nieuws- en advertentieblad voor leiden en omstreken. Maandag 8 Augustus 1887, F°. 184. 201* Jaargang, ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. SIeze Courant verschijnt dadelijks, belialve op Zon- en F e e s t d a e n. ABQiNEMEFJT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sciieepmakerssteeg ft, STADSNIEUWS. De heer C. G. Nieuwveen heeft op zijn verzoek tegen 1 Januari eervol ontslag verkregen als eerste beambte op het bureau van den burgerlijken stand alhier, wegens volbrachten 49jarigen dienst als ambtenaar ter gemeente secretarie. In de maand Juli zijn binnen deze gemeente geboren 127 kinderen, als 61 zoons en 66 dochters, waaronder begrepen 2 twee linggeboortenoverleden 74 personen (van welke 4 elders woonachtig), als 10 mannen, 13 vrouwen, 32 zoons en 19 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Gehuwd 31 paren. Deze week werd alhier 1 geval van diphtheritis aangegeven. Geene sterfgevallen san besmettelijke ziekte kwamen voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 28 tot 66 volwassen personen en van 7 tot 13 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 859 zwembaden door heeren en 30 door dames. De temperatuur van het water is 22" Celcius. Bij de te Utrecht gehouden akte examens Ëngelsch, lager onderwijn zijn o. a. geslaagd de dames F. Van Praag en E. C. Bowier alhier. Hedenmorgen werd een kind uit de Groenesteeg vermist; hedenmiddag was 't nog niet terecht gebracht. MUZIEK, EETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1746) van Hier. v. Alphen. (1760) Cherubini. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum op Zondag 7 Aug., des avonds te halfacht, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N». 1. „Salut ik Paris", Marche, J. G. H. Mann; 2. „La Palme d'Honneur", Ouverture (1ste uitv.), Edz. Grefc; 3. Kuss-Walzer aus der Operette: „Der lustige Krieg", Joh. Strauss; 4. Fantaisie de „la Dame Blanche", Opéra de Boieldieu, A. J. Buyssens. 2de afd.: N°. 5. Jubel-Ouverture, C. M. v. Weber; 6. Fantaisie de l'Opéra „Mireille", Ch. Gou nod; 7a. „O, sieh mich nicht so lachend an", Lied (arr. Mann), W. F. G. Nicolai; i. Cavatine de l'Opéra „Le Trouvère", pour Clarinette-Solo (arr. Dunkier), G. Verdi; 8. Fantaisie sur der Motifs de „Carmen", Opéra de Bizet, J. G. H. Mann. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 9 Aug., des avonds te zeven uien onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd. N". 1. „Gruss an Thiiringen", Marsch, R. Wende; 2. Ouver ture BanditenBtreiche", F. Von Suppé; 3. „Le départ du marin", fantaisie op eene romance van Lafont, Fessy; 4. „Geschichten aus d. Wiener Wald", Wals, Joh. Strauss; 5. Fantaisie uit „Moïse", opera van Rossini, J. Bender. -— 2de afd. N°. 6. Ouverture „Oberon", arr. Dunkier, C. M. v. Weber; 7. Balletmusik N°. 1 en 2 uit „Rosamunds', arr. Dunkier, F. Schubert8. „Invitation la Valse", arr. Dunkier, C. M.v. Weber; 9. Suite de morceaux du „Trouvère", opera van Verdi, F. Dunkier. Het nieuwe stuk van Coppée, het welk in het „Odéon" zal worden opgevoerd, zal niet getiteld zijn „Pour la Couronne", maar „Le Juaticier". Te Schwerin zal de Mecklenburger Schünemann een „Deutsche Geigenmacher- schule" openen. Het „Komiteit der Vondelsfeeaten" te Antwerpen heeft een circulaire gericht „aan de heeren voorzitter en bestuursleden der tooneelmaatschappijen van Vlaamsch-Belgie", waarin deze uitgenoodigd worden mede te werken tot „het inrichten van den Vondel stoet" op Zondag 18 September a. s.ten einde aan deze een indrukwekkend karakter te geven. Om dit doe! te verwezenlijken, wordt elke tooneelmaatschappij uitgenoodigd twee afge vaardigden te zenden. Te Deventer zal in den loop dezer maand eene tentoonstelling worden gehouden van schilderijen van vermaarde levende mees ters. Eenige dagen daarna zullen die wer ken publiek geveild worden. De dezer dagen bij het leger nieuw benoemde officieren, afkomstig van de kon. mil. Academie, zullen op den 15 dezer bij de korpsen waarbij zij zijn benoemd, worden beëedigd en in hun nieuwen rang in functie gesteld. Ware Domela Nieuweuhuis overeen komstig het nieuwe wetboek gevonnist, dan had de rechter hem, in plaats van één, vijf jaren celstraf kunnen np|pg(jpi». .1..-' 7h> opmerken. Heden zijn te Katwijk oefeningen ge houden in het salvovuur op drijvende schij ven door de 2 compagniën van het 2de bataljon, die op het schietterrein zijn ge kampeerd. Eerst later zal door afdeelingen op oor logssterkte het gevechtsschieten worden be oefend, waarbij een gedeelte eener sloepen linie door gekoppelde pontons zal worden voorgesteld, die in bepaalden gang het strand naderen onder het vuur der genoemde af deelingen die den duinrand hebben bezet. Door de wethouders van 's Gravenhage de heeren J. P. Vaillant, jhr. W. Six en P. C. Evers, is aan den gemeenteraad de volgende missive gericht. „De ondergeteekenden zien zich verplicht, gebruik te maken van de bevoegdheid, die art. 88 der gemeentewet verleent. „Nadat toch de meerderheid der kiezers, die aan de stemmingen van 19 Juli en 2 dezer deel namen, aan het dagelijksch bestuur haar vertrouwen onthield, achten zij het niet voegzaam te blijven medewerken tot de sa menstelling der begrooting van inkomsten en uitgaven voor het volgend dienstjaar, welk ingrijpend werk véér het einde der loo- pende maand moet zijn voltooid. „Zij hebben mitsdien de eer, aan uwe ver gadering mede te deeleu, dat zij hun ontslag nemen als wethouders." Dientengevolge is de gemeenteraad ter ver gadering opgeroepen tegen Maandag 8 Augus tus te 3 uren, voor de benoeming van wet houders. Eene geachte familie uit Rotterdam ging eenige weken op reis naar Mariënbad. Twee jonge kinderen van 12 en 13 jaar waren achtergelaten en aan de zorg van bloedverwanten overgelaten. Den kinderen scheen evenwel hunne omgeving niet te bevallen, want op zekeren dag waren beiden verdwenen. De bloedverwanten dorsten de zaak niet bekend te maken, alhoewel zeer be zorgd over het lot der knapen. Spoedig werden zij echter gerustgesteld door een be richt uit Mariënbad, dat de beide kinderen goed en wel aldaar waren aangekomen. (Maasbode.) Indien er niets in den weg komt, zal in het laatst dezer maand zich te Rot terdam een paartje in ondertrouw doen op nemen dat bijna 49 jaar geëngageerd is geweest; als de aanstaande echtgenooten uh nog hun gouden bruiloft vieren, zullen zij zeker niet kunnen zeggen, dat hunne ken nismaking is van „vandaag of gisteren." (Maasbode). Te Noordeloos is eergisteren het twee jarig zoontje van G. Van Weigerden, in een onbewaakt oogenblik, te water geraakt en verdronken. De moeder zelve vond haar kind, en hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, waren alle pogingen om het bewustzijn op te wekken vruchteloos. Dr. Mezger zal nog tot 1 Januari a. s. te Amsterdam zijne praktijk blijven waar nemen. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de bewoners der Gallerij achter het Paleis voor Volksvlijt aan burgemeester en wethouders een verzoek hebben gericht ten einde pogin gen aan te wenden om dr. Mezger voor Amsterdam te behouden. Een adres uit Zaandijk, ten behoeve der invrijheidstelling van F. Domela Nieu- wenhuis, werd door een 60-tal ingezetenen van Koog, Zaandijk en Wormerveer getee- kend. Ook inwoners van Purmerend en Krommenie wenschen het ter teekening te ontvangen. Twee jongelieden, van ongeveer 20 '.bi,... O.. L 111..I „.v-Ujl. de ouderlijke woning verlaten en zijn met eene stoomboot naar Amerika gegaan. Als aandenken aan zijn bezoek aan het eiland Marken, op 12 Juli 1887, heeft Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen, aan den heer C. De Groot Cz., hoofd der school aldaar, een fraai bewerkten gouden doekspeld met borstbeeld en randschrift gezonden, voor de bijzondere welwillendheid, hem tijdens dit bezoek betoond. De wed. Maritje Tijssen, bezitster van het rijkst met oude meubelen voorziene Mar kerhuis, ontving het portret van den prins in cabinetformaat. Beide geschenken waren van een schrijven vergezeld. De algemeene bazar van „Tesselschade", zal dit jaar in de tweede helft van October te Zulfen gehouden worden. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand 36 millimeter tegen 111 in Juli 1886. De gemiddelde regenval in de Julimaanden 1873 tot en met 1886 bedroeg 76. Niettegenstaande de vele regens, die er zijn gevallen, woedt er nog steeds brand in de Valthervenen in het oosten van Drente. Dagelijks verraden groote rookkolommen de aanwezigheid van vuur. De grond is vol spleten en scheuren. Men deukt, dat deze nieuwe brand grootendeels aan kwaadwillig heid is te wijten. Men schrijft uit Drente aan de N. R. Ct.: Volgens een aloud gebruik is in Drente het „te bee" werken nog in zwang. Wel wordt er niet meer zooveel gebruik van ge maakt als voor eene kwarteeuwtoen men elk voorjaar groote troepen volks zag te veenhokkendoch in omstandighedendie lot het nemen van zoodanige maatregelen noodzaken, verkeereude, is ieder tot „bee- hulp" bereid. Een landbouwer, thans te Drouwen woonachtig, had zijnen korenoogst te Grolloo, vanwaar hij metter woon ver trokken was. Beide dorpen liggen twee uren gaans van elkander, en de landbouwer kon alzoo niet dagelijks gaan koren maaien, zooals anderen deden. Daarom trokken Dins dagmorgen „negentien zwft volks", zijnde driemaal negentien personen van beiderlei kunne, benevens enkele „hokkers", die het afgemaaide koren opzettente zamen ruim zestig personen, naar de esch te Grolloo. Veelal wordt zoo'n schare door boehoornge- luid tot elkander geroepen. Behalve de ge reedschappen werden voor versterking van den inwendigen mensch, medegenomen veer tig Drentsche stoeten, met daarbij behoorende boter, waarop de werklieden des middags werden onthaaldbenevens eene voldoende hoeveelheid jenever, die onder het werk op de esch ingeschonken werd. Veelal werd de drank bij zoodanige gelegenheden uit blik ken bierpannen gedronken, doch men begint ook in dit opzicht te veranderen, en aan bet zoo vaak op dezen dag geroemde glaasje de voorkeur te geven. Een geheel boeren- verbouw wordt op zoodanige wijze in één dag afgemaaid, om daarna door de bereid willige dorpsgenooten eveneens ter nieuwe woonplaats aangevoerd te worden. Behalve in gevallen als bovengenoemd, wordt ook nog in vele dorpen en gehuchten het koren van den scheper, die tevens land bouwer in het klein is, „te bee" afgemaaid. Daarbij worden troepen van vijf tot acht „zwft" (15 tot 24 personen) gebruikt, en is enkel de sterke drank de aangeboden „trak- taatsie". Het „bewerken" heeft altijd voor den aanvang of dadelijk na den bouw plaats, en is voor menig jeugdig dorpeling eene geschikte gelegenheid om zijne krachten en bekwaamheid eens te meten met anderen, zoodat er dikwijls wedstrjiJp.n nUnta hpb- uen, waaroij enkel om de eer gestreden wordt, en de achteraankomers met den schimp naam van „pikmaaiers" bestempeld worden. Eene kaatsfamielje. Woensdag had te Franeker de jaarlijksche groote kaatspartij plaats waaraan 48 flinke kaatsers deelnamen. De 2e prijs werd behaald door M. Kooistra en W. Kooistra te Dokkum, S. Kooistra en U. Kooistra te Harlingen; de 3e prijs door M. Kooistra te Harlingen en M. Kooistra te Dokkum. Op de werf der kon. maatschappij De Schelde is gisteren de kiel gelegd van een stalen torpedoboot (groot model) Cerberus genaamd, die voor rekening van het Depar tement van Koloniën zal worden vervaardigd en bestemd is voor Ned. Indië. De avond van Woensdag is te Tilburg rustiger voorbijgegaan dan velen wel dachten. Nogmaals waren honderden op de been, doch alles bepaalde zich tot gefluit en eenig ge schreeuw. De politie behoefde geen enkele maal op het volk in te slaan. De maat regel, door verscheiden fabrikanten genomen, om hun werkvolk te verbieden aan de mani festatie deel te nemen heeft uitstekend ge werkt. Ook Donderdag waren weder duizenden op de been. Ben voldoende macht van politieagenten en maréchaussées was in de weer om de eerste poging tot verzet te on derdrukken. Het machtsvertoon was echter overbodig; het bekende zoutelooze liedje werd eenige malen gehoord, en daarmee hopen wij dat het standje geëindigd is. De bur gemeester en de commissaris van politie waren eiken avond op 't terrein van den Heuvel aanwezig en gaven de noodige be velen. Een meisje te Beek zette Maandag avond een 5 jarig kind op den rand van een fornuis met kokend water. Zonder dat men het zag viel de kleine in de gloeiende massa. Wel werd het arme kind er spoedig uitgehaald, maar het overleed aan de brand wonden, 'i GRAVENHAGE. Door Z. M. is D. André de la Porte, te Haarlem, met ingang van 16 Aug. 1887, benoemd tot schoolopziener in bet arrondis sement Zaandam. Door Z. M. is de off.-machinist 1ste kl. bij 's rijks stoomvaartdienst B. J. Karpe- steynop zijn daartoe gedaan verzoekmet ingang van 16 Aug. a. s., ter zake van lang durige!! dienst en meer dan vijftigjarigen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1