■D-i IMS mm «o ervarenheid in de zeilkunst. Voorzeker zou het minder goed zijn afgeloopen, indien niet de kapitein en de machinist van de sleep boot Postiljon II het ongeval opgemerkt en onmiddellijk pogingen in het werk gesteld hadden tot redding der in levensgevaar ver- keerende drenkelingen. Na veel inspanning gelukte het hun het drietal behouden aan den wal te brengen, waar zij in het koffie huis van den heer Van der Vlies te Slie- drecht (Middenveer) zich van droge kleederen konden voorzien. Zaterdag is te Amsterdam een meisje plotseling krankzinnig geworden. Haar min naar, met wien zij spoedig zou trouwen, was haar ontrouw geworden en naar Oost- Indië vertrokken. Maandagmorgen, te 6 uren reeds, sprong een jong ambachtsman aan het Wes- terhoofd in het IJ te Amsterdam, en wilde zich verdrinken. Twee schuitenvoerders- knechts slaagden er in den drenkeling te redden en begeleidden hem naar zijne wo ning, in de Spaarndammerstraat. Hij ver zweeg de redenen zijner wanhopige daad. Gisteren is te Amsterdam een koffie huis voor vrouwen en meisjes in de War moesstraat geopend, met een toepasselijk woord van den heer Piersonuit Zetten na gebed en Psalmgezang. In de afgeloopen week werden uit de ^Lutine" slechts 9 Spaansche matten opge haald. De concessionaris hoopt thans door andere en eene wijziging der bestaande werktuigen eerlang betere uitkomsten te verkrijgen. Het Utrechisck Dagblad maakt melding van een en 74jarigen werkman, die vóór eenige dagen nog eene nieuwe natuurlijke tand ge kregen heeft. De Nijmeegsche Gemeenteraad heeft f 350 toegestaan voor het op Prinsesse- verjaardag te vieren kinderfeest. Te Zetten had een jeugdig meisje het ongeluk over eene zeis te struikelen. Het scherpe voorwerp drong diep in haar been en ernstig verwond werd zij opgenomen en naar haar woning vervoerd. Gisterenmiddag te 3 uur brak er in de gemeente Doornspijk op circa drie kwar tier uurs van het kamp van Oldebroek, een zware brand uit in het bosch, toebehoorende aan den heer baron Van Pallandt. Daar de brand in de nabijheid van den Centraal spoorweg een aanvang nam, gaf de opzichter van genoemden spoorweg last aan zijn weg- personeel om zich met den grootsten spoed met schoppen, bijlen en zagen te wapenen, ten einde een gedeele van het bosch om te hakken en den brand van het lagere hout door het opwerpen van zand zooveel moge lijk te beperken. Omstreeks vier uur kwa men een 40tal militairen uit het kamp hulp bieden. Te half zes meende men den brand meester te zijn, waarom de militairen weder inrukten. Een uur later ontdekte bovengenoemde opzichter echter, dat het vuur ten gevolge van den aanhoudenden noordwestelijken wind weder opwakkerde en de boomen op twee verschillende plaatsen opnieuw werden aan getast. Met behulp van zijn personeel was hij om 7 uur het nieuwe gevaar te boven. Circa 2 hectaren zijn door den brand ver woest. (Z. C.) Uit Drente wordt aan de N. R. Cl. geschreven: De in 1855 op het groote in vroegere eeuwen zoo beruchte Ellertsveld aangelegde volksplantingen Schoonoord en Odoornerveenwaarvan de eerste sinds on geveer twintig jaren een kerkdorp is gewor den, beginnen allengs een ander aanzien, alsmede andere middelen van bestaan te be komen. De vroegere bevolking bestond aan vankelijk uit tal van arbeidersgezinnen, die door werken aan kanalen en waterwegen aldaar, alsmede aan de turfgraverij hun be staan ontleenden. Ook de keienhandel en die in bezemheide enz. begonnen er zich te ont wikkelen. Langzamerhand is alles veranderd. De keienhandel heeft er thans wegens ge brek aan ^vlinteu", zooals men de veldkeien noemt, nagenoeg opgehouden. Ook het snijden van heide en het vervoer daarvan geeft weinig voordeelen meer. De turfgraverij gaat er mee niet vooruit, omdat het veen groo- tendeels vergraven is. Een gedeelte der be volking vertrok wegens inkrimping der ver diensten aldaar, en Schoonoord wordt al langzamerhand meer eene landbouwersplaats. Zij die er thans gevestigd zijn, zoeken door landbouw, gesteund door de schapenfokkerij, hun bestaan te handhaven, en hoe de eens zoo schrale grijze grond er tot vruchtbaar bouwland is herschapen, is waarlijk te be wonderen. Er zijn schapenhouders, die er van twee tot vierde-half-honderd dezer die ren houden. In het nabijgelegen Odoorner veen begint men klaverkampen aan te leggen, de woudcultuur wordt er door dennen, ber ken en opgaand eikenhout bevorderd. Het terrein langs het Oranjekanaal is hervormd in een tooneel, dat zijne vroegere natuurlijke schraalheid geheel heeft afgelegd, en Schoon oord heeft in den aanvankelijk uit noodza kelijkheid begonnen landbouw een middel van bestaan gevonden, waardoor de toekomst van het kerkdorp op het grootste heideveld van Drente's voortijd meer verzekerd is ge worden. Onder de reizigers op de stoomboot Telegraaf tusschen Hasselt en Zwartsluis ont stond Vrijdag niet weinig verwarring, door dat eene aldaar aan boord zijnde koe eens klaps razend werd. Met veel moeite slaagde men er in de touwen van het woedende beest zoodanig los te snijden, dat het van de boot af in het Zwartewater stortte. Het geval is afgeloopen zonder persoon lijke ongelukken. De gemeenteraad van Dokkum heeft met groote meerderheid het voorstel van een der leden verworpen om de kermis 3 dagen in te korten en slechts 5 dagen te doen duren. Te Murinerwoude werd de verbouwing eener school aan de laagste inschrijvers ge gund, doch deze bleken zich deerlijk te hebben vergist. Bij hunne berekening ver gaten zij het arbeidsloon. Zij vragen nu aan het gemeentebestuur genade voor recht. Gisterenavond is te Groningen de arbeider Pothof, oud 27 jaar, die bezig was met het voegen van den kerktoren aan de Rademarkt, van den steiger gevallen en binnen in den toren neêrgekomen. De on gelukkige had het rechterbeen gebroken en eene hersenschudding bekomen, tengevolge waarvan hij op de plaats is overleden. (N. Gr. Cl.) Uit Vli88iugen schrijft men: Het geruchtvolgens hetwelk door een notarisklerk alhier een aanzienlijke som aan bankpapier werd verloren, met welke zaak zich de justitie zou hebben bemoeid, moet, naar men nader verneemt, onjuist zijn. Zoowel de bewuste notarisklerk als diens patroon moeten ten stelligste verklaard heb ben, niet bij de zaak betrokken te zijn. En wat betreft het door de justitie dezer dagen ingesteld onderzoek, dit gold niet verloren bankpapier, maar een zilveren arm band, die vermoed werd te zijn ontvreemd uit een van Goes naar hier gezonden post pakket. De resultaten van dit onderzoek zijn nog niet publiek bekend. Gisterennacht is er te Breda eene poging tot inbraak gedaan ten huize van den heer A. J. Van Laarhoveu, goud- en zilversmid in de Lange Brugstraat aldaar. De dader of daders hebben door het poortje naast de woning van den heer Van Laarhoven zich toegang verschaft tot een raam dat daarin uitzicht geeft, uit welk raam men poogde eene ruit te snijden, wat evenwel door eene huisgenoote gehoord werd. Toen de daders daarop beweging in huis vernamen, zijn zij op de vlucht geslagen. Bij onderzoek bleek, dat de stopverf van de ruit reeds zoo goed als geheel was verwijderd. (N. B. C.) Te Tilburg is het weer rustig. Dank zij het krachtige optreden der politie en de flinke houding van verschillende fabrikanten die huu werkvolk met wegzending dreigden zoo zij aan het „standje" in de St. Josef- straat deelnamen. Onze stadgenoot J. J. K., neef van den ouden K., bij wiens woning, zooals men weet, Maandagavond een liedje gezongen werd, deelt aan de B. Cl. mede, dat in het bericht, ons uit Tilburg dienaangaande ge- zouden geheel bezijden de waarheid is hetgeen daarin gezegd wordt omtrent het mishandelen vau den ouden man door zijne dochters. Volgens K. moet dit een laster lijk praatje zijn door een zoon van den be trokkene in de wereld gezonden. Vele bezoekers van het Geuldal zien zich reeds genoodzaakt een onderkomen te zoeken in hotels te Maastricht, daar te Valkenburg, Gulpen, Meersen enz. geen plaatsje onbezet is gebleven. Van Maas tricht uit maakt men dan uitstapjes in de bekoorlijke oorden der Geulvallei. „Een varken van den landbouwer J. Geurs te Wessem (Limb.) heeft 24 jongen ter wereld gebracht, welke allen eene goede gezondheid genieten. 's GRAVENHAftE Door Z. M. is benoemd tot ontv. der re gistratie en domeinen te Sliedrecht J. W. Maassen, thans in gelijke betrekking te 01- deberkoop. Door Z. M. is, krachtens art. 38 der wet van 17 Aug. 1878, aan M. De Mol, eervol ontslagen hoofd eener openbare lagere school te Veere, een pensioen ten laste van den staat verleend, ten bedrage van f722 met intrekking van het hem vroeger toege kend pensioen van f677 'sjaars. Door Z. M. is een pensioen verleend aan J. J. Marjée, meesterknecht der druk kers ter Algemeene Landsdrukkerij, ten be drage van f346 'sjaars. Door Z. M. is aan A. Th. Haagsma op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als notaris te Leeuwarden. Met 1°. Sept. a. s. worden de adelbor sten 1ste kl. L. R. baron Taets van Ame- rongen, D. E. Van Dijk, G. A. Rietberg, G. L. D'&bo, E. L. Rambonnet, H. S. Seurmondt, A. J. Kleyuenberg, M. H. lla- lewijn, L. A. F. E. Peltzer, A. J. M.No- let, H. De Booy, jhr. H. J. A. Pompe van Meerder voort; E. L. F. Bolomey en W. E. Van Erp Taalman Kip, geplaatst aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis; terwijl met dien datum de adelbor sten 1ste kl. L. P. VV. Van der Wal, J. O. Kolkmeijer, H. G. Surie, B. Tack, J. O. Stam, R. Van Leent, J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. iVlarcella, G. Van tlulstijn, G. J. Van Gendt,C. Wit- sen Elias, jhr. L. F. Martini, J. S. A. Kroon, G. CraaudijckA. M. VV. Bussemaker, J. Birnie en P. P. Van Bossegeplaatst worden aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis. BUIXESLANDSCEE BEBiliHTEA BKLtIË. Naar van vertrouwbare zijde verzekerd wordt, is hertog Adolf van Nassau reeds sedert laug er van verwittigd geworden, dat de mogendheden zijne erfelijke aanspraken op Luxemburg erkennen. Waarschijnlijk echter zou hij aan zijnen zoon de troonop volging overlaten. Daardoor zouden de be weerde weuschen van België gedwarsboomd worden. Het gebrek aan water is ook oorzaak, dat verscheidene instellingen van nijverheid in België niet kunnen werken en te Geut staan verscheidene fabrieken stil. Ingeval van brand is eenig gebouw reddeloos ver loren en uit verscheidene stieken van het land komen berichten van dergelijke onhei len. Zoo werd bijv. het fraaie raadhuis der stad Iseghem in Vlaanderen geheel een prooi der vlammen, en men kon niets doen om het vuur te dooven. GAKiiLAM II. Het wetsontwerp betreffende de boter- surrogaten is bij derde lezing in het koo gerhuis aangenomen. Sir James F'ergusson zeide in het la gerhuis, dat Engeland geenszins bewilligd heeft in het uitstellen der terugtrekking van f'ransche troepen uit de Nieuwe Hebrideu, totdat eene verstandhouding over de onzij- digverklaring van het Suez-kanaal zal bereikt zijn. Engeland dringt aan op bet sluiten der onderhandelingen over de Nieuwe He- hriden, omdat Engeland en Frankrijk het in beginsel over dit vraagstuk volkomen eens zijn. Sedert November van het vorige jaar zijn geen Fransche recidivisten naar Nieuw Caledonië gezonden, doch voortdu rend worden kolonisten uit Frankrijk naar de Nieuwe Hebriden gericht. In het district Kerry (Ierland) is het boycotten nog in vollen bloei. Een pachter, die een koe van een doodverklaarde" had gekocht, vond 's morgens het beest door stoken. Te Portrush kwam het tot een gevecht tusschen Orangisten en katholieken. Steeneu en üesscken werden als projectielen gebruikt. Een Presbyteriaansch geestelijke werd in het been door een geweerschot getroffen. Te Belfast had de politie groote moeite om de orde te bewaren. De hoofden der groote inrichtingen voor onderwijs te Winchester, Harrow, Malborough en andere plaatsen willen eene verandering brengen in het onderricht in de klassieke talen. In Engeland is men, als elders, gewoon om met het Grieksch en het Latijn reeds in de eerste studiejaren te beginnen. Leeraren van rijpe ondervinding verzekeren, dat het zeer nadeelig is voor de geestelijke ontwikkeling om met het Grieksch aan te vangen, voordat men het Latijn genoegzaam machtig isom ten minste de gemakkelijke schrijvers te kunnen verta len en begrijpen. Leerlingen, die later met het Grieksch beginuen, maken veel sneller vorderingen. De tijd dien men nu in de eerste studiejaren besteedt aan de tweede doode taalzouvolgens de Engelsche leer aren, gewijd kunnen worden aan eene le vende taal of een vak van practische weten schap. Velen verlaten de gymnasia, vóórdat zij de oude talen grondig en degelijk ken nen en wat zij er nog van weten, is hen van zeer weinig nut! Ware het nieuwe stelsel toegepast, dan zouden zij het leven intreden met eene klassieke ontwikkeling, die hen in allerlei omstandigheden van groot voordeel kan zijn. v. Z.-H. en 't Or.) FR AIV KR IJK. De minister Flourens heeft den En- gelschen zaakgelastigde medegedeelddat hij geen antwoord kon geven ten opzichte van het j vraagstuk over de Nieuwe Hebriden, zoolang de Engelsche regeering haar gevoe len niet heeft doen kennen over de andere vraagstukken, waarbij Frankrijk belang heeft, zooals over de Egyptische quaestie en de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal, De Palrie zegt dat concessie is aan gevraagd voor een „onderzeeschen tram" tusschen Frankrijk en Engeland. De lijn zou in Juli worden gelegd en in October worden opgebroken! - De maire van Rodez, Aveyron, heeft het aanspannen van honden voor karren en wagens verboden, eerstens dewijl dit meestal op barbaarsche wijze geschiedt en ten tweede omdat hondenkarren gevaar op leveren op de openbare wegen. Men herinnert zich het tweegevecht, waarin de journalist Naquet van Grenoble den degen van zijn regeustanderden jour nalist Menvielle met de linkerhand afweerde en daarna deze vrij zwaar verwondde. De rechtbank te Grenoble, voor welk de zaak behandeld is, heeft den heer Naquet tot 2 maanden gevangenisstraf en 200 frs. boete veroordeeld. S F A AI J K. Koningin Christina van Spanje heeft den prins van Wallis een zilverenmet goud beslagen helm, volgens het model der Spaansche lijfgarde, aangeboden. Indien uit de aan generaal Salamanca gevraagde inlichtingen blijkt dat hij werke lijk de woorden heeft gesproken, welke hem ten opzichte van Cuba worden toegeschreven, zal hij ontslagen worden. De ministers zijn van oordeel dat bij dit incident de verant woordelijkheid van het geheele kabinet is betrokken. Sedert eergisteren zijn te Malta 14 gevallen van cholera aangegeven, waarvan 6 met doodelijken afloop. De epidemie woedt vooral onder de arme klasse. ITALIË. De Duitsche gezant is de eerste geweest om koning Humbert geluk te wenschen met de benoeming van den heer Crispi tot voor zitter van hei Italiaansch kabinet. Te Catania sterven gemiddeld 6 per sonen per dag aan de cholera. Te Aderno zijn dagelijks 55 h 60 gevallen, waarvan 80 met doodelijken afloop, en te Resina 20 ge vallen, waarvan 6 met den dood eindigden. DDITSCBLAHO. Prins Alexander van Battenberg, zoo beweert menheeft een brief aan prins Ferdinand van Coburg geschreven, om hem te bewegenzich zonder langer uitstel naar Bulgarije te begeven. Het voor de 283 Dnitsche soldaten, die bij de belegering van Metz in 1870 den dood vonden op het kerkhof aldaar, door de Duitsche militaire vereeniging opgerichte grafmonument, is eergisterenysp plechtige wijze onthuld. Onlangs doodde een Pruisische wacht van het 67e linieregiment een onderofficier van een Beiersch regiment, in garnizoen te Metz. Tengevolge van dit feit heerscht er tusschen de Beiersche en Pruisische soldaten eene zeer groote verbittering. Men vreest dat er botsingen plaats hebben zullen. OOSTEARM K. Dépêches uit Weenen melden dat et te Turn Severin een toeleg is ontdekt om met bommen eenen aanslag te doen op het leven van prins Ferdinand van Bulgarije. Daarom moet de prins eenen anderen weg hebben ingeslagen. Prins Ferdinand en zijne begeleiders zijn uit den Hongaarschen leger dienst ontslagen geworden. IERTIE. De Budapester Correspondent is ge machtigd om te verklaren, dat weliswaar tusschen den koning en de koningin van Servië op politiek gebied verschillen van mee ning bestaan, doch dat de koning zich daar door niet laat influenceeren. Van eene echt scheiding der vorstelijke echtgenooten is vol gens het blad nooit ernstig sprake geweest. De koning is Zaterdag uit de badplaats Schmecks naar Pest teruggekeerd, en zal den 17den Augustus met de koningin naar Wee nen gaan. Vandaar trekt hij naar de bad plaats Gleichemberg, waar hij tot het eind van September blijft; de koningin brengt eerst eenige weken door te Baden bij Wee nen, en gaat in het najaar naar Italië, waarschijnlijk naar Florence. De kroonprins gaat mede, maar ook een Duitsch professor, die den troonsopvolger les zal geven. De jeugdige Alexander zal later eene school ia Stuttgart of in Dresden bezoeken, en ko ningin Natalie zal hem daar gezelschap houden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2