNIVERSITEIT. De beer dr. J. W. Van Wijhe, leeraar aan de hoogere burgerschool te Almeloo benoemd tot len adsistent bij het anat. on derwijs aan de universiteit te Amsterdam beeft bericht, die betrekking niet te kunnen aannemen wegens zijne benoeming tot pro sector aan de universiteit te Freiburg. MUZIEK, LETTERE! EN KUNST. Twee schilders te Parijs, Alfred Ste vens en Henri Gervex, willen het eeuwfeest der groote revolutie ook door de kunst op luisteren. Zij hebben de kartons vervaardigd van eene reusachtige compositie over de laatste 100 jaren. Niet minder dan 1800 personen, die een naam verworven hebben als staatsmannengeleerdenkunstenaars militairen, enz. worden er op voorgesteld. Het Augustus-nummer van het En glish Illustrated Magazine bevat een beschrij ving van het landgoed „Lindenroede" bij Haarlem, door den heer Crommelin, met houtgravuren naar teekeningen van M. Ten Kate. Blijkens een bij liet dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. Van Speyk, onder bevel van 's konings adjudant den kapt. ter zee jhr. J. A. Roëll, in den morgen van 10 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. (St.- Cl.) Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning de ontwerpen van wet, vaststellende de in overweging te nemen veranderingen in de grondwet, zooals ze door de beide kamers der staten-generaal zijn aangenomen; reeds bekrachtigd. De wetten zullen zooveel doenlijk nog deze week worden afgekondigd. Alsdan volgt de ontbinding der twee kamers. De nieuwe verkiezingen voor de beide kamers zullen moeten plaats hebben nog altijd naar de bestaande regeling van het kiesrecht, binnen 40 dagen na het ontbin- dingsbesluit, terwijl de nieuwe kamers bin nen 2 maanden moeten samenkomen. Wanneer dan deze nieuwe kamers de voor stellen der grondwetsherziening, ieder voor zich met twee derden der stemmen, aanne men en de plechtige afkondiging is geschied- móeten de nieuwe kiezerslijsten naar de be palingen, thans opgenomen in de additio- neele artikelen, binnen 7 weken worden op gemaakt, terwijl 11 weken beschikbaar zijn tot de sluiting dier lijsten. Voor de vast stelling van de lijsten der hoogst aangesla- genen is ook 11 weken tijd gelaten en de sluiting bepaald binnen 15 weken, alles na de plechtige afkondiging. De verkiezing van de nieuwe kamers, samengesteld volgens de nieuwe regelen voor het kiesrecht, kan dan geschieden voor de tweede, juist 8 maanden en voor de eerste kamer bijna 4 maanden na de plechtige afkondiging. Tusschen nu en het bijeenkomen der eigen lijke vertegenwoordiging volgens de nieuwe kieswet, zal dus ongeveer een half j-ar ver- loopen altijd, indien de grondwetswijziging in tweede lezing wordt aangenomen. De heer J. E. Scholten, te Gronin gen is door de kiesvereeniging Burger plicht" te Scheemda candidaat gesteld voor de tweede kamer. Ook de kiesvereeniging „Eendracht" te Baarderadeel heeft met eenparige stemmen tot candidaten voor de tweede kamer ge steld de heeren F. Lieftinck (aftredend lid) en dr. Vitus Bruinsma. Naar de G. C. verneemt, heeft mr. Wal ter, te Hulst, bedankt voor eene mogelijke candidatuur als lid der tweede kamer voor bet kiesdistrict Goes. Jhr. mr. L. Michiels van Kessenich zal eene candidatuur aanvaarden, terwijl de heeren dr. P. C. F. Frowein en mr. W. A. Bergsma daaromtrent hunne beslissing nog niet hebben medegedeeld. Bij de dezer dagen gehouden manoeu vres van het corps genietroepen werden de manschappen gevoed met verduurzaamde le vensmiddelen uit blikken bussen. Hierdoor is een groot aantal militairen ziek geworden en deden zich zelfs ernstige sporen van ver giftiging voor. De minister van oorlog heeft dientenge volge een streng onderzoek door de militaire intendance doen instellen. Het incompleet aan kader bij de ver schillende korpsen infanterie bestond op 1 Aug. jl. uit 173 korporaals, tegeu 156 korp. op 15 Juni jl. Op 1 Aug. waren er 71 serg. tit. en 214 korp. die geschikt waren om bevorderd te worden tot sergeant of fourier, doch die niet geplaatst konden worden wegens gebrek aan vacatures. Op 15 Juni waren er 76 serg.- tit. en 204 korporaals. De minister van oorlog, de heer Weitzel, is naar Aken vertrokken, om daar eenigen tijd te verblijven. De heer F. W. Van Eedenalgemeen secretaris der Nederl. Maatschappij ter be vordering van nijverheid, heeft zich naar Denemarken, Zweden en Noorwegen bege venom er de verschillende museums te bezichtigen en zich op de hoogte te stellen van de kunstnijverheid in die landen. De heer Von Saber, conservator van het Museum van Kunstnijverheid en directeur der Teekenschoolis met het doel om inlich ting in te winnen omtrent het onderwijs in de kunstnijverheid, in eenige voorname ste den in Duitscbland werkzaam. In de gisteren gehouden raadszitting te Den Haag heeft de heer De Jonge, na mens de groote meerderheid der aanwezige raadsleden, den burgemeester verzocht, op zijn aanvrage om ontslag terug te komen. Het hoofdkantoor van de rijkstelegraaf te Den Haag zal vermoedelijk reeds in de volgende maand van het Binnenhof naar het nieuwgebouwde telegraafkantoor in de Prinsenstraat worden verplaatst. In het lokaal op het Binnenhof zal even als vroeger het kantongerecht gevestigd worden. De Engelsche cricketspelers, die reeds drie malen als overwinnaars uit het strijd perk te voorschijn traden, behaalden gister te 's Gravenhage in het Malieveld eene schoonere overwinning dan op eenen der vorige dagen. Terwijl toch elf der beste spelers uit Noord- en Zuidholland in de le afdeeling van 't spel (innings) een totaal van 50 punten verkreeg, maakten de En- gelschen er 231, waarvan drie heeren respec tievelijk 47 47 en 46 (dus bijna zooveel als de Hollanders te zamen). De eersten gingen daarop wel weder in, doch vau in halen kon natuurlijk geen sprake zijn. De nederlaag der Hollanders moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan het slechte „in het veld staan" (fielden). Bij het lossen van steenen uit eene schuit aan het Kanaal nabij de Sumatrastraat te 'e Hage, is gisterochtend een opperman met een geladen wagen, welke op de loop plank kantelde, te water geraakt. Hij werd spoedig door zijn kameraden er uitgehaald, doch had hij het vallen een belangrijke wond aan het hoofd bekomen, die zooveel bloed veroorzaakte, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een arbeider, bij de werken voor de waterverversching te 's Hage werkzaam, werd gisterenmiddag, door den feilen wind het fluiten van eenen aankomenden zandtreiu niet hoorendedoor dezen aangereden eu tusschen de sporen geworpen. De man bleef onbewegelijk liggen eu de trein ging over hem heen, zonder hem te dooden. Alleen kwam de rem met zijn lichaam in aanraking, zoodat hij toch eene ernstige kneuzing aan de zijde bekwam. Eenige mak kers brachten hem naar zijne woning aan den Loosduinschen weg. Door den jager Adrianus Van der Wansum werd dezer dagen onder Wassenaar op de goederen van graaf Van Bylandt een buitengewoon groote otter geschoten. Dit was de 25ste door genoemden jager aldaar gevangen. Terwijl de huisvrouw van zekeren D. K. te Ter Aar Dinsdagavond vddr het ven ster barer woning zat, hoorde zij eensklaps een kind luide om hulp roepen. Aanstonds spoedde zij zich naar buiten en bemerkte dat bet dochtertje van een harer buren, een kind vau 7 jaren, in de sloot was gevallen. Spoedig snelde zij het kind te hulp en bracht het in de ouderlijke woning, met de belofte terstond te zullen terugkomen, doch eerst haar handen te gaan wasschen. Nauwelijks FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 17.) Ik verdien uwe verachting" vervolgde hij. „Zonder fortuinzonder naamzonder middel van bestaan sta ik hier voor u en waag het toch u den hopeloozen hartstocht te belijden, die mij verteert. Manuela, vergeef het mijl" De plaats, waar zij zich bevonden, was voor indiscrete blikken niet bereikbaar en vast besloten om van de omstandigheden gebruik te makenliet de jonge man zich voor het meisje op een knie neder, en ging met schijnbare aandoening voort: „Vergeef mij, indien gij het kunt doen, eer gij mij voor immer van u wijst 1" Zijne stem stierf weg en hij trok hare hand aan zijne lippen. „O, ga niet zoo heen," „fluisterde Ma nuela zacht. „Alexander, ik zoude sterven, indien gij mij verliet." Met een theatraal gebaar greep hij hare handen en staarde haar met voortreffelijk gespeelde verrassing aan. „Manuela, o weet gij, wat gij daarmede zegt? Heb ik u goed verstaan. Om 's hemels wil drijf den spot niet met mij. Breng mij niet in den hemel, alleen, om mij meedoogenloos weder in den afgrond terug te slingeren. Het kan immers niet wezen I Het zoude een grenzelooze aan matiging van mij zijnom te hopendat gij mij kondet liefhebben." Hare handen omsloten nog slechts te in niger de zijnen, haar hoofd zonk op zijn schouder near. „Ik zoude nimmer gewaagd hebben, dit te hopen," vervolgde bij met vuur. „Ik wist, dat het mijne bestemming was, om u te aanbidden, doch nimmer, zelfs niet in mijn stoutste droomen, zoude ik hebben kunnen gelooven, dat gij u verwaardigen zoudet, om ook voor mij een warmer gevoel te koesteren. O, Manuela, zeg het nog eenmaal, dat gij mij werkelijk lief hebt, opdat ik wete, zeker wete, dat ik niet droom 1" Zij voldeed aan zijn wensch en een zege vierende glimlach speelde om Alexander De St. Claire's lippen. „Foeiondeugende man 1" dreigde Manuela hem schalks met den vinger, „hoe kon je ook slechts een oogenblik veronderstellen, dat ik je zoude laten heengaandat rang en rijkdom ooit in staat zouden wezen, om zich als een beletsel tusschen ons te plaatsen?" „O, geliefde, ik weet, dat je de beste, de beminnelijkste aller vrouwen bent, maar je vader hij zal nimmer toestaandat een arme zanger, gelijk ik, aanzoek doet om de hand zijner dochter!" „Mijn vader, Alexander, zoude alles ter wereld doen, wat mij gelukkig maakt. Weet hij maar eerst, hoezeer wij elkaar liefhebben, dan zal hij ons geen hinder palen in den weg leggen. Zijn eenigste levensdoel is mijn geluk!" „Ben je daar zeker van, Manuela!" „Volkomen zeker, geliefde!" „O, Manuela," riep hij uit, „dan kan ook niets ter wereld ons scheidenen wat er ook gebeuren moge, goed of kwaad, nimmer zult ge u van mij afwenden? Ge zijt en blijft dus de mijne voor eeuwig?" En naar hem opziende, antwoordde zij langzaamzonder dat hare stem ook in het minste beefde: „Ja, de uwe, Alexander, de uwe voor eeuwigin voor- en tegenspoedtot aan het einde mijns levens de uwe!" In voor- en tegenspoed! Gewichtige woorden „Toen het paar in de balzaal terugkeerde, was lady Manuela de bruid van Alexander De St. Claire. Zij bad haar woord gegeven, een woord, dat verbindend was voor het leven. HOOFDSTUK V. IN HET NET DEB ARGLIST. De morgen van een somberen Octoberdag grauwde reeds, toen de gasten van lord Rosegg het kasteel verlieten. Toen de laatste lampen uitgedaan waren, begaf ook mevrouw Von Waldau zich naar hare kamer. Een onheilspellend vuur gloeide in hare oogen, en op hare wangen brandde eeu blos, die niet alleen afkomstig was van het blanketsel, maar ook de uitdrukking was van hetgeen er in haar binnenste omging. Alles liep naar wensch. Emil liet zich als was in hare handen kneden en Alexander De St. Claire was juist de mandien zij zich tot echtgenoot van Manuela gewenscht zoude hebben. En wat lord Rosegg betreft, deze had, zulks wist zij, een vreeselijken nacht doorgebracht. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1