BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II» e e 4: «mistast v «isuliij ui dagelijks, heli al ve op Zoii- en Feestdagen. Maandag 25 Juli 1887. - B°. 172 ESI ADVEHTEKTl Bareel: Scheepinakerssteeg b Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITENLANDSCHE BERICHTEN A 8 0 fï ft T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door liet geheele rijkper maanden l.fiO. S'rijs per ^uuiuier 10 l ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 201° Jaargang. behoorende bij de Leidsche Courant van 25 Juli 1887. De Hörs Ztg. maakt de volgende op merking: In de leeszaal van het Kurhaus te Scheveningen staat in drie talen geschreven: „Het is verboden hier te rooken. Das Raucken 1st bier nicht gestattet. On est prié de ne pas fumer." Dat de Engelschen niet rooken, wordt beschouwd als iets dat van zelf spreekt. Den Hollanders wordt het rooken verboden, den Duilschers is het rooken niet geoorloofd, en de Franschen worden verzocht, het na te laten. De gemaakte onderscheiding is karakteristiek. In Frankrijk zelf is men ove rigens in dergelijke gevallen minder hoffelijk; daar heet het kortwegDéfense de fumer. In de nieuwe zweminrichting aan de Maasbrug te Rotterdam had gisteren namid dag een treurig ongeluk plaats. Een der zwemmers, een 25jang jongman, die met zijnen vader en broeder in het diepe bassin was, werd vermist, en eerst na anderhalf uur te zoeken mocht het gelukken zijn lijk, dat door den stroom onder de trap gedreven was, te vinden. Zeer waarschijnlijk is het, dat den verongelukte in het water een toe val overkomen is. Zijn vader en broeder zeiven had niets van zijn verdwijnen bemerkt, vddr het te laat was. Eergisteren avond omstreeks 7 ure is een roeibootje, waarin vier meisjes geze ten warendie vermoedelijk te veel aan dén kant waren gaan zitten, in de Rotte omge slagen, De meisjes zijn onmiddellijk, zonder eenig zichtbaar letsel te hebben bekomen, gered. Uit Baamburg wordt gemeld: Reeds in den vroegen ochtend ging alhier een gerucht door de gemeente, dat de land bouwer H. N. uit de echtelijke woning ver mist werd en dat hem waarschijnlijk een ongeluk zou zijn overkomen. Na den gan- schen dag te vergeefs gevischt te hebben, heeft men des avonds ten 10 uur door middel van eene dreg zijn lijk uit eene nogal diepe sloot opgehaald. N. was een oppassend, werkzaam man. Werd de uitslag der verkiezing voor den raad Woensdag te 's Hage te kwart voor acht bekend gemaakt, te Arnhem werd nog meer van de heeren stemopnemers gevorderd. Het sloeg daar nl. middernacht toen de uit slag bekend kon worden gemaakt. De stemopnemers waren daar dus 15 uur bezig. Te Kampen is aangebracht het lijk van een drenkeling, dat door eenige Schokkers in zee gevonden was. Het lijkt te zijn een jonkman van 28 jaar, en naar zijn kleeding te oordeelen, een grasmaaier. Men vond in zijn kleeding een kaartje van 16 dezer voor 't dek der Zwolsche stoomboot. Waarschijn lijk is 't dus dezelfde persoon, die in den nacht van 16 op 17 dezer van het voordek der stoomboot „IJsel" op de hoogte van Urk in zee is geraakt. Men vond bij hembe halve een som van f 19, een brief en een boekje met aanteekeningen. Als die papieren goed gedroogd zijn, zal men daaruit mis schien den naam van den verongelukte kun nen ontdekken; doch thans was 't schrift nog onleesbaar. [Zto. Crt.) Uit Assen meldt menNaar men ver neemt is de hoofddirecteur der rijks-werkin richtingen te Veenhuizen voornemens binnen een kort tijdsbestek den dienst te gaan ver gaten, tengevolge van bijzondere familie-aan gelegenheden. (ZJ. v. Z.-E. en 't Gr.) P Te Loosdrecht is eergisterenavond te omstreeks half twaalf uur een koopman uit Kuinre, gehuwd en vader, vermoedelijk door de duisternis misleidnabij de Loenderveen- sche sluis met paard en tilbury te water ge raakt, met het treurig gevolg, dat hij leven loos werd opgehaald. Te Zevenbergen hadden gisteren onge regeldheden plaats, die zich aanvankelijk ernstig lieten aanzien. Donderdagavond, toen het corps pontonniers uit Dordrecht wegens de manoeuvres te Zevenbergen ingekwartierd was, werd een dezer manschappen ernstig mishandeld door zekeren Z., vroeger arbeider, thans koloniaal en te Zevenbergeu woonachtig. Toen nu het corps heden van de manoeuvres uit Klundert te Zevenbergen terugkwam, trokken de pontonniers naar de woning van Z. en bestormden die. Tot zijn geluk was Z. afwezig. Een kapitein wist ten slotte den troep tot bedaren te brengen. Donderdag-namiddag werd men door het zien opstijgen van zware rookkolommen getrokken naar het plein de Heuvel, te Til burg waar bleek dat brand was ontstaan in het van ouds bekende hotel De Gouden Zwaan," toebehoorende aan den heer Hege man. De zolder van het. voorgebouw was bijna uitgebrand, toen de verschillende spui ten voorgoed water konden geven. Inmid dels slaagde men er in, het grootste ge deelte der meubelen en verderen inboedel te redden; ook werden verscheiden koffers van een 14tal reizigers, die niet in het hótel aanwezig waren, uit de tweede ver dieping gehaaldslechts een kleine schade werd geleden. Weldra stortte de oostelijke zijgevel in, waardoor de tweede verdieping in vlam werd gezet. Door de vlug aange brachte hulp van een spuit brandde slechts één kamer uit. Het geheel heeft echter veel door waterschade geledenzoodat het voorgebouw (de achtergebouwen werden be houden) geheel nieuw zal moeten worden opgetrokken. Nergens is drukker gestemd, dan te Stoppeldijk. Het aantal kiezers bedraagt daar 53 en er waren 54 briefjes ingeleverd. OKA V EN IIA Door Z. M. is agratie verleend: 1°. aan de onderlinge opklimming van de com mandeurs der ridderlijke Duitsche orde balije van Utrecht, E. J. baron Van Pallandt, A. E. L. C. baron Von Bodelschwiug Pletten- berg en J. A. Z. graaf Van Rechteren Lim- purg; 2° aan de opklimming van den eer sten kapittel-ridder F. baron Van Pallandt van Hagen tot jongsten commandeur, en van den tweeden kapittel-ridder W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye tot eersten kapittel-ridder; 3°. aan de benoeming van den oudsten edel expectant F. L. baron Van Heeckeren van Brandsenburg tot tweeden kapittel-ridder. Door Z.M. zijn benoemdbij het wapen der art.tot kapt. bij het 3de reg. ves ting-art.de 1ste luit. J. H. Knel, van het lste reg. veld-art.; bij het 4de reg. vesting- art., de lste luit. J. D. Wagner van het corps rijdende art. Door Z, M. is de heer mr. E. Op- zoomer, advocaat en plaatsvervangend kan tonrechter te Gouda, benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonie Curasao. Door Z. M. is met ingang van 1 Aug. 1887, benoemd tot schoolopziener in het district Arnhem, mr. Th. Ruys I.Pzn., thans schoolopziener in het district Heeren veen. Door Z. M. is de met verlof in Europa aanwezige 2de luit. der inf. van het leger in Ned.-Indie A. W. Van Buuren, met in gang van 1 Aug. 1887, wegens lichaams gebreken, het gevolg van verwonding in den strijd, eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ont slagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. is mr. W. P. graaf Van Bylandt, adjunct-commies bij het dep. van oorlog, in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat van buitenl. zaken. Door Z. M. is aan den gepens. kapt. der art., laatstelijk ingedeeld bij den gener. staf van het leger in Ned.-Indie, G. De Wijs, alsnog verleend de titulaire rang van majoor. De off. van adm. 2de kl. N. J. J. Van Rijn van Alkemade, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. LUXEKBUKG. Dezer dagen had op de Belgisch-Luxem- burgsche grens een gevecht plaats tusschen Belgische en Luxemburgsche werklieden, die aan den nieuwen spoorweg arbeidden, 's Zaterdags had de betaling van het week loon plaats gehad en 's Zondags werd veel gedronken, 's Maandags begonnen eenige mannen een huisje af te brekendat als cantine was ingericht, en de werklieden, die zich er binnen bevonden, te mishandelen. De strijd werd hevig en de politie werd ge roepen om de orde te herstellen. Toen deze verscheen waren deuren en vensters reeds uitgerukt, de kleeren verscheurd, de hoofden bebloed en neuzen en oogen bont en blauw geslagen. Op het zien der gen darmen, die slechts twee in getal waren, keerden de woestelingen zich tegen hen en vielen hen aan met houweelen en ijzeren staven. Een der werklieden, zekere Clavier, 45 jaar oud, die slechts sedert vijf dagen in die streek was aangekomenstelde zich aan het hoofd der bende. Hij lichtte zijn spade op om er den gendarme Daman het hoofd mee te klieven, doch deze loste op hetzelfde oogenblik een revolverschot, waar door de belhamel dood neerviel. Een tweede kogel doorboorde de zoldering. Een der op roermakers verbrijzelde met een houweel den arm van Daman. De gendarmen werden op de vlucht gedreven en tot aan het naburige dorp door de razende bende vervolgd. Twee werklieden hebben zulke zware wonden be komen dat men voor hun leven vreest. De overigen zijn over de Belgische grens gevlucht. EtVtiELAN U. De Iersche Crimes-bill, nu ook door het Engelsche hoogerhuis goedgekeurd, zal volgens de Standard onmiddellijk in werking worden gesteld in de graafschappen Clare, Kerry, Galway en een gedeelte van West- Cork. De regeering vertrouwt dat de ver scherping der strafwet tot deze districten kan beperkt blijven, doch zoo noodig zal zij de wet ook in andere gedeelten van Ier land doen afkondigen. De versieringen, die bij hel jubileum gediend hebben in de Westminster-Abdij, zijn Dinsdag te Londen in openbare veiling verkocht geworden. Er waren 448 nummers; o. a. eene groote hoeveelheid Brnsselsche tapijten, bepaald voor die gelegenheid ver vaardigd, en paardeharen kussens, met ge schoren fluweel bekleed. De behangers waren dan ook onder de koopers sterk vertegen woordigd. De veiling bracht f 24,000 op. t'KiKKKM K. De senaat heeft met 175 tegen 82 stemmen het mobilisatie-ontwerp aangeno men, nadat generaal Ferrou en generaal Campenon nog eenige inlichtingen hadden gegeven en maarschalk Canrobert zijne goed keurende stem had gemotiveerd onder toe juiching van de vergadering. In de kamer van afgevaardigden is gisteren na eene korte zitting, door den Floquet het besluit voorgelezen tot sluiting der zitting. De kamer ging daarop uiteen. In den senaat geschiedde de voorlezing van het sluitingsdecreet door den minister van marine. De Fransclie kamer heeft 600,000 frs. toegestaan voor de voorloopige installatie van de Opéra Comique (100,000 frs. voor zaalhnur en 500,000 frs. voor tooneelbe- noodigdheden. Het bericht dat de ministerraad heeft besloten de rechten op alcohol te verhoogeu, is onjuist. De zaak komt hierop neder, dat den minister van huitenlandsche zaken is opgedragen een vorm te vinden, waar door de Spaansche belangen worden gewaar borgd zonder schending van het tusschen Spanje en Duitschland bestaande tractaat. De president der republiek zal heden naar Mont-sous-Vaudrey vertrekken. La France vraagt, in antwoord aan de Figaro over de onthullingen van generaal Boulanger, de openbaarmaking van de namen der betrokken personen. De generaal heeft daartoe echter de machtiging noodig van den minister van oorlog. Naar men verzekert is de minister van oorlog tot het besluit gekomen, voor de proeve van mobilisatie een legerkorps in de streek van het westen aan te wijzen. Het hof van assisen der Seine behan delde gisteren de zaak van twee 20-jarige werklieden, die betrapt waren op het aan plakken van anarchistische biljetten, waarop de soldaten uitgenoodigd werden het aan trekken van de vernederende liverij van den soldaat en gehoorzaamheid aan de bloedige bevelen van hun chefs, de sabelsleepers, te weigeren „door deze het lood van hun ge weren in het lijf te jagen." Wegens aanhitsing tot moord en onge hoorzaamheid van militairen aan de bevelen van hun meerderen werden beiden tot 2 maanden gevangenisstraf en 100 frs. boete veroordeeld. SFAXJE. De koningin-regentes heeft het besluit geteekend, waarbij generaal Salamanca tot gouverneur van Cuba wordt benoemd. ITALIË. Om twee te Aderno aangebrachte lij ken van personen, die te Catania aan eho» lera overleden waren, hebben in eerstge noemde gemeente wanordelijkheden plaats ge had, welke door de militaire macht onderdrukt moesten worden. DHIT8CHLIID. Prins Von Bismarck wordt tegen het einde dezer maand te Berlijn terugverwacht, waarna hij zich naar Kissingen zal begeven. Op dit oogenblik vertoeft te Berlijn een zeer hooggeplaatst Indisch vorst, Saltij Yung. In zijn gevolg bevinden zich ver schillende Indische vorstelijke personen en officieren. Hij bracht reeds een bezoek aan Potsdam. Met de meeste belangstelling nam hij kennis van de militaire inrichtingen te Berlijn. Verscheidene soldaten, afkomstig uit Elzas-Lotharingen, werden sedert eenigeu tijd verdacht deel uit ie maken van de Ligue des Fatriotes. Een onderzoek in de

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1