NIEUWS- EiN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e t (7 o ii i' a ii t v e r s c li ij n t «hi »e lij k sbehalve op 'L o n- e u A^OiWESÏIEMT: Vrijdag 22 Juli 1887. N". 170 A 0 V E R T E N TI E H Uitgevers: Gebroeders Muré. Ovei' het getal Zeven. Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. Prijs per Auuiuier 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Scheepiiiakerssteeg O. 201» Jaargang. Stads-Berichten. PATENT BLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het be stuur der gemeente LEIDEN, brengt Ier ken nis van belanghebbenden, dal de patentbladen van KofHehulsliouiIcrs, Slijters en lappers dienst 1887/8 voor de wijken 1 tot en met 9 en van de gewone beroepen voor de wijken 1, 3 en 3, bij bet College van Zelters, in een der vertrekken van bel Raadhuis dezer gemeente op vertoon van bet aanslagbiljet, waarop wat eerstgenoemde be drijven aangaat ingevolge art. 25 (5e lid) der wel van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) moet blijken dal de hein van den aanslag over bet diensljaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Woensdag 20Donderdag 21, Vrijdag 22 en Zaterdag 33 Julle. k. telkens des namiddags van een lol d ie uren, terwijl na hel verstrijken van dien ter mijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitrei king moeien worden afgegeven aan de deur waarders der directe belasting alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De liurgemeesler voornoemd, DE KANTER. Leiden, 19 Juli 1887. JACHT. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 7den Juni 1887 no. 64; Gelei op art. 11 der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedepu leerde Staten is bepaald, dal de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 25slen Juli aanstaande, en dal mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in arl. 15, d, f en li, der wet op de jacbl. en visscherij, is geoorloofd; wordende levens herinnerd aan de bepaling van arl. I van het Reglement op de uitoefening der jacbl en visscherij in deze Provincie, krachlens welke die jachten niet anders inogen plaats hebben dan op bel water, langs de slranden, oevers van merenplassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravebhage den lOden Juni 1887. STADSNIEUWI. VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad in 1887 aangeboden. (vervolg). Se Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij. Hoewel overal over gebrek aan werk wordt geklaagd, kan de directie nog aan een aan tal van gemiddeld 170 werklieden voldoend werk verschaffen. Behalve andere werken werden afgeleverd twee stoombooten en 6 zeil en pakvaartuigen, terwijl nog een stoom boot in aanbouw is. Voorts werd eene dwarshelling aangelegd van ruim 170 voet lengte. Door de commissie van enquête uit de tweede kamer der staten-generaal werden in den aanvang van dit jaar eenige opgaven verzocht aangaande de voornaamste fabrieken en werkplaatsen alhier. Door een lOOtal fabrikanten en werkbazen werden daarop de gevraagde opgaven welwillend verstrekt. Se vereeniging „Nut en Genoegen'1 telde op 1 Januari 1886 661 en op 31 December van dat jaar 580 leden. Eene wijziging gebracht in het ondersteuningsreglement was de reden van die daling. Se Typografische vereeniging Laurens Jansz. Cosiertelt thans 126 leden en 63 donateurs. De kas van het ziekenfonds kon aan hare verplichtingen voldoen, terwijl de gelden van het toelagefonds op soliede wijze zijn belegd. Se vereeniging der Kleermakers Eendracht door Vriendschap" telde 85 leden. Se Bakkers- en Slagersvereeniging „de Vriendschaptelt thans ongeveer 65 leden, 9 donateurs en 2 eereleden. Se Timmerlieden en Modelmakers-vereeni ging telde aan het einde van het boekjaar 174 leden. Uit het ziekenfonds werd f 737.56 uitgekeerd. Se Tabakwerkersverecniging „Kuip door Vriendschaptelt 117 leden en 9 donateurs. De toestand van de Zieken- en weduwen- fondsen is bevredigend. Se Meubelmakers vereeniging Welvaart zij ons doel" telt 121 leden. Aan ziekengeld moest f 350 worden uitgekeerd, terwijl de reservekas bedroeg ongeveer f 500. Se meden- en koperslagersvereeniging Nut door Vriendschap" telt 56 gewone en 4 eere- leden, alsmede 12 donateurs, In het afge- loopen jaar werd aan ziekengeld le en 2e klasse ruim f 300 uitgekeerd. Het weduwen- fonds had een saldo van f190. Se schoenmakersvereeniging Door vriend schap verbonden" telt thans 68 leden, 8 dot ateurs en 1 eerelid. De toestand der ziekenkas is bevredigendhoezeer niet zoo gunstig als verleden jaar. Se kappers- en barbxersvereeniging „Kuip door Vriendschap" bleef stationnair. De finantieele toestand is gunstig. Sc Leidsche fdbriekarbeidersvereeniging nKendracht maakt Macht" bestaat gemiddeld uit 140 h 150 leden en blijft aan hare roe ping, het geven van nuttige wenken en het houden van voordrachten, beantwoorden. Aan de vereeniging wordt levens een weduwen- fonds of nitkeering bij overlijden verbonden. Aan ziekengeld werd f 353.50 uitgekeerd. Sc afdee/ing Leiden van het Nederl'-Werk liedenverbond Patrimonium lelt 358 gewone- 22 buitengewone leden en 34 begunstigers. Aan haar zijn verbonden een onderstandskas voor zieken, eene bibliotheek en een Zon dagsschool. De afdeeling werd eigenares van een pand op de Hooglandscbe Kerkgracht. Inrichtingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. Aan het verslag van de Kollandsche Spoorwegmaatschappij wordt, voor zooveel het station Leiden betreft, het volgende ontleend Aan het station Leiden bedroeg het aan tal reizigers le klasse 30690 2e 63210 3e 122515 militairen 17322 te zamen 233737 zijnde 2960 meer dan in het vorige jaar. Hieronder zijn niet begrepen de terugkeerende reizigers (retourkaarten). Het personenvervoer bracht op f230,115.61 en het goederenvervoer f 51,344.99 dus te zamen f 281,460 60. Van de opbrengst van het personenver voer leverde op, de le klasse f48,697.90, de tweede klasse f82,073.57' en de 3e klasse f 92,564.32'. De totaal opbrengst van de Hollandsche lijn bedroeg f 6,443,644.43. Gedurende het jaar 1886 zijn naar Lei den vervoerd, van de verschillende stations, 395158 en van Leidennaar de verschillende stations, 392027. Sc spoorweg Leiden-Woerden. Het aantal reizigers op deze lijn bedroeg 93046. De totaal opbrengst was f 151,996,19', zijnde f 8326,26' meer dan in 1885. Se Noord-Zuid-Kollandsche stoomtramweg maatschappij bracht in 1886 f 12,500 meer op dan in 1885. De opbrengst van het personenvervoer heeft bedragen f 61,334,05. Het aantal wisselplaatsen werd vermeerderd met een onder de gemeente Oegstgeest en een onder de gemeente Bennebroek. Se IJselstoomtramwcgmaatschappijlijn Leiden- Voorschoten- Wassenaar- Veur-Voor- burg-'s Gravenhage. Aantal vervoerde sectie- reizigers 177548. Totaal opbrengst van de lijn f 34,033,52. FEUILLETON. 2.) Slot Jacob kreeg Bachel tot vrouw, nadat hij Laban 7 en nog eens 7 jaren gediend had. Hun bruiloftsfeest duurde 7 dagen. Laban vervolgde hem later 7 dagen. Noach nam met zich 7 menschen en van alle reine die ren 7 paren in de ark op, en na een uit stel van 7 dagen begon de zondvloed. lil de 7de maand bleef de ark op den berg Ararat vastzitten; om de 7 dagen zond hij vogelen uit om te beproeveu of de aarde droog was. Pharao droomde van 7 vette en 7 magere koeien en van 7 volle en 7 ledige korenaren, die volgens Jozefs verkla ring 7 vruchtbare en 7 onvruchtbare jaren beteekenden. Nebukadnezar, die tot het ver branden der geloovigenden kalkoven ze venvoudig had doen stoken, at gedurende 7 jaren gras. Salomo geeft 7 hoofdondeug den op. De wet liet 7 maal beleedigen ver geven, Jezus leert ons van 70 maal 7 maal. Om Jericho te kunnen innemen, moesten 7 priesters gedurende 7 dagen op 7 bazui nen blazen, en na deD 7den omgang, op den 7den dag, vielen de moren. Gedurende 7 jaar bereidde Balaam zijn offer en 7 zonen van Saul werdeu tijdens een hongersnood gedood. De vrienden van Job brachten 7 dagen en 7 nachten bij hem door en offer den 7 varren en 7 rammen, gelijk hij zelf voor zijne 7 zonen steeds 7 offers had ge bracht. 7 altaren bouwde Balak voor Bileam. David slachtte 7 offers bij 't overbrengen der verbouds-arkook Hiskia deed dit, maar deze voegde er nog 7 lammeren en 7 gei tenhokken bij Salomo bouwde den tempel in 7 jaren en de inwijding duurde 7 dagen. De inwijding van een hoogepriester duurde ook 7 dagen. In Salomo's tempel hingen 7 lampen. Abraham schonk aan Abimeleeh 7 lam meren, en Jozef beweende zijn vader 7 dagen. Naaman's melaatschbeid week nadat hij zich 7 maal in de Jordaan had gebaad. Simson's kracht werd beproefd met 7 koorden en zijne kracht week met de 7 haarlokken. Ahasverus vierde iu 't 7de jaar zijner re geering een feest, dat 7 dagen duurde. Den 7den dag zond hij 7 kamerheeren om de koningin af te halendie door 7 jonkvrou wen bediend werd. Het gezicht van Daniël duurde 70 wekeu, en de oudsten van Israël waren ten getale van 70. De openbaring van Johannes spreekt van 7 engelen en 7 geesten7 koningen en 7 kandelaren, 7 zegels en 7 schalen, 7 bazui nen en 7 donderslagenvan een lam met 7 horens en 7 oogen, een draak met 7 hoof den en 7 kroonenenz. Men had vroeger 7 hemelen, 7 goede en 7 booze geesten, 7 planeeteu en 7 metalen. Griekenland had zijne 7 wijzen. Er waren 7 wonderwerken in de wereld. De 7de zoon was een bevoorrechte en den 7den weer van dezen kende men zelfs het vermogen toe om alle ziekten en kwalen te genezen. Nog gebeurt het wel, dat men den 7den zood aan het hoofd van den staal aanbeveelt. Er zijn 7 noten in de muziek7 hoofd kleuren en iu de Roomsche kerk 7 dood zonden en 7 sacramenten. Op den talis, den dobbelsteen der ouden, maakten de oogen op de tegenover elkander geplaatste zijden samen 7 uit; ook bij onze dobbel- steenen is dat zoo. Ter bekrachtiging van den eed gebruikten de Hebreeërs 7 offerdierende Arabieren 7 met het bloed der contracleerende partijen bestreken steenen. Agamemnon zond Achilles bij 't afleggen van zijn eed, 7 tripoden. De onderteekeniug van 7 personen vorderde de Romeinen om een uitersten wil te bekrach tigen. 7 vorsten maakten in het oude Perzie 's koniugs raad uit. 7 keurvorsten had Dnitschland, die de 7 armen des gouden kandelaars waren. Hippocrates zegt, en men zegt het hem nog na, dat een 7maandskind wel en een 8maands Diet iu 't leven kan blijven; vol gens hem duidt het getal 7 de vervulling en vernieuwing van alle dingen aan; daarom verdeelde hij zeker het menschelijk leven in 7 tijdperken. Vandaar ook misschien het gevoelen, dat bij ziekten de 7de dag gevaar lijker is dan de andere dagen; dat het 7de, 14de, 21ste, 28ste jaar enz. het gevaarlijk ste dier tijdperken is; het 49sle, als het vierkant van 7, nog gevaarlijker en het 63ste jaar, het hoogst gevaarlijke, het moord jaar, omdat het het product is van de hei lige getallen 7 en 9. Wij zouden zoo voort kunnen gaan en u zeggen, dat het kind na 7 maanden tanden krijgt en ze met zijn 7de jaar wisselt en meer anderen, maar 't is niet noodig; gij hebt meer dan genoeg om u van den in vloed te kunnen overtuigen, die het geloof aan de heiligheid van 7 op vele zaken heeft uitgeoefend, zoo zelfs, dat men eindelijk bijna overal het 7tal meende te zien; waar door schromelijk veel dwalingen zijn ont staan, waarvan het menschdom nog niet geheel genezen is. Zoo heeft de Nijl lang 7 monden gehad en de Donau iusgelijks; Rome kon niet op 10 heuvelen gebouwd zijn, zooals werkelijk het geval is, maar moest er op 7 staan. Het sterrenbeeld de Pleiaden is aan dat bijgeloof zijn naam ver schuldigd; de Zevenboom insgelijks, aan wiens hout en bladeren door sommige bij- geloovigen nog een wonderbare geneeskracht wordt toegeschreven. Deze voorbeelden kon den nog met verscheidene andere vermeer derd worden, maar de ruimte laat dat Diet meer toe.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1