MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant v e r s c h ij n t d a e I ijks» behalve op Zon- en Feestdagen. AöVEBTEiSTSË N Woensdag 3 Augustus 1887. K°. 180. 201« Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. ABOMWEÏflËfJT: Voor Leiden, per 8 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maande» Prijs |jer Nummer 10 ('ent. t 1.25. l.bO. Van 16 regels 0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Stads-Berichten. PATENT BLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het ge meentebestuur van LEIDENbrengt ter ken nis van de belanghebbenden, dal de patentbladen voor de gepatenteerden woonachtig in wijk V, over het dienstjaar 18S7/8 bij liet Col lege van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn op Woensdag 3, Donderdag 4, Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Augustus e. k. telkens des namiddags van een tot diIe uren, terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 2 Augustus 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan G. W. VAN DER DRIFT en rechtverkrijgen den, lot het oprichten van eene rookerij in het perceel in de Klarensteeg n°. 5. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 1 Augustus 1887. Inenting tegen betaling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag A Augustus a. s. des namiddags tusschen 2 en 3 uren in hel Elisabethshof aan de Oude Vesl gelegen heid wordl gegeven om le worden tngeënl mei animale vaccineslof, tegen betaling van f I per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Augustus 1887. STADSNIEUW 3. Ter gelegenheid van den 29en ver jaardag van onze dierbare koningin Emma waren hedenmorgen uit alle openbare ge bouwen en zeer vele particuliere woningen de vlaggen uitgestoken. Op de stelling van den Stadhuistaren waren aan de stellingspar ren een tiental Nederlandsche vlaggen en in 't midden daarvan de Oranjevlag bevestigd, wat een aardig schouwspel opleverde. In den middag werden op het carillon vader- derlandsche en andere liederen ten gehoore gebracht. Te 12 uur werd door de drie wapens alhier in garnizoen eene parade ge houden onder leiding van den luitenant-ko lonel baron Van Haersolte van den Doorn en gepresenteerd aan den kolonel W. H. Doorman, garnizoens-commandant. Gedurende het overige gedeelte van dit oefeningsjaar zal telken veertien dage bij gunstig weder natuurlijk het ge heele bataljon der d. d. schntterij uitrukken telkens vergezeld van de muziek. Gisteravond sloot het gezelschap der heeren Van Lier de reeks voorstellingen door hen gedurende de kermis gegeven. Opge voerd werd, voor de tweede maal alhier, „Amsterdam, je bent eenigwaarin de vertooners aanhoudend werden toegejuicht. Nu de kermis afgeloopen is kunnen we niet nalaten er op te wijzen hoe ongunstig de schouwburgtent van bovengenoemde heeren geplaatst is. Op de Zijdgracht namelijk wonen een groot aantal talrijke gezinnen dieklein behuisd als ze zijn, in den zomeravond gaarne hun verblijf verplaatsen naar de straat voor hunne deur. Ieder nu weet dat in die straten de uitingen gewoonlijk zeer luid zijn en de fa- mieljetafreelen vaak op de straat worden af gespeeld, immers natuurlijk, men kan zich daar beter roeren. Dat zou nu in gewone tijden weinig be duiden, maar voor de bezoekers van den schouwburg van de heeren Van Lier was't vaak zoo lastig, dat men van de vertooners Diets verstaan kon, ja dat dezen zelfs niet konden voortgaan. Zon een volgend jaar geen betere plaats te vinden zijn? Bij het examen Fransch (L. O.) ge houden te Utrecht is geslaagd de heer P. J. Gysman van Leiden. Ten bewijze hoezeer het muziekcorps van het 4e regiment infanterie alhier onder directie van den heer J. G. H. Mann ge zocht is, kan dienen dat genoemd corps Zondagmiddag een concert gaf op het ter rein der voedingstentoonstelling te Amster dam, denzelfden Zondagavond alhier in de buitensocieteit Musis, Maandagmiddag bij den Turnwedstrijd in Den Haag, heden (Dinsdag) avond in de Diergaarde te Rotterdam, mor gen (Woensdag) avond op Zomerzorg alhier en Donderdagavond op de buitensocieteit Reineveld bij Delft. Omtrent den man die Zaterdagnacht bij de Mare met een mes gestoken iskun nen we nog nader melden, dat hij in het akadeinisch ziekenhuis is opgenomen en zijn toestand niet gevaarlijk is. Het kindje in de Vestestraat, dat, naar we onlaugs meldden, deerlijk gebrand is, is gisteren aan de gevolgen overleden. Dezen morgen kwamen als naar ge woonte vele vrouwen aan de Aardappelmarkt alhier hun hoofdschotel koopen, toen door de drukte een hunner van den wal in een der schuiten gedrongen werd en een been brak. Per kar werd ze naar hare woning vervoerd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg op Woensdag 3 Aug., des avonds te zeven uren, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. Feest-Marsch, F. Dunkier; 2. Ouverture zur Oper „Fidelio", L. v. Beethoven; 3. Sou venir aus der Operette Der Bettelstudent", C. Millöcker; 4. Annen-Walzer aus der operette „Nanon, die Wirthin zum goldnen Lamm", Richard Genée; 5. Fantaisie de l'Opéra „Lakmé" de Léo Délibes, J. G. H. Mann. 2de afd.N°. 6. Concert fur Violine Op. 26 (lste uitvoer.) Max Bruch; la. Fragments d'„Ève" Mystére en trois parties, Jules Mas senet; a. Prologue et Choeur d'introduction; b. Scène et Duo; b. „Les Rameaux", Hymne, J. Faure8. Fantaisie über Motive aus Richard Wagner's „Lohengrin", J. G. H. Mann. Hier volgt thans de volledige lijst van het knnstenaars-personeel, waarmede de Rot- terdamsche opera het aanstaande speelseizoen zal intreden. Dames: Frau Antonia Mielke, eerste dra matische zangeres. Frl. Auguste Meyer, eerste jeugdige dramatische zangeres, van bet hof theater te Mannheim (debuut). Fran Fran- ziska Biazzi-Förster, coloratuurzangeres van het Stadstheater te Strassburg (debnut). Frl. Anna Bodenius, jeugdige dramatische zangeresvan het Stadstheater te Bazel (debuut). Frau Louise Jaide, eerste altzan geres. Frl. Emanuela Frank, van het Stads theater te Keulen, tweede altzangeres (debuut). Fr. Emma Gentz, soubrette, van het Stads theater te Maagdenburg (debuut). Frau Bertha von Bongardt, soubrette en tweede partijen. Frau Anna Weiser, mezzo-sopraanpartijen. Heeren: A. Grupp, heldentenor, van het Stadstheater te Keulen (debuut). Wilhelm Grüning, helden- en lyrische tenorpartijen. Max Elmhorst, lyrische en speel-tenorpartijen, van het Stadstheater te Posen (debnut). Ed. Bollé, lenorbuffo- en lyrische partijen. Gerhardt Pickaneser, teiiorbnffo- en tweede partijen. Carl von Bongardt, eerste bariton partijen. Arthur Voigt, lyrisch bariton, van het hoftheater te Cassel (debuut). Conrad Behrens, eerste baspartijen. Georg Sieglitz, bas-buffo en eerste baspartijen. Leo Rede- mann, tweede baspartijen. A. Weiss, tweede baspartijen. Koor: 41 dames en heeren. Orchest: 45 leden. Carl Frank, eerste ka pelmeester. Paul Prill, tweede kapelmeester en koordirecteur. Jan Koert, concertmeester. W. Jeral, eerste cello. Otto Süsse, harp. Jacs. De Vos, tweede regisseur. Directeur blijft de heer Bollé, terwijl de commissie van administratie en controle voor dit seizoen bestaat uit de heerenP. Land- berg, eere-voorzitter; H. M. Hijmans van Veenendaal, voorzitter; F. M. A. Hnijgen; Jacs. Van der Hoop Jzn., penningmeester, en F. J. G. Bosman, secretaris. (N. R. Ct.) De ook in ons land vroeger zoo ge vierde bas Karl Formes, thans zangonderwij zer te San Francisco, zal zijn memoires uit geven. Het manuscript is reeds in Duitsch- land. De nieuwste tenor is ditmaal een. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 10.) „Manuela," zeide hij, naar zijne dochter toetredende, en met moeite elk woord uit brengende, „zie hier nu mevrouw Von Waldan, eene eene oude kennis van mij. Je hebt me reeds over haar hooren spreken, en zij is thans onze gast op En zich afwende, liet hij beide dames alleen. Voor de eerste en ook voor de laatste maal in haar leven bood Manuela de vrouw, die haar zooeven was voorgesteld geworden, de hand. Beider oogen ontmoetten elkander daarbij en mevrouw Von Waldan sloeg de haren neder voor den vorschenden blik van het meisje, dat tegenover haar atond. „De vrienden mijns vaders zijn ook mij steeds welkom op Rosegg," zeide Manuela met eene koelheid, die tevens duidelijk een niet geringen wrevel verried, f Ge zult me zeker wel willen verontschuldigen vervolgde zij. „Ik ben voor dezen wals door mijnheer De St. Claire geëngageerd I" Mevrouw Von Waldau boog met een vriendelijken glimlachdie echter spoedig verdween, toen Manuela zich had afgewend. Het jonge meisje zag er heden al bij zonder voordeelig uit, en mevrouw Von Waldau's oogen bleven onverpoosd op haar rusten, terwijl zij zich aan den arm van den jongen Franschman verwijderde. „Ze heeft de oogen en de stem barer moeder," prevelde zij, „en ik haat haar ter wille van deze moeder, op wie zij zoo sprekend gelijkt. Ja, op Rosegg in het vervolg als in mijn eigen hnis te kunnen blijven wonenzou mij aangenaam zijnmaar de wraak is nog zoeter dan een onbezorgd bestaan. En wreken zal ik mij 1" Een der heeren, die haar dadelijk bij haar binnentreden door den heer des huizes op haar verlangen was voorgesteld geworden, kwam thans naar haar toe en verzocht haar om de gunst van een dans. Hij die dit vroeg, was mr. Emil Rosegg, de neef van Manuela. Mevrouw Von Waldau stond hem op de innemendste wijze zijn verzoek toe, en vloog een oogenblik later aan den arm van haren cavalier de zaal door. Doch geen oogenblik verloor zij daarbij Manuela en haren begeleider uit het oog. „Is zij op haar schoonen danser verliefd vroeg de intrigante zich zelve af, een der bewonderende blikken opvangende, die Ma nuela onwillekeurig op St. Claire richtte. „Is hij rijk en beantwoordt hij hare liefde? Wanneer dit het geval is, dan kan mijn geheele plan in duigen vallen." Eenige minuten lang dacht zij na. „Sir Emil," wendde zij zich toen tot haar cavalier, „doe mij het genoegen en noem mij den naam eens van den heer, met wien lady Manuela danst. Het komt me voor, alsof ik zijn gezicht als eens meer gezien heb." „Dat is zeer goed mogelijk," antwoordde de neef van Manuela onverschillig, „zeer goed mogelijk, daar hij al zoo wat overal geweest is. Hij heet Alexander De St. Claire. Waar hij vandaan komt, kan ik u niet precies zeggen. Zijn naam klinkt Fransch, en toch hoorde ik, dat hij uit de Vereenigde Staten naar Engeland gekomen is." Een Amerikaan, dus hoogstwaarschijnlijk ook kolossaal rijk." „Neen, dat bij toeval niet. Hij steekt het ook trouwens volstrekt niet onder stoelen of bankendat hij doodarm is en dat zijn eenige bezitting bestaat in zijn stem en misschien ook wel in zijn classiek. Grieksch profiel." „Hoe komt hij dan in 's hemels naam hier verzeild? En waarom staat hij blijkbaar zoo hoog in de gunst bij de dochter des huises „Dat heeft hij alleen aan zijn knap uiterlijk en aan zijn fraaie stem te danken. Mijn nichtje, lady Manuela, heeft hem eenige weken geleden op een concert ontmoet, en ziehier thans de gevolgen. Wijarme duivels, die geen classieke schoonheid en niet de stem van een aartsengel bezitten, wij mogen onze blikken slechts van uit de verte op dit paradijs richten." „En keurt de baron dat goed?" „De baron keurt alles goed, wat zijne dochter doet. Tegenover lady Manuela is hij een machtelooze slaaf." Sir Emil sprak met grootere bitterheid dan anders bij hem het geval was. Blijkbaar griefde hem de sympathiedie zijn nicht voor den schoonen vreemdeling aan den dag legde. [fFordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1