BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN WC! «3 u ygm. A. m TP. van de Leidsche studentenvereeniging Pro Patria, wiens benoeming met luid applaus werd begroet. Dezen middag kreeg een kind in de Wielmakerssteeg alhier een zwaar droogrek op het lichaampje waardoor het (het kind wel te verstaan) hier en daar tamelijk be langrijke kneuzingen bekwam. Bij de heden gehouden verkiezing van 5 leden van den gemeenteraad te Zoeter- woude zijn gekozen de heeren: S. Hogeveen met 140, J. Pieterse met 140, C. Van der Salm met 141, J. Kors met 137 en C. Van Leeuwen Jacszn. met 138 stemmen; deze laatste in de plaats van den heer J. Versteegen die verzocht had buiten aanmerking te blijven. Er waren 143 geldige stemmen uitgebracht. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Harmonie-Concert. Gisteravond gaf de heer Mann zijn derde harmonie concert. Buitengewoon harmonie- concert staat op 't programma en wie 't leest moet bekennen dat het programma bui tengewoon goed wasevenals de uitvoering er van. Noemen we nummers als: Weber's Jubel- ouverture, fantaisie op „Lalla-Roukb" door Dunkler, de Eva-Walzer uit „der Stabstrom- peter" en „Souvenir de Chopin" in de eerste afdeeling. In de tweede afdeeling „Ou erture Guil- laumeTell", Walkiirenritt enz.van Wagner, de bekende fantaisie op motieven van Mignon, vau den heer Mann en „Concert-Polka" voor Pistonsolo van Timmner. Het laatst, maar niet 't minst vonden bijval „Fragments d' Eve" van Massenet, voor harmonie ge schreven door den heer Mann. We hopen dat we dit laatste nummer meer mogen hooren, de compositie en de zetting voor harmonie hebben er aanspraak op. De tuin was uitmuntend bezet en, zooals gezegd, het stafmuziekcorps van het 4e regiment infanterie had een bizonder ge lukkigen avond. Vooral in den naavond werkten natuur, uitvoerders en tuin samen om het geheel tot een heerlijken avond te maken. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrumop Donderdag 21 Julides avonds te halfacht, door het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd. N°. 1. „Frohe Heimkehr", Marsch, Unrath; 2. Ouverture „Der Maurer", Auber; 8. Von Rhein zur Donau", Walzer, Kèler-Bóla; 4. Fantaisie „Ein Sommernachtstraum", Men delssohn. 2de afd. N°. 5. Hochzeits-marsch aus „Euryanthe". Weber; 6. Air de l'Opéra „La Poupée de Neurenberg", Adam; 7. „Frohsins", Walzer, Waldteufel; 8. Entr. act. ans „Rosamunde", Schubert9. Grande Fantaisie de l'Opera „La Traviata", Verdi. Bij de achtste jaarlij ksche examens der „Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging" zijn gisteren te 's Gravenhage van de 5 can- didaten geslaagd: voor piano (lager onder wijs): mej. C. M. Du Croix, te Alkmaar; mej. J. B. Herens te Dordrecht. De Utrechtsche Mannenzangvereeniging heeft besloten in November a. s. aldaar een Nederlandschen zangerswedstrijd te houden De Belgische schilderschool heeft een harer hoofden verloren. Nicaise De Keyser is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Antwerpen overleden. De Keyser werd 26 Juli 1813 te Sant- vliet uit boerenouders geboren. Op 13-jari- gen leeftijd naar de Antwerpsche academie gezonden, ontving hij daar zijne opleiding en ontwikkelde hij zoo schoone gaven, dat hij op 15-jarigen leeftijd door zijn penseel reeds in zijn onderhoud kon voorzieu. Een wereldnaam verwierf hij zich door zijne schilderij, de Gouden-Sporenslag, welke van 1836 dagteekent. Kort daarna vervaardigde hij de niet minder beroemde schilderij De slag vau Woeringen. De Keyser was gedurende 24 jaren direc teur der Antwerpsche academiegrootofficier der Leopoldsorde en, sedert 1862, officier in het Legioen van Eer. Hij was lid der Begische Koninklijke Academie, der acade mies te Amsterdam, Dresden, Berlijn, enz., en van een aantal buiteulandsche letterkun dige en kunstvereenigingen. De Keyser heeft slechts voor de kunst ge leefd zegt de Etoile Beige, en heeft geschil derd tot het penseel door den dood aan zijne hand ontviel. Schooner hulde zou aan zijne nagedachtenis niet kunnen gebracht worden. Het altaarstuk in de Petruskerk te Leiden is van de hand van dezen beroemden schilder, De minister van oorlog heeft bepaald, dat, wanneer miliciens met onbepaald ver lof ter detacheering bij het Indische leger worden aangebracht, voor iederen zoodanigen milicien een premie van f10 aan den aan brenger zal worden uitgekeerd. Blijkens een bij het dep. van Marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee D. J. Weys, in den namiddag van den 19deu dezer te Portsmouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij het notarieel staatsexamen slaagden voor het derde of laatste gedeelte en ver wierven dus het radicaal van cand.-notaris o. a. de heeren P. Sichterman, van Nojrd- wijk en J. Klink van Voorburg. Naar het Vad. verneemt, zal bij de pensioneering van den majoor Vertbolen de Salve de Bruneton, de majoor van den generalen staf De Bas, bij liet wspen der cavalerie, waartoe hij behoort, terugkeeren en dan tevens tot luit-kolonel bevorderd worden. Het verlof der Adelborsten van het Kon. Instituut der marine, nam heden een aanvang om 5 Sept. te eindigen. Aan den civiel-ingenieur S. R. Smit is eervol ontslag verleendals ingenieur bij de IJsel-Stoomtramwegmaatschappij. Prins en prinses Hendrik van Wal- deck-Pyrmont zijn gisterenavond met groot gevolg in de residentie aangekomen en heb ben hunnen intrek genomen in het hotel Den Ouden Doelen. In de Van Ostadestraat te 's Hage heeft gisteravond een twist plaats gehad tusschen een moeder en haar zoon, welke laatste in beschonken toestand verkeerde. Een politieagent, die hem vermaande zich bedaard te houden, werd door hem aange grepen en mishandeld; een tweede agent kwam inmiddels ter hulp, doch ook toen kon men den woesteling niet meester wor den, totdat het eindelijk met behulp van een derden agent gelukte, hem geboeid naar het politiebureau over te brengen. I), v. Z. en 'e Gr.) Een vader, die eergister-avond op de Prinsegracht te 's Hage zijn zoon, wegens verregaande straatschenderij, een vermaning wilde gevenwerd door een zestal van diens makkers, welke zich de vermaning aantrok ken aangevallenwaardoor hij een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Prins Albrecht van Pruisen dineerde eergisteren bij baron Van Wassenaer van Catwijck op diens buiten te Voorburg. Uit Pernis meldt men aan de N. R. C. De ooievaarsnesten worden in den laatsten tijd overal slecht bewoondals gevolg van het stelen der jongen komen de ouden wei nig meer op de nesten. De dief is goed bekend, het is een Belg, die er volstrekt geen geheim van maakt en reeds meermalen gearresteerd is, maar telkens weer vrijgela ten, omdat het geen strafbaar feit is, en de ooievaars niet door de wet beschermd worden. Naar men wil, worden de jonge vogels in Engeland tegen zeer hooge prijzen verkocht. Te Sliedrecht zal de verjaardag van onze prinses feestelijk worden herdacht. Het voornemen bestaat o. a. om, onder leiding van den heer R. Bekker, een kinder-cantate te doen uitvoeren door eenige honderden leerlingen der openbare scholen. Verder zal aan de jeugd een prettige dag bezorgd worden. De minister van marine, die verleden week 's rijks werf te Hellevoetsluis bezocht, schijnt van die inrichting een gunstigen indruk ontvangen te hebben; althans er sir- culeert bij de hoofden van verschillende vakken, bij de bewaarders der magazijnen enz. een dankbetuiging van Z. E.waarin de netheid en orde van al wat de minister beschouwde, ten zeerste door hem wordt geprezen. Het departement van oorlog zal deel nemen aan de aanstaande tijdelijke tentoon stelling van brood op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam. Mgr. J. H. Schaap, apostolisch vicaris van Suriname, is Zondagmiddag behouden te Amsterdam aangekomen met een buiten- landsch verlof haar Europa voor een vol jaar, ingegaan op den dag van zijn vertrek uit de kolonie. (7V/V7.) Op 1 Augustus a. s. wordt te Am sterdam het christelijk koffiehuis voor vrou wen en meisjes, waarvan vroeger melding is gemaakt, geopend. Tot directrice is be noemd mej. Vernois, die sedert vele jaren te New-York in philanthropische stichtingen en laatstelijk in de inrichting „Talitha Kumi" te Zetten is werkzaam geweest. Zondagmorgen, te half zeven ure, kwam een pp het Lange Bleekerspad te Amsterdam bruiloft gevierd hebbende stoet mannen, vrouwen en kinderen, met vaandel, vlag en handharmonica, al zingende de be kende wijs: „Wij gaan niet dood" enz., den Buitensingel over, toen bij het Steenpad een aldaar voorbijkomende agent n". 414, hen verbood zulks te doen. Hierover gebelgd, of dat zij hem niet goed begrepen, volgde een kloppartij, waarbij de agent van zijn stokje gebruik moest maken, daar hij bet hard te verantwoorden kreeg. Zijn stokje werd hem ontnomen en men bracht hem zelf een paar duchtige slagen er mede toe. Toen scheidde de stoet zich in tweeen en de agent, vergezeld van nog een paar inmiddels aan gekomen agenten, gingen den weg op naar de plaats waar de bruiloft gegeven is, om dóar denkelijk meer inlichtingen te kunnen erlangen. - Op het Vreeburg te Utrecht had gis terenavond een oploop plaats, doordien een opgeschoten jongen, die in zeer beschonken toestand verkeerde en door twee politieagen ten in bewaring zou worden gebracht, zich verzette en daarin door enkele burgers en militairen werd gesteund, zoodat de politie agenten een oogenblik van hun sabels moes ten gebruik maken, ten einde niet onder de voeten te geraken. Nadat eene militaire patrouille en enkele agenten van politie waren ter hulp gekomen, werd de knaap binnengebracht en de orde weder hersteld. Te Dinxperloo, waar de schoollokalen afgekeurd werden en men nu nieuwe open bare scholen bouwt, wordt gedurende de vertimmering bet openbaar onderwijs gegeven in de SyDagoge der Israëlietische gemeente, daartoe welwillend afgestaan. De jeugd van Dinxperloo is met het lo kaal bijzonder ingenomenwantnu hebben zij Zaterdag en Zondag vrij. Uit de Betuwe wordt geschrevenDe hooioogst is bijna afgeloopen en heeft vrij bevredigende uitkomsten opgeleverd. De qua- liteit is uitstekend. Er komt echter overal gebrek aan gras, terwijl droogte en scherpe Noordewind nog steeds aanhouden, tenge volge waarvan ook andere gewassen, zooals suikerbiet en aardappelen, beginnen te lijden. Tarwe en rogge daarentegen staan allerwege prachtig te veld en beloven een goed be schot, evenals erwten en paardeboonen, die bijzonder geladen zijn. Van schade, door de veldmuizen aangericht, hoort men hier niet veel., Uit Harlingen wordt aan de Z. C. gemeldZondagmiddag werd een zevental knaapjes door een persoon, die blijkbaar niet voor zijne taak was berekend, overge haald bniten weten van hunne ouders, een zeiltochtje buiten de haven te doen. Wind en stroom voerden het vaartuigje zoo ver in zee, dat men, na den ganschen nacht op zee te hebben gezworven, eerst den volgen den morgen de haven bereikte. Welkeenen angstigen nacht zoowel de onvoorzichtige knapen en hun roekelooze schipper als de betrokken onders moeten hebben doorge- bracht, is duidelijk. „Het kan verkeerenl" zoo schrijft men ons uit Waarde. Vóór een aantal jaren het aantal is in elk geval minder dan een menschenleef- tijd, want er zijn verscheiden inwoners der gemeente, die het zich herinneren telden we in deze gemeente veertien hofsteden. Een ervan is, op de woning na, ver dwenen. Op dertien van die veertien hoeven woon den de eigenaars-zelvenof ze waren in woners van Waarde. Nu wordt nog slechts een van de overige dertien bewoond door de eigenares. De an dere twaalf zijn pachthoevenen de eigenaars wonen buiten deze gemeente. MMCl.) Ongeveer een zeventigtal ruiten wer den te Strijp en Woensel door een bende balddadigen ingegooid, tot groote schade en schrik der bewoners in den omtrek, daar voor eenigen tijd bijna eiken nacht zulk een vernieling voorkwam en men vreest, dat die tijden terug zullen komen. In de omstreken van Bergen-op-Zoom heeft het in den nacht van 17 op 18 dezer gevroren. Door de maréchaussee is Maandag onder de gemeente Swalmen aangehouden de landbouwer J. E. uit die gemeente, ver dacht van Zondag avond eeD boerenknecht zwaar te hebben verwond. De verwonde heeft eenen slag met eenen paal tegen den linkerslaap bekomen en bo vendien eene gesneden wond in de rechter hand; hij licht sprakeloos, men vreest dat hij sterven zal. De dader is naar de gevangenis te Roer mond overgebracht. Het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Maastricht, het door den algemeenen secretaris, den heer Kerdijk genomen ontslag diep betreurende en van oordeel dat de stap van het departement Oude-Tonge om hem te verzoeken zijne krachten aan de maatschappij te blijven wijden weinig succes zal hebben, omdat het ontslag van den heer Kerdijk door het hoofd bestuur reeds aangenomen is, heeft besloten zich tot het hoofdbestuur te wenden met verzoek den heer Kerdijk bovenaan op het drietal voor algemeen secretaris te plaatsen en den departementen der maatschappij te verzoeken evenzoo te handelen. CRtVENHtGE Door Z. M. is aaD den heer A. M. Van Ham, kanselier van het consulaat-generaal van Peizië te Smyrna, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken. Door Z. M. is de heer C. H. Strutz tijdelijknamenlijk voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie. Door Z. M. is de heer A. Van der Scheerartsbenoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. Door Z. M. is de heer P. C. J. Van Brero, arts, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij bet personeel van den ge neesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige late luit. der inf. van het leger in Ned -Indie J. M. L. Bellaard, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1887 wegens lichaamsgebreken, het gevolg van verwonding in den strijd, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de heer J. E. Albrecht, gewezen president van de weeskamer te Ba tavia, laatstelijk met verlof hier te lande op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. is aan jhr. A. C. Roëll, op zijn verzoek, eeivol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht. De luit. ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer en L. A. T. J. F. Van Oijen, en die der 2de kl. J. L. Hanewinckel en J. T. T. Moddermandienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, worden met I Augustus a. s. op non-activiteit gesteld. De dirig. off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht H. C. Steenbergen wordt met den Isten Aug. a. s. eervol ontheven van het beheer over het hospitaal der marine te Wil lemsoord en vervangen door den dirig. off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht J. B. Coo- mans de Ruiter. De minister van koloniën zal op 22 dezer geen audiëntie verleenen. BELUI E. Men meldt, dat prins Ferdinand van Coburg zich naar Ostende zal begevenom van daar naar zijne garnizoensstad Jaszbereny in Hongarije te vertrekken. ENGELAND. Sir James Fergusson verklaarde in het lagerhuis dat de onderhandelingen over de ratificatie der overeenkomst betreffende Egypte zijn gestaakt en waarschijnlijk ook niet spoedig weder opgenomen zullen worden. Sir Henry Drummond Wolff heeft der ko ningin geen bekrachtigingsoorkonde overhan digd, en dus behoeft die ook niet ingetrok ken te worden. Er is geen ratificatie uit gewisseld, en derhalve is zij vervallen. Wat de verkiezing van een vorst van Bulgarije betreft, de betrokken mogendheden behoeven zich daarover niet te verklaren, vóórdat de keuze door den Sultan is be krachtigd. Bij de verdrijving van pachters te Coolgraney (Ierland) stuitte de politie op krachtig verzet, Men wierp met emmers beet water en ten slotte werd men hand gemeen. Zes personen werden gearresteerd. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld, dat prins Ferdinand van Coburg aan de Bulgaarsche deputatie veertien dagen uit stel gevraagd heeft voor zijne beslissing. De prins schijnt thans te aarzelen om de kroon te aanvaarden; hij verklaarde dat prins Alexander een grooter struikelblok is dan de groote mogendheden, omdat prins Alexander nog niet openlijk van den Bulgaarschen troon afstand heeft gedaan. De prins van Coburg zinspeelde ook op de noodzakelijkheid van Rusland's goedkeuring, waarop het lid der deputatie Popoff heftig tegen Rusland uit voer en zeide„Eene aanvraag om goed keuring aan het ons vijandige Rusland zal u benadeelen; de Sobranje verkoos u, dat zij u voldoende, wij zullen u verdedigen. Laat Rusland u durven onttronen 1" FRANKRIJK, In de kamer van afgevaardigden legde de heer Delisse een voorstel ter tafel, strek kende om de regeering te machtigen, tij-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2