MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II eie Courant v ers(lijnI riaeIijksbehalve op Zon- en Feest<1 aen. ABOlMEUEiT: Prijs per luinmer 10 ('ent, Zaterdag 6 Augustus 1887. N°. 183 ADVE8TEMTIE!»: NSiireei: Scheepmakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201' Jaargang. STADSNIEUWS. De off, van gez. 2e kl. dr. R. M. Van Steenbergen, die tijdelijk alhier is gedetacheerd geweest, is naar zijn garnizoen te Delft terug gekeerd. J)C.) MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1651) van Fenelon. Het eerste conservatoire voor muziek, waarvan melding wordt gemaakt, werd ge vestigd te Napels, tegen het midden der zestiende eeuwdoor een Spaansch priester met name Giovanni di Tapia. Doctor Lich- tenthal verbaalt dat Giovanni, na jaren ver- geefsche pogingen te hebben aangewend besloot van land tot land en van huis tot huis te gaan bedelen in de hoop de som bijeen te brengen die hij onmisbaar achtte voor het stichten der muziekschool. Na negen jaren van vermoeiende tochten kwam hij in Napels terug, verkocht een gedeelte van zijn goed en voegde het daar voor ontvangene bij hetgeen hij op zijne tochten had bijeengegaard. Met dat geld stichtte hij in 1537 het eerste conservatoire, dat den naam verkreeg van Santa-Maria-di- Loreto. Zoo heel gemakkelijk giug het dus in die tijden <5<5k niet. Dezer dagen is te Pest voor f 7000 eene viool verkocht, welke door de beroemde vioolmakers Amati, te Cremona, voor den Franschen koning Lodewijk XIV werd ver vaardigd. De troep van den Kon. Franschen Schouwburg te 'sHage, onder directie van den heer L. Desuiten voor het tooneeljaar 1887/88, is dus saamgesteldde heeren Lestellier, fort tenor; Goffoel, 1 e tenor leger; Vignet, 2e tenor; A. Fleurix, 3e tenor; Guillemot, baryton de grand opera; Tricot, baryton d'Opéra-ComiqueJoussaume, basse de grand opera; Villefranck, le basse d'Opéra- Comique; Donval, 2e basse; Mordet, trial; de dames Schweyer, forte chanteuae facon Passama, contr. alto; Rabany, le chanteuse legére; Duvals, chanteuse legére de grand opera, Clary, le dugazon; Cartoux, 2e du- gazon jeune chanteuse; Granier, duègne; Kozier, le danseuse noble; Louise Louison, 2e danseuse le demi caractère; Suchet, travestie. Het thé&tre wordt den 15den September a. s. geopend, alzoo 15 dagen later dan gewoonlijk. Tot de slachtoffers van den brand van de Opéra-Comique te Parijs, behoorde ook een jeugdige koriste. Zij werd wel is waar gered, maar kreeg zulke zware brandwon den, dat zij niet meer op het tooneel kan gaan. Delibes heeft nu, naar men zegt, be loofd een kleine opera voor haar te compo- neeren, waarin de hoofdrol wordt vervuld door een zangeres, die van het begin tot het eindt» een masker draagt. Sardou heeft een nieuw stuk nagenoeg gereed. De handeling valt voor tijdens het Directoire. De hoofdrol is voor Sarah Bern hardt, in November e. k. wordt het stuk te Parijs in de Porte St. Martin opgevoerd. Het bericht omtrent de verloving van Makarts weduwe, blijkt een verzinsel te zijn geweest. Door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging Nederland en Oranje, in het kies district Zevenbergen, is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer voor dat district mr. baron R. Van der Borch van Verwolde, aftredend lid. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang in Dantumadeel heeft voor de eventueele kamerontbinding tot cnndidaten gesteld de heeren Kielstra en mr. Van Weideren baron Rengers. Proeven met gelijktijdig telegrapheeren en telephoneeren op dezelfde draden zijn thans ook reeds, op bevel van den minister van openbare werken, in Japan genomen tusschen Takaraki en Jokogava, een afstand van 32 kM. De uitkomsten schijnen zeer bevredi gend te zijn geweest, en de Japanscbe regee ring zou besloten hebben er mede voort te gaan. Stoomposl Men meldt uit Den Haag aan de Times, dat Nederland de uitnoodiging van de Engelsche regeering heeft aangenomen, om deel te nemen aan de internationale con ferentie betreffende de regeling der suiker- belasting. Het Dagblad van Zuid Holland en 's Gravenhage spreekt van een gerucht voor welks juistheid het blad niet kan in staan als zou de burgemeester van Den Haag zijn verzoek om eervol ontslag aan den koning bebben gebracht. De heeren Pabst en Van Idsinga heb ben het mandaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad te Den Haag niet aange nomen. Tijdens de afwezigheid zijner vrouw heeft een bewoner van het Kortenbosch te Den Haag den gemeenschappelijken inboedel te gelde gemaakt en is met de opbrengst daarvan aan de zwier geraakt, zoodat hij heden nog niet terug was. De ontsteltenis van de arme vrouw, die een bezoek had gebracht aan haar familie te Leiden, laat zich voorstellen. Naar het D. v. N. van de directie der Ned. Z.-Afr. Sp.-Maatschappij verneemt is de concessie voor den aanleg van spoor wegen in de Transvaal thans definitief door de concessionarissen (de heeren Van den Wall Bake en Cluijsenaer) aanvaard en gelijk tijdig overgedragen aan de Nederlandsche Zuid- 4frikaansche spoorwegmaatschappij, welke het waarborgkapitaal van f 160,000 in contanten heeft gestort. Naar wij vernemen, zal de ritmeester Sprenger van het 3e regiment huzaren be noemd worden tot adjudant bij dat regiment. {Vod) Men meldt uit Nassau aan her D. v. Z.-H. en 'sGr.: De geboortedag onzer ge liefde koningin ging natuurlijk ook hier niet onopgemerkt voorbij. Van de verschillende hotels, waar weder, evenals ieder jaar, ook nu tal van Nederlanders tijdelijk verblijf houden, wapperde reeds vroeg in het mor genuur de nationale driekleur, en des mid dags aan den disch werd menig glas geledigd en menige dronk gewijd aan het bestendig welzijn der gevierde vorstin en van het door luchtig koninklijk huis. Daarna was er con cert van de casino-kapel uit Coblenz in den tuin van den heer Kilp, hetgeen werd ge volgd door een zeer geanimeerd bal, terwijl de illuminatie der hotels in den avondstond waarlijk rijk en prachtig mocht genoemd worden. „In een der voornaamste hotels, dat van den heer Müller vooral, was de feesttoon bijzonder opgewekt. De vele landgenooten, daar thans aanwezig, leven er allen te zamen op de meest vriendschappelijke wijze, alsof zij allen tot eene en dezelfde familie behoo- ren; men had dan ook de handen ineenge slagen om aan het feest zooveel doenlijk luister bij te zetten, terwijl de heer Müller kosten noch moeite spaarde om zijnen gasten voortdurend genoegen te verschaffen en de feestvreugde te verhoogen. „Zoo werden de toosten begeleid door ka nongebulder en afgewisseld door het zingen der vaderlandsche volksliederen, enz. Aan genaam was het vooral voor het oranjelie- vend hart te ondervindenhoe de weinige Duitschers, die tegenwoordig waren, van ganscher harte deelnamen aan het feest, dat ongetwijfeld bij al de aanwezige nog langen tijd eene hoogst aangename herinnering zal achterlaten." Blijkens het gemeenteverslag heeft Rotterdam nu een bevolking van 190,545 zielen, en bedraagt de vermeerdering in het laatste jaar 3010. Gisterochtend heeft aan de Mijl nabij Dordrecht een onbekend, als heer gekleed persoon, met zwart kneveltje, door verdrin king een eind aan zijn leven gemaakt. Een waterschipper (iemand die zeewater voor zout ziederijen aanvoert), die juist voorbij voer, zag den ongelukkige zich in de rivier werpen en roeide terstond naar de plaats des onheils om zoo mogelijk hulp te bieden, doch kwam te laat. Men schrijft uit Haastrecht aan de N. R. C.Woensdagmiddag ging het vier jarig dochtertje van den machinist J. T. aan den IJsel een fleschje met water vullen. Wegens het hooge water was de stoep erg modderig, zoodat het kind uitgleed 'en in de diepte verdween. Gelukkig bemerkte dit de beer A. G. Idenburg, medisch student. Deze snelde toe, sprong te water, dook weg en had het geluk het kind, met het fleschje in de hand, levend op het droge te brengen. Dit is reeds de vierde maal dat genoemde heer eenen drenkeling gered heeft. Het vertrek van dr. Mezger. De aandeelen Amstelhotel-maatschappij werden FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 18.) »Nog slechts een oogenblikManuela. Antwoord mij op éene vraagis het ter wille van Alexander de St. Claire, dat je mij afwijst?" „Neef Emil, ik zou werkelijk uit mijn humeur rakenwanneer je me nog langer met vragen bleeft kwellenvoor wier be antwoording bij mij niet de minste nood zakelijkheid bestaat. Tot je geruststelling moge echter dienen, dat zelfs al ware mijnheer De St. Claire nooit geborenik je huwelijksaanzoek toch nooit of nimmer zoude aannemen. Als neef mag ik -je dolgraag lijden, maar trouwen zou ik je niet, zelfs niet al was je het eenige mannelijke wezen in de geheele scheppingen al liep ik gevaar om als een oude vrijster in het graf te dalen. Is mijn antwoord je thans duidelijk genoeg?" tin, ik dank je Manuela, voor je open hartigheid. Opdat er ook later geen mis verstand zoude kunnen ontstaanzou je me zeer verplichten, wanneer je mij wildet mededeelenof mijnheer De St. Claire kans heeft, qm heer van Rosegg te worden, wijl ik dan, voor de eer der familie, mij genoopt zoude zienom onderzoek te doen naar zijne antecedenten. Een classiek profiel en schoone stem mogen in de oogen eener zeventienjarige jonge dame voldoende deugden zijn, maar ik kan bijna niet gelooven, dat ook mijn oom zich daarmede tevreden zoude laten stellen en dat de wereld voldaan zoude wezen 1" „Of de wereld voldaan is of niet, zulks is mij onverschillig en mijn vader zal ge noegen nemen in alles, wat mij gelukkig maakt. Maar inderdaad het begint me nu moeite te kosten om mijn goed humeur te houden. Wil je dus met me dansen of niet?" „En die ongelukkige liedjeszanger, die Amerikaansche gelukzoeker is dus de oorzaak dat je me afwijst?" „Ellendeling 1 Hoe durf je het wagen, zulke woorden tot mij te spreken Hoe heb je den moed om Alexander de St. Claire een gelukzoeker te noemen? Jij die je toch nimmer met hem durf meten. Waag het niet, mij tegen te spreken. Je aanzoek is een beleediging voor mij en ik begrijp het niet, hoe je ook maar een seconde lang kondet gelooven, dat ik jou, jammerlijken dwerg, tpt man zoude nemen!" Een doodsch zwijgen volgde. Bleek, hijgend stond de afgewezene man voor het van kwaadheid bevende meisje. „Emil riep zij eensklapsin de goedheid haars harten berouw gevoelende over de woordendie zijdoor drift vervoerdzoo even geuit had. „Emil, vergeef mijwat ik gezegd heb. Ik heb het wezenlijk zoo erg niet gemeend. Maar je hebt me ook vreeselijk kwaad gemaakt, en bent in zekeren zin de schuld aan datgeen wat ik gezegd heb. Geef mij de handen vergeet het 1" Hij trad echter terug, een hatelijke glim lach speelde er om zijnen mond, en hij greep niet naar de handdie zij hem aanbood. „Wat, ik zoude uwe woorden vergeten? Dat is zeker, nicht Manuela, dat ik er niet de man naar ben, om iemand een kwaad hart toe te dragen, 't Is heel mooi van u, dat ge me uwe verontschuldiging maakt, doch ik zal ditmaal de voorkeur eraan geven om u niet de hand te reiken. Ik wil u niet langer terughouden, om uwe quadrille te dansen. Excuseer mijwanneer ik mij niet in staat gevoel, uw cavalier te zijn. Ik dans niet zoo goed als mijnheer De St. Claire, en ik zie hem daarenboven ook naar u toekomen. Vergeef mij, dat ik u met u jne liefdesbetuigingen verveeld heb. Iets dergelijks zal tusschen ons niet meer voor vallen." Hij keerde zich om, terwijl mijnheer De St. Claire inderuaad naderde. „Ik heb spijt van mijne woorden. Ik heb u om verschooning gevraagden meer kan ik niet doenriep Manuela nog haren neef na. „Ik verlang immers ook niet meer," luidde zijn antwoord. „Laat mijnheer De St. Claire toch niet wachteu, maar ga hem tegemoet. Het zoude mij minder aangenaam zijn, juist nu met hem in aanraking te komen." „Kom, Manuela," liet zich op dit oogenblik de stem van den haastig naderbij komenden zanger hooren. Het was dus al zoover gekomendat hij het waagde, haar zoo vertrouwelijk aan te spreken. Met een somberen blik zag Emil, boe de jonge Franschman den arm van Manuela op den zijnen legde en zich tot het jonge meisje voorover buigende haar iets in het oor fluisterde. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1