BINN ENLANDSCHE BERICHTEN brievenbesteller in Pyrmont, Karl Hellmer genaamd, die op een aldaar gegeven liefda digheidsconcert buitengewonen bijval had en wiens zang bij deskundigen groote bewonde ring wekt. Sarah Bernhardt is te Parijs terugge keerd. Figaro schat dat zij op hare kunst reis in Amerika 1,200,000 fr. heeft inge- oogst. Hare kosten van onderhoud en rei zen kwamen voor rekening van Gran en Abbey, die haar naar Amerika hebben laten komen. De van wege de Hollandsche Teeken maatschappij te houden zomertentoonstelling te 's-Hage, wordt Vrijdag a. s. in het ge bouw der Academie van Beeldende Kunsten geopend. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 Juli bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f 18,766,749,80 en bij de betaalmeesters. 1,265,855,21' Te zamenf20,082,605,016 De minister van buitenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer I. Rhein, secretaris-tolk bij het con sulaat-generaal der Nederlanden in China, vóór zijn terugkeer naar zijn post, nog aan 's ministers dep. te spreken zal zijn op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag, 11, 12 en 18 Augustus e. k., van tien tot één uur. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om de voor 1 September 1887 verplichte gestelde herziening der wet op de kon. milit. academie een jaar uit te stellen. Eene wetsvoordracht toch om het militair onderwijs, voor zooveel daarbij de opleiding tot en de hoogere vorming van den officier bij de landmacht betrokken zijn in zijn ge heel en, voor zooveel de militaire academie betreft, op nieuwe grondslagen te regelen, is niet tijdig genoeg aanhangig gemaakt kunnen worden. Het vaste voornemen der regeering is in het aanstaande zittingsjaar de nieuwe definitieve regeling tot stand te brengen. In Juni zijn voor den dienst in Indië aangenomen 95 man, nl. 69 Nederlanders en 26 vreemdelingen, en van de korpsen over genomen 83 militairen, te zamen 178 man. Hieronder komen 19 miliciens voor, die voor den tijd van twee jaren bij het O. 1. leger zijn gedetacheerd. Uitgezonden werden in die maand in drie detachementen: 151 man, nl. 126 infante risten, 23 artilleristen, 4 cavaleristen en 4 van de genie, waaronder 17 vreemdelingen. Uit O. I. keerden 57 man terug, waarbij 20 vreemdelingen; het gemiddeld verblijf in de tropen was jaar (1 tot 20). Van hen zijn er 28 gepensionneerd met 100 tot 525 gulden. De thans afgeloopen examens van apo thekers-bedienden te Breda hebben het vol gende resultaat opgeleverd. In bet geheel zijn geëxamineerd 28 vrouwelijke en 25 mannelijke caodidaten. Hiervan slaagden 18 vrouw, en 18 mann. candidaten. De heer J. N. Bastert, minister van waterstaat, enz. heeft het lidmaatschap van het comité voor de nationale tentoonstelling, in 1888 te houden, aanvaard. De heer C. W. Verloop, ingenieur- werktuigkundige der Nederlandsche Rijn spoorweg-Maatschappij zal genoemde maat schappij op het internationaal spoorweg congres, op den 17den September a. s. te Milaan te houden, vertegenwoordigen. Door zekeren V. wordt in het Fad. als volgt medegedeeld, waarom de jongelui niet slagen: In uw blad van eergisteren las ik, dat men iederen dag groepen kinderen door de stad ziet loopen, die zullen medewerken aan de groote kinderuitvoering op het a. s. gym- nastiekfeest, en dat het zoo opmerkelijk is, om den geest van orde en regelmaat te zien, welke bij die optochten heerscht. U hebt gelijk, en wat vroolijke gezichten ziet men niet onder die kinderen! Maar nu vraag ik, of men niet te ver gaat met al die zoogenaamde uitspanningen? Wanneer men de laatste jaren de resultaten der examens van de verschillende H. B. en particuliere scholen ziet, en men gaat dan eens na hoeveel jongelui er blijven zitten, en men ziet dan het verdriet van de ouders omdat hun jongens niet geslaagd zijn, dan zoekt men tevens naar de oorzaak en die oorzaak is geen andere, dan dat de jongelui veel te veel tijd besteden aan allerlei spe len: cricquet, lawn tennis, vélocipèderijden, schiet-, roei- en gymnastiekwedstrijden, too- neel- en café-chantant-voorstellingen, en wat al niet meer. Iedere jongen heeft er zijn hoofd vol van, en er wordt meer gedacht aan de „innings", Kiderlen, buikzwemmen, behaalde medailles en in de courant voorkomende i.amen, dan aan hnn werk, en dat alléén doet zoovele jongens niet slagen. Dat die spelen nuttig en aangenaam zijn geef ik toe, maar alleen in vacantiën en als belooning bij goed volbrachte studie. Naar mijn inzien moesten die spelen verboden worden in de maanden, dat er gewerkt moet worden. Een jongendie Zaterdag of Zondag een ,inning" gemaakt heeft, loert Maandagavond in de courant of zijn naam er ook in voor komt en denkt de geheele week aan niets anders, dan aan een nog mooiere „inning" op den volgenden Zaterdag en Zondag te maken, en alleen daarbij is zijn hoofd. Overal waar zoo druk aan die bovenge noemde uitspanningen gedaan wordt, zelfs op de Militaire Academie te Breda en op het Instituut te Nieuwediep, blijven massa's jongelui zitten en wordt zulks m. i. ten on rechte aan het verzwaarde onderwijs geweten. Er wordt te weinig ingezien, dat er eigen lijk maar 8 maanden van het jaar onderwijs genoten wordt en men dien tijd hard noo- dig heeft. Vraag het den leeraars, wat de oorzaak is van het blijven zitten der jougelui en de meesten zullen u zeggendat daaraan de schuld ligt. Zoo voortgaande worden de jougelui acro baten, clowns, acteurs, kunstschieters, roeiers of zwemmers en café-chantant-zangers, maar niet wat men van hen maken wil: nl. knappe, wetenschappelijk ontwikkelde jongens, die hun ouders en leeraars eer aan doen, en een sieraad der maatschappij zijn. Men zal zeggen, die oefeningen zouden noodig zijn voor de ontwikkeling van het lichaam; welnu twee uur per week daaraan besteed zijn voldoende en overigens ferme wandelingen als vroeger door veld, bosch en duin, niet trammen, dan zal men hun genoeg ontspanning geven. Maar laten zij in die zaken uitmunten, die daarvan hun beroep moeten maken. Buitendien zal dan veel geld bespaard worden, dat nu nutte loos verloren gaat. De wedstrijd van single sculling outrig gers om het championaat van Nederland zal plaats hebben op Zaterdag 24 September. Prins Albert van Pruisen vertrok gis teren te 5 uur per Rhijnspoor uit Scheve- ningeu naar Duitschland. Tal van autori teiten deden hem uitgeleideo. a. de minis ters van buitenl. zaken, justitie en financiën, de minister van staat Van der Does, de commissaris des konings, de burgemeester, generaal Klerckde Duitsche gezant met de leden der legatie en vele grootofficieren. Zaterdagavond omstreeks acht uur kon men op Scheveningen getuige zijn van een vooral in onze streken uiterst zeldzaam voor komend natuurverschijnsel, nl. een fata mor gana of luchtspiegeling. Boven de zee, eenigzins recht voor hen die op het terras stonden, zag men nl. tegen den hemel een fraai heuvelachtig landschap afgeteekend, waarin men duidelijk eene fabriek met twee schoorsteeneneen groot en verschillende kleinere huizen herkende. Het geheele ver schijnsel bleef ongeveer tien minuten zichtbaar. Eergisterennacht zijn te Scheveningen in verschillende tenten, die bij het Kurhaus staan aan het strand, de daarin aanwezige kisten opengebroken en een deel van den inhoud medegenomen. Zelfs is eene bascule ontvreemd Men begrijpt zich dezen dief stal niet, daar eene sterke politie macht zich steeds om en nabij het Kurhaus beweegt. Men leest in de Dordr. C. Een erger lijk feit heeft, naar wij vernemen, in de vorige week in het gast- of ziekenhuis te Dordrecht plaats gehad. Aan eene jonge dochter was aldaar eeu been afgezet. Daarbij ligt de gedachte voor de hand, dat zooda nig lichaamsdeel behoorlijk zou worden be graven. In plaats daarvan echter is het bij de vuilnis geworpen en zoo aan de vuilnis belt gekomenwaar het gevonden werd door een schipper, die bezig was met laden van straatvuil. Toevallig zag deze namelijk het lichaamsdeel bij het overstorten der specie in zijne schuit, en natuurlijk weigerde hij het te behouden, uit vrees dat men hem soms van een of ander misdrijf zou verden ken. De werklieden, die het zelf niet eens gemerkt hadden, namen het been terug, reinigden het en legden het ter zijde. Tal van personen uit den omtrek van de Mijl zijn het komen zien, zoodat het feit niet is te loochenen. Wij laten in het midden aan wien de schuld, maar hoe onsmakelijk ookhebben wij gemeend aan het gebeurde openbaarheid te moeten geven, ter voor koming van eene mogelijke herhaling. Verleden week werd te Gorinchem een kind geboren, welks bet-overgrootmoeder nog leeft. De oude vrouw woont te Lexmond, is 96 jaar, heeft 10 kinderen, 30 kleinkin deren, 65 achter-kleinkinderen en 1 achter achter-kleinkind in leven; haar geheele na geslacht, de aangehuwden meegerekend, telt 148 personen. In Maison Stroucken te Amsterdam had gisterenavond eene druk bezochte open bare vergadering plaatsbijeengeroepen door het bestuur der vereeniging De Unie, ter bespreking van de invrijheidstelling van F. Domela Nieuwenhuis. Prof. A. Pierson leidde het onderwerp in. Voornamelijk op grond dat Nieuwenhuis naar de mildere be palingen van het nieuwe strafwetboek ver moedelijk lichter gestraft zou zijn, en uit het oogpunt van humaniteit, bepleitte spreker de wenschelijkheid van invrijheidstelling. Aan het debat werd deelgenomen door mr. Beujamins, mr. Spin (die op zijn eigen- aardigen trant de pers aanviel), Van der Stadt (die namens de socialistische partij protesteerde tegen het vragen van gratie), Fortuijn (die zeide dat Nieuwenhuis geen gratie wil en prof. Pierson c. s. verweet, dat zij eerst thans oin gratie vragen), Kem- man (die deze „volksvergadering" wilde doen aandringen op onmiddellijke afzetting van den minister van justitie); terwijl naar aan leiding eener motie van het bestuur, om aan de regeering de invrijheidstelling van Nieu wenhuis te verzoeken mr. Simons nog het woord voerde. Ten slotte werd de motie bij acclamatie aangenomen. Het publiek bestondnaar schatting, uit 1000 menscben, voor verre weg het meerendeel socialisten. (N. R. Ct.) De Avondpo»t verklaart, de geruchten in verband met de kwijtschelding van straf aan alle veroordeelden in het palingoproer ten stelligste te kunnen tegenspreken. Een paar mannen te Amsterdam kre gen Zaterdagnacht twist, omdat zoo dikwijls de een „Leve Domela Nieuwenhuis!" riep, de ander „Leve de koning!" schreeuwde. De politie moest tusschen beide komen en nam de twee levenmakers mede naar het bureau. Een Italiaansche dame, die te Amster dam in een hotel van den eersten rang logeerde, is door de pokken aangetast ge worden en onverwijld naar eene particuliere woning in de le Boerhavestraat getranspor teerd. In de 14e algemeene vergadering van den „Volksbond", vereeniging tegen drank misbruik te Haarlem op den 30en Augus tus a. s. te houdenzal o. a. behandeld worden het voorstel van het hoofdbestuur, strekkende om door de algemeene vergade ring te doen besluiten, dat met de uitgave van platen in den geest van de verschenen gravure „Ach vader, niet meer!" zal wor den voortgegaan. De ambachtsheer der gemeente Ame- rongen, graaf Aldenbnrgh Bentinck, is voornemens aldaar eene groote steenfabriek op te richtenwaarop jaarlijks 8 A 9 millioen steeneu kunnen worden verwerkt. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen viel in de afge loopen maand Juli 23.5 mM. regen, tegen 66' mM. in die maand van 1886 en 18 mM. in die van 1885. Een jager, die verscheidene jaren den Ouden Rijn onder Aerdt en Pannerden be jaagd beeft, schrijft aan De Poet omtrent de jacht op waterwild het volgende: Nooit heb ik zoo weinig op den Ouden Rijn gevonden ais op dit oogenblik. Zag men er de eerste dagen van Maart nog wel honderden bijeen, nu vindt men op den gan- •chen Ouden Rijn slechts hier en daar een enkele eend, die nog zoo „ril" is, dat ze zich niet dan met de iistigste list laat ver schalken. Dat de broei door het hooge water in de laatste Meidagen mislukt was, wist men. Maar ook al ware er geen en kele jonge eend bijgekomen, de voorraad oude was zoo overvloedig, dat men nu toch een rijke jacht had moeten hebben. Het vermoeden ligt eenigszins voor de hand, dat de eenden zich verplaatst hebben en zich nu ophouden in de Hollandsche plassen, in de Friesche venen en in de Peel, uit welke plaatsen men schrijft, dat er dit jaar een rijke voorraad waterwild gevonden wordt. Ik blijf nog de hoop koesteren, dat de Oude Rijn, waar het altijd eeu aanlokkelijke ver blijfplaats voor eendvogels is geweest, spoe dig weer door hen zal bezocht worden. Aan den oever van de Maas te Wou- dricbem is aangespoeld een menschenhoofd, in vergevorderden staat van ontbinding. Het is op last van den burgemeester aldaar ter aarde besteld. In de sigarenfabriek van den heer Van Hulst te Kampen woedt sedert giste renmiddag 2 uur een felle brand. Het fabrieksgebouw zal waarschijnlijk geheel uit branden, maar het kantoor hoopte men te behouden. Uit Hengeloo seint men aan de Eaarl- Cour. gisteren te 8[ uur: De spinnerij der firma Spanjaard te Borne staat in brand; van hier is eene spuit ter assistentie ge zonden. Het honiggewin in de prov. Friesland gaat over het geheel naar wensch. Dank zij bet zonnige weder der maand Juli werkten de eerste zwermen met kracht. Er zijn bijenhouders, die de korven hebben opgezet met een opzetter. De honigvoorraad is nog wel niet groot, doch men heeft er de beste verwachtingen van, daar de teelt gunstig was. Zaterdagmorgen had op de lijn Roo sendaal-Vlissingen een ernstig ongeluk plaats. Door den goederentrein 584 werd bij wacht post 27 eene wachteres overreden Dit on geluk was hieraan te wijten, dat de over- redene, die vertraging had ondervonden, zich haastte op haar post te zijn en door den trein werd gegrepen. Nadat het onheil ge beurd was, werd de vrouw, wier levensgees ten nog niet geheel waren uitgebluscht, met denzelfden trein naar Krabbendijke gevoerd, ten einde geneeskundige hulp in te roepen. Tijdens het vervoer bezweek de vrouw ech ter, wier verlies door een man en 6 kinde ren betreurd wordt. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sedert eenige dagen in rep en roer, daar de dochter van een rijken pachter met den zwijnenhoeder op den loop is. Het vluch tende paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Carthils (Wittem), alwaar het zijnen intrek had genomen bij de ouders van den schaker. De burgemeesters van Bocholtz en Wittem, vergezeld van de maréchaussées uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hardnekkig wei gerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rijtuig te doen plaats nemen, hetwelk haar naar de ouderlijke won.ng zou terugbrengen. Zij verklaarde evenwel spoedig te zullen terug- keeren, en zij heeft woord gehouden, want gisteren was zij wederom bij hare geliefde. De jongen is 19, het meisje 22 jaren oud. CltVVKVIIVfcE. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat E. A. V. Lubeck, van het koloniaal-werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van de heriunerings- medaille voor het deelnemen aan de Fransche expeditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. zijn benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Breda, mr. A. M. Sassenvroeger rechter-plaatsvervanger in dut college, thans kantonrechter-plaatsver- vanger, advocaat en districts-schoolopziener, wonende te Oisterwijk en tot notaris te Hel- levoetsluis, J. G. Maris, candidaat-notaris te Meerkerk. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Rozenburg, J. W. Boers, is benoemd tot secretaris dier gemeenteen dat aan den burgemeester van Voorschoten, J. M. De Kempenaer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1887, eervol ontslag is verleend als tijdelijk secretaris dier gemeente. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, aan J. Brasser eervol ontslag verleend als kamerbewaarder bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid, en zijn voorts bij dat dep. benoemd tot kamerbe waarder J. J. Schamper, thans bode, en tot bode A. C. Rijsbaarman, thans adsistent-bode. Door Z. M. zijn bevorderd tot gen.- majoor bij het leger in Ned.-Indië de kol. der art. van het leger in Ned-Indië T. J. A. Van Zijll de Jong; Zr. Ms. adjudant in bui tengewone dienst, de kol. chef van den gener. staf van het leger in Ned.-Indië A. R. W. Gey van Pittius, en de kol. der inf. van het leger in Ned.-Indië A. S. J. Van Kesteren. Door Z. M. is de le luit. der inf. J. H. Matthijssen, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f1080 'sjaars, en is aan genoemden officier de rang verleend vau kapitein. Door Z. M. is aan den burgemeester van Beek en Donk, A. L. G. H. M. Coe- nen, toestemming verleend om tot 31 Mei 1888 te Gemert te wonen. Door Z. M. wordt met ingang van 1 Sept. a. s., Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Aruba buiten dienst gesteld. Daarentegen worden Zr. Ms. schroefstoom- echepen 3de en 4de kl. Alkmaar en Bonaire, liggende te Amsterdam, met dien datum, in dienst gesteld, eerstgenoemde teruitoefe- niug van het politietoezicht op de zeevis- scherij in de Noordzee, laatstgemelde voor buitenlandsche dienst, respectievelijk onder bevel van de kapt.-luit. ter zee W. M. E, Bervoets en H. Schotborgh, die eervol ont heven worden van het thans door hen ge voerde bevel over het schroefstoomschip Aruba en het wachtschip te Amsterdam. Het bevel over laatstgenoemden bodem wordt opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee M. F. Reeringh.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2