NIEUWS- EN ADVERT I NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 21 Juli 1887. N". 169. AQVEBTËI8TIEIS: Uitgevers: Gebroeders Muré. Over het getal Zeven. ISeze Coiiraii t versh ij n t dadelijks, behalve op ei- en Feestdaen. AsoiynEiaEiyT: Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 I ent. 201^ Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6, Stads- Berichten. PAT ENT BLADEN. be BURGEMEESTER, hoofd van hel be stuur der gemeente LEIDEN, brengt ter ken nis van belanghebbendendal de palentbladen van KofflehuislioudcrsSlijters en lappers dienst 1887/8 voor de wijken 1 lol en mei 9 en van de gewone beroepen voor de wijken 1 2 en 3bij bet College van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente op vertoon van bet aanslagbiljet, waarop wat eerstgenoemde be drijven aangaat ingevolge art. 25 (5e lid) der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over bet diensljaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Woensdag 20Bondcrdag 21, Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Juli e. k, telkens des namiddags van een lol d ie uren, terwijl na hel verstrijken van dien ter mijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belasting alhierdie voor hunne moeite mogen eischen Hen cents zonder meer. En geschiedt biervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 19 Juli 1887. Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dal op beden aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld een kohier wegens hel patentrecht dienst 1887/8, wijk 5, execulior verklaard den 18en Juli jl. eu herinnert de belanghebbenden aan hunne verplich ting om den aanslag op den bij de Wel be paalden voel te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Rurgemeesler voornoemd DE KANTER. Leiden, 20 Juli 1887. «TADIIVIEUWi. Bij de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad alhier ter vervulling van de vacaturen, ontstaan door het bedanken van den heer P. J. De Fremery en het ver- EEU1LLET0N. i.) Van de vroegste oudheid af tot heden toe heeft men bij alle volken aan het getal zeven eene heiligheid toegekend, die geen ander getal ooit is te beurt gevallen. Een klaar bewijs hiervoor vindt gij daarindat alleen de 7 in bijna alle bekende talen na genoeg op dezelfde wijze wordt uitgedrukt. Hier is 't zeven, daar seven, elders sieben, sept, bij andere volken siba, seiba, seva enz.overal hoort gij dienzelfden klank als dien van ons zeven. Wat aanleiding kan gegeven hebben tot den eerbied voor dat getal 7daarover be staan verschillende gevoelens. Sommigen zoe ken den oorsprong in 't scheppingsverhaal anderen in de maanphasendie elkander zoowat om de 7 dagen afwisselenhoewel dit gevoelen zoowel voor de 4 als voor de 7 pleit. Weer anderen houden het er voor, dat de wijsgeeren der oudheid de heiligheid van 7 uit den aard van 't getal zelf hebben afgeleid. Dit laatste, wel het aannemelijkste, trek uit de gemeente van den heer mr. J. B. Vos, zijn in de bus gevonden 910 briefjes. 820 waren van onwaarde, waaronder 57 oningevuld. 263 waren ingevuld met namen vau raadsleden die eerst later moeten aftre den. Geldig waren das 590 briefjes. Geko zen zij,i de heeren J. A. Van Hamel met 526 stemmen en A. L. De Sturler met 493 stemmen. De overige stemmen waren op andere personen uitgebracht. De uitslag der verkiezing van 9 leden voor den gemeenleraad is geweest dat inge leverd waren 924 stembriefjes, van on waarde 10 stembriefjes, geldige stemmen 914, volstrekte meerderheid 457. Gekozen zijn de heeren mr. S. J. Foc- kema Andreae met 595mr. N. K. F. Land met 584, J. J. Masijk Huiser van Reerien met 566, F A. Verster van Wul- verhorst met 853, mr. N. L. J. Van But- tingha Wichers met 581, dr. G. Zaalberg met 568, dr. T. Zaaijer met 585 (aftre dende leden), A. Koetser met 479 en mr. J. J. Schneither met 482 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heereu mr. J. Bredius 407 en P. J. Van Hoeken 399 stemmen. VERSLAG van deu toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan deu gemeenteraad in 1887 aangeboden. (vervolg). Inrichtingen tan weldadigheid, (vervolg). Se nieuwe Sociëteit Voorzorg bezit een ziekenfonds dat 448 leden telt. Zijn de leden door ziekte niet in staat te werken dan ontvangen zij gedurende 10 weken in het jaar eene geldelijke uitkeering, terwijl bij overlijden aan de erven begrafenisgeld wordt uitbetaald. Se sehoolspaarbank van het Nul van 't al gemeen. Gedurende het afgeloopen maat schappelijk jaar werd ingelegd een bedrag van f 120.80 en terugbetaald f70.96'. Het getal der sparenden bleef gemiddeld 50. Het Zieken- en begrafenisfonds Tot hulp der menschheid telt respectievelijk 4095 en 12222 leden. Het fonds maakte dit jaar een batig saldo van f 2684.02. omdat die voorliefde voor 7 bij de ouden zoo algemeen werd aangetroffen, wil ik den lezers even wat duidelijk maken. 1 was bij die ouden evenals bij ons, geen getal; 2, zeiden zij, is de grondslag, de eenheid van de rij der evene getallen en dus ook geen getal; maar 8, dat de vereeniging is van die beide eenheden, was bij hen het eerste dat alle eigenschappen van een getal bezit. Nu stond het drietal bij hen reeds hoog aangeschrevenomdat in de natuur eu in kunst en wetenschap de 3 een grooten rol speelt, vandaar ook nog het spreekwoord: alle goede dingen bestaan in drieën. Veel voortreffelijker nog was voor hen het getal 4, want behalve dat het een niet minder grooten rol vervult als de 3, heeft het nog de eigenschap, dat het in twee factoren kan ontbonden wordenwier som gelijk is aan hun product (2-J-2=2x2); terwijl zij het opmerkenswaardig vonden, dat juist de 4 met de voorafgaande getallen 1, 2 en 3, de samenstelling der zes volgende getallen mo gelijk maakt. Daarbij kwam nog dat 4 een kwadraat is, en een kwadraat uit twee driehoeken bestaat, zoodat als 3 een heilig getal was, 4 nog veel meer eerbied toekwam. Uit deze twee hoog heilige getallen, 3 en 4 nu, zeiden die onden, is 7 samengesteld. Hel Zieleen- en begrafenisfond» Toevlugt in den Nood telde 409 heele, 226 halveen 237 kind-leden. Se vereeniging lot instandhouding van het Kotfffonds staat Indische familiën die hulp behoevenmet raad en daad bij eu draagt zorg voor het onderwijs aan kinderen van afwezige ouders. Wegens in leen verstrekte gelden had de vereeniging op het einde van het jaar te vorderen f2705. Het Comité Leiden en omstreken der maat schappij tot opvoeding van IVeezen in 't huis gezin telde hij den aanvang van het jaar 33 leden en 16 begunstigers. Aan contri butie werd f199 ontvangen. Aan het comité waren 4 weezen toevertrouwd. Se vereeniging tot verzorging van kleine kinderen telde 316 leden; er werden 3964 kinderen voor den geheeleii en 511 voor den halven dag verpleegd. Vermoedelijk zal men zich naderhand tot de kinderen van 6 weken tot 3 jaren moeten beperken, voorwie de bewaarplaats eigenlijk bestemd is. De lokalen zijn er op ingericht 30 kin deren te ontvangenop sommige dagen werd dit getal overschreden. In 1886 bedroegen de ontvangsten f3024.47', de uitgaven f 1582.48', dus bleef een batig saldo van f 1441.29. Landbouw en veeteelt. De veestapel binnen deze gemeente be staat uit 216 paarden, 286 runderen, 6 ezels en muilezels, 30 schapen, 128 var kens, 6 bokken en geiten, terwijl hier 5 houders van schaapskudden woonachtig ziju. Gemiddeld brachten op, op de weekmarkt, paarden f 70, veulens f 100, runderen f 196,80, kalveren f 51,50schapen f 22,10, lammeren f 9,32, varkens (magere) f20,18 en biggen f 8,86. 405,720 kilo boter werd aan de markt gebracht, tegen den gemiddelden prijs van f 1,35 per kilogram. 399,801 kilo kaas werd ter markt gebracht tegen een gemid delden prijs, voor Leidsche kaas f 39,50 per 150 kilo, voor Goudsche kaas f 19,60 per 100 kilo. Se af deeling Leiden en omstreken van de Hollandsche maatschappij van landbouw telde 148 leden. Er werden vier vergaderingen gehouden. Be a(deeling Leiden der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde Hoe kon het dus anders, of 7 moest voor hen het hoogst staan aangeschreven, het heiligst wezen. In dat geloof werden ze nog versterkt, omdat 7 het eenige getal is dat niet door een ander is voortgebracht of een ander voortbrengt, zooals de 2 die 4, 8 en 10 de 3, die 6 en 9; de 4, die 8, en de 5, die 10 voortbrengt, terwijl 6 voortge bracht wordt door 2 en 3; 8 door 4 en 2; 9 door 3 en 10 door 5 en 2. Gij ziet dus, de 7 staat in de rij der eenheden geheel alleen. Maar er was meer, dat op (Je heiligver klaring van dat getal van grooten invloed is geweest. Het getal 6 nl. bestaat uit drie factoren 1, 2 en 3, die de eigenschap heb ben, dat hunne som gelijk is aan hun pro duct (1-(-2-|-3=1x2x3). Zulke getallen heeten volmaakte getallen. Nu redeneerden die onden aldusals 6 het volmaakte getal der eenheden is, dan moet 7, dat het vol maakte met de eenheid overtreft, het aller volmaaktste zijn. Ze kenden daar soms een heel hooge waarde aan toe. Vandaar dat 7 zoo dikwijls voorkomt, vooral in de H. S., in den zin van veel, en .7maal voor zeer veel, wat bij 't lezen van die oude geschrif ten wel in 't oog gehouden moet worden. Met het geloof daaraan was Mozes, blijkens verloor 29 leden. Hun aantal bedroeg op 1 Januari 1887 220. Er werden gehouden 10 gewone en 4 buitengewone vergaderingen. In September werd alhier gehouden de al gemeene vergadering en eene tentoonstelling van bloemperken op Zomerzorg. Op de buitengewone vergadering traden als sprekers op de heeren Jac. P. R. Galesloot van Am sterdam C. De Vos van Hazerswoude en J. D. E. Schmeltz alhier. Nijverheid, handel en scheepvaart. Se kamer van koophandel en fabrieken bestaat uit de HH. C. J. Leembruggen, voorzitter, P. L. C. Driessen, plaatsvervan gend voorzitter, J. Zaalberg JCz., W. F. Van Hartrop Fz., A. Harteveh Jz.f L G. Le Poole, H. C. Juta, leden en mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers, secretaris. Bij de stemming bedroeg het getal uitge brachte stemmen 72. Het departement Leiden der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid, opgericht in 1878. De vergaderingen wer den geregeld bezocht. Het ledental bedroeg 110. Als sprekers traden op de heeren F. Driessendr. D. De Loos en dr. K. Martin. (Wordt vervolgd.) Voor de hoofdonderwijzersakte werden gisteren en heden te 'sGravenhage 13 can- didaten geëxamineerd. 6 werden afgewezen, 1 trok zich terug. Toegelaten werden o. a. de heeren J.A.Does burg Lannooy en T. Hoekstra van Hillegom. Mej. E. W. Van 't Hooft, geboren te Leiden, heeft met gewenscht gevolg afgelegd het eindexamen aan de afdeeling voor kunst naaldwerk van de rijksschool voor kunstnij verheid te Amsterdam. De nieuwe onder-adjudant bij de dd. schutterij alhier was bij de gister gehouden oefeningen voor het eerst in dienst. Donderdagmiddag zullen de onderofficie ren der dd. schutterij alhier hunnen nieuw be noemden majoor-commandant, den heer W. L. Van Kaatboven, aan de schutterswacht gaan complimenteeren. De Nederlandsche weerbaarheidsbond hield eergistermiddag te Utrecht eene bui tengewone vergadering. Tot lid van het centraal comité werd gekozen de heer jhr. Roëllstudent in de rechten, afgevaardigde zijne voorliefde voor het getal 7 in zijDe vijf boeken, ook niet weinig behebt, die zeker daarmede uit Egypte gekomen is, waar reeds toen vooral de sterrekundi- gen aan de eigenschappen van het getal 7 zoo groote waarde hechtten en waar bij den eeredienst alles 7voudig verricht werd. Zes dagen duurde de Schepping, de 7de was aan de rust gewijd. Den 7deu dag der 7de maand vierden de Israëlieten een feest, dat 7 dagen duurde. Om de 7 jaren had bij hen een vrijlalings- en na 7 maal 7 jaren een jubeljaar plaats. Hun Paaschfeest duurde 7 dagen en 7 weken daarna vierden zij hun Pinkster- of wekenfeest; vandaar ook de 7 weken tusschen ons Paasch- en Pinkster feest. Op hun wekenfeest werden 7 lamme ren geofferd. 7maal werd het altaar met het bloed des zoenoffers bespat. De onrein heid bepaalde ban wet op 7 dagen en ook 7 dagen duurde de reiniging. In 't 7de jaar bleef de akker braak liggen en werden de schulden gedelgd. Om de 7 jaren las men de wet aan het volk voor, 7 dagen moest een jongske onbesneden blijven. (Slot vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1