MANUEL A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AÖVERTEKTIER5: Vrijdag 5 Augustus 1887, IJ". 182. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ABOiüSE&ËfJT; Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.«0. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 1regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 201' Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien arl. 18 der Wet van den 14 Sep tember 1866 Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk in de trans porten en leverantien voor 's Konings leger of vestingen gevorderd Doen te welen, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmer king komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende de veertien dagen op de Secre tarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat hij voormelde Wet aan de inwoners vrij heid wordt gegeven lot ruiling met of uitbe steding bij de op de lijst voorkomende perso nen, van de inkwartiering of het onderhoud, mils zjj van den wensch daartoe kennisgeven aan den Burgemeester, vóór dal de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE kANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Augustus 1887. ÜTADIAIIGUW». Door de politie alhier is gisteren aan gehouden en vervolgens ter beschikking der justitie te Amsterdam gesteld zekere C. E., wiens aanhouding door den officier van justitie in het Algemeen Politieblad was ge vraagd om 15 dagen gevangenisstraf te on dergaan. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een slaapsteehouder die heeft nagelaten om per sonen die des nachts bij hem hebben ver toefd in het nachtregister te doen inschrijven. Nog is proces-verbaal opgemaakt tegen eene dienstbode die ten nadeede harer mees teres goederen had ontvreemd. Gedurende de maand Juli 1887 is de Kinderbewaarplaats alhier bezocht door 574 kinderen. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 12.) „En wanneer zullen wij u onze geluk- wenschingen mogen komen brengen Je occupeert je zoo vreeselijk met dien Apollo uit de Vereenigde Staten, dat er slechts ëéne veronderstelling mogelijk is." „Je hebt zoo druk met die mevrouw Von Waldau gepraat, die je heden toch pas voor de eerste maal in je leven zaagt," hervatte Manuela, „dat men ook in dit geval maar éëne veronderstelling als mogelijk zou kunnen beschouwen. Ze is wel een jaar of vijf zes ouder dan gijmaar ware liefde let zoo erg niet op verschil in leeftijd, en de liefde schijnt hier toch een weinig bij in het spel te zijn, niet waar neefp" „Je had me dien steek onder water moeten besparen, Manuela. Je weet toch maar al te goedwie ik het ongeluk heb te be minnen." „Lieve hemel, neen, daar weet ik niets Gisteren had op het kerkhof te Oegst- geest de begrafenis plaats van den heer J. H. Smeets, die gedurende meer dan dertig jareneerst als assistent, later als amanuen sis aan 's Rijks Herbarium werkzaam was geweest. De directeur en het verdere per soneel der instelling waren bij de begrafenis tegenwoordig. MUZIEK, LETTERE! E! KUNST. Sterfil. (1834) v. Gijsbert Karei v. Hogendorp. Van „Sophie", den'laatsten roman van mej. Virginie Loveling," zal een Engelsche vertaling verschijnen. Van Alphonse Karr, den schrijver der vermaarde Wespenis een nieuw werk ver schenen le Pot aux Roses. Het boek tin telt van geest, volgens het Journal dee Débat». Ernst Possart is van Scheveningen waar hij geruimen tijd vertoefde, vertrokken. Te Brussel zal een nieuw theater ge bouwd worden naar het model van het Eest- spielhaus te Bayreuth. De commissie daar voor, aan wier hoofd Lamoureux staat, heeft reeds tot een bedrag van 50,000 fr. ingeteekend gekregen. De eerste kamer heeft gisterenavond de openbare beraadslagingen over de voor stellen tot Grondwetsherziening aan de orde gesteld op heden, te 11 uren. Door de antirevolutionnaire kiesvereeni- ging „Vreest God eert den Koning" te Dor drecht zijn tot candidaten voor de tweede kamer gesteld de heeren mr. Th. Heems kerk te Amsterdam en S. Van Velzen te Alfen a. d. Rijn, deze laatste bij eventueele ontbinding der kamer. Van liberale zijde zijn te Dordt weder de heeren G. M. Van der Linden en J. B. Van Osenbruggen gepro clameerd. Door de antirevolutionnaire kiesvereeni- ging te Winschoten zijn tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Winschoten gesteld de hh. jhr. mr. O. Q. Van Swinderen te Groningen en jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman te 's Gravenhage. van. En daarenboven, het kan mij ook al biiter weinig schelen, wie mijn neef Emil bemint of wie hij haat. Doch mijnheer De St. Claire is geëindigd met zingenmen rangeert zich voor de quadrille. Hoe zoudt ge het vinden, als we voor het oogenblik ons dispuut eens lieten varen en ons onder de dansende paren mengden?" „Wacht nog even, Manuela. Ik kan deze kwelliug niet langer verduren. Neen, gij zult niet van hier gaan, voor ge mij aangehoord hebt. Je Dog langer gade te slaan, zooals ik je dezen avond heb gade geslagen, terwijl je dezen man met bemin nenswaardigheid overstelpt, dat zoude mij bijna tot waanzin brengen!" „Werkelijk? Maar waarom doe je het dan in 's hemels naam. Waarlijk, zoo erg ben ik er niet op gecharmeerd om gadege slagen te wordenen ik vermoeddat mijnheer De St. Claire in dit opzicht mijne meening deelt. Want je bedoelt toch zeker mijnheer De St. Claire, niet waar? Maar zet toch niet zulk een tragisch gezicht op. Verklaar me liever eens, als je zoo goed wilt zijn, welk recht ge hebt om mij zoo te bespionneeren, en hoe je er toe komt, om je daardoor tot waanzin te laten drijven Men verzekert, dat na den uitslag der herstemming voor den Haagschen gemeen teraad de burgemeester van 's Gravenhage zijn ontslag heeft aangeboden, en alle leden van het dagelijksch bestuur besloten hebben om af te treden. In tegenwoordigheid van den heer Vitali, een Italiaansch officier, worden aan de normaal-schietschool te 's Hage proeven genomen met het door dezen officier uitge vonden repeteergeweer, dat reeds in Italië is ingevoerd. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat, terwijl door den uitvinder als maxi mum-snelheid 20 schoten in de minuut wordt opgegeven, een sergeant van de normaal- schietschool er reeds bij de eerste proef 22 welgerichte schoten mede heeft gedaan. Eergisterennacht is aan den Noordwal te 's Hage eene vronw die door haren man mishandeld was, in het water gesprongen en voor dood opgehaald. Zij werd naar het gasthuis gebracht. In het voorjaar van 1888 zal te Rot terdam weder een tentoonstelling van rund vee gehouden worden. Gisterochtend viel een rijtuig, door het achteruit steigeren van het paard, in de wetering aan den Oudendijk te Kralin gen. De koetsier sprong van den bok, doch kwam onder de vigelante in het water terecht. Door spoedige hulp is het mogen gelukken voerman en paard behouden op het droge te krijgen. Zaterdag is te Sliedrecht een hit op hol gegaan, gespannen voor eene kar met glas- en aardewerk, waarvan geen stuk terecht kwam. Zondag 11. ontving Schoonhoven aan de Lek een bezoek van een 150-tal Rotter dammers, meerendeels leden van de tooneel- vereeniging „Vondel". Het doel van den tocht was, een bezoek te brengen aan de plaats, waar een Albrecht Beyling, zoo het heet, begraven werd. De genoemde vereeniging heeft nu ette lijke jaren geleden bij den wedstrijd van tooneelspeelkunst te Hasselt een lsten prij- gewonnen met de opvoering van het toos neelstuk van dien naamen wenschte nu aan Albrecht Beyling hulde te brengen. Daar er echter te Schoonhoven niets be- „Vraag je dat nog, Manuela. Je weet het toch immers maar al te goed, dat ik je lief heb. Zie mij nu niet zoo verachtelijk aanjaik bemin n en ik heb voor geen ander vrouwelijk wezen oogen gehad, sinds ik u voor het eerst aanschouwde. Ja, Ma nuela, ik bemin u met geheel mijn ziel, veel inniger, dan die man in staat zal zijn te doen, en ik smeek u word mijn vrouw. Bij alles wat n heilig is, lach mij niet uit 1" Doch zijne waarschuwend uitgesproken woorden kwamen reeds te laat. Een schater lach was Manuela's eenig antwoord op zijn ernstig gemeend huwelijks aanzoek. Met oogen, die in hun donkeren gloed bijna onheilspellend blonken, staarde de jonge man het meisje tegenover hem aan en deze blik bracht er haar toe, om eindelijk aan te heffen „Vergeef me, Emil, maar ik kon niet anders. Het denkbeeld om met je te trouwen vond ik te kluchtig. Ik met jou trouwen O, wat zoude papa daar wel van gezegd hebben, als hij dat eens gehoord had?" Oom kent mijne bedoelingen; ik heb er hem reeds een maand geleden over ge sproken." „Heb je dat werkelijk gedaan? O, ja, nu herinner ik me, dat hij voor eenige kend is van de plek, waar Albrecht Beyling levend begraven heet te zijn geworden, was deze bedevaart eene vergeefsche reis. Dat belette evenwel niet, dat men vroolijk en opgeruimd per stoomboot Maasnymph naar Rotterdam terugkeerde. Onlangs heeft men te Schoonhoven eenen nienw aangebouwden singel Albrecht Bey- ling-straat gedoopt, maar waarom, is een raadsel. Eergisteren is te Haarlem een zestien jarig meisje door de politie aangehouden, dat zich vóór een paar dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren hor loge en eenige geldstukken, en wel ten huize van iemand, waar zij van tijd tot tijd een bezoek bracht. [11. C.) Eenige dagen geleden berichtte men uit Haarlemmermeer, dat op zeker punt dier gemeente ongeregeldheden waren te wachten, onder het werkvolk, omdat vreemde werklui zich hadden aaDgebodeu, voor minder loon te werken, dan de arbeiders dezer environs. Thans wordt bericht, dat de ongeregeld heden waarvoor men vreesde gelukkig zijn uitgebleven. De ledigloopende werklieden hebben de verstandigste partij gekozende meesten hunner hebben nl. het werk hervat. De mandie verleden weekonder voorgeven belast te zijn met het plaatsen van telefoonpalen, een kleine oplichterij pleegde onder Sloten, heeft ook te Heemstede een dupe gemaakt. Ook daar maakte hij iemand wijs dat hij werken ging aanleggenen kost en inwoning voor zijn werklieden be sprekende wist hij een leening van f 15 te sluiten. Ook te Zaandam schijnt hij nn of vroe ger aan het werk te zijn geweest. Het was althans een Zaankanter, die Maandag in de Kalverstraat een agent van politie verzocht, een man te arresteeren, die aan het hoofd bureau bleek overeen te stemmen met het signalement van den oplichter van Sloten en Heemstede. Hij had zich daar uitgege ven voor Van den Berg, doch geeft nu op te zijn Janssen, technicus te Eersel. De tweede lawn-tennis-wedstrijd zal 17 Augustus te Wijk aan Zee plaats hebben. „Niet steeds is de liefde bestendig van duur." Dit ondervond een bruid, die zich gisterenmorgen te Utrecht in het hnwe. weken, na het eerste concert, dat mijnheer De St. Claire gegeven heeft, een poging gewaagd heeft om een gunstig woordje voor je te doen. Je hebt het dus noodig geacht, om hem in de eerste plaats op je hand te krijgen. Je bent een advocaat en wist niet beter je voordeel in het oog te houden? Kort en bondig, Emil, je bent een heel lief en een heel goed mensch, en ik zoude gaarne alles doen, wat je van mij vraagt, maar met je trouwen, neen, dat kan ik niet, dat kan ik werkelijk niet." „Ik heb dus een blauwtje geloopen?" vroeg hij, nog slechts te meer gekrenkt door hare uitgelatenheid. „Trek nu maar zulk een boos gezicht niet. Wanneer je dan volstrekt de dingen bij hun scherpsten naam wilt noemen, dan kan ik niet anders zeggen danWelnu, ja, je hebt een blauwtje geloopen. Als ik je iD 't een of ander van dienst kan zijn, je hebt slechts te spreken, maar in dezen zin kan ik liet onmogelijk. Komlaat ons weer vriendschap sluiten. Breng mij nu naar de danszaal terug." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1