BINNËNLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN jEa ie: m mm ac: mm wrJ böb- a. r^ar nac.-. i. Concert-Polka voor PistoD-Solo, F. W. Timmner; 9. Fautaisie sur des Motifs de „Mignon," Opéra de Thomas, (op veelvul dig verlangen) J. G. H. Mann. Aan den internationalen zangwedstrijd te Luik, op 4 en 5 Sept. te houden, waar voor zich 57 vereenigingen met 4000 zan gers hebben aangemeld, nemen uit Neder land deeleere-afdeeliug„Oefening baart Kunst," van Amsterdam; 1ste afdeeling buitenland: Maastrichter Staar," van Maas tricht; de Vereenigde Zangers," van Am sterdam 2de afd. id.„Oefening en Ver maak" 7an Waalwijk, „l'Uniou Chorale" van Maastricht; liedertafel „Zanglust," man nenkoor „Amicitiae" en mannenkoor „Ce cilia," alle van Amsterdam3e afd. id. „Kunst na Arbeid," „Oefening zij ons doel," Amsterdam; Roermonds mannenkoor, Roer mond; „Onderlinge Oefening," Amsterdam; Eindhovens mannenkoor, Eindhoven; „Ce cilia," van Vaals, Haarlems zanggenoolschap, Haarlem; „Union Chorale," van 3t.-Geer- trude; zangvereeniging „St.-Cecilia," van Gulpen, en de liedertafel „Orphéus," van Tiel. Te Tilburg wordt door de Nieuwe Kon. Harmonie een muziekschool opgericht, aanvangende met een cursus voor inslumeu- tale muziek, waar aan zonen van leden gratis onderricht gegeven wordt. Volgens een schrijven aan de Pali Mall zou een nieuwe Rembrandt zijn ge vonden. Het stuk is afkomstig uit den boedel van Louis Philippe, van wien het kwam aan zijn secretaris Raimond, om voor korten tijd in 't bezit van een Eugelschman over te gaan. Het stond totnogtoe bekend als „De verloofde van Van der Helst." Bij 't schoonmaken zou ecbter de naamteekening Rembrandt met het jaartal 1625 ontdekt zijn. Het stelt een jong meisje voor, dat men zou herkend hebben voor een portret van die Saskiadie toen een meisje van 13 jaar was en die later Rembrandts vrouw- is geworden. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het slot te Mui den kosteloos voor bet publiek toegankelijk is in de maanden Juni tot en met October, van 8 uren des morgens tot 6 uren des avonds, en in de maanden Nov. tot en met Mei, van 9 uren des morgens tot 4 uren des namidd. Het StaaUblad bevat in n°. 129 de wet van 8 dezer, tot goedkeuring der over eenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop van een stuk duingrond te Katwijk a/Zee, aan C. De Vreugd Wzn., aldaar. De anti-revolutionaire Centrale Kies- vereenigtng te Meppel voor het hoofdkies district Steenwijk heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer G. H. Van der Hoop, oud-lid der kamer. Moge de werviDg in Holland al te wenschen overlatendie in Indië gaat nog al goed, ten minste steeds worden nieuwe hoeveelheden recruten aangevoerd. J.-B Een matroos van het Nederlandsche fregat Van Speyk heeft te Rio de Janeiro aan wal een kameraad, met wien hij twist gekregen bad, doodgestoken. Hij zoowel als de vermoorde was beschonken. De Nederlandsche consul heeft naar het Braziliaansche blad Eloile du Sud bericht, uitlevering van den schuldige verzocht, opdat hij door Nederlandsche rechters gevonnisd mocht worden, maar de Braziliaansche regee ring heeft dat verzoek geweigerd. Naar het Dagbl. v. Ned. verneemt zal weldra weder een verzoekschrift verzonden worden aan Z. M. den koning ter verkrijging van gratie voor den beer Domela Nieuwen- huis. Prof. Pekelharing en dr. Winkler zul len 6 Augustus a. s. uit Indië naar Europa terugkeeren. Het kind dat in het Lamgroen te 's-Hage aan eene vrouw ter bewaring was gegeven, is door de ongehuwde moeder we der afgehaald. Door den rijksveldwachter te Bolnes en twee andere personen zijn gisterenmiddag te Slikkerveer op de rivier de Maas met een roeiboot gered twee heeren en een vierjarig jongetje, die met eene zeilboot op de rivier aan het zeilen waren, toen bij eene wending de boot omsloeg, waardoor alle drie personen in levensgevaar verkeerden. Donderdagavond omstreeks 8 uren is in bet Park te Rotterdam een driewielige vélocipède, waarop 2 personen gezeten waren, door te hard rijden omgeslagen, waardoor een der berijders aan het hoofd en de borst ernstig werd gewond. Na voorloopig ge neeskundige hulp te zijn Terleend, is hij per draagbaar naar bet Ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor hersenschudding. Dinsdagnamiddag had te Haarlem een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen zou kunnen gehad hebben. Eene dame, verge zeld van eeu hond, reed haar kind in een kinderwagen langs het Staten-Bolwerk. Aan de buitenplaats van mevr. de wed. M. ge komen, wilde de hond, in den tuin een natuurgenoot ziende, door eeu sprong over het hekdezen een bezoek brengendoch het dier nam dien sprong te kort en kwam met den buik op de scherpe punten van het ijzeren hek terecht, welke hem zoodanig door het lichaam drongendat hij niet in staat was zich uit deze positie te bevrijden. De eigenares snelde op het gejank van het dier toeliet den wagen door den schrik achter, zeker niet wetende dat zij daardoor haar kind aan een groot gevaar blootstelde; want pas was zij den reeds stervenden hond genaderd, toen het kind, waarschijnlijk om dat het beweging in den wagen maakte, achteruit in den Kloppersingel reed. Op het hulpgeroep der dame mocht J. Mes, woonachtig in de Spaarnwouderstraat, die op dat oogenblik de eenige getuige was van betgeen gebeurde, het genoegen sma ken het kind te redden. De honddie daarop terstond door hem van het hek werd opgenomenstierf eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen. Ter waarschuwing van hen, wien het aangaat Tegen eeneu persoondie in het Florapark te Haarlem in de bloemenperken liepeenige bloemen plukte en zooals door eenen onbezoldigden rijksveldwachter werd opge merkt onder zijne kleederen verborg, waarna bij onderzoek bleek dat hij in het bezit was van drie geraniumswelke hij met wortel en al uit den grond had getrokken, is gisteren door den substituut-officier van justitie bij de Haarlemsche rechtbank krach tens art. 310 van bet nieuwe Wetboek van Strafrecht geëischt eene veroordeeliug tot eene gevangenisstraf van twee maanden, met het oog op de omstandigheid dat de misdaad was gepleegd op voorwerpen, welke als het ware aan de publieke zorg waren toever trouwd. Uitspraak over acht dagen. N. M. C. In het persbureau op bet raadhuis te Amsterdam is een annonce aangeplakt ter aanbeveling van brandkasten. De fabrikant schijnt van de journalisten nogal een hoogen dunk te hebben. Het plan bestaat om da inrichting van de banken van leeniug te Parijs te her vormen. De directie dier instelling heeft nu aan den heer Van Bevervoorde, direc teur der bank van leening te Amsterdam, inlichtingen gevraagd over de inrichting en werking dezer instelling aldaar. Als eene bijzonderheid verdient ver meld te wordendat G. Bellaar de Kloet jl. Woensdag den dag herdacht, waarop hij, zeventig jaar geledenin dienst trad bij de heeren P. Peeleu en Zn., labaks- en siga renfabrikanten te Weesp, bij wie hij nog steeds werkzaam is. Door eenige visschers is te Nieuwediep een hoeveelheid losse petroleum aangebracht die het eigendom der schippers was gewor den door de practische manier, waarop zij er bezit van hadden genomen. Uit het ruim van het schip Osberga werd petroleum op gepompt, die buiten boord vloeide. De schuiten werden er ouder gehaald, en men liet de petroleum in de bun der vaartuigjes loopeu, waar zij gemakkelijk vau het water kon worden afgeschept. Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen bracht deze week een bezoek aan bet eiland Marken en trad er eenige woningen binnen, wier karakteristieke inrichting in hooge mate zijn belangstelling wekte. Tijdeus den volgenden cursus zal de Utrechtsche boogeschool naar men aan het D. v. N. meldt, een zwaar verlies lijden door de om 70jarigen ouderdom verplichte afireding der hoogleeraren Donders, Buijs Ballot en Doedoes. Naar het U. B. verneemt, heeft de minister van binnenlandscbe zaken aan den voorzitter en den secretaris der commissie uit de burgerij voor het op te richten uni versiteitsgebouw te Utrecht een bijzonder gehoor verleend, waarbij de minister zeer geruststellende verzekeringen omtrent de totstandkoming van het gebouw binnen een niet te lang tijdsverloop gegeven heeft. Hoewel 's konings lijfarts, dr. Vink- huizen, Z. M. na zijn terugkomst uit het buitenland een paar maal te Soestdijk is komen bezoeken, is de gezondheidstoestand des konings alleszins bevredigend, daar de koning bijna dagelijks in het park van Soest- dijk wandelt. H. M. de koningin en het prinsesje ma ken bijna eiken dag rijtoeren door Baam en omstrekensoms tot Amersfoort en Hil versum, of spelevaren in de vijvers van het koninklijk lustslot, Mem meldt uit Tiel aan de Stand. dat door de antirevolutionaire kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" bij acclamatie tot candidaat voor de tweede kamer is ge proclameerd het aftredend lid baron Van Aylva van Pallandt en voor hel geval van kamerontbinding ook jhr. tor. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Van liberaie zijde noemt men den heer P. Rink, lid der staten. Iu Gelderland en Overijsel waar de boterprijzen gedurende het geheele jaar zeer laag waren, is opnieuw een daling ingeval len welke veroorzaakt wordt door de strenge hitte, waardoor de inkoopeu voor Indië hebben opgehouden. Aan het station te Ruurloo staat een weiwaterpomp, die in deze dagen druk wordt gebruikt, lil het houten vierkant bovendeel, om de buis waarin de zuigerstang wordt op en neer bewogen heeft een paar ineezen een nestje gebouwd en steken zeven kleine af stammelingen de gele bekken, als om voed sel vragend, omhoog. Volstrekte rust schijnt dus bij het broeien en opkweeken niet altijd noodig te zijn. Wederom is door de rijksveldwacht proces-verbaal opgemaakt tegen een 7tal per sonen uit de gem. lieerde wegens diefstal van ongeveer 73 kilogram lood en koper, afkomstig van verschoten projectielen en granaten uit het nabij Heerde gelegen ar tilleriekamp op de Oldebroeksche heide. Het vuur, dat in bet veen ten westen der gemeente Dalen woedt en voor eenigen tijd de Vossebelt bedreigde, heeft thans de turf aangetast, waarvoor men het ergste vreest. Over t algemeen heerscht in Drenthe eeu verschrikkelijke droogte, welke de hoop op een ruimen oogst bij zeer velen teleur stelt. Zeer zeker zal men dit jaar weinig hooren van branden door hooibroei, voor zoover namenlijk ile eerste snede betreft, want het hooi is bij buiten gewoon gunstig weder omgehaald. De tweede vacantie-kolonie van leer lingen van lagere scholen te Leeuwarden, ten getale van 21 is eergisteren naar het eiland Schiermonnikoog vertrokkenevenals verleden jaar onder geleide van mej.C. Van der Sluis, hoofouderwijzeres aan de eerste gemeentelijke bewaarschool. Te Zuiddorpe is een kind van veertien maanden gestikt door bet inslikken van een stukje ham. Nabij Geertruidenherg is Woensdag eeu milicien in de rivier de Donge onder het zwemmen verdronken. De broedermoord te Someren, waar van wij reeds melding maakten, is gepleegd door den 17jarigeu arbeider J. V., die zijn 21jarigen broeder zoodanig aan het hoofd verwonddedat deze aan de gevolgen overleed. Er zwerven weer Zigeuners op de Nederlandsche grenzen. Eenige dagen ge leden bracht een elftal, samengepakt in eeD wagente Tilburg een nacht door. De bende werd uitgeleid naar Oirschot. «>it ik\si iuK. Door Z. M. is benoemd tot outv. der dir. bel. en ace. te Driebergen jhr. J. Hora Siccama, ontv. derzelfde middelen te Buiten post. Door Z. M. is, met ingang van 1 Aug. 1887, benoemd tot dir. van het post en telegraafkantoor te MakkumJ. H. Bö- deker, thans dir. vau het rijkstelegraafkan toor te Coevorden. Z. M. heeft met 1 Aug. a. s.le. den dirig. off. v. gez. le kl. bij de zeemacht H. C. Steenbergen, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan veertig jarigen ouderdomop pensioen gesteld, onder toekenning van eeu jaarlijksch pensioen van f2100 en eene verhooging daarvan met f750 'sjaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenen 2e. bevorderd tot dirig. off. v. gez. le kl. den id. 2e kl. J. B. Coomans de Ruiter en tot id. 2e kl. den off. v. gez. lsté kl. M. C. Buyze. Met ingang van 16 Aug. a. s.: le. den off. v. adm. le kl. E. H. W. Wijnmalen, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1248 en eene verhoogiug daarvan met f900 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst en 's rijks 'over zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; en 2e. bevorderd tot off. v. adm. le kl. den id. 2e kl. H. J. Van der Meer. Door Z. M. is de le luit. G. A. Brünings van het 2de reg. vesting-art., op non-activi teit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, BELGIË. Het departement van finantiën heeft aan de munt te Saint-Gilles de noodige be velen gegeven tot het slaan voor een bedrag van 25 milioen aan muntstukken ten behoeve van den Congo-staat. De muntstukken zul len zijn iu zilver, nikkel en koper en aan de eene zijde het opschrift dragenLeopold II, koning der Belgen, souverein van den Congo-staat, en aan de keerzijde het cijfer dat hunne waarde aangeeft. D. De artikelsgewijze beraadslaging in het hoogerhuis over de wet op de strafvor dering in Ierland, naar de redactie van het lagerhuis, is in de zitting van gisteren af- geloopen. Gisteren werden in het lagerhuis de kredieten op rekening van het civiele bud get behandeld. Sir James Fergusson kwam op tegen het verwijt van den heer Bryce, dat door de verlenging van het verblijf van sir Henry Drummond Wolff te KonstantinopelEnge- lands waardigheid en eer zouden geleden hebben. Hij geloofde niet dat de ratificatie der overeenkomst betreffende Egypte heeft plaats gehadzoodat sir Henry Drummond Wolff hedenavond zal vertrekken. Te groot gewicht moet aan de overeenkomst niet ge hecht worden. Zij was het uitvloeisel van den oprechten wenschde internationale verplichtingen te vervullen en de andere mogendheden te gemoet te komen, in zoo ver Engelands belangen dit gedoogden. „Wij moeten onze verplichtingen nakomen", zeide hij ten slotte, „onverschillig of de overeen komst al dan niet is geratificeerd. De ont ruiming van Egypte zal daardoor noch be spoedigd, noch verlengd worden." In het lagerhuis interpelleerde de heer Bryce den onder-staatssecretaris voor Ierland nogmaals over de verlenging van het ver blijf van sir Henry D. Wolff te Constanti- nopel. Hij vroeg of er een einde zou ge maakt worden aan de onbegrijpelijke en on waardige houding, door de Engelsche regeering in deze zaak aangenomen zoodat de heer Wolff nu a. 8. Vrijdag definitief zal kunnen vertrekken. Sir J. Fergusson ant woordde hemdat hij geene positieve ver klaring kou doen; maar hiervan was hij zeker, dat, indien het parlement volkomen op de hoogte was van de gansche zaakhet overtuigd zou zijn dat Engeland zijn prestige noch zijn belang uit het oog verloren heeft. Binnen enkele dagen zullen de stuk ken worden overgelegd. De admiraliteit heeft eene kaart uit gegeven, waarop al de Engelsche oorlogs schepen, die aan de groote jubileum-revue zullen deelnemen, nauwkeurig aangegeven zijn. Met de Britsche en Indische transportschepen zal de daar verzamelde vloot uit 128 schepen bestaan en wel uit 3 pantserschepen en krui ser-eskaders (34 schepen), 5 kanon- en tor- pedoflotilles voor kustverdediging (75 schepen) 6 opleidingsschepen en 13 transportschepen. De oorlogsschepen zullen in twee groote liniën, met de boeg naar het eiland Wight gekeerd, opgesteld worden. I)e geruchten betreffend lord London derry's verlangen om zijne waardigheid van onderkoning van Ierland neer te leggen, worden in de toongevende kringen bevestigd. De oorzaak van dit besluit wordt voorname lijk gezocht in de gezondheidstoestand van lady Londonderry, haar afkeer van de te genwoordige lerscbe politiek en van politieke aangelegenheden in het algemeen. Hertog van Abercorn, lord Bute en een koninklijke prins worden als vermoedelijke opvolgers genoemd. Lord Brownlow schijnt echter de uitverkorene te zullen zijn. De Time» blijft er voortdurend op wijzen, dat Engeland zich, bij den tegenwoordige:) toestand in Frankrijk, op alle eventualiteiten moet voorbereid houden. „Breekt de storm eenmaal in Frankrijk los, „zegt de Timet" dan zal hij alle banden, die tot nu toe den waanzin van het Fransche gepeupel breidelen doen losbreken," De gevolgen van eene mogelijke uitbar sting verklaart het blad niet te kunnen voorzien. Maar zeker is het dat Duitschland waakzaam blijft en bereid is den strijd te aanvaarden, hoewel het geen conflict zal uit lokken. Zoolang in Frankrijk staatslieden, die zich van hunne verantwoordelijkheid be wust zijn, aan het bewind blijven, is geen agressieve oorlog tegen Engeland van die zijde te vreezeu. Maar wie is er zeker van, dat de teugels van het bewind niet te eeniger tijd in banden van demagogen en avontu riers zullen geraken? Behalve de antipathie, die bij velen in Frankrijk in het bij zonder bij de radicalen tegen Engeland heerscht, gelooft men dat een iava) in dat- land gemakkelijk te volvoeren zou zijn^

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2