Ka K?ï W lijk zou begeven. Na eergisterenavond nog vroolijk bij elkaar te zijn geweest, ging de bruidegom hedenmorgen uit, om in een kleerwinkel het voor het feest bestemde trouwpak te huren; ter elfder ure echter bedacht hij zich, zag van het trouwen af, bracht de gehuurde kleeren weer terug en liet zijn bruid teleurgesteld achter. (17. D.) Eene zeldzame toepassing van het recht van petitie heeft men dezer dagen kunnen zien te Millingen, alwaar de kinde ren der openbare lagere school een verzoek schrift aan den burgemeester dier gemeente hebben gericht, om te willen toestaan dat op de aanstaande kermisdagen een malle molen op het schoolplein mocht geplaatst worden. De burgemeester heeft aan het verzoek der kinderen voldaan. De verjaardag van H. M. de koningin bracht weder velen naar Baaru. Zoowel 's middags als 's avonds was er eene menigte volk op de been. Met hartelijkheid werd H. M. door allen toegejuicht, toen zij te 4J uren met het prinsesje op hare tournée door het dorp den Brink passeerde. Men schrijft aan de Haarl. Crt. uit OosterbeekNabij deze gemeente had in den nacht van Maandag op Diusdag met den tram, die omstreeks half vijf van Zeist moet arriveeren, bijna een hoogst ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de tram den berg af reed, bemerkte de machinist, dat de tolboom in den rustpost was gelegd. Niettegenstaande hij alles aanwendde om den tram tot staan te brengen mocht hij daarin niet slagen; de tolboom werd door de machine tot splinters geslagen. Ofschoon de trein een hevigen schok kreeg, ontspoorde hij niet, anders zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Hoogstwaarschijnlijk heeft men hier aan moedwil te denken en niet aan achte loosheid van den pachter van den tol, daar het dezen bekend is, dat eiken nacht aldaar twee treinen moeten passeeren. De politie doet onderzoek. Toen de bakker H. v. E. te Ommen een dezer dagen wakker werd, bemerkte hij tot zijne verwondering, dat niet alleen zijne vrouw, met wie hij reeds eenigen tijd in niet beste verstandhouding leefde, maar ook zijne kinderenonderscheidene meubels en f 400 verdwenen waren. Na veel moeite is het eindelijk gelukt, haar in Hardenberg te ontdekken, van waar door den brigadier de kinderen met f 200 zijn teruggebracht, ter wijl zij weigerde de meubelen, die volgens haar zeggen te Ommen verborgen waren, aan te wijzen. Nauwelijks was echter de rijksveldwachter te Ommen teruggekeerd, of de vrouw kwam met een rijtuig van Har denberg rijden en hield voor de woning van zekere juffrouw S.waar de goederen verstopt warenstil. in een oogenblik waren de verborgen goederen op deu wagen gela den, doch deze werden na eene hevige woor denwisseling door de toestroomende menigte ouder groote hilariteit weder afgeladen, en de vrouw kon onverrichter zake naar Har denberg terugkeeren. Zekere B. D. te Kampen had zich in het voorjaar verbonden om als plaatsver vanger in dienst te treden. Nadat hij door een militieraad als zoodanig was goedgekeurd, gaf hij den ambtenaar van den burgenlijken stand zijn voornemen te kennen om een huwelijk aan te gaan, hetwelk nog voor zijne indiensttreding werd voltrokken. Nadat D. was in dienst getreden, vroeg zijne vrouw aan den minister van oorlog hem te ont slaan, uithoofde volgens de militiewet geen gehuwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde persoon is thans werke- lijk op grond van art. 68 der militiewet uit den dienst ontslagen. Te Leeuwarden zal op den verjaardag van prinses Wilhelmina vanwege de veree niging van volksbijeenkomsten een groote vliegerwedstrijd worden gehouden. Als eerste prijzen zijn remontoir-horloges uitgeloofd. Te Foxwolde is Zaterdag eene drijf jacht gehouden op een wild zwijn. Niet minder dan een 70-tal personen, allen ge wapend met vorkenpieken en allerhande moordtuig, nam daaraan deel. Met trom petgeschal en een geschreeuw alsof de ge- heele wereld vergaan zoude, trok de expe ditie uit, maar 't scheen alsof het dier be greep dat het op zijn leven gemunt was; het liet zich niet zien, hoewel het overal zijn spoor had nagelaten. Door bemiddeling van den heer R. Kuipers te Akkrum, zijn 4 waggons best Eriesch vee naar Spanje verzouden. Zekere J. uit Oerle, die Dinsdag bij het klooster op het Heike te Tilburg een kalf naar de weide bracht, kreeg van het dier zulk een hevigen slag dat hij viel, en met zijn hoofd op een hek terecht kwam. In het klooster opgenomen zijnde, overleed hij eenige uren later. De man laat eeue weduwe en 6 kinderen in bedroevende om standigheden achter. Omtrent de wanordelijkheden te Til burg meldt de Tilb. Crl.: Enkelen, die er vermaak in schijnen te scheppen de rust te verstoren en de politie te sarren, hebben zich gemachtigd als rech ters op te treden in een huiselijk geschil, dat ontslaan was wegens langdurige mishan deling van K. door zijne huisgenooten in de St. Jozefstraat alhier. Maandagavond werd het huis van K. een liedje gezongen, en de politie bleef lijdelijk tot zij genood zaakt was een der belhamels, den metselaar S,, te arresteeren. Toen deze werd wegge voerd, ontving de politieagent Schong een steen tegen het voorhoofd, tengevolge waar van het bloed hem over de kleeren gudste. Alsdan was het geduld der politie uitgeput Twee agenten sloegen rechts en links onder de opdringende menigte en wist die terug te houden. Dinsdag herhaalde zich die be weging, doch thans trad de politie onmid dellijk op. Verschillende charges werden uitgevoerd en honderden stokslagen regen den het op de ruggen van nieuwsgierigen en schreeuwers. Arrestatiën hadden niet plaat Ten 10 ure was alles weer rustig. Van gisterenavond meldt men aan de A7 R. Cl. uit Tilburg: Tegen acht uur, bij het uitgaan der fabrieken, verzamelde zich eene groote menigte fabrieksvolk en eene massa nieuwsgierigen op het Heuvelplein, vanwaar zij zich verdeelde in de Heuvel straat en in de nabijheid vau de St. Jozef straat. De politie, in voldoend aantal tegen woordig met den commissaris aan het hoofd, circuleerde door het volk, terwijl zij bij het huis van K. versterkt was door de maré chaussee, die daar voorzien van hare kara bijnen de wacht hield. Bij het afzenden van dit bericht (ruim 9 uur) is over het algemeen het volk rustig; een enkele fluit soms het bedoelde liedje, en ook zoekt de een of ander door eenen uitroep de menigte op één punt te verzamelen. Er bestaat alle kans dat de rust hersteld wordt en tegen tien uur, evenals gisterenavond, de menigte uit elkaar zal gegaan zijn. Het verbod van lneming aan samenscholingen, door de fabrikanten uitgevaardigd, heeft veel er toe bijgedragen om de orde te handhaven. Gisteren nacht werd te Tilburg inge broken bij den heer Mutsaers, lid van ge deputeerde staten. Niets werd ontvreemd. De daders zijn ontsnapt. CKAVËNUAtlE. Door Z. M. is benoemd tot ontv.derdir. bel. te Nijmegen, W. H. D. Broers, ontv. der dir. bel. en acc. te Haarlem (buitenge meenten). Door Z. M. zijn de tarieven van de naamlooze vennootschap levensverzekering maatschappij „Utrecht", te Utrecht, goedge keurd. De luitt. ter zee 2de kl. T. H. De Meester en jhr. H. L. Wichers, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefsloomschip Zilveren Kruis, worden met deu 16 dezer op nou-activiteit gesteld. De adelborsten lste kl. G. W. De Leur, jhr. C. Roëll, jhr. F. M. L. Van Geen, S. Van Lennep, W. B. K. Boom, E. baron Vrn Heerdt tot Eversberg, C. Kruys, W. C. B. Wintgens, H. H. Del Court van Krimpen, C. F. Pabst en B. F. Van Brakel Schimmel en de adjunct-administrateur J. F. baron Van Heeckeren van Walien, allen dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, worden met 21 dezer op non-activiteit gesteld. In Frankrijk heeft de vereenigiug der j suikerindustriëelen, stokers en scheikundigen i besloten eene schoone medaille te geven voor de oplossing van twee nieuw gestelde vragen. Zij heeft drie afgevaardigden benoemd welke zullen deelnemen aan de werkzaamheden van het comité. Het syndicaat van de Fransche suikerfabrikanteu heeft 2000 franken bestemd voor dien prijskamp, en zal vertegenwoordigd worden door haren voorzitter. Voor Duitschland heeft M. Görz de tus- schenkomst bewerkt van de algemeene maat schappij der suikerfabrikanten wier bemer- kenswaardige werkzaamheden ieder kent. Vertegenwoordigers van dat land zullen bij het comité der suikernijverheid bevoegd worden. In Oostenrijk heeft de vereeuiging der suikerfabrikanten het inzicht gehad eene toe je te geven, maar hunne gelden worden voor het oogenblik aan de werken op de be lasting gebruikt; niettegenstaande worden de onderhandelingen met deze maatschappij voortgezet. Wat Rusland betreft, daar heeft de Tech nische maatschappij van de suikeruijverlieid het programma van Brussel goedgekeurd, zij heeft een comité benoemd het welk belast is met de Russische deelneming. Men ziet de aandacht welke alle landen vestigen op de desideratas en de belangrijk heid van de suikernijverheid in den grooten internationalen prijskamp van 1888 te Brus- BUITENLANDiSCEE BERICHTEN BKLGIÏ. De regeering heeft bij de kamer een crediet aangevraagd van 1,000,000 frs. tot verbetering van de haven te Ostende; hier door hoopt de regeering de exploitatie der postdiensten te bevorderen; het geheele be drag der werken zal 8 millioen frs. bedra gen, maar voorloopig is een crediet van 1 millioen frs. voldoende. Tevens wordt 1,800,000 frs. aangevraagd tot aankoop van eene nieuwe snelvarende stoomboot voor het vervoer van reizigers en goederen tusschen Ostende en Dover. Omtrent den grooten internationalen prijskamp van wetenschappen en nijverheid in 1888 te Brussel te houden meldt men ons het volgende; Een der meest bevorderde prijskampen van al die te Brussel in 1888 ter gelegenheid van den grooten internationalen prijskamp plaats zullen hebben is die waarvan M. Eugène Meelis voorzitter is en welke de suikeruijverheid betreft. Deze nijverheid on dergaat op dit oogenblik eene dusdanige hervorming dat de specialisten van verschil lende natiën, reeds besloten hebben aan die afdeeling der tentoonstelling deel te nemen. In België is de deelneming van de nijveren algemeen. Aan den heer Baudoux, wiens glas fabriek te Jurnet bij de onlusten van ver leden jaar verwoest werdis nu door de rechtbank te Charleroi een schadevergoeding van 864,000 francs toegekend. Hij vorderde een som van 4 ik 5 millioen francs. Volgens een telegram van 31 Juli uit St. Paul de Loanda was daar geen bevesti ging ontvangen van het bericht van Stan ley's dood. Te Boma houdt men het voor onmogelijk en men verwacht daar binnen eenige dagen rechtstieeksche berichten om trent de expeditie van Stanley. EN G£L1S 1». Het lagerhuis heeft gisteren, na een debat van acht dagende behandeling van al de artikelen der wetsvoordracht op het landbezit in Ierland ten einde gebracht. De regeering liet het artikel vallenwaarbij be paald wordt dat insolvente pachters in staat van faillissement kunnen verklaard worden. Het lagerhuis verwierp met 153 tegen 107 stemmen het door de regeering bestre den wetsontwerp tot het nemen van verdere proeven, betreffende het leggen van een tunnel in het kanaal. Volgens den Londenschen correspon dent van Tie Daily Expres» te Dublin werd in den op Zaterdag gehouden ministerraad besloten, in de laatste week dezer parlements- zitting maatregelen tot onderdrukking der Liga te bespreken. De jaarlijksche conferentie vau het Britsch en buitenlandsche Verbond tot be strijding der prostitutie is bepaald op 5, 6 en 7 September a. s. en wordt gehouden te Lausanne. Te Lancaster werd gisteren een jonge kerel, Alfred Sowery, die wegens het ver moorden van zijne bruid, die hij den 13ii Mei te Prestan in een hotel had meegeno men en terwijl zij op het eten wachtte had doodgeschoten, terechtgesteld. De beul had geen gemakkelijk baantje met heer blauw baard. Toen hij het schavot bemerkte, be gon hij vervaarlijk te schreeuwenzoodat de drie gevangenbewaarders hem onder de galg moesten sleuren en hem vast moesten houden, totdat het afgeloopeD was. fHiKKlID K. Op voorstel van den vroegeren Han delsminister Lockroy zal de Vereenigiug der republikeinsche dagbladen" een der leden naar Moscou afvaardigen om een krans te leggen „op het graf van den grooten man, die de Europeesche pers geëerd, zijn vader land gediend en Frankrijk lief gehad heeft". Trouwens bijna alle bladen betreuren het overlijden van Katkoff, die „een vriend en verdediger van Frankrijk geweest is". Sarah Bernhardt is van hare lange kunstreis Zondag te Parijs teruggekomen. Zij is vijftien en eene halve maand uit geweest, bracht 111 dagen op zee door, heeft 280 voorstellingen gegeven en 1200,000 fr. verdiend. Hare uitgaven bedroegen 400,000 fr. Allerdwaaste dingen worden van hare reis verhaald. Te Bio Janeiro b. v. moeten de studenten na hare laatste voorstelling in hunne geestdrift op de trappen van haar hotel zijn gaan liggenzoodat zij over hunne ruggen loopen moest. Uit Guayaquil heeft zij drie krokodillenhuiden meegebrachtdoor haarzelve en hare metgezellen buitgemaakt. De befaamde „tijger" uit Buenos-Ayres blijkt werkelijk slechts eene tijgerkat te zijn, niet veel grooter dan eene gewone kat. Het dier moet echter nog groeien. Een honderdtal werklieden zonder werk hebben te Toulouse eene manifestatie beproefd, waarbij roode en zwarte vlaggen de hoofdrol speelden. Ten gevolge van den moord, op een Fransch werkman gepleegd door een Italiaan de plagerijen van de landgenooten van dezen, die in de nabijheid van Nancy aan een strategischen spoorweg arbeidenzijn de Franschen uit die streek in opstand ge- kou en en hebben met stokken en spaden gewapend de Italianen op de vlucht gedre ven. De werkplaatsen voor den spoorweg zijn nu bijna verlaten. ITALIË. La Nazione schrijft naar aanleiding van de groote manoeuvres, dat volgens be richten, uit Cecina en Follonica ontvangen, het ontschepen van de troepen aldaar in het licht gesteld heeft dat door het gemis aan versterkingen en het gering aantal spoorwe gen op die punten, de positie der Italianen ingeval van oorlog zeer moeilijk zou zijn. De gemeenteraad van Bome wenschte dat het lijk van Depretis te Rome zou wor den bijgezet en de weduwe van Depretis heeft zich bereid verklaard aan dien wensch gevolg te geven. Tijdens de begrafenis te Stradella zullen te Rome alle winkels worden gesloten; de stad Rome zal een bronzen krans op het graf van Depretis doen neer leggen, een lijkdienst voor den overleden staatsman doen houden, zijn buste in het Kapitool plaatsen, zijn naam geven aaneen der straten en 100,000 frs. bijdragen voor een monument te Bome. Uit Boven-Italië wordt aan de Weener N. Fr. Pr. geschreven Voor ongeveer veertig jaren stierf te Padua ook als scheikundige benoemd geworden ge neesheer Massedaglia. Hij heeft een aantal lijken van dieren versteend en ze aan het Universiteits Museum van Padua geschonken. Aan zijn testament voegde hij een verzegeld schrijven toe, dat het geheim inhield van zijne methode van versteening en benoemde zijn wettige erfgenamen tot eigenaars van dat geheim. Maar vergeefs zocht men hen op te sporen. Eerst onlangs, dus na een tijdsverloop van veertig jaren, zijn ze ont dekt. Niettegenstaande hun groote sommen geboden zijn, hebben de wettige erfgenamen besloten het geheim niet te verkoopen. ZWITSERLAND. Wederom zijn 2 jongelieden, een Zwitser en een Duitscher, verongelukt in Zwitserland, en wel bij het beklimmen van den Morgenkorn in het Berner Oberland. Ze waren zonder gidsen gegaan. DCIT8CH L AND. Eene arme weduwe te Altendorf richtte, zonder aan iemand iets te zeggen, een schrij ven tot den keizer van Duitschland, waarin zij haar jammerlijken toestand blootlegde en om hulp smeekte. Eenige dagen later krijgt zij een brief, waarin haar wordt be richt, dat eene naaimachine op bevel des keizers voor haar bij een fabrikant te Essen gekocht was. De adressaute kreeg vergun ning om kosteloos les te nemen, totdat zij volkomen in staat zou zijn om van de ma chine gebruik te maken. Van dat oogenblik af zijn geluk en welvaart in het huisje der- weduwe teruggekeerd. Koningin Isabella van Spanje is Maan dag avond te Schlangenbad aangekomen waar zij geruimen tijd denkt te vertoeven. O VITENRIJ K. Keizer Frans Josef is Maandag van Ischl naar Munchen vertrokken, om de aarts hertogin Gisela te bezoeken. Van daar gaat hij heden naar Kreuth, bij de pas daar aan gekomen keizerin, om den 5n dezer, dus Vrijdag, weer over Tyrol naar Gastein te vertrekken, waar hij 24 uren blijft. Keizer Wilhelm vertrekt Maandag eerst van daar. Door de politie te Lecce zijn drie bergplaatsen van bommen ontdekt; tal van verdachte personen zijn aangehouden en te Ferrara zijn groote hoeveelheden manifesten in beslag genomen, waarin Istrië, Dalmatië en Triëst voor Italië worden opgeeischt. TC RH IJ E. De Sultan van Turkije heeft dezer dagen aan mgr. Stefano Stzian, patriarch van Silicië, een prachtig schilderij gezonden, ver sierd met het keizerlijk monogram en de wapens van Z. M, op de hoogst kostbare lijst. In diplomatieke kringen te Constanti- nopel verzekert men, dat, Aarifi-Pacha, pre sident van den staatsraad, ter vervanging, van Kjamil-Pacba tot grootvizier zal wordeD benoemd. Osman Pacha, de verdediger van Plevna, zou minister van oorlog worden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2