MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOHNEHIEaiT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureel: Kcheepmakerssteeg 6. Donderdag 4 Augustus 1887. 181. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. FEUILLETON. Voor Leiden, per 8 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10, 201» Jaargang. Directe Belastingen. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen is Ier hand gesteld hel primitief kohier voor de be- lasting op het personeel van wijk 7, dienst 1887/8, executoir verklaard den te Aug. jl-, en herinnert de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Rurgemeesler voornoemd DE KANTER. Leiden, 3 Augustus 1887. 8TAD8HIEITW8. Bij het 4e regiment infanterie alhier worden proeven genomen met patroonbande- liers, ingericht volgens de denkbeelden van den kolonel W. H. Doorman, commandant van genoemd regiment. MUZIEK, LliTTIillEA EN KUNST. Geboortedag (1792) van Shelly. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 4 Aug.des avonds te halfachtdoor het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd. N°. 1. Heiterer Sinn," Marsch, Unraht; 2. Ouver ture „Egmond", Beethoven3. a. „Lithaui- sches Lied", b. Polonaise Brillante (arr. Van Leeuwen), Chopin4. Grande Fantaisie de l'Opéra „Lee Hugenots", Meyerbeer. 2de afd.: N°. B. Ouverture „La Traviata'Verdi; 6. „Romeo et Julia", Fantaisie Gounod; 7. a. Ent.' act aus „Rosamunda", Schubert; b. „Ungarischer Tanz" (arr. Van Leeuwen), Brahms; 8. „Dur und Moll", Potpourri, Ste- tefeld. Te Parijs is uitspraak gedaan in den wedstrijd a- t den grand prix de Rome. Het on. werp was de dood van Themi- stocles. F. e'»ren tien mededingers. De grand prix is toegewezen aan Henri Camille Dan ger, leerling van Géróme en Millet. De eerste second grand prix aan Jean Alfred Marioton, leerling van Bougnereau en Robert Fleury. De tweede second grand prix aan Louis Gustave André Charpentier, leerling van Bouguereau en Robert Fleury. Eenigen tijd geleden werd verteld dat Makart's weduwe weder haar vroeger vak opnemen en als danseres aan de opera te Parijs optreden zou; thans komt uit Ischl, waar zij tijdelijk vertoeft, het bericht dat zij zich verloofd heeft met eenen advocaat te Weenen. De bekende tooneelspeler Willem Van Zuylen bevindt zich tot herwinning van krachten te Cleef. Aan de koninklijke militaire academie wordt tegen primo September gevraagd een leeraar, bevoegd (M. O.) tot het geven van onderricht in geschiedenis en Nederlandsche taal en letterkunde. Zich vóór 20 Augustus met franco brieven te wenden tot den heer generaal-majoor, gouverneur der K. M. A. De schietbaan te Génève, waar de beate scherpschutters uit Europa hun krach ten meten, wordt steeds druk bezocht. Ge durende de eerste vijf dagen van den wed strijd ontving men 500,000 frs. aan entrée- gelden. Gemiddeld worden eiken dag 200,000 schoten gelost. Onze landgenooten houden zich goed. De heer Van Mens uit Rotter dam heeft tot dusver de meeste punten ge schoten en op hem volgt de heer H. G. Koster uit Amsterdam. Het heeft H. M. de koningin behaagd het beschermvrouwschap te aanvaarden van de vereeniging Het Kinderziekenhuis te 's Gravenhage. Ter eere van H. M. de koningin was gisteravond het Haagsche Bosch wederom feestelijk verlicht. Van den ingang aan de Boschbrug tot diep in het woud flikkerden de vlammetjes in allerhande figuren aan de boomen of spiegelden zich in bevallige lij nen in het water. De societeitstent verhief zich ver boven de boomen in een schoon lichthulsel; langs alle stijlen, lijnen eD ko zijnen van dit buitengebouw klommen de lichtjes op en liepen samen in een koepel dak. Eene breede poort met een medaillon en het naamcijfer E illumineerde den hoofd ingang tot de teut. Eene dichte menigte bevond zich daar binnen, langs de vijverboorden en lanen, om te genieten van het uitgelezen muziek programma, waarmede de koninklijke militaire kapel tot laat in den avond een aandachtig gehoor vond. De eerste vijver, in het rond omgeven door lichtslingersals arcadische bogen in de watervlakte ternggekaatstin de verte door eene stralende zon, met ee;ie kroon er boven, met licht overgoten, voerde naar de illuminatie, die aan het einde van den twee den vijver uit de waterlijn verrees Dit decoratieve stuk, voorstellende den voorgevel van eene Chineesche pagode, en fonkelende als goud, in de tinten der massa lichtjes, die het breede vlak als met speldeknoppen bedektengaf eenen monumentalen indruk. De aanschouwing uit de verte verschafte genotrijke oogenblikken. Daaraan ontbrak het trouwens in de schilderachtige omgeving niet, daar ruimschoots voor afwisseling was gezorgd door middel van muziek, watervuur werk, bengaalschen gloed en het glijden over de effen watervlakte van eene bark, 5 giorno verlicht. Gebruikelijkerwijze waren in de stad de openbare gebouwen verlicht. Een prachtige en feestelijke zomeravond k-oonde weder het jaarfeest onzer koningin (AL R. Ct.) De heer L. Simons van 's Gravenhage, die sinds meer dan 25 jaren jaarlijks een getrouw bezoeker was van de badplaats Kis singen, is tot eereburger dier gemeente benoemd. Weder moeten in het Westland vooral in de omstreken van Naaldwijk door eenige tuinders oneerlijke handelingen gepleegd zijn bij de aflevering van aardappelen aan de Engelsche markt, door in plaats van goede, groote aardappelen voor het grootste ge deelte de manden te vullen met kleine en groenemet enkele groote bovenop. [D. C.) De politie te Schiedam heeft in den afgeloopen nacht weder eens eene goede vangst gedaan. Te 11 uren nl. ontdekte de agent van politie B. G. Van Meurs wiens waak zaamheid allen lof verdient dat de straat deur van het kantoor van de firina De Pater, Van der Pant Co., in de Westmolenstraat aldaar, wel geheel dicht, doch niet op slot was. Het kantoor binnengaande, ontdekte hij achter eene deur, bij de brandkast, twee mannen, die hunne aanwezigheid wilden op helderen met te verklaren dat zij er gekomen waren om naar werk te vragen. Het spreekt vanzelf dat de agent daarmede geen geuoe- gen nam, want op het kantoor lagen papie ren op den vloer door elkander, een kast was opengebroken en op den vloer lagen ook eene groote beitel en een grooten ijze ren priem, alsmede eene waskaars. Op een der lessenaars lag, reeds netjes in een pa pier gepakt, een bedrag van ongeveer f 10 aan plak- en postzegels, die uit een onge sloten lessenaar genomen waren. Aan de brandkast hadden zij haune krachten nog niet beproefd. Beide personen, C. A. G. en A. Van B. genaamd, zijn Rotterdamuiers, en de eerste heeft voor diefstal reeds 3 jaar gevangenisstraf ondergaan. (S. Ct.) Door de Rotterdamsche politie is op verzoek der regeering aangehouden een Duit- scher, beschuldigd van zich in zijn vader land aan diefstal onder verzwarende omstan digheden te hebben schuldig gemaakt, op grond waarvan zijne uitlevering door de Pruisische regeering gevraagd is. Maandagavond .had er op de rivier de Maas nabij Feijenoord eene aanvaring plaats tusschen eene der stoombooten van de Nederlandsche reederij en een aakschip van J. De Haan te Kapelle a. d. IJsel. De aak kreeg veel schade en kon de reis niet voortzetten. Aan de opvarenden werd ter stond hulp verleend door het personeel van de bagger-machine, die in de omgeving werkzaam was. Ook het bestuur der Amstel-Suiker- ralfinaderij heeft een bekendmaking aan haar werklieden gericht. Zij luidt als volgt: De tijdsomstandigheden zijn tegenwoordig zoo slecht, dat het onmogelijk is op deze wijze voort te werkenzoodat wijmet de aanstaande week te beginnen, alleen over dag zullen werken. Daarentegen zullen wij de werklieden voorloopig in de fabriek be houden doch mocht de toestand niet spoedig verbeterendan zullen wij er toe moeten overgaan de werklieden om de andere week te laten verzuimen wanneer zij alsdan voor loopig een ondersteuning zullen ontvangen." OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 11.) Mr. Emil Rosegg was schraal en klein van gestalte, had een bleek gezicht, licht haareen min of meer schelle stemen was zoo bijziende, dat hij alles bijna vlak onder de oogen moest brengen, om tenminste wat te zien. Hij bezat evenmin fortuin als mijnheer De St. Claire. De mammon was de eenige godheidaan welke hij zich blindelings onderwierp. Nog eenmaal eigenaar van Rosegg te worden, zulks behoorde tot zijn eerzuchtigste plannen. „Lady Manuela schijnt me toe een jonge dame te zijndie van hare slaven blindelings gehoorzaamheid eischt; zij zal het wel zoover weten te brengen, dat haar vader al zijn have en goed, dat geen majoraat, voor haar persoon vastzet, en dan gaat op slot van zaken nog alles uit de familie. Kunt ge daar niets tegen doen?" vroeg mevrouw Von Waldau en wierp den jongen man daarbij een bespiedende blik toe, die hem het bloed naar het hoofd joeg. „Ikstamelde hij in zichtbare verwarring, „ik mevrouw, ben totaal machteloos, want ik ben geen schoone man!" liet hij er met bitteren lach op volgen. „Lady Manuela is ook niet schoonant woordde de intrigante schramper. „Ik ben eene vrouw en kan bijgevolg over de schoon heid of leelijkheid van een mijner sexe on partijdiger oordeelen dan een man!" „Wanneer lady Manuela zelve niet schoon is, dan ziet zij hierin slechts een rede te meer om bij anderen schoonheid te eischen en te waardeeren. Alexander de St. Claire, die een buitenlander, een gelukzoeker is, zal naar alle menBchelijke berekening toch wel eenmaal op Rosegg heerschen. Kijk maar eens naar die twee. Laat zich iets ver- Lefders denken dan het spel van die beiden Hij sprak tot haar op een toon, alsof hij haar reed9 jaren kende, fn haar wezen lag iets, dat hem onwillekeurig tot haar aantrok. De dans was afgeloopen en terwijl mevrouw Von Waldau zich op haar plaats terug liet brengen zeide zij glimlachend: „Ofschoon de schijn er tegen spreekt, zoo zoude ik er toch wel mijn diamanten onder durven verwedden, dat Alexander de St. Claire nimmer op Rosegg gebieden zal." Met deze woorden liet zij hem alleen staan en hij vroeg zichzelven verwonderd af, wat zij toch wel met hare woorden bedoeld kon hebbenen hoe zij in staat kon wezen, om een vereeniging der beide minnenden beletselen in den weg te leggen. „Wanneer een vrouwdie als een vreemde hier binnen komt, den indruk ontvangt, alsof nog niet alles verloren was, waarom zoude ik dan tenminste nog niet eenmaal mijn geluk beproeven?" vroeg sir Emil zich zelven peinzend af. „Het ergste, wat mij kan overkomen, is, dat ze me afwijst." Inmiddels bestormde men Alexander de St. Claire, dat hij zingen zoude, en toen de tenor, aan dezen weusch voldoende, naar de piano tradzeide sir Emil bij zichzelven, dat thans het oogenblik voor hem gekomen wasof om alles te winnenof om alles te verliezen Hij bemerkte, dat zijn nicht zich naar den wintertuin begaf, en zonder zich lang te bedenken, volgde hij haar. „Manuela!" Zijn stem klonk buitengewoon vleiend; doch Manuela hoorde hem zelfs niet eerder, an toen hij vlak naast haar stond. „Ha, ben jij het Emill Wat een akelige gewoonte is dat toch van je, om de men- schen net als de katten te naderen. Ik hoorde je in 't geheel niet komen!" „Dat weet ik, je behoeft het me niet eens te zeggen. Je luisterdet met zulk een aandacht naar het gezang van mijnheer De St. Claire, dat je voor niets anders oogen of ooren hadt." Neef en nicht konden bijna nooit met elkaar praten, zonder oneenigheid te hebben en vandaar, dat Manuela ook nu met de grootste verbittering antwoordde: „Mijnheer De St. Claire verdient ruim schoots, dat men naar hem luistert, iets, wat nu juist niet van iedereen kan gezegd worden „Wil je daarmede aanduiden, dat ik niet zingen kan, Manuela? Na ja, dat is ook zoo. Mijn vermogen berust niet in mijn keel of in de kracht van mijn longen." „Je vermogen is, zoover ik weet, zoowat nergens te zoeken," antwoordde Manuela op spottenden toon. Zonder acht te slaan op dit gezegde, stelde Emil, terwijl hij zijn nichtje met ernstige blikken aanzag, haar de vraag: Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1