BINNENLANDSCHE BERICHTEN. B UITEN LAN DSCHE BERICHTEiN water terecht. Ze was echter weêr spoedig 111 de gelegenheid een achttal rokken te drogen. 1UUZIEK, LETTEREN BS KlINST. Christina Nilsson heeft van de Fran- sche regeeriog de decoratie van officier d'académie ontvangen. Ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling te Parijs, in 1889, «uilen er insge lijks internationale congressen worden ge houden met daaraan verbonden conférences. Zij zullen handelen over fraaie letteren schoone kunsten, historie en oudheidkunde, mathematische en natuurkundige wetenschap pen staathuishoudkundewetgeving, land bouw, nijverheid, enz. enz. De anti-revolutionaire deputatenver- gaderiug komt 18 Augustus te Utrecht hijeen. De volgende week zegt de Standaard kon niet meer, overmits aan de deputateuvergadering nog eeue samenkomst der kamerclub en van het centraal-comité moet voorafgaan. Aan den minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den ministerraad, is een adres gericht door het dagelijksch bestuur van De Unie, vereeniging tot opwekking van staatkundig leven en bevordering van maatschappelijke belangen, in welk adres mededeeling wordt gedaan van de motie, in de vergadering in Maisou Stroucken te Am sterdam op Maandag 1 Augustus aange nomen ten behoeve der invrijheidstelling van F. Domela Nieuwenhuis. Bij het centraal bestuur van bet Al gemeen Nederl. Werkliedenverbond is een schrijven ingekomen van den minister van justitie, inhoudende eene kennisgeving namens Z. M., dat niet kan worden getreden in het verzoek om gratie voor den heer Domela Nieuwenhuis, en dat alzoo wordt volhard bij de vroegere afwijzende beschikkingen genomen op mede ten behoeve van den veroordeelde ingediende gratie-verzoeken. Bij het wapen der cavalerie vallen 8 luitenants in de termen voor het officiers kruis van 15-jarigen dienst; bij het wapen der art. bedraagt dat aantal 7terwijl bij het wapen der genie dit lot te beurt valt aan 2 kapiteins, en er nog 4 kapiteins bij dat wapen worden aangetroffen die 2 jaar moeten wachten. Door het hoofdbestuur van den Ned. Cricketbond is bepaald, dat de bondswed strijd te Amsterdam plaats zal hebben op 21, 22, 23 eu 24 Augustus. In den per soonlijken wedstrijd kunnen cricketers slechts in ééne hoedanigheid opkomen, dns bowlers niet ook als batsmen, en batsmen niet tevens als bowlers. Men schrijft uit Pretoria van 9 Juli aan de H. Ct. De volksraad is nog steeds bijeen. Ik kan nu met genoegen mededeelen, dat hij eenige dagen geleden een besluit heeft ge nomen, waarbij de regeering gemachtigd werd voor f 600,000 deel te nemen aan de te Amsterdam opgerichte Maatschappij voor het bouwen van den Delagoabaaiscben spoor weg. De heer Suethlage, de ingenieur, die door de Hollandsche Maatschappij is uitgezonden om eenige zaken met het Gou- vernement te bespreken, is nu op reis gegaan in de richting van Barbedon om eenige veranderingen in de gemaakte route op te nemen. Het eenige, dat nu nog overblijft te doen is: tot eene verstandbouding te komen, wat het tarief betreft, met de En- gelsche Maatschappij, die de concessie van Portugal heeft gekregen tot het bouwen van de lijn van Lorenzo Marques tot de Transvaalsche grenzen en waarbij onze lijn moest aansluiten. Van harte hoopt men hier, dat er nu niets meer in den weg zal komen en er spoedig een begin zal gemaakt worden. Het is te hopen, dal de oogen van de Hollanders nu zullen opengaan en zij hun aandacht zullen wijden aan de vele voor- deelen, welke dit land oplevert voor kapi talisten en mannen met een flinken kop. De Engelschen palmen tegenwoordig alles in. Op bijna elke plaats van eenig belang heeft de Standard Bank een tak opgericht en zij doet zeer voordeelige zaken. Hadden de Hollanders vijf jaren geleden de zooveel be sproken bank opgericht en waren zij niet zoo bevreest geweest, dan hadden zij reeds de rijpe vruchten kunnen plukken. Er is echter nog tijd. Donderdag 21 Juli verscheen onder de Hollandsche vloot, visschende in de nabij heid van Aberdeen, een Schiedamsche smok kelaar of een zoogenaamd drijvend drankhuis, waarop dadelijk 3 Hollandsche loggers bun vlag vertoonden, met bet doel eenige liters jenever te koopen of tegen andere waarden ■fca SEC m «H W BHJ in te ruilen. Dit laatste natuurlijk ten koste der reederijen. Op de vraag van een der schippers, wanneer hij weder naar huis zou zeilen, antwoordde de drankschipper„zoo- dra de aan boord zijnde 1200 liters jenever verkocht zijn." Te verwonderen is het, dat dergelijke handel door het Hollandsche gouvernement begunstigd wordt, door vrijdom van accijns te geven voor een artikel, dat op Helgoland uitgeklaard, doch nimmer aldaar ontscheept wordt. (Maast. Ct.) Uit Waddingsveen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Zaterdagmiddag omstreeks half een zag men rook en vlammen opstij gen uit den papiermolen van den heer C. Van der Torreu Kz. Hoewel er spoedig een paar spuiten op het terrein van den brand waren, kon men toch dezen door de felle vlammen niet meester worden, maar alleen beperkeu. De molen en de lompenscbuur zijn totaal afgebrand; de droogschuren zijn behouden gebleven. De oorzaak van den "brand is onbekend. Te Sliedrecht is uit de Spaansche havenstad Santa Isabel de los Pasages (Gui- puzcoa) het telegrafisch bericht ontvangen, dat het baggervaartu g „Maasmond N°. 7", in de haven aldaar, zoodanig door een Spaansch schip werd aangevarendat het eerste onmiddellijk zonk. Een duiker heeft de bezittingen der 6 daarop bevindende werk lieden, die zich allen met moeite redden, uit het gezonken vaartuig opgehaald. Het aanleggen van batterijen en het versterken van het fort „de Liede" te Haar- lemmerliede en in het naburige Spaarndam, waaraan men ter versterking der hoofdstad sedert een tweetal jaren bezig is, doch welke werkzaamheden voorioopig zijn ge staakt, zullen naar de Amtt. Ct. verneemt in het a. s. voorjaar of wellicht nog vroe ger hervat worden, terwijl alsdan te Haar- lemmerliede eene overdekte of bomvrije kazerne zal worden gebouwd. Het vertrek van Dr. Mezger uit de hoofdstad vormt het onderwerp van vele gesprekken niet alleen, maar ook de pers houdt zich met de quaestie bezig. Uit een artikel in het N. v. d. 1). blijkt dat een der oorzaken van des dokters heen gaan de weinige waardeering is die bij hier ondervond. Daarmede is natuurlijk officieele waardeering bedoeld, want èn de pers, èu de particulieren hebben het aan waardeering niet doen ontbreken. Voorts ziet dr. Mezger in de inrichting te Wiesbaden het verwezenlijken van zijn lievelingsideaal, waartoe hij hier te Amster dam geen kans zag. Verder klaagden de hooge patiënten, die onder zijn behandeling kwamen, over de stinkende grachten en de ongelijke straten vau Amsterdam, over de stofwolken die, trots de sproeiwagens, bij iedere schrede iemand omhullen, klachten, die zeker door vele Amsterdammers zullen wordeu gedeeld. Door de Galerij maatschappij worden po gingen aangewend om dr. Mezger van be sluit te doen veranderen, en daartoe wordt de hulp van het gemeentebestuur ingeroepen. Zaterdagmorgen is te Utrecht tegen 4 personen proces verbaal opgemaakt, die verdacbt werden kunstboter in plaats van natuurboter te verkoopen op de voor laatst genoemde boter aangewezen plaats in de botermarkt. In korten tijd werd eergisterennamid- dag het huis van F. Van den Berg te Eist bij Reenen, met den geheelen inboedel, eene prooi der vlammen. Alles was verze kerd. Oorzaak onbekend. Het beurtschip „De Hoop", varende op Dedemsvaart en gevoerd door schipper Jacob Aarsen te Amsterdam, liggende Prins Hendrikkade nabij de Kraansluis, is sedert Donderdag den éden dezer door den schip per verlaten, zonder dat omtrent zijn tegen woordig verblijf iets bekend is. In het vaartuig bevinden zich eene vracht planken, vier vaten petroleum, twee zakken suiker, eeue pianino en een kanarievogel. Men vermoedt dat den schipper, door wien ook eenige gelden voor anderen waren geïnd, een ongeluk overkomen is. - Uit de zandstreken van oostelijk Drente trokken vroeger, tot voor tien h twaalf jaren en voor dien tijd, tal van gezinnen naar de venen om aldaar een bestaan te zoeken. Op het bovenveen werd met landbouw aange vangen, terwijl des voorjaars aan de turf- gravingen werd deelgenomen. Zoo kwam menigeen er destijds geheel bovenop, want niet alleen waren de verdiensten des najaars ruim, maar ook de landbouw levert er goede resultaten op. De Eksloër, Velter, Weer- dinger en Emmervenen werden alzoo bevolkt. Thans echter is alles veranderd. Het der waarts trekken van de zandstreken heeft niet alleen opgehouden, maar zelfs komen de veenlieden thans op de zandstreken om ver. eti o E rsem. j9E rEB -ar1- diensten, wijl zij in de venen, na den tijd van het turfgraven veel minder werk vinden dan vroeger. Ook hun landbouw schijnt ai' te nemen wegenB vergraviug van het boven veen, waardoor ook voor en na hun land verloren gaat, en tevens door de toene ming der bevolking. Door de ijmkers in de Zeveuwolde van Friesland wordt opgemerkt, dat het blad van den gewonen lindeboom weder een kleverig vocht afscheidt, waarop de bijen groole vlucht maken en blijkbaar goed op winnen. Dit natuurverschijnsel komt zelden voor. Oude ijmkers zijn weinig in genomen met het „bijengewiu op den lin- denboom", daar het volgens hen een slechten bonigoogst voorspelt. In den greidhoek van Friesland lijden de schapen weder ontzettend aan de maden- ziekte. Bij enkele beesten, vooral jonge schapen, hebben de maden zich in zoo grooten getale gevestigd, dat het beest van hunne vraatzucht iiet slachtoffer wordt Alle pogingen stelt men in het werk om het ongedierte te verdrijven; enkele vee houders reinigen de schapen twee maal per dag. De trein, die te 5.33 nm. van Geer- truidenberg naar Lage Zwaluwe vertrekt, ondervond Zaterdag eenig oponthoud op eenen overweg nabij Hooge Zwaiuwe, doordat een kwaadwillige keisteenen uit den overweg had opgebroken en op eenen hoop gestapeld, zoodat de trein niet zonder gevaar kon passeeren. Dank zij de oplettendheid van den ma chinist, werd wellicht een ongeluk voorko men, doordat de keisteenen nu tijdig van den weg konden verwijderd worden. Te Vlissingen wordt druk gesproken over net verliezen eener belangrijke som in bankpapier door een notarisklerk. Een plot seling bezoek, door den officier van justitie uit Middelburg gebracht, heeft, naar meu beweert, op deze duistere zaak betrekking. Van 30 Juli tot 5 Augustus zijn te Vlissingen uit Queenboro met de mailboo ten aangekomen 1501 eu daarheen vertrok ken 917 passagiers. Het verslag over den toestand der leerlooierijen en schoenmakerijen te Tilburg, door de benoemde commissie aan de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk opgezonden, bevat het volgende: Sedert de laatste tien of twaalf jaren is alhier het aantal leerlooierijen tot op een derde verminderd. Thans zijn hier 15 looie rijen, die, behoudens een enkelevan weinig beteekenis zijn. Als oorzaak van den ach teruitgang wordt beschouwd het in het bui tenland gefabriceerd en hier ingevoerd over leer. Aan arbeidsloouen wordt hier weinig uit gegeven, daar de meeste looiers zonder knechts arbeiden. De omzet, waarvan eene opgaaf in cijfers moeielijk is, kan men als van weinig beteekenis bescbouwenzij is sedert 1870 met drie vierde verminderd. De schoenmakerijen zijn hier in verhouding met die in de Langstraat niet talrijk. Er zijn hier p. m. tien schoenmakerijen die voor het binnenland leveren, waarvan eene ma chinale; zij werken met circa 200 arbeiders, waarvan de loonen in den loop van vijftien jaren met 10 pCt. verminderd zijn. De achteruitgang in zakenwat dezen tak van nijverheid betreft, is volgens de com missie alleen toe te schrijven aan den invoer hier te lande van gemaakt en leestklaar schoenwerk. Te Tegelen is Vrijdagmiddag de rijks ambtenaar Terhaag bij het baden in de Maas verdronkenzijn lijk is nog niet opgevischt. 's ».K V i:\ HA»; I-.. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. C. J. Heylidy, voorzitter der commissie van onderwijs te Paramaribo. Door Z. M. is aan den heer mr. W. A. baron Van Verschuer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Nederlandsch commissaris voor de Rijn vaart, ouder dankbetuiging voor de door hem in die hoedanigheid bewezen diensten, en tijdelijk met de functiën van Nederlandsch Rijnvaartcommissaris belast de heer mr. W. A. P. Verkerk Pistoriushoofddir. der dir. bel., invoerr. en acc. aan het dep. van finan cien. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Hel mond, J. Veenenbos, ontv. der regis, en domeinen te Helmond. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Borne, jhr. E. J. J. S. Von Böuninghausenis benoemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn benoemd tot landme ter 1ste kl. van het kadaster J. H. W. Lin deman, te Zutphen, thans landmeter 2de kl.; tot landmeter 2de kl. van het kadaster B. Upmeijer, te Assen, thans landmeter 3de kl" tot landmeter 3de kl. van het kadastei D, J. Van Gelder, te Leeuwarden, thans land meter 4de kl.tot landmeter 4de kl vat het kadaster J. Schoonenberg, te Amsterdam thans adspirant-landmeter. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, aan jhr. dr. D. H. Waubertdc Puiseau, op zijn verzoek, eervol ontslag vej. leend als schoolopziener in het district Leeuwarden. Door den minister van marine zijn met 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-ad. miuistrateur bij de zeemacht, de jongelieden J. W. Broers, J. C. Hoorweg, J. F. W. 1, de Betou, W. Nanning, J. H. Van Trooijet en G. A. Vries. De minister van Oorlog zal op 11 deze: geen audiëntie verleenen. BBLCIIB. Men meldt, dat de koning, de koningin; en prinses Clementine zich, ter bijwoning der Breydelfeestenrechtstreeks van Ost- ende naar Brugge zullen begeven. De graaf van Vlaanderen met geheel zijn huisgezin zullen uit Brussel vertrekken per extra- treinwaarin tevens zullen plaats nemen dt ministers Beernaert, De Chimay, De Mo- reau en Pontus. De regeering heeft de versterking ge. last van Dietseene plaats die den weg vat Duitschland naar Antwerpen bestrijkt. Men schrijft ons uit BrusselWie heeft de tentoonstelling te Brussel in 1880 niet gezien? Welnu die tentoonstelling wzs grootsch, was prachtig, dat heeft ieder ge zegd niettegenstaande zal zijom zoo te zeggen, onbeduidend geweest zijn in verge lijking van den Grooten Internationalen prijs kamp en Wereldtentoonstelling te Brussel in 1888. Inderdaad, wij hebben de werken bezocht en wij moeten verklaren dat onze verwachting verre overtroffen werd. Geen hoekje van het oude krijgsoefeningspleiu of men is er aan het werk. Men herinnerf zich wel het in blauwen steen gebouwde deel der tentoonstelling vau 1880, welnu verre achteraan beginnen de gebouwen welke zich links en rechts in twee vleugels verspreiden tot aan den steenweg der Blijde Inkomst. Al de bouwgrondwerken zijn geëindigd en de kolommen van het middengebouw staan daar reeds als zoovele machtige reuzen. Ook welk eene beweging op dat oude plein 1 Men ziet honderde werklieden, terrasseerden smeden, timmerlieden, voerlieden, stokers, enzenzen dit alles woelt en krioelt dooreen dat het een waar genoegen is. Ginds een barak waarin een werktuig om metselkalk te maken, hier een om het ge reedschap te bergen (en zoo staan er niet weinig), en daar een waar de werklieden hunnen dorst kunnen lesschen, in een woord het doet goed aan het hart dit alles te kun nen aanschouwen. Men denkt: wie weet of al die werklieden niet zonder arbeid zouden wezen had de Naamlooze maatschappij van den grooten Internationalen Prijskamp en Wereld tentoonstelling deze onderneming niet bedacht. Ook eere aan die wakkere mannen, eere bijzonderlijk aan den dapperen en zoo werk- zamen voorzitter mr. Léon Somzée ingenieur en vertegenwoordiger van Brussel. Niet al leenlijk is mr. Somzée een der bekwaamste ingenieurs van Belgie, hij is ook een groot bouwkundige; voegt daarbij dat hij zich steeds met bouwen bezighoudt dan zal men niet verwonderd zijn dat de werken van den grooten Prijskamp zoo snel vooruitgaan en men zal zich overtuigen dat deze tentoonstel ling juist op tijd zal voltooid zijn. Het zal misschien wel de eerste maal zijn dat zulks geschiedt. Proficeatl EXKËIiAKO. Het lagerhuis heeft Zaterdag, na een debat van twee dagen, het rapport over het wetsontwerp op het landbezit in Ierland aan- geuomen, en daarop genoemd ontwerp bij derde lezing zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De koningin heeft den schrijver Tho mas Adolphus Trollope een jaarlijksch in komen van él 200 op de civiele lijst verze kerd „uit overweging van zijn letterkundigen arbeid, zijne karige middelen en zijn gevor derden leeftijd." De onderkoning van Ierland, lord Londonderry, heeft op een feestmaal, dat hij ter eere van de Britsche geneeskundige ver eeniging te Dublin gaf, verklaard dat hij, zooals sommige bladen vermeld hebben, het plan heeft zijn ontslag te nemen. Dr. Mackenzie heeft jl. Dinsdag in de keel van den Duitschen kroonprins een elec- trisch brandmiddel toegepast. De uitslag dier bewerking was zeer voldoende; er deeÜ zich geen ontsteking voor,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2