BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN m was. De jonge Weener componist Mahler zal het werk voltooien, Daar de gevonden ontwerpen van Weber. Pauline Lucca heeft van den koning van Zweden de orde pro litteris et artibus gekregen met brillanten. Behalve Jenny Lind heeft niemand deze orde. Maurits De Vries is voor het volgend seizoen te Barcelona geëngageerd. Sedert eergisteren bevindt zich de be kende schrijver Felix Dahn te Scheveningen. Bij Otto Hendel, te Halle a/S., is verschenen: P. A. De Gdnestet, Ausge- wahlte Gedichte, aus dem Hollandischen übersetzt von I. R. Hanne". De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 24,288,618,546 en bij de betaalmeesters. 1,471,788,43 Te zamen f25,760,406,976 Het voornemen bestaat de verkiezin gen voor de tweede kamer, na de ontbin ding, te doen plaats hebben op Dinsdag 18 September e. k. De liberale kiesvareeniging ,Vooruit- gang" te Delfzijl heeft tot candidaten voor de tweede kamer gesteld de aftredende leden, de beeren J. Schepel en mr. D. De Ruiter Zijlker. Zondagnamiddag te 3 uren ontstond brand in een hooiberg even buiten de kom der gemeente Wassenaar, en voor dat de brandspuit in werking was, stond hij in volle vlam. Toen de brand gebluscbt was, bleek het dat die niet door broeiing, maar waarschijnlijk door het spelen met lucifers door kinderen veroorzaakt was. In Den Haag loopen allerlei geruch ten over de vervulling van het ambt van burgemeester aldaar. Terwijl velen beweren dat de heer Patijn wel terug zal komen op zijne aanvrage om ontslag, weten anderen te verhalendat de heer Roëlllid der eerste kamer, of de oud-wethouder Van der Kemp in aanmerking komen. Zelfs wordt van een mouvement municipal gewaagd, waarbij de heer Van TieDhoven naar 's Gra- venhage, de heer» Patijn naar Botterdam en de heer Vening Meioesz naar Amsterdam worden verplaatst. Aan dergelijke geruch ten kan natuurlijk hoegenaamd geen gewicht worden gehecht. (übl.) Sedert een paar dagen staat aan den ingang van het Mauritshuis te 's Graven- hage een persoon, die den bezoeker een in vier talen gesteld briefje overhandigt, waarin gewaarschuwd wordt tegen bet koopen van photographieën van de bewaarders van dit museumomdat de door hen verkocht wor dende kopieën veel duurder en minder fraai zijn dan die, welke in de magazijnen zijn verkrijgbaar gesteld, en tevens gewezen wordt op den on houdbaren toestand der op zware lasten zittende winkeliers, wanneer hun concurrentie wordt aangedaan door rijksambtenaren in een rijksmuseum, dat uit den aard der zaak door zeer vele vreem delingen bezocht wordt. Terwijl een vrouw uit de Patiëntie- straat te Haarlem Vrijdagmiddag van buis was, maakten baar vier kinderen, van welke de oudste 7de jongste slechts 1 jaar is van haar afwezigheid gebruik, om een flesch met bessen op brandewijn te bemachtigen. Zij peuzelden de bessen op eu dronken daarna met huii vieren van bet vocht. Men kan denken wat het gevolg was. De oudste, die stellig het meest had gedronken, was boven in huis geklommen, had zich in zijn benauwd heid bijna geheel ontkleed en zou uit het dakvenster getuimeld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren gekomen en den jongen hadden gegrepen. Een aDder der kinderen lag volslagen bewusteloos onder een tafel. De jongste kinderen vond men v<5dr de deur liggen; eenige buurvrouwen verzorg den de arme schepsels zoo goed het ging. Dat de zorgelooze moeder, die wel een beetje lang haar huis eu haar kroost in den steek had gelsten, bij haar terugkomst niet vriendelijk door de buren werd ontvangen laat zich begrijpen. Zij kreeg het nog erger te kwaad, toen haar heer en meester thuis kwam. De man wist niets van de aanwezig heid der heillooze flesch, hetgeen hem aan leiding gaf, zijn wettige wederhelft eens ernstig onderhanden te nemen. ECt.) Zaterdagnacht heeft te Haarlem eenen polderwerker na een twist bij het verlaten van een tapperij een hoornblazer bij de infanterie vijf steken met een mes toegebracht. De polderwerker is gearresteerd de hoorn blazer naar de infirmerie overgebracht. Men meldt uit HaarlemBij gelegen heid van de kermis alhier waren de eerste dag reeds tal van Amsterdammers hierheen gestroomd. Aan het station was het eer gisterenavond dan ook buitengewoon druk. De treinen naar Amsterdam volgden elkan der op met een tijdsruimte van slechts 5 Èt 10 minuten. Zelfs beesten- en goederen wagens werden door de passagiers bestormd en ingenomen. Zaterdag werd de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam en 's avonds de muziekuitvoering door 496 personen uit Duitschland bezocht. In de Gerard Doustraat te Amsterdam voor de zaal van het Leger des Heils wier pen Zondagavond een aantal jongens met steenen. Een dier jongens die de politie in bewaring wilde nemen werd door het publiek ontzet, waarop het steenen werpen nog har der begon. Nadat de beschikbare agenten van 't hulpbureel Ferdinand Bolstraat ter adsistentie waren aangekomen en eenige van hun wapenstok hadden gebruik gemaakt, is de rust hersteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwamen te Utrecht een drietal personen de Oranjestraat in, die uit al hun macht een anti-Oranjegezind lied zongen. Door eenige persoden uit die wijk staande gehouden, werden zij op een geducht pak slaag ont haald. Twee hunner kozen ijlings het hazen pad, terwijl de derde, die vooral bij zijne oogen de teekenen droeg van in aanraking te zijn geweest met een paar krachtige vuis ten, door de politie in bescherming werd genomen. (U. D.) De residentie-briefschrijver van de Z». Ct. kaD omtrent den gezondheidstoestand des kouings van goederhand meedeelen dat de pijnlijke aanvallen die den patient zoo dik werf kwelden, zich niet meer zoo hevig en zoo veelvuldig voordoen, en de toestand niet onbevredigend is. Het blijft echter een slepende aandoening, die onvermijdelijk nu en dan haar tijdperken van verheffing heeft. Het voornaamste remedie is het zeer gere gelde diëet, dat Z. M. streng volgt, zoodat er dan ook geen reden is om sensatieberich- ten te gelooven. Door de politie te Leeuwarden is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een te Harlin- gen wonenden verver, die, in een koffie huis gezeten, met een mede-bezoeker dier lokaliteit twist kreeg en daarbij voor den koning beleedigende uitdrukkingen bezigde. Toevallig bevond zich in het koffiehuis een te Leeuwarden met verlof vertoevende poli tiedienaar uit Amsterdamdie in zijne be trekking den man reeds van minder gun stige zijde had leeren kennen, en zijn Leeuwarder collega's in de gelegenheid stelde proces-verbaal op de maken. Uit fleerenveen wordt aan de N. JR. C. gemeldDe passagierstram die gisterenavond te 9.20 van Sneek vertrok, kwam eerst te 2 uren in den nacht alhier aan. Daar de machinist dronken was, was men tusschen Joure en Sneek bij de Westerbrugsloot blij ven staan, omdat de conducteur het niet vertrouwde over die brug te rijden. De directeur der Ned. Tramweg-maatschappij, van Heerenveen gekomen, stelde denzelfden nacht nog een onderzoek in. De machinist werd te Joure in de cachot gebracht. Een ingezetene van Breda, de heer J. W. Smits, was Zaterdagmorgen eene schuit met kool wachtende en stond te dien einde op den uitkijk aan de vaart, die achter zijn erf loopt. Waarschijnlijk door een toeval getroffen, geraakte de man te water, met het ongelukkig gevolg, dat eenige oogenblikken later zijn lijk werd opgehaald. Op den spoorweg tusschen Tilburg en Oisterwijk is gisternacht het lijk gevonden vaD een man, die hoogst waarschijnlijk door een der avondtreinen van den vorigen dag was overreden. Het lijk werd in het gast huis te Tilburg opgenomen. Later is geble ken dat het was de voorslager in de centrale werkplaats der Staatsspoorwegen aldaar P. Van Booy. Na afloop der wielerwedstrijden, uit geschreven door den „A. N. W. B.", zal een Limburgsche vélocipedist den volgenden rit binnen 5 dagen makenvan Boermond via Maastricht overMaeseik, Hom, Weert, Eindhoven, Boxtel, Tilburg, Breda, Dor drecht, Rotterdam, Gouda, Utrecht, Am sterdam, Amersfoort, Zwolle, Leeuwarden tot Groningen, en via Nijmegen terug, om weder te Roermond aan te komen. In een bosch te Schinveld heeft men eenige kerk voorwerpen, afkomstig van den diefstal gepleegd in de R. K. kerk te Ub ch- over-Worms, gevonden. Zij zijn door de politie in beslag genomen. 9. KA VEN II 4. GE. Door Z. M. is aan na te noemen perso- nen verlof verleend tol bet aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeldH. L. Jurgens, te Osch, fabrikant, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is; dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, te 's Gravenhage, onder-bi bliothecaris der kon. bibliotheek, off. de l'Iustruction publique, waartoe hij door Z. E. den minister van hel openbare onderwijs, de schooue kunsten en eerediensten van Frank rijk benoemd isdr. C. M. Kante Am sterdam, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, off', de l'Instruction publique, waartoe hij door Z. E. den minister van het openbaar onderwijsde schoone kunsten en eerediensten van Frankrijk benoemd is. Door Z. M. is aan den heer W. Suer- mondl Wz., koopman te Bataviavoorzitter van de kamer van koophandel eu nijverheid en consul van Zweden en Noorwegen aldaar, vergunning verleend tot het aannemen van den titel vau off. d'académie, hem door de Fransche regeering geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot onderdirecteur bij de rijks telegraaf J. B. Van de Haar, thans telegrafist der 1ste kl. Door Z. M. is aan den heer M. Van der Brugge, leeraar in de geschiedenis en de Nederl. taal en letterkunde aaD de kon. mil. academie te Breda, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne even- gemelde betrekkingen zulks met ingang van 1 Sept. 1887. t'K A KfiKLt K. Generaal Boulanger heeft aan zijne getuigen den volgende brief geschreven: „Ik heb zooeven het schrijven van den heer Jules Ferry gelezen. Na de zware be- leediging, mij door dezen aangedaaD, wenschte ik een ernstig tweegevecht, en niet een ont moeting waaraan bijna geen gevaar is ver bonden. De openbare meening zal thans een oordeel kunnen vellen tusschen hem die in de verte een generaal beleedigt en daar voor slechts eene belachelijke voldoening wil schenken; en mij die mijn leven wilde wagen om mijne eer te wreken." De Fransche autoriteiten hebben de firma Weissbach vergunning gegeven haar speel goedfabriek te Embermenil weer te openen. Le Phare du Littoral klaagt over de Pruisische spionnen, die o. a. te Nizza in in vrij grooten getale aangetroffen worden eu onder allerlei voorwendsels aldaar geves tigd zijn. Zoo noemt bet blad een photo- graaf, die, gebruik makende van zijn vak, de omstreken der stad opneemt. srinjii. De minister van koloniën heeft zijn ontslag aangeboden, nadat hij kennis geno men had van de woorden, door generaal Salamanca gesproken. De ministerraad, welke hedenavond bijeenkomt, zal zich met deze zaak bezig houden. ITALIË. Uit de te Rome ontvangen berichten omtrent de cholera in de provincie Napels blijkt, dat te Napels op 5/6 Aug. zijn aan gegeven 7 gevallen, waarvan 4 met doode- lijken afloop, en te Regina 12, waarvan 8 sterfgevallen. DCmCHLMD. In overleg met het departement van buitenlandsche zaken beeft de Pruisische minister van onderwijs bekend gemaakt, dat het seminarium voor Oostersche talen den 18den October zal worden geopend; voorts dat de directie, bij wijze van rijkscommis sariaat, is opgedragen aan dr. K. E. Sacbau, gewoon hoogleeraar bij de universiteit te Berlijn, en dat het onderwijs zich zal uit strekken tot de Chineesche, Japansche, HindostanscheArabische, PerzischeTurk- sche en Suahelische talen. Door verschillende organen wordt pro test aangeteekend tegen het streven om de verhouding tusschen Duitschland en Frank rijk als zbo gespannen voor te stellen, dat er gevaar voor het spoedig uitbreken van een oorlog zou bestaan. Op dit oogenblik is er geen enkel feit aanwezig om aan te nemen, dat de bedoelde sensatie-geruchten op eenig grond zouden steunen. De Nati onal Zeitung doet terecht uitkomen dat het middel om zich tegen onrustwekkende ten- denz-tijdingen te beveiligendoor het publiek zelf kan worden aangegrepen. Men moet eenvoudig geen geloof hechten aan berich ten, welker afkeurenswaardige strekking ge makkelijk is te onderkennen. (D. v. Z. en 's Gr.) Volgens een telegram uit Berlijn aan la République frangaiae, wekt de houding der drukpers, ten opzichte van Rusland, bij gelegenheid van den dood van Katkoff, veel opzien in Duitschland. Men leidt hier uit af, dat deze dood geen verandering zal teweeg brengen in de buitenlandsche betrek kingen met Rusland. De universiteit te Göttingen viert baar 150 jarig bestaan. De officieele feestelijk heden zijn eergisteren begonnen. Blijkens voorloopige berichten werd de stad prachtig versierd. Als een bijzonder gelukkige gemeente wordt Grozhadern geroemd. In dat dorp is onlangs het gemeentelijke armenhuis tot een ander doeleinde verhuurd, omdat er geen armen waren. De inwoners hebben daar ook bijna geen belasting te betalen. RUSLAND. De lijkkist van Katkoff werd van Snamensky naar Moskou gedragen door het personeel van de Moakouer Courant, die elkaar om het kwartier aflosten. Achter den lijkwagen en voor de familie gingen prins Dolgoroukoff, gouverneur van Moskou, en de minister van ouderwijs Delianoff, die de regeering vertegenwoordigde. Dolgoroukoff had een prachtigen krans van levende bloe men medegebracht en er waren ongeveer 200 kransen in het geheel. De drukkers van Katkoffs courant hadden een zilveren krans gezonden, om op zijn graf op het Alexis-kerkhof worden neergelegd. De stoet besloeg meer dan een werstde geheele ge meenteraad van Moskou was tegenwoordig. De stad Moskou heeft besloten tot aan denken aan Katkoff zes beurzen te stichten voor studenten van onvermogende ouders. Boulanger zond aan mevr. Katkoff een telegram van condoleantie, waarin hij zijn leedwezen betuigde de begrafenis niet te kunnen bijwonen. Déroulède kwam te laat te Moskou en kon dus evenmin bij de begrafenis zijn. Petroffski, de secretaris van Katkoff, zal zij blad voortaan leiden. Drieduizend Russen zijn in het dis trict Khumeata, dicht bij de zuidoostelijke grens van Bokhara, aangekomen. B U L O A RIJ E. Uit een onderhoud, dat de corres pondent van the Daily News met iemand gevoerd heeft, die Natchevitch interviewde, blijkt, dat deze laatste nog eenigen tijd te Weenen zal vertoeven. Prins Ferdinand wacht nog steeds op een gunstig oogenblik niettemin is Natchevitch er van overtuigd, dat de prins ten slotte toch naar Bulgarije zal gaan. Met uitzondering van Rusland hebben al de mogendheden toegestemdzelfs Frankrijk is, ondanks zijn bondgenootschap met Rusland, den Coburger niet vijandig. Mocht prins Ferdinand zich terugtrekken, dan, zei Natchevitch, zullen wij voortgaan met handhaving der ordehet vermijden van alle uitersten en met vaste hand regeeren. Wij zijn zeker van het volk en van het leger. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg zal over twee of drie dagen incognito naarTir- nova vertrekken. Zijn gevolg en de minister Natchewitch gaan heden derwaarts. AFRIKA. Uit de Nieuwe Bóeren-Republiek wordt aan De Zuid-Afrikaan geschreven: »Men is hier druk bezig eene vereeniging met Transvaal tot stand te brengen, indien mogelijk. Mij dunkt, dit is het beste wat zij doen kunnen. Men kan daar niet zelf standig blijven. De lasten zullen voor de burgers te zwaar worden. Er zijn te veel aasvogels en het hoofd is te zwak. Aan Transvaal gehecht, zal Paul Kruger spoedig alles in orde hebben. De Zoeloes zijn blijk baar rustig, doch in hoeverre zij te ver trouwen zijn, staat nog te bezien. Voor openlijken opstand is geen gevaar, doch het schijnt wel dat zij aan sluipmoorden begin nen te doen. Eenigen tijd geleden werd een boer in de Nieuwe Republiek door een Zoeloe vermoord. En niet lang daarna werd een Duitscher op de grens van Transvaal doodgeschoten. De laatste in zijn huis, terwijl hij met zijne familie aan tafel zat. De eerste werd een eind van zijn huis weg gelokt en daar doodgeschoten. Geen van beide moordenaars is gepakt. Er zullen meer dergelijke moorden vrees ikplaats vinden, daar het zeer gemakkelijk is voor de daders naar den eenen of anderen kant te ontko men. Dit maakt dat de menschen huiverig worden hunne plaatsen op de grenzen te bewonen. Het lijdt geen twijfel dat de Zoeloes oproermakers en leermeesters hebben. Swazieland is weer rustig". AMERIKA. De werkstaking van de machinisten en stokers aan den Midland-spoorweg heeft een ernstiger karakter gekregen. De treinen gaan nog wel, maar komen meestal te laat aanterwijl het goederenverkeer bijna ge heel gestaakt is. Het aantal werkstakers wordt op ongeveer 2000 man geschat. De strike ontstond door het invoeren van een nieuw tarief voor de machinisten en stokers. De quaestie is deze: tot nu toe kregen de machi nisten een dagloon van 7 shillings 6 stui vers en de stokers van 3J tot 4 J, onaf-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2