de Heeren Mr. J. Bredius, P. J. Van Hoeken, F A. Verster van Wnl- verborst. VERTEITIÊI. De Volharding Staatsloterij. de Heeren Mr. J. Bredius, P. J. Van Hoeken, F. A. Verster van Wul- Mr. J. Bredius, P. J. Van Hoeken. NEDERLAND EN ORANJE. R K. KIESVEREENIGING Daarom is het gewenscht, dat Engeland op zijne hoede blijve en den loop der zaken te Parijs aandachtig volge. (2). v. Z.-H. en 's Gr.) FBiKHKIJIL Het voorstel van den heer Yves Guyot tot verandering der belasting naar den om slag in eene belasting waartoe ieder naar verhouding bijdraagt, is met 354 tegen 116 stemmen verworpennadat de heer Bouvier er zich tegen had verklaard. De meeste bladen wijzen er op, dat de revue in volmaakte orde is afgeloopen. Tusschen de politie en de menigte kwam het tot geen enkele ernstige botsing. Alleen bij het voorval bij het meer in het Bois de Bou logne trad de politie handelend op en werden eenige oproerige kreten gehoord. Volgens de bladen waren uitgebreide mili taire voorzorgsmaatregelen genomen. Om 7 uur was de passage voor het Elysée geheel verboden. Slechts enkele ongelukken zijn er voorgevallen. Ze Pay» en La Souveraineté spreken het bericht van Figaro tegen, dat de heer De Cassagnac zich, op uitdrukkelijk verzoek van prins Victor zou bereid verklaard heb ben aan het hoofd der Seine comités te blij ven. De beide bladen verklaren, gemach tigd te zijn tot mededeeliug dat prins Victor Bonaparte integendeel voor een paar maan den het voorstel, om den heer De Cassag nac in bet presidium te bevestigen, van de hand heeft gewezen. SPANJE. De raad van state keurt alle financi- eele plannen, door de regeering voor Cuba en Portorico voorgesteld, goed. Generaal Salamanca zal den SOsten Juli vertrekken om het algemeen bestuur van Cuba op zich te nemen. De geruchten, betreffende wanorde lijkheden in Portorico, worden tegengespro ken. DUITSCH L AM O. Te Mainz hebben zich onlangs bij zeer droog weder in de drukkerij van den heer Wallan vreemde electrische natuurverschijn selen vertoond. Op afstanden van verschei dene centimeters kon men met den vinger vouken trekken uit al de verschillende dee- len der machines. Onder het werken van de toestellen vlogen vouken af van het papier, dat zich in de persen bevond. Op een ge geven oogenblik ware deze vonken zoo sterk, dat'de drukkers weigerden te werken, ver mits, wanneer zij de machinen naderden, de vonken op hen oversprongen. De drukkerij is sedert eenige jaren in werking, en nog nimmer zijn dergelijke ver schijnselen waargenomen. Men schrijft ze daaraan toe, dat het geheele etablissement met asphalt bevloerd, en hierdoor als het ware van den grond geïsoleerd is. Na ver loop van een paar' dagen verdweneu nochtans deze verschijnselen, we.ke zich 1 ter niet meer hebben herhaald. 8toompo»t Alfred Krupp, de beroemde Duitsche geschutgieter en industrieel te Essen was in 1812 geboren en stond sinds 1826 aan het hoofd der zaken van zijn vader, die dat jaar stierf. Van 1848 was de ijzerfabriek Alfred's eigendom. De fabriek telde toen nog slechts 74 arbeiders terwijl heden ten dage dat aantal misschien meer dan 16000 bedraagt, wanneer men de werklieden in Krupp's eigen mijnen meerekent. Locomotieven, stoommachines, assen, ge schut iedereen weet welk eene verbazende hoogte de fabriek van Krupp in de vervaar diging hiervan heeft bereikt. Uit Ebenthal wordt gemeld, dat de Bulgaarsche deputatie aldaar aangekomen en door den prins van Saksen-Coburg ont vangen is. De heer Tontschew overhan digde den prins de akte zijner verkiezing door Je Sobranje. De prins betuigde der deputatie zijn dank voor haar bezoek en gaf, met verwijzing naar zijne verklaring aan de Sobranje, zijne bereidwilligheid te kennen met toestemming der groote mogend heden het Bulgaarsche volk te dienen. Nadat de leden der deputatie ieder af zonderlijk aan den prins waren voorgesteld, werden zij ten middagmaal genoodigd. De moeder van den prins was bij de out vangst der deputatie tegenwoordig. Te Hamburg is beslag gelegd op een groot pak socialistische geschriften, op het oogenblik der verzending naar Berlijn. Daarin waren o. a. 100 exemplaren van Bebels: De vrouw in 't verleden, het heden en de toekomst", 800 bundels socialistische liederen en een pakket met nommers van de Ziiricher Socialist. De directeur van de Mnlhauser tram- wavmaatschappijeen Zwitser, heeft van de overheid den raad ontvangen om zich als Duitscher te laten naturaliseerenaangezien hij anders zijne betrekking verliezen zou. R irtlLA ND. De Czaar en zijne gemalin zijn giste rennamiddag van hun tocht naar de Fin- sche scherente Peterhof teruggekeerd. Volgens een bericht uit St. Peters burg, schijnen de onderhandelingen, tusschen de Britsche en Kussische afgevaardigden over de Afghaausche grensquaestie gevoerd, tot een gunstigen uitslag te leiden. AIIEltlHA. De vice-president der Unie is den 15den te New-York overleden. Volgens een bericht uit Mexico van den 26n Juni, is door de regeering bekend gemaakt dat de wet, waarbij bepaald werd dat op heeterdaad betrapte spool wegruovers dadelijk mochten gevonnisd worden, is op geheven. Men acht eene vernieuwing van deze bepaling in Mexico onuoodigdaar leven en eigendom tegenwoordig in de republiek even veilig zijn als in andere beschaafde landen. AZIË. De veiligheid der schouwburgen in Azië is, met het oog op brandgevaar, veel grooter dan in Europa. De noodzakelijkheid om het verblijf in eene zaal bij eene atmos- pheer van 28° a 30° C. dragelijk te maken, dwong de architecten tot het aanbrengen van vele openingen en uitgangen, die gedurende de voorstelling versche lucht aanvoeren en meestal op een tuin uitkomen. De zitplaatsen zijn ruimer dan in Europa, de doorgangen breeder en grooter, zelfs in het orkest, terwijl de vrije doorgang door niets versperd wordt. Het electrisch licht wordt overal gebruikt. Te Batavia maakt men het zich zoo „lekker" ïogelijk. Daar bespaart men zich de moeite om den schouwburg binnen te gaan, maar geniet van de voorstelling in zijn rijtuig vóór het gebouw. Een der vroegere directeuren was over die zuinigheids- en veiligheids maatregelen minder gesticht en liet ijs rond dienen „aan de dames en heeren, die zoo beleefd waren zijn muziek wel te willen aan- hooren." Zeker is het, dat de toeschouwers zoo doende buiten elk gevaar zijn. Een modelschouwburg is die te Saïgoen in Cochinchina. Hij is van alle kanten open en bijzonder luchtig gebouwdzóó zelfs dat men er verkouden wordt. De architectuur is uiterst eenvoudig en primitief, maar van brandgevaar is er geen sprake. LAATSTE BERICHTEN. Prins Albert van Pruisen maakte he denmiddag een tochtje naar Gouda ter be zichtiging der merkwaardigheden dier stad. De gewezen keizerin van Frankrijk heeft hedenochtend te 11.35 Amsterdam verlaten, vergezeld van mevr. Lebreton en den heer Piétri. Aan het station aanvaardde de vorstin met ingenomenheid een bloem ruiker van het vierjarig dochtertje van den heer Paul Debeaux, leeraar in de Fransche taal te Amsterdam. 11. M. is voornemens zich in het begin van November dezes jaars opnieuw onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Uit Den Haag wordt ons nog bericht, dat H. M., die heden om één uur aldaar .aankwam, in het Hotel des Indes haar in trek heeft genomen. Zij bracht o. a. een bezoek aan het gemeentemuseum van 's Gra venhage. (llbl.) Men schrijft aan het P. v. N. uit BaarnHoewel de gezondheidstoestand van Z. M. den koning zeer voldoende is, wordt toch de noodige rust in acht genomen. Nog slechts een paar malen heeft Z. M. de tuinen bezocht en deze week in gezelschap van koningin Emma een bezoek gebracht aan zijn ouden jager Knoppers in het Overbosch. PER TELEGRAAF. ROME, 16 Juli. Volgens de Tribnna zal de Fransche regeering den heer Léon Say naar Rome zenden als onderhandelaar over een nieuw handelstractaat, ten einde de ge ruchten te weerleggen, dat Frankrijk het tot stand komen van een vergelijk met Italië hardnekkig tegenwerkt. LISSABON, 16 Juli. De keizer van Brazilië is hier aangekomen. De gezondheid des keizers is verbeterd. BUCHAREST, 16 Juli. Bij de ontvangst der Bulgaarsche deputatie, welke den prins van Coburg op het slot Ebenthal het verslag van de zitting der Sobranje overhandigde en hem als vorst begroette, hield de prins de volgende toespraak: „Met dankbaarheid verneem ik de tijding, welke gij mij brengt. Ik blijf getrouw aan mijne belofte en mijn besluit, welke ik op den eersten dag reeds aan het Bul gaarsche volk heb medegedeeld. Indien ik naar de stem mijns harten luisterde, zou ik onmiddellijk naar Bulgarije vertrekken, mij aan uw hoofd stellen en de teugels van het bewind aanvaarden, maar de gekozen vorst van Bulgarije moet de tractaten eerbiedigen. Dit zal de kracht uitmaken zijner regeering en zal een waarborg zijn voor de grootheid en de welvaart van het volk. Ik hoop, dat wij er in zullen slagen het vertrouwen der Porte te winnen en mettertijd ook de vriend schap te verwerven van Rusland, waaraan Bulgarije zijne staatkundige bevrijding te danken heeft en waarvoor het natuurlijk groote erkentelijkheid schuldig is. Rekent op mij en mijne toewijding aan uw land en weest moedig, voorzichtig en eendrachtig". PARIJS, 16 Juli. De minister van bui- tenlandsche zaken Floureus had een onder houd met graaf Munster, den Duitschen gezant. De gezant klaagde over de houding der Fransche bladen, welke de besturen van openbare en particuliere ondernemingen aan sporen om de Duitschers, die in huu dienst zijn, te ontslaan. De heer Flourens wees in zijn antwoord op de vrijheid der pers in Frankrijk, op den scherpen toon van eenige Duitsche bladen en op de onaangename maatregelen en huis zoekingen, waaraan de Franschen zich moeten onderwerpen, wanneer zij meer dan een maand in den Elzas of in Lotharingen moeten ver toeven, SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Beroepen naar de Ned. Herv. gem. te Baambrugge ds. A. J. Van Wijngaarden te Ter Aa en te Schipluiden ds. J S. Tichelman te Leidschendam en Wilsveen. Op het tweetal voor de Vereenigde Chr. gemeente te Dokkum komt voor dr. J. Herman de Ridder, Rem. predikant te Oude Wetering. Bij de Ned. Herv. kerk waren op 1 Juli reeds meer dan 340 plaatsen vacant. Thans zijn nog 4 candidaten beroep baar en wel de heeren Ruyste Amster dam; Pos en Botermaiis, te Utrecht, en Schuurmans Stekhoven, te Groningen. Uit het aantal namen, voorkomende in het nieuwe adres-boek der stad New-York, blijkt dat zij thans eene bevolking heeft van ruim 1,600,000 zielen. HANDELS. EN FINANTIËELE BERICHTEN. TBR MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 16 Juli. Verkochte hoeveelheid. Pryzen. Laagste I Hoogste Oude Tarwe 1 Nieuwe TnrweI Oude Rogge Nieuwe RoggeI Gerst (zomer)1 Ohevalier-Gerst Zware Haver - Lichte m Duivenboonen Paardenboonen1 Boter 1 equal. vat) (2e - i (lo w per kil.) (2e - mm Turf haardbr. Ie soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 7450 kilog. dubh hectol. 12000 f 9— 8.— - 5.25 4.50 5.50 8.75 8.20 88. 9.25 8.75 5.75 5 6 50 4— 8.75 52.— 1.30 .23 Krachtens Besluit van de Ver. v. d. Effectenhandel verschijnt heden de Effecteii-noteering niet. M. M. Met deze hebben wij de eer UED. ken nis te geven, dat af 15 Juli onze Zaak is overgegaan aan den Heer GEB. R. VAN ALPHEN, die haar onder de Firma W. en H. FRANCKEN zal voortzetten. Het is ons aangenaam onzen hartelijken dank te kunnen betuigen voor de vele ver- eerende bewijzen van gunst en vertrouwen, ondervonden gedurende den tijd dat wij de zaken dreven. Vergun ons langs dezen weg u beleefd te verzoeken onzen Opvolger het zelfde vertrouwen en zoo mogelijk nog in ruimer mate te schenken. De veeljarige ondervinding, door ZED. bij de eerste Firma's te Amsterdam, Den Haag en in het buitenland in het vak van Confiseur en Chocolatier opgedaan, moge tot gewichtige aanbeveling strekken. Hoogachtend UED. Dw. Dienaren, W. en II. FRANCKEN. De Chocoladefabriek en Banket bakkerij van de Heeren W. en H. FRANCKEN overgenomen hebbende, zoo als uit bovenstaande advertentie blijkt, be veel ik mij beleefd in dezelfde gunst en hetzelfde vertrouwen, mijne Voorgangers zoo ruimschoots geschonken, aan. De Chocolade zal steeds stiptelijk van dezelfde qualiteit zijn en op dezelfde wijze bereid worden als door de Heeren GEBR FRANCKEN, die er zulk eene gunstige renommée in hadden. Door eene accurate en nette bediening hoop ik hetzelfde vereerend vertrouwen waardig te blijven. Hoogachtend UED' Dw. Dienaar, GÉR. R. VAN ALPHEN. Nieuwe Rijn 62. Chocolatier-Confiseur. Anlirevoluliouaire Kiesvereeniging Voor de Verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad op 19 Juli a. s. worden met den meesten aandrang aan bevolen Wit Stembriefje. Namens het Bestuur, J. H. DONNER. B. DEN HOUTER. vertrekt van af 18 Juli aanstaande eiken Maandag des ochtends half twee van LEIDEN naar AMSTERDAMten einde vroeg genoeg voor de Veemarkt aao te komen. DE DIRECTIE. De COLLECTEURS der Staatsloterij alhier berichten, dat de Eerste klasse der 325e Staatsloterij begint op Maandag 25 Juli, waarvoor ten hunnen Kantoren te bekomen zijn Heele en Gedeelten van LOTEN. Leiden, Juli 1887. te LËID 1SN. In de Vergadering van 13 dezer is be sloten bij de Gemeenteraadsverkiezing van Dinsdag 19 Juli e. k. drie Kandi daten te stellenen de Kiesgerechtigden dringend uit te noodigen hunne Stembil jetten aldus in te vullen: WIT Stembiljet, Technicum Mittweida Sachscn. 11 a se lm ion - iugeuieur- Stiliule i Werkmeistor-Scbqlp. B BLAUW Stembiljet, Namens het Bestuur, N. STADHOUDER, Pres. G. F. THÉONVILLE, Secr.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 3