MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 9 Augustus 1887. N°. 185 Uitgevers: Gebroeders Muré. eLe Courant verschij 111 ASOiSIEfflËHT: Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs per Aluuiuier 10 Cent. <1 a e 1 ij k s behalve op Kon- en Feestdagen. AOVERTEKTIESS: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Kcheepuiakerssteeg 6. 201e Jaargang. Stads-Berichten. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien hel besluil van de Gedeputeerde Stalen dier Provincie van den 26sten Juli 1887, n*. 80; Gelet op art. II der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den derden September aanstaande met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op faisanlen, waar van de opening is vastgesteld op Zaterdag den eersten October aanslaande; 2°. van die opening voorls is uitgezonderd de uiloefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wel; 3°. de korte jacht. dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhace den 30sten Juli 1887. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat alsnog op Dinsdag 9 Augustus e. k., tusschen twee en drie uren des namiddags, zitting zal worden gehouden in hel Elisabethshof aan de Oude Vest, tot het verrichten van koste looze inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Augustus 1887. STADSNIEUWS. De rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor den dienst van 1886 is verschenen. We ontleenen daaraan het volgendeDe inkomsten zijn geraamd alsI Ontvangsten van vroegere diensten f 96,979,17, II Opbrengst van be lastingen en heffingen f 455,590, III Baten en inkomsten, spruitende uit gemeente- eigendommen en bezittingen f 91,059, IV Ontvangsten van verschillenden aard en toe vallige baten f 81,695, V Buitengewone ontvangsten f135,205, te zamen f860,528,17. Het totaal der uitgaven bedroeg f715,599,90 verdeeld als volgt: I Huishoudelijk bestuur f 63016,39', II Kosten voor werken en in richtingen voor openbaren dienst bestemd f95,404,60, III Kosten voor eigendommen welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege verschuldigde lasten f 35,660,65, IV Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen of middelen f 12,382,806, V Kosten der open bare veiligheid en van de brandweer f 77931,22', VI Kosten van de plaatselijke gezondheidspolitie f 1384,68, VII Kosten voor het onderwijs ter bevordering van kun sten en wetenschappen f 276,428,63. Verder VIII Kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onder scheiden daarmee in verband staande instel lingen f 39,212,22', IX Renten en aflossin gen van geldleeningen, mitsgaders alle ver dere opeischbare schulden der gemeente f 76,951,68', X Andere uitgaven, niet ouder de vorige Hoofdstukken begrepen f 27,641,16' en XI Onvoorziene uitgaven f 9635,89. Onder Hoofdstuk II van de ontvangsten vinden we o. a.Opbrengst van schoolgeld aan de Latijnsche school f 9,887,50, op brengst van schoolgeld Middelbaar onderwijs f 13,505, opbrengst van schoolgeld Lager onderwijs f 31,068,85, opbrengst van school geld op de Bewaarschool f 989,45 en op brengst van collegegeld aan de Inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren f 820, (was geraamd op f 1700) de belas ting op de honden bracht op f 2,542,50, het vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank f 12,032,56 en het ijkloon op de botervaten f 744,94. Wordt vervolgd.) Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Juni blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 110 kinderen, waaronder 6 levenloos aangegeven, overleden 80 personen, en wel: beneden 1 jaar 24, 15 jaren 6, 514 jaren 4, 1420 jaren 2, 2050 jaren 11, 5065 jaren 7, 6580 jaren 14, boven 80 jaren 6op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 2, lichaamszwakte, tering 11, klierziekte, rhachitissyphilis Iabsc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 6, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts 1tus- schenpoozende koortspokken rood vonk mazelen -huidziekten 1stui pen trismusepilepsie 2apoplexie 2 hersenziektenkrankzinnigheid 3rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 2, croup kinkhoest 2, acute ziekten der ademhalingsorganen 12, chron. ziekten der ademhalingsorganen 6, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 1, organ.* hartgebrekenaneurysma 3, angina diphtherina 1diarrhoeadysenterie 3 cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 2, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekten d. organa urogenitalia 6ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 3. Bij de op heden gebonden openbare verkooping van cokes bij partijen van 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f 18.f3.70 en fl.85. Al de leerlingen van de 5e klasse der hoogere burgerschool voor jongens alhier hebben zich aan het eindexamen onderwor pen en wel 10 in Noordholland en 1 in Utrecht. Negen hnnner ontvingen het diploma, namelijk: W. G. A. Bruinier, J. J. Kunst, C. Bosman, C. W. A. Van Haersolte van den Doorn, A L. Quant, H. J. Gerlings, E. A. Van Grasstek, P. K. Kuhlman en Th. B. Van Lelyveld. Wêer staat ons een buitengewoon genot te wachteo. Door het ongemeen succes onlangs door de leden der Hollandsche opera op Zomerzorg behaald vatten zijzooais we toen gemeld hebben, terstond het plan op het bij dit eene concert niet te laten. Woensdagavond a. s. zal, ook op veelvuldig verlangenhet gezelschap nogmaals optreden, wêer in de zaal van Zomerzorg, een heerlijk zitje dus. 't Zullen wêer zijn de dames Martha Van Ophemert-Scbwencke en Marguérite Jahn en de heeren Johan Schmier, Henri Albers en Felix Derickx die zich zullen doen hooren, allen geaccompagneerd door den heer S. J. H. De la Fuente, orkest-directeur, die ook nog solonummers voor piano zal geven. Op het programma komen de volgende nummers voor: Duo uit De Arme student (Bettelstudent) en uit Gravin Caméroni. De heer Albers zal de op het vorige concert zoo zeer toegejuichte Aria van Figaro her halen en de heer Schmier, De Lasteraria. De dames Schwencke en Jahn zullen her halen het Briefduet uit Figaro's bruiloft. Vooral zollen de aandacht trekken de scènes uit Faust in costuum en met décors. De heer De la Fuente zal voordragen „Ro- mance" van Rubinstein en „Spinnlied" van Litolff. Eindelijk zal de heer Schmier nog eenige zijner Komische Composities voordra gen, bij den heer Blankenberg alhier uitge geven en verkrijgbaar, b. v. „De Pruimen boom" en andere. Aanbevelen doen we dit concert niet, omdat het geen aanbeveling behoeft en 't wellicht anders te vol zou wor den, wat met de warmte minder aangenaam zou zijn. Bij het Zaterdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (L. O.) zijn o. m. toegelaten de dames: M. P. De Koning en A. I. Cremer van Leiden. Door wijlen mej. H. Lambert, geb. Husen, te Leiden, is vermaakt aan de Dia conie der Evang. Luth. gemeente te Bever wijk een som van f 200, vrij van succes sierechten. Bij het op 5 dezer bij de directie der marine te Amsterdam gehouden besteding was minste inschrijver voor de levering van vaatwerk de heer IJ. D. Lafeber te Leiden voor f 1238.75. - Morgen zal een aantal schutters een» bizonder genoegelijke oefening meemaken, 't Zal dan voor hendie zich gedurende vijf jaren in den edelen wapenhandel oefenden, (als schutter n. 1.) de laatste oefening zijn. Gisteravond liepen eenige jonge doch ters ouder Rijnsburg langs den berm van de vaart. Een van hen liep wat te veel aan den waterkant en kwam daardoor in 't FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 14.) Dreigend balde de ongenoode getuige daarop de ruist, terwijl hij halfluid mompelde: „Ik heb wel eens van menschen gehoord, die hun ziel aan den duivel verkochten voor het een of ander. Die tijden zijn voorbij, en er zijn bovendien in het koninkrijk van zijne sitansche Majesteit verloren zielen genoeg. Konden die dagen echter eens wederkeeren, dan zoude ik den duivel mijn ziel verkoopen, alleen om wraak te nemen aan dit meisje, dat mij heden zoo diep be- leedigd heeft." „Zijt ge er wel zeker van, dat ge een ziel te verkoopen hebt," klonk plotseling een scherpe stem achter hem. „Ik dacht, dat een advocaat nooit wist, wat hart of ziel was Wel is waar, ben ik Zijne Majesteit de duivel niet, maar toch kan ik u wellicht behulpzaam zijn in de volvoering van uw wraak!" Met een uitroep van verrassing keerde sir Emil zich om. Mevrouw Von Waldau stond voor hem. HOOFDSTUK III. DE VERZOEKING. Met een glimlach op de lippen rustten de oogen van deze vrouwelijke Mephistopheles op den jongen man, die zijne verrassing niet geheel en al vermocht meester te worden. „Wat, voor den duivel, voert u hierheenp fjoo ongeveer mag de vraag luiden, die ge wellicht op dit oogenblik formuleert, niet waar, mijn vriend?" vroeg de scboone ver zoekster. „Ik heb geluisterd, natuurlijk zonder het te willenvervolgde zij. „Toe vallig trad ik den wintertuin binnenen vernam zoodoende de laatste woorden, die lady Manuela tot u sprak. Vergun mij, u te feliciteeren „Mij? Maar waarmede dan in 's hemels naam?" „Daarmede, dat gij het gevaar ontsnapt zijt, om de echtgenoot van deze kleine helleveeg te worden. Zelfs het bezit van Rosegg, het bezit van het onmetelijk fortuin der jonge lady, zoude niet in staat zijn, om tegen zulk een temperament op te wegen „Wanneer lady Mannela maar eerst mijn vrouw was, dan zoude het mij wel gelukken om zoowel hare opvliegendheid als hare tong aan banden te leggen," antwoordde sir Emil met somber saamgetrokken voorhoofd. „Zij zonde daar niet toe in staat zijn. Ik spreek uit ondervinding. Ik ken het bloed, dat door Manuela's aderen vloeit. Mag ik zoo vrij zijn om u de vraag te doen, of ge ook soms Manuela's moeder gekend hebt?" „Zeker! Het was een even beminnens waardige als schoone vrouw. Mijn oom was officier in actieven dienst, toen hij haar buwde. Manuela werd in dit huis geboren en wel tijdens een bezoekdat mijn oom en zijn gemalin op zekeren Kerstdag aan Rosegg brachten Mevrouw Von Waldau speelde achteloos met hare armbanden. „Hoe oud," vroeg zij terloops en met een zonderlingen glimlach, „hoe oud was Manuela toch wel, toen hare ouders die reis naar Indië ondernamen?" „Twee of drie jaar. Daar gij echter zoo goed van alles op de hoogte schijnt te zijn, zult ge dat toch, dunkt mij, ook wel weten. Hebt gij de overleden lady Rosegg ook gekend, mevrouw Von Waldau?" „Ja 1" „En toch schijnt gij te kennen te willen geven, dat Manuela haar noodlottig tempe rament van hare moeder overgeërfd beeft?" „En ik herhaal zulks niet alleen, maar voeg er bijdat dit het eenige waswat zij haar naliet. Zij gelijkt bovendien zoo sprekend op hare moeder, dat men bijna geneigd zoude zijn, om aan te nemen, dat het haar geest is, die in Manuela zich aan ons vertoont „Manuela sprekend gelijken op hare moe der? Maar pardon, mevrouw Von Waldau, ge schijnt wezenlijk een weinig te droomen. Zij lijkt evenmin op hare moeder als ik. De overleden barones was een zeer schoone vrouw 1" „Wat hare dochter nu juist niet is. En toch zijt ge op haar verliefd, en beweert haar te willen huwen," hernam de schoone intrigante. „Ja, ik bemin haar ook!" „Haar, of haar geld?" „Ik weet het niet in hoever u zulks be lang kan inboezemen, mevrouw Von Waldau. Het heeft allen schijn alsof gij iets tegen dit jonge meisje hebt. Wat heeft zij u gedaan p" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1