assa jmj m mm tm «ca «"a «o» act -web. a. tw rw- Men deelt aan het D. v. Z. en Gr. mede, dat bet bezoek betwelk Z. K. H. prins Albert van Pruisen 11. Maandag aan den kon. grafkelder te Delft bracht, in ver band staat met plannen, welke Z. K. H. verwezenlijkt zou wenschen te zien om het stoffelijk overblijfsel van wijlen zijne moe der, mevrouw de prinses Marianne der Neder landen, in Duitschland overleden en ter aarde besteldnaar het mausoleum van bet huis van Oranje in de Prinsenstad te doen overbrengen. Onder de verschillende tafereelen, die de wanden van den nieuwen steenen circus Carré te Amsterdam zullen versieren, komt o. a. voor eene voorstelling van den Dam op den 12n Mei 1874, op het oogenblik dat Oscar Carré, te paard deel uitmakende van den optocbt, uit het gelid trad en „met paard en al" de vorstelijke familie en den Cza.,r van Rusland begroette. Het decora tieve schilderwerk wordt vervaardigd m Duitschland. In een bierbuis te Amsterdam, nabij de Tentoonstelling, heeft een inau met kaart spelen vijf Zweedsche kronen en twee hor loges verloren. Door de politie naar den naam van het bierhuis gevraagd, kon hij bet niet terugvinden. Een luchtreiziger, die met den heer Louis op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam is opgestegen, schrijft daaromtrent in het Utr. Dagblad: „Hebt ge wel eens op eenig station in een stilstaaudeu spoortrein gezeten, terwijl een tegenover u staande trein vertrok? Nu, dat is nu bij eene reis met een luchtballon precies het tegenovergestelde 1 Bij zoo'n spoor trein hebt ge een horizontaal gevoel alsof gij zelf voortgaat, en bij een luchtballon hebt ge een verticaal gevoel, alsof de aardeweg- gaat. „Ik keek over de rand van de maud naar beneden en ik had waarachtig met al die menschen te doen, zoo verschrikkelijk diep zag ik hen wegzinken. Pijnlijke trekken moeten wel op mijn gelaat zichtbaar zijn geweest, want ik werd vreeselijk draaierig en ik hoorde uit de diepte zoo iets van: „ze gooien nu al ballast weg 1" „Maar dat was weldra over! De kapitein gaf me een glas cognac en bezigheden, zooals daar zijn: strooibiljetten naar beneden laten vallen en met den hoed wuivenen in weinig tijds kon ik het panorama genieten dat zich voor mijn oogen ontplooide. Nu maar, daar behoeft ge waarachtig niet voor op den Utrechtschen Dom te klimmen. Dat is veel mooier in zoo'n ballonen lang niet zoo vermoeiend. „Bovendien gaat ge vee) hooger dan zoo'n toren, zoodat ge eigenlijk ten slotte niets meer ziet dan den ballon en den ka pitein. De aarde ziet ge ook nog wel, maar als ge haar niet van zoo nabij kendet, zoudt ge waarlijk niet gelooven dat zij 't was. Men schen zijn er niet meer op; dat zijn vlekjes geworden als waarmede vliegen de lijsten onzer spiegels bezoedelen. Geluiden hoort ge niet meer; het is slechts één dof ge brom dat eigenlijk geheel oplost in het suizen van den wind tegen den ballon. De stroomen en rivieren gelijken glinsterende naalden, die op een tapijt verspreid liggen. De huizen en hooge gebouwen en torens, naar welke ge beneden halsbrekend hebt om hoog gestaard, zijn slechte donkere verfvlek- ken te midden van een schitterend groen veld „De wolken, die ge van onderen met zoo'n diep ontzag hebt gevolgd, drijft ge zoo ka meraadschappelijk door midden, dat ge er nat van wordt. Het blauw van den hemel blijft even ver van u af, als toen ge met uwe voeten de aarde druktet en de sterren ook vertoouen zich geen seconden vroeger aan uw oog. „Maar eindelijk gaat ge weer dalen, en dat is een weldadig gevoel. Dan waar deert ge het eerst, vrienden en vriendinnen te hebben. Dan haakt ge naar hun weder zien, zooals ge na jarenlange afwezigheid in gewone omstandigheden niet doen kunt. „Als ge anders de stations, de straten, de huizen telt, zoo telt ge hier de toren spitsen, de toppen der hooge boomen, de nokken der dakende verdiepingen der hui zen en eindelijk, ja daar hebt ge de paar den de koeiende ezelsde menschen, het groene grasde straatsteenenhet anker pakt, en ge zoudt den boer wel willen om helzen, die u het eerst de behulpzame hand biedt om uit uw vervoermiddel te stijgen, dat nog niet zoo gemakkelijk is ingericht als men dat in het laatst der 19de eeuw ver wachten mocht. „Toch maak ik zoo'n luchtreis nog eens mee." Vanwege de Amerfoortsche schutterij is te Baarn een prachtige krans gehecht aan het eenvoudig monument van den soldaat Christoffel Pullmaun, die 100 jaren geleden op zijnen wachtpost bij het paleis Soestdijk door de patriotten werd doodgeschoten. Door de logé's van het logement „Ubbink" werden er nog twee bijgevoegden talrijk waren de bezoekers, die eene stille hulde brachten aan Pullmann's nagedachtenis. De heer O. Carré gaf te Leeuwarden gedurende de nu afgeloopen kermis zeer aantrekkelijke voorstellingen, die druk zijn bezocht door tallooze personen, die uit vele oorden der provincie avond op avond zijn circus vulden. De heer Carré, even goed zeiler als rijder, werd eenige jaren geleden beschermheer der „Zeilvereeniging" te Wartena. Toen hij dezer dagen met een boeier Wartena be zocht, noodigde hij de schoolkinderen van Wartena op de wedrennen en bij een zijner voorstellingen. Onder geleide der onder wijzers en van eenige der notabelen bezocht de Wartena'sche jeugd Zondag de voorstel lingen. Hunne dankbaarheid gaven zij te kennen door eene hartelijke dankbetuiging in de Lgeuw. Ct. Het programma voor den te Deventer op aanstaanden Zondag te houden roeiwed- strijd bestaat, uit ie. een match in sculling- outriggers, geroeid door de heereu G. Vis sering, te Leiden, A. L. Couvée, te Delft en mr. C. Vermeer, te Deventer; 2e. ten wedstrijd in 4riemsgieken, geroeid door de leden vau de gymnasiale roeivereeniging Daventria en 8e. een wedstrijd van geldprijzen in sjouwer mansbooten. Ten slotte zullen verschillende volkevermakelijkheden plaats hebben. De heer P. Van Rijn te Nijmegen, ontwerper en vervaardiger van het etoom- rijtuig Noviomagum, heeft thans zijn verbe terd stoomrijtuig geheel afgewerkt. Hij neemt d armede proeven in Musis Sacrum te Arn hem, en zal bij eenige belangstelling ook andere voorname plaatsen van ons land be zoeken. Het thans gemaakte stoomrijtuig is in- tusschen meer te beschouwen als eene vier wielige véloctpède voor 4 personen, die echter met geringe wijziging in de constructie ge makkelijk te veranderen is in een stoom rijtuig (als locomotief) voor een rijtuig voor 16 tot 24 en meer personen, ten gebruikt op straat- en andere harde wegen. Naar men aan de Asser Ct. mededeelt is te Batinge, gemeente Dwingeloo, in een land van den heer Westra van Holthe eene kano gevondennaar het schijnt van hoogen ouderdom. Het vaartuig was gemaakt van een gedeeltelijk uitgeholden eikeboom, 4( meter lang en een halve meter breed. Een gedeelte er van, dat diep onder de modder gezeten had, werd nog in vrij gaven toestand voor den dag gebracht, het overige was vermold. Een merkwaardig getuigenis voor de voortreffelijkheid der stoomvaartverbinding met Engeland over Vlissingen zegt het Ebl. levert het bericht uit Antwerpen, dat de bekende firma Van Maenen C°. aldaar eenige snelvarende stoomschepen in de vaart zal brengen, om reizigers, die den weg over Antwerpen nemen, naar Vlissingen te vervoeren. Uit die schepen zullen, met goedkeuring der Nederlandsche autoriteiten, de reizigers onmiddellijk op de mailbooten der maatschappij Zeeland kunnen overstap pen, zonder aan onderzoek van bun bagage te zijn onderworpen. Aldus wordt, nog wel uit Belgie, de lijn van Vlissingen gevoed, ten koste natuurlijk van die overOstende, met welker exploitatie het trouwens al heel ongelukkig gaat. Tel kens komen de booten niet bij tijds aan; de nieuwe booten, die de Belgische post administratie uit Engeland heeft laten komen, voldeden niet, zoodat enkel bet oude materieel weder in den dienst moet voorzien. De Indép. beige heeft bovendien reeds aangetoond, dat vooral de havenin richtingen te Ostende onvoldoende zijn en slechtB met groote opofferingen de mededin ging zal zijn vol te houden. Eene quasi-arme weduwe te Goes, die bijna blind is, steeds vanwege het arm bestuur ondersteund wordt en bij velen in beklag was, kocht dezer dagen van be spaarde penningen voor haar gehuwde doch ter een woonhuis voor f 1200. De Zeeuwsche gemeente St. Anualand telt op hare bijna 2300 inwoners 80 perso nen van 80 jaar en daarboven en 109 tus- schen 70 en 80 jaar. Met de dame uit Bokstel, die, eenige weken geleden, de echtelijke woning in stilte verliet en zich met eeuen huisvriend naar Amerika begaf, haren man ontlastende voor de zorg voor één der drie kinderen; en tevens van de bewaring eener som van f 60,000 aan effectenis het daar ginds niet gunstig afgeloopen. De Nederlandsche justitie gaf terstond per telegram aan die in Amerika van het feit kennis. Toen nu mijnheer en mevrouw aan Wal stapten, stond de Amerikaansche politie gereed hen te ontvangen. Dadelijk werd beslag gelegd op alle gelden en goe deren die die zij bij zich hadden en werden zij beidenin afwachting van den uitslag van een nader ,onderzoekonder toezicht der politie gesteld. Inmiddels was de wettige manvergezeld van den advokaat B..., uit 's Bosch, de vluchtelingen nagereisd. Zoodra zij in Ame rika aankwamen, werd op vertoon van de vereischte stukken het kind aan den vader teruggevenbenevens de effectendie door de vrouw wederrechtelijk aan de huwelijks gemeenschap waren onttrokken. De man heeft, vergezeld van zijn kind, de terugreis naar Nederland reeds weder aangenomen. (N. R. Ct.) Terwijl twee zoontjes van den heer Er. Van den B. op de Vierhoeven onder Steenbergenzonder medeweten hunner ouders, in een bootje waren gaan varen, had de jongste het ongeluk, overboord te vallen. Zijn broertje roeide daarop naar den wal terug en ging het ongeluk aan zijn ouders mededeelen, die na ruim vijf uren zoekens het lijk van den knaap uit het water haalden. Aan het station te Vetiloo werd eer gisteren uit den personentrein van Helmond een reiziger uitgedragen, die zich niet wel gevoelde. In de wachtkamer, waar men hem bracht, gaf hij kort daarna den geest. Het is een nog onbekend jongeling van ongeveer 16 of 18 jaren. BUITENLANDSGHE BERICETEiN BEbdtE. De Indépendance meldt, dat de Shah van Perzië Nassredhin in de laatste dagen van April 1888 voor de derde maal eene reis door Europa ondernemen en wederom de voornaamste hoofdsteden bezoeken zal. De duur der reis zou op 5 ik 6 maanden gesteld zijn. EJ\" GGLilt üt. Bij de beraadslaging over art. 4 der Iersche landbill richtte de heer Healy in het lagerhuis een grof woord tot den heer Delisle, omdat deze hem telkens in de rede viel. Daar de heer llealy weigerde zijne uitdruk king in te trekken, werd hij zonder stem ming als parlementslid geschorst. Het huis nam daarbij in overweging, dat Healy zelf zijnen aanhangers had uitgenoodigd, niet tegen het voorstel tot schorsing te stemmen. Het Engelsche gouvernement heeft aan de regeeringen van Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Nederland, België, Portugal en Spanje een circulaire gezonden, waarin zij verzocht worden, zich te verklaren over het denkbeeld om een internationale conferentie te houden, die de quaestie van de afschaf fing of de vermindering van de uitvoerpre- miëu op de suiker zal moeten onderzoeken. Engelaud stelt voor, bedoelde conferentie te Londen te doen houden. Op de goederen van lord Ven try in het district Kerry zijn weer pachters uitge wezen. Bijna al de pachters zijn echter als huurders weer in hun bezit hersteld. Er heerscht daar zeer groote armoede en de kleine huisjes zijn nauwelijks voor mensche- lijke woningen geschikt. Op de grootste plaats is er slechls gras voor 5 koeien. Op andere plaatsen was het slechts opzettelijke weigering tot betaling. De pachter Mouarty, die eene zeer groote boerderij heeft, is bijv. 800 schuldig. Hij bood zijn landheer 160 aan. Ondanks dezen belachelijk ge ringen prijs werd hem een uitstel tot Zater dag verleend. De Pall Mall Gazette wijst er op, dat den 25n Juli de electrische telegraaf in Engeland haar gouden jubileum heeft ge vierd. In 1837 nam men te Londen de eerste proeven. Tusschen de stations Euston- square en Comden-town was een draad ge legd; in Euston-square zat prof. Wheatstone, de uitvinder, terwijl zich te Comden-town zijn compagnon Cooke bevond. Het was in den laten avond dat de heer Cooke de eerste depêche ontving en dadelijk beant woordde. Een gedenkwaardig oogenblik voor den uitvinder, toen hij in zijn kamertje te Euston-square zat en het eerste antwoord ontcijferde! „Toen ik de noorden schreef," zeide hij„gevoelde ik de groote beteekenis der uitvinding, die thans in de practijk had gezegevierd." FK AWKKI.VK. De Fransche regeeriug heeft aan de grenscommissarissen te Petit-Croix (Belfort), Avricourt, Pagny, Bastiliy en Audan-Le Roman doen weten, dat de beambten der Duitsche spoorwegen en posterijen voortaan van een machtiging voorzien moeten zijn, om vrijelijk in uniform zich op Fransch grondgebied te bewegen, en dat de Dnitsche douaniers volstrekt niet met hun insignia op Fransch grondgebied mogen worden toege laten. Boulanger heeft zilveren remontoirs gezonden aan den stoker en den machinist van de locomotief, die hem den 9n van de gare du Lyon naar Villeneuve bracht. Ook de twee politieagenten, die hem hielpen opstijgen, kregen zulk een horloge, La- guerre bracht den generaal een bezoek te Clerm ont-Ferrau d Men heeft te Toulouse de proef ge nomen met een lucht-toestel, dat, volgens de uitvinders, in horizontale richting blijft zweven op welke hoogte men wilmen zou naar welgevallen kunnen opstijgen en neder dalen en de machine besturen. La France maakt een telegram open baar, waarin gemeld wordt, dat eene ver zoening tusschen prins Alexander van Bat- tenburg en den keizer van Rusland op het punt is tot stand te komen. ürütJK. De minister van buitelandsche zaken heeft aan de Fransche regeering eene nota gezonden, waarin op nakoming der bepalin gen van het Fransch-Spaansche handelsver drag wordt aangedrongen. De minister be schouwt de rechten op buitenlandsche alco hol en wijnen, door de Fransche kamers aangenomenals in strijd met die bepalingen. DUITSCHLAN De keizer, keizerin en kroonprins van Duitschland, prins Wilhelm van Pruisen, Bismarckde keizer van Braziliëde Sultan van Turkije, de koningin-regentes van Spanje, de koning van België en de onderkoning van China hebben aan den zoon van den overleden kanonnenkoning Alfred Krupp eigenhandige brieven van rouwbeklag doen toekomen. De Pruisische minister van eeredienst heeft aan de rectoren der verschillende uni versiteiten een schrijven gericht, waarin wordt gelast, dat aan de respectieve stu denten-corpsen moet worden te kennen ge geven, dat het dagelijks officieel „Fruhscbop- pen" verboden is. Bijzonder wordt te Berlijn de aandacht getrokken door de nadrukkelijke officieele verklaring uit Petersburg, volgens welke het Russisch financieel beheer geene pansla- vistische politiek drijft, en geene verkoopen naar Nederland hebben plaats gevonden. (Hbl.) Zekere heer Wetscher, handelsreiziger, is met zijn gebeele huisgezin uit Metz ver bannen. - Aan de Kolnische Zeilung wordt uit Wiesbaden gemeld, dat aldaar door eene vereeniging van kapitalisten een gezondheids- etablissement van den eersten rang zal wor den opgericht, waarvan dr. Metzger te Am sterdam de opperste leiding heeft op zich genomen. De onderhandelingen met dr. Metz - ger, wordt er bijgevoegd, welke reeds ge- ruimen tijd gevoerd werdenzijn jl. Zondag met den gewenschten uitslag bekroond. De Poet zegt, in antwoord op het artikel in het Journal de SA Pétersbourg dat de minachting voor het recht, waarvan de ukaze i. d. 26 Maart bewijs gaf, het vaste vertrouwen van Duitschland in de soliditeit der Russische fondsen aan het wankelen heeft gebracht Uit dit gezichts punt beschouwd, had de ukaze nuttige ge volgen. Het jubelfeest der hoogeschool te Göttingen belooft zeer luisterrijk te zullen worden. Prins Albrecht van Pruisenregent van Brunswijk, zal, als rector der Univer siteit, de feesten bijwonen. De Pruisische minister van onderwijs zal door twee ge heimraden, dr. Lucanus en dr. Althoff, worden vertegenwoordigd. Door de Wezeler Zeitung wordt be richt, dat tot de uitbreiding der vesting werken van Wezel definitief besloten is. Die uitzetting der werken zal plaats hebben om de gausche stad, alleen de Rijnzijde en de Citadel uitgezonderd. BDLCARIJE. De correspondent van The Daily News te St. Petersburg bericht uit Bulgarijedat hem uit bijzondere berichten gebleken is dat er zich spoedig drie politieke partijen zullen vormen, als volgt samengesteld: zij, die wenschen, dat de Battenberger terugkeert, de aanhangers van het herstel van den re- publikeinschen regeeringsvorm en de vrien den van Rusland, die eene verzoening willen bewerken. De laatsten vormen eene minder heid, terwijl de beide andere partijen onge veer gelijk in kracht zijn. Uit Sofia wordt aan The Times bericht, dat de Sobranje tegen het einde van Aug. zal bijeenkomen, Gewapende benden, welke door aan hangers van Nicolaiieff worden aangevoerd, hebben de gemeenschap tusschen Sistovo,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2