BINN EN LANDSOHË BERICHTEN BUITENLANDSCHE BERICHTEN. «3 no era «3 wj m zm :^e« nr.. pleegd, waarvan ook enkele van elders ge- zouden worden. De inkomsten bestaan uit contributiën en liefdegaven. Re vereeniging Uit Liefde bestond op 31 December 1886 uit 304 leden. Voor brood, rijst en gort werden 19542 bons uitgereikt voor eene waarde van 1' 1255.27'. Re vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders van Zuid-Hol land te Rotterdam werd één patient uit Leiden verpleegd. Het correspondentschap Leiden van de in richting voor doofstommen-onderwijs te Rot terdam telt 24 leden en 40 belangstellenden, terwijl 4 kinderen uit Leiden aldaar koste loos onderwijs ontvangen. Wordt vervolgd Bij den burgemeester dezer gemeente is van R-L voor de algemeene armen van Leiden, een bedrag van f 2.50 ingekomen. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn opgekomen in de le afd.van de 812 kiesgerechtigden 407 kiezers, in de 2e afd., van de 1075 kiesgerechtigden 517 kiezers, te zamen van de 1887 kiesgerechtigden 924 kiezers. Bij de vorige verkiezing waren 934 kie zers van de 1889 kiesgerechtigden opge komen. Hedenmiddag heeft het corps officie ren der dd. schutterij alhier zich naar de woning van den heer W. L. Van Kaat- hoven begeven om hem geluk te wenschen met zijne benoeming tot majoor-comman dant der Leidsche dd. schutterij. Heden vertoefde Z. K. H. prins Al bert van Pruisen in deze gemeente. Ver schillende musea werden door hem bezocht. De prins was met zijn gevolg in twee open rijtuigen gezeten. Door den heer L. M. De Laat de Kanter is een amendement ingediend op de provinciale begrooting, strekkende om aan de vereeniging De Practische Ambachtsschool alhier een subsidie van f 2000 toe te kennen in plaats van f 1000 gelijk de ged. staten hebben voorgesteld. De officier van gezondheid 2e kl. R. M. Steenbergenvan het 4e regiment infan terie, gedetacheerd bij het militair hospitaal te Delft, is door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht tijde lijk gedetacheerd bij het militair hospitaal alhier. Gedurende het tweede kwartaal van 1887 werden de volgende museums alhier door het volgend aantal personen bezocht: Het rijks-museum van oudheden door 1576. Het rijks ethnographisch museum 302. Het rijkskabinet van prenten en pleisterbeelden124. MUZIEK, LETTERE! EI KUIST. Geboortedag (1304) van Petrarca. De gemeenteraad van Brusselbeducht voor de concurrentie met de „Monnaie," is ongunstig gezind jegens het plan van La- moureux om le Brussel een Wagner-theater op te richten, en zal zijn best doen, zegt men, om de verwezenlijking van dat plan te verhinderen. Sedert den dood van haar man is mevr. Beecher Stowe lijdende en ook haar geest is zeer verzwakt. Zij bewoont nog altijd haar huisje te Hartford. Bij de achtste jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging te 's Hage zijn gisteren van de 4 candi- dateu geslaagd: Voor orgel (Middelbaar Onderwijs): de heer J. Hooft, uit Zaandam. Aan de Theemskade te Chelsea, niet ver van het huis waar Thomas Carlyle leefde en stierf, werd Zaterdag een ter nagedach tenis van den overleden dichter en schilder Dante Gabriel Rosetti opgerichte drinkfon- tein onthuld. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f21,341,622,25 en bij de betaalmeesters. 1,322,715,04' Te zamenf 22,664,337,29' Blijkens bij het dep. van Marine ont vangen telegramheeft Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee D. J. Weys, in den morgen van den 18den dezer Hftvre verlaten ter voortzetting van den oefeningstochi. Aan boord was alles wel. Bl.-Ct Ingevolge machtiging des konings worden met 16 Aug. a. s. in dienst gesteld de schroefstoomschepen 4de kl. Ceram en Flores en wordt het bevel over die bodems respectievelijk opgedragen aan de luit. ter zee 1ste kl. J. J. De Bruyne en W. M. J. Visser. Naar de N. R. Cl. verneemt, heeft de minister van binuenlandsche zaken afwij zend beschikt op een verzoek vau de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen, om den door het emeritaat van den hoogleeraar Diephuis opengevallen leerstoel in het burgerlijk recht, de burger lijke rechtsvordering en het handelsrecht door twee hoogleeraren te doen bezetten. Ter voorloopige bespreking der a. s. wiuterdienstregeling zal er op den 21 dezer eene conferentie van verschillende spoorweg maatschappijen te Utrecht plaats hebben. Zaterdag is, naar het R. v. Z.-H. en 'i Gr. bericht, in de kapel van het keizerlijk paleis te Peterhof (Rusland) het buweiijk ingezegend vau graaf Kapuist, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van Rusland bij het Nederlai dsche hof, met gravin Nadine Stenbock-Fermor, demoiselle d'honneur van H. M. de keizerin van Rusland, en dochter van graaf Stenboek- Termor, stalmeester van den keizer van Rusland en van gravin Stenbock, geboren prinses Dolgorouky. De burggraaf De Guedes-Teixeira hoofddirecteur van de douanen te Lissabon, en de heer Potier Alvares, hoofdambtenaar der douanen, door hun gouvernement belast met het bezoeken der handels-entrepots te Amsterdam, Rotterdam en an-ere plaatsen, worden binnen eenigeu tijd in Nederland verwacht. Het doel der zending van beide heereu staat in verband met de nieuwe havenwerken te Lissabon, waaraan ook entrepots enz. verbonden zullen worden. (R. v. Z.-H. en 's Gr.) De officieele opgave heeft bet licht gezien van den uitslag van den algemeenen schietwedstrijd, door de Leidsche studenten- vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Pro Patria, gehouden te 's Gra- venhage, op 13, 14, 15 en 16 Juni 1887. De prijsuitdeeliug zal plaats hebben op Zondag 24 Juli 1887, des namiddage ten 2 ure, in de sociëteit De Vereeniging te 's Gravenhage (iogaug Willemstraat). Gisterennacht werd ingebroken op het Nassauplein te 's Hage, bij den heer M. De familie was uit de stad. Naar wij vernemen, zal de graaf van Parijs binnenkort een bezoek aan ons land brengen. Vad.) Eergisteren ontstond in de boschjes voor de cellulaire gevangenis, in het Sche- veningsche duin, brand, welke echter door het krachtig optreden van een voorbijganger binnen korten tijd werd bedwongen, zoodat 't personeel der gevangenis dat toeschoot geen hulp behoefde te verleenen. De oor zaak is onbekend. Men schrijft aan het R. v. Z.-H. en 's Gr.De haringjagerij behoort dit jaar weder tot de geschiedenis. Zes stoomschepen brach ten achtereenvolgens de vangst van de vloot naar Vlaardingen. De aanvoeren waren groot en de gedurende den jaagtijd binnengekomen zelfvangers droegen er het hunne toe bij om de prijzen te drukken. De aftrek is gering, de aanvoer enorm en het noodzakelijk gevolg daarvan is dat de marktprijzen zoo laag loopendat de volleharing zeer laag in prijs en de maatjesharing bijna waardeloos is ge worden. Voor de reeders en de visschers is het een ware lijdensgeschiedenis, terwijl alle bedrijven, die rechtstreeks met de visscherij in verband staan, daaronder gebukt gaan; alles werkt tegen lager loonen. Zal deze oud-vaderlandsche bron van be staan niet geheel tot verval geraken, dan dienen maatregelen genomen te worden. Wil lem Beukelszoou zou zich over den tegen woordig gevangen haring vrij zeker schamen. Onze vaderen vingen bijna geen maatjes haring, maar „vollen" grooter van stuk en volwasssn. Indien de tegenwoordige reederijen uit vrijen wil, in haar gemeenschappelijk belang, later gingen visschen en netten gebruikten met wijdere mazendan ware hiervan wel licht verbetering van den toestand het ge volg. Voor de visschers is het een brood behoefte. Twee 14 it 15jarige knapen geraakten eergisterenavond te Dordrecht met hun roei bootje tusschen twee stoombooten vastgekneld. Tengevolge van het door de raderen in be roering gebrachte water kantelde de roeiboot en sloeg om; een der jongens geraakte er onder, de ander sprong er uit en wist zich aan het zoogenaamde berghout vast te klam pen. Met veel moeite werden de jongens gered. Gisterenmorgen had een meisje van 15 jaar het ongeluk van een zeilend schip in de Merwede te vallen, op de hoogte van de sluis van het Steenenhoeksche kanaal. Hoewel dadelijk eene boot werd uitgezet, mocht het niet gelukken haar te grijpenzij was reeds in de diepte verdwenen. Te Giesendam werden tusschen Vrijdag en Zaterdagnacht op de hofstede, bewoond door A. Meerkerk, twee ooievaars gestolen. In de vorige week is te Stadskanaal het houde.djarig beslaan dier plaats gevierd. Het hoofdnummer van het feest was een optocht, waarin een zesentwiutigtal wagens voorstellende de drie tijdperken die de plaats meemaakte, de verschillende bedrijven, die er uitgeoefend werden enz. voorkwamen De turners sloten den stoet. Er is twee dagen feestgevierd. Zaterdag is met de „Edarn" nit New- York te Amsterdam aangekomen en in Brack's Doelen-Hotel afgestapt de heer Jilge Van de Poel, die door de Hollandsche club le New-York hierheen is gezonden, om eenen broederlijken band tusschen de club en de Nederlanders tot stand te brengen. Men verwacht dat de gelreele Hollandsche club te New-York het volgende jaar Juli Amsterdam en verder Nederland zal be zoeken. (A.) De heer A. D. Smit heeft met de commissie der voedingstentoonstelling eene overeenkomst getroffen voor eenige opstij gingen met zijne luchtballons op het terrein dier tentoonstelling. De opstijgingen zullen spoedig geschieden. De politie in de 2de sectie te Amster dam heeft een goeden slag geslagen. Zij legde de hand op een gezelschap van elf inbre kers, dieven, ladelichters en dergelijken, die sedert eenigen tijd de kleine inbraken en diefstallen pleegden. Reeds lang had de po litie het oog op deze heeren gevestigd, waar van eenigen nog zeer jong, anderen reeds recividisten in het vak zijn en waarbij zich ook twee Duitschers bevinden, waarvan een reeds over onze grenzen gezet, doch weder teruggekeerd is. De heeren opereerden niet alleen in vereeniging, doch vier aan vier; twee werkten voor gezamenlijke rekening en stal voor eigen risico. Ze werden ook niet allen te gelijk gevat, doch op verschillende plaatsen en tijd, en zijn gisterochtend door de politie naar het parket van den officier van justitie gebracht. (H61.) Op een der eerste dagen van dit jaar heeft men te Hoorn feestelijk den dag her dacht, waarop Jan Pietersz. Coen vdér 300 jaren daar ter stede werd geboren. Tevens werd toen het plan gevormd om een stand beeld voor den stichter van Batavia, den grondvester onzer heerschappij in Oost-Indië, op te richten. De te Hoorn ingestelde commissie is onverwijld ijverig aan het werk getogen, met het gunstig gevolg, dat thans veel Nederlanders van verschillende rang en stand zich tot hun landgenooten hebben ge wend met een circulaire, bevattende de uit- noodiging om hen bij de verdere uitvoering van hun plan geldelijken steun te willen verleenen. De gezamenlijke buskruitmakers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland zijn voor nemens op een terrein nabij den Nieuwen Crailooschen weg onder Hilversum eene schiet baan op te richten. Door wijlen prof. Loncq, te Utrecht, is aan het Nederlandsch gasthuis voor oog- lijders aldaar een legaat van f 3000 vermaakt. Door de maréchaussées te Woudrichem is aangehouden een deserteur der Duitsche marine. Uit Drente wordt aan de N. R. C. gemeldIn vele Drentsche dorpen i»de dorpsschaapherder, aldaar „scheper" ge noemd, een respectabel persoonzoowel zijne keunis van de luchtgesteldheid als het ge duld waarmede hij dag aan dag op de heide achter het vee verblijft, terwijl andere dor pelingen bij hun landbouwwerkhet hooien, soms zeer amusante afwisselingen hebben, maken hem tot een voorwerp van ieders achting, die nog stijgt wanneer hij met veel zorg en ijver zich wijdt aan de belangen van de kudde schapen, wier eigenaren de gezamenlijke dorpsgenooten zijn. Komt de scheper des ochtends buiten om naar de weersgesteldheid te vernemen, dan kijkt hein terstond de landbouwer, die in de hooiing is, en dus ook veel belang bij goed weer heeft, met eenen vragenden blik aan. Ziet de scheper „dunnerkoppen" of „striemen in de lucht" de boer zal daarnaar zijne bevelen regelen die hij aan het werkvolk geeft. Zelfs in het stooten der belhamels, alhier weerschapen genoemd, ziet de sche per een teeken, dat het vandaag „niet deugt in de löcht." Het aftreden van eenen scheper roept dan ook eene reeks herinneringen voor den geest terug bij de dorpelingen. Jaren van voor- of tegenspoed, opbrengsten van ruimere of mindere beteekenis in het landbouwbedrijf, sieren het hoofd des ex-schepers met lau weren of brengen zijn bestuur in eene min der aangename herinnering. Een nieuwe scheper komt in het dorp en ieders opmerk zaamheid is gaande. De nieuweling, die zich aanbeveelt of door andere voorgesteld word, is een man die, „met hart en ziel veur de schaopies leeft," of het is met- hem „aal scheper wat er an is." Deze zijn de puike soorten. Of zij weerkenners zijn en eene zekere mate van bijgeloof er op na houden? Dit behoort niet meer tot de leischen van onzen tijd. 't Is genoeg, zoo hij een goed „huder" (herder) is en „'t ruut" (schurft) afweren kan in de kudde vau een duizend stuks. En het loon, dat de scheper zal verdienen? zoo vraagt de landbouwer aan „de volmacht" (lid van het dorpsbestuur.) „'t Loon is zoo awwe zegt hebt, scheper: darteg gulden oon, twintig veur d'mest, 'en taemelke ver- goedeng veur zeien en bouwen, zoo de boeren dat zöls niet veur hum doet, enden vieftien mud' rokg en vieftien mud' 'erap- pels. Daerby nog vrije woneng en 't laand. 't Is 'n fiks traktement heur! Aal met 'n kaander wal tweehonderd gulden 'n 'tjaarl Op een „traktement," ongeveer uit het bovengenoemde bestaande, boden zich bij oproeping van sollicitanten te Borger dezer dagen niet minder dan vijftien personen aan, waaruit een drietal werd benoemd. Uit dit drietal werd bij acclamatie in eene verga dering, gehouden in de open lucht en dus voor allen toegankelijk, benoemd de scheper Eoppe Smit, te Rolde. Reeds nu meent de Haagsche corres pondent der Middelb. Ct. te kunnen mede- deelen, dat de nieuwe minister van water staat, de heer Bastert, besloten is den landbouw, met name der zuivelbereiding, te hulp te komen, door middel van een wet, zooals ook de ons omringende landen in de laatste jaren hebben tot stand gebracht, tot regeling van den boterhandel. De burgemeester van Wolfaartsdijk heeft adsistentie van de rijkspolitie aange vraagd voor de opening der stembus op Woensdag a. s. Een linnenfabrikant te Bokstel heeft, naar aan de N. R. C. gemeld wordt, dezer dagen met eene gehuwde vrouw uit de ge goede klasse aldaar de wijk naar Amerika genomen, zonder zijne zaken te regelen. Terwijl haar man naar de feesten te Nijme gen was, is het lang te voren beraamde plan uitgevoerd. De dame heeft, naar men zegt, eene som van f75,000 aan effecten uit den boedel medegenomen. Haar jongste kind is bij haar, terwijl zij drie andere kinderen heeft achtergelaten. Uit het door de justitie ingestelde onder zoek is gebleken, dat de dame met haar kind den weg Bokstel-Venloo-Roermond- Antwerpen gevolgd heeft. Te Roermond heeft haar reisgezel haar opgewacht, en te zamen zijn zij daarop te Antwerpen scheep gegaan. Haar man is haar met eenen advocaat achterna gereisd. Naar men uit Maastricht meldt, doet zich daar de invloed der heffing van in voerrechten op het vee in België reeds ge voelen. Terwijl daar anders wekelijks 5 h 10 waggons met vee naar België werden geladen, is deze week geen enkele waggon voor dat doel gebezigd. Ook op de week markt aldaar was die invloed merkbaar door de afwezigheid van Belgische slagers, die op die markt geregeld hunne inkoopen kwa men doen. Men is echter van oordeel, dat na eenige maanden, wanneer in België de voorraad vee niet meer zoo groot als thans zal zijn, den uitvoer weder zal toenemen. 's LKVVKIHACE. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de heer J. L. Cluysenaer, secretaris der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht, Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester: der gemeente Naarden H. W. Wes- seling; der gemeenten Eikerzee en Ellemeet M. Schalkwijk, en der gemeente Wormerveer mr. H. J. Chr. Van Tienen. Door Z. M. is, met ingang van 1 Aug. 1887, aan jhr. mr. F. H. De PeBters op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bunnik, van Odijk en Werkhoven en is de benoeming van den burgemeester van Wognum K. Kommandeur Azn., tot secretaris dier gemeente, goedge keurd. Door Z. M. zijn benoemdtot griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede mr. J. Albarda, thans kantonrechter-plaats* vervanger en advocaat te Hilversum; tot notaris te Wcesp, J. Meylinkthans notaris te Dokkum en te Zutphen, A. Steenlack, thans notaris te Wijhe. EICELAID. De wet op de strafvordering in Ierland is gisteren in het boogerhuis bij derde le zing aangenomen,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2