H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 20 Juli 1887. Uitgevers: Gebroeders Muré. e/.e Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABO^tUEWIESST: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 4'ent. 201" Jaargang. AOVERTEiTI £0: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Kcheepuiakerssteeg 6. Stads-Bericliten. PAT ENT BLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het be stuur der gemeente LEIDEN, brengt Ier ken nis van belanghebbenden, dat de patentbladen van KoffiehuislioudersSlijters en tappers dienst 1887/8 voor de wijken 1 tot en met 9 en- van de gewone beroepen voor de wijken 1a-en-Sbij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente op vertoon van het aanslagbiljet, waarop wal eerstgenoemde be drijven aangaat ingevolge arl. 25 (5e lid) der wel van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) moet blijken dal de helft van den aanslag over bet dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Woensdag 30, Donderdag 21, Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Julte, k. telkens des namiddags van een lot d.le uren, lerwijl na het verslrijken van dien ler- inijn de onafgehaalde patentbladen Ier uitrei king moeien worden afgegeven aan de deur waarders der directe belasting alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Coiirant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leioen, 19 Juli 1887. Inenting tegen betaling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen Ier algemeene kennis dal op Donderdag 21 .full a. s. des namiddags lusschen 2 en 3 uren in hel Elisabetlisliof aan de Oude Vest gelegen heid wordt gegeven om le worden ingeënt met animale vaccinestof, tegen betaling van f I per persoon. Burgemeesler en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van K. F. W. VAN LUY- KEN, paardenslachterwonende alhier, hou dende verzoek oin vergunning rol het oprich ten van een paardenslaclilerij in het perceel Duizenddraadsteeg no. 8. Gelet op de artl. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n° 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 2en Augustus aansl, 's voormiddags le elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in le brengen. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Juli 1887. RTADSNIEUWi. VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar ISS6 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad in 1887 aangeboden. (vervolg). Inrichtingen van weldadigheid. De ttedelijke werkinrichting. Opgenomen werden 23,286 volwassen personen en 4,415 kinderen, totaal 27,701 personen, gemiddeld per dag 76 personen tegen 77 in 1885. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 3,946.59' en aan voeding f 3,291.59'. Het subsidie uit de gemeentekas verleend, bedraagt f 3000. De stadsbank van 'eening. Gelost zijn bij dehoofdbank 30,679 panden voor f157 727.75, aan de beide hulpkantoren 58,672 panden voor f 186,736,50. Verkocht werden 1183 panden voor f6705.85. Beleend werden bij de hoofdbank 22,591 panden voor fl 04178.50, bij de hulpbanken 66,365 panden voor f 237,091. De leidsche spaarbank. Het bedrag der inlagen is in 1885 geweest f525,509.83, dat der terugbetalingen f 647,248.22'. Het kapitaal aan het einde van het boekjaar aan de inleggers verschuldigd bedroeg f 1,331,116.76'. In 1886 was het bedrag der inlagen f 598,086.83, dat der terugbe talingen f411,387.31, het kapitaal aan de inleggers op het einde van liet boekjaar ver schuldigd bedroeg f 1,570,730.50. Het aan tal inlageu bedroeg in het laatste jaar 12347, het aantal terugbetalingen 5728, als nieuwe inleggers zijn ingeschreven 1337. De hoog ste inleg in déne zitting bedroeg f 35677.27, de laagste f 246.72; de hoogste uitbetaling in ééne zifting f 10746.16, de laagste f401.19. Het aantal inleggers bedroeg aan het einde van het boekjaar 8056. De Leidsche hulpbank. De geheele som ge durende 1886 voorgeschoten bedroeg f50180 over 421 leeners verdeeld. Vergeleken met het vorige jaar wijzen deze cijfers eene ver mindering aan van 170 leeners en van f 148.50 aan uitgeleend kapitaal. De Leidsche maatschappij van Weldadig heid. Over het jaar 1885/86 werd f 4277.76' voor ondersteuning besteed, verdeeld over 145 huisgezinnen en 128 eenloopende per sonen, terwijl uit dit bedrag voor oudelieden f 1390 en voor tijdelijke hulp f 397 werd verstrekt alsmede f 300.39' voor onderwijs. Voor arbeidsloon kan f12000 worden uitgegeven. Aan de kleêrmakers kon 40 weken, aan de naaisters 33 weken en aan de breidsters 22 weken werk worden ver schaft. De spaarkas van het nut van 'l algemeen. Het aantal inbrengers bedroeg 106 personen, dus 6 meer dan in het vorige jaar, door w e een bedrag van f 1643,85 werd inge bracht. De vereeniging lot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers der reeder jen te Katwijk aan Z°e en Noordwijk aan Zee heeft gedu rende het jaar 1885/86 ondersteund te Kat wijk aan Zee 34 weduwen, 50 weezen en 1 bejaarde; te Noordwijk aan Zee 5 wedu wen en 3 weezen. Uitgekeerd werd f 3602,32'. De vereeniging van de H. Elisabeth on dersteunde 389 zieken en 107 kraamvrou wen. Het bedrag der verstrekte ondersteu ning is f 2413,72; het aantal bijdragende leden hedroeg 238. De vereeniging van de H. Vincentius a Paulo bleef voortgaan met het ondersteunen van behoeftige gezinnen, evenals De vereeniging Liefdewerk van de H. Cnnera. De lsraélietische weezencorporatieen De stille armoede. De voorzienigheid. In dit gesticht worden nog steeds arme meisjes verpleegd en opge voed onder leiding van geestelijke zusters. Er werden in het gesticht verpleegd 58 kinderen en de daaraan verbonden school werd bezocht door 275 leerlingen. De Nederlandsehe vrouwenvereeniging Tes- selschade telt 34 afduelingeu en correspon dentschappen en 3116 leden, dus 79 leden meer dan in het vorige jaar. De afdeeling Leiden heeft 175 leden en 12 werksters onder een bestuur van 5 dames. De commissie tol opbeuring van boetvaar dige gevallen vrouwen deed in 1886 weder een meisje op het Asyl Steenbeek verplegen, dat daarna in een dienst geplaatst werd. De bijdragen zijn steeds minder geworden zoodat dikwijls plaats moest worden gewei gerd. De afdeeling Leiden van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen. Het aantal contribueerende leden bedroeg 105, waaronder 28 bij de corres pondenten te Noordwijk. Aan 53 ontsla genen werd hulp verleend. Tien van dezen werden aan een bepaald bestaan geholpen, terwijl 43 door kleeding of kleine giften in staat werden gesteld in hun onderhond te voorzien. De instelling van liefdadigheid ten behoeve van behoeftige kraamvrouwen onder beheer van Vrouwen-Kraammoeders. Aan 541 be hoeftige kraamvrouwen werden in het afge- loopen jaar hulp verstrekt door de uitreiking van hemden, roode en witte luiers, enz. Iu sommige gevallen werd wel eens kindergoed of eene kleine gift iu geld gegeven. De finantieele toestand is gunstig en het maga zijn voorzien van een grooten voorraad. De vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige kraamvrouwen telde 96 leden, 91 buitengewone leden en 29 donateurs. Aan 366 vrouwen werd ondersteuning verstrekt in soep, vleesch, rookvleeseh, ei ren, melk, wijn en bestellen. Eene flrma uit Deventer zond 22 halve flessehen wijn. De ontvangsten bedroegen f 1073, de uitgaven f 1020.21. De afdeeling Leiden van Nederlandsch Mettray telde 33 ledentwee personen wer den voor rekening der afdeeling verpleegd. Het comité Leiden en omstreken der ver eeniging van het Roode Kruis. In het per soneel van het bestuur kwam geen verande ring, terwijl er geen aanleiding is geweest tot eenige werkzaamheid. De afdeeling Leiden van de maatschappij van Weldadigheid. De toestand is sedert het vorige verslag niet veranderd. Hel doorgangshuis voor ongehuwde moeders heeft ten doel om, zonder ouderscheid van godsdienst, aan ongehuwde moeders die dat behoevende reddende hand te lijken. Jaar lijks worden er gewoonlijk 25 it 30 ver- FEU1LLETON. 74). Slot. Toen Greta weg was werd Paula duize lig; 't was haar vreemd te moede; ze was zich hare handelingen nauwlijks bewust. Ze wilde nog, voor zij zich weêr ter ruste legde, hare papieren bijeen en in orde brengen. Daar in die onderste lade der secretaire die altijd open was had zij het hare geborgen. Ze sleepte zich naar dat meubelstuk heen en trok aan de lade, die echter ditmaal weigerde open te gaan. Nogmaals spande zij hare laatste krachten in terwijl haar oog bijna wezenloos in de duisternis staarde. Nog eens rukte ze aan de lade; daar trok zij iets stuk; ze had het duidelijk gehoord, er knapte iets. Verschrikt zag zij om en roer loos bleef zij staan. Daar herinnerde zij zich eerst dat alles door den notaris verze geld was en ook hare lade. Een stuk van het roode lak lag op den grond en de an dere helft bengelde aan het gebroken lint. Een gil klonk akelig door het sombere, ge sloten huis. Paula had een zegel verbroken. De angst sloeg haar om Vhart; waar zou zij heen; als jaagde haar iemand voort sleepte ze zich de kamer uit, de gang door en de voordeur uit. Daar sloop haar een paar voorbijMarcel Van Breesteghe ver wijderde zich zoo spoedig hij kon met die zelfde dame. Dat was te veel; geheel mach teloos zonk ze in een op de natte breede stoep. Slechts een oogenblik had ze in dien toe stand gelegen toen Greta terugkwam op den voet gevolgd door Karei Van Walden. De schrik sloeg Greta om 't hart toen ze Paula herkendeze liep naar Karei terugdie haar opnam en in huis droeg, waar zij haar op de canapé legden, gesteuud door kussens die Greta van Paula's kamer haalde. Langen tijd zaten Karei en Greta daar sprakeloos aan dat rustbed, terwijl Karei Paula's slapen onvermoeid wreef. Nu eerst kwam het in hem op dat hij in haar zijne eenige zuster verliezen zou, een zwak meisje wel is waar, maar een te waardeeren steun voor hare broeders. Eindelijk sloeg Paula hare oogen op. Ze knikte beiden met een flauwen glimlach toe; de reine ziel in het afgetobde lichaam was dankbaar voor het minste wat anderen voor haar deden; men had haar niet verwend. Hoewel als 't ware door anderen geheel ver geten, had ze om die anderen te helpen alles gegeventot zelfs haar leven. Paula wilde spreken, wilde hare dankbaar heid in woorden brengen, maar hare lippen weigerden die woorden den doorgang en ziende dat haar pogen ijdel was, viel ze vermoeid in hare kussens terug. Greta was intusschen het huis uitgeloo- pen om een dokter te halen. Toen Karei echter nog slechts kort met Paula alleen was greep zij zijne hand, het kwam niet in haar op hoe weinig die broederhand haar had beschermd op haren levensweg, hoe in tegendeel zij voor hem had moeten werken en hare nachtrust had moeten opofferen bet was en bleef voor haar een broeder, een kind, evenals zij, van hare lieve, te vroeg gestorven moeder. Ze greep die hand en trok haar naar zich toe en terwijl nog de zoete glimlach, die haar zoo eigen was, haar het gelaat verhelderde, zag ze naar hem op met een blik vol teederheid, innig dankbaar dat haar broeder, de zoon van hare lieve moeder, in haar stervensuur aan Jiare zijde was. Ze bracht, terwijl ze hare laatste krach ten inspande, zijne hand aan hare reeds verstijvende lippen eD onder het hartstoch telijk snikken van Karei, die eerst nu inzag hoezeer hij zijn plicht verzaakt en de krach ten van zijne zuster misbruikt had, verliet zacht en kalm de reine geest het verma gerde, afgetobde lichaam. Twee dooden lagen in dat groote, som bere huis en wachtten totdat men hen naar de laatste rustplaats zou voeren. Met pracht en praal, in eene lijkkoets met kransen be laden, met equipages als volgkoetsen werd het stoffelijk overschot van de hoogmoedige freule Van Roseneck naar de laatste rustplaats gebracht. Twee dagen later rolde een eenvoudig lijkkoetsje, slechts door één rijtuig gevolgd, naar het eenvoudige graf. Maar in dat eene rijtuigje zat iemand die nu eerst inzag hoezeer zijne zuster hare moeder had geëerd en liefgehad; boe ze wist dat ze de nagedachtenis van die lieve moe der het meest zou eeren door hare broeders te helpen zooveel in hare macht was, te behoeden waar zij kon, zoolang zij nog op de wereld was. Niemand begreep in die oogenblikken zoo ten volle dat Paula zich eene bescheiden maar edele taak had gesteld, dat ze voor die taak leefde endat ze er zich voor had opgeofferd. EINDE.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1