BINNENLANDSOHE BERICHTEN BUIT EN LA N DSCHE BERICHTEN In den gevel van het huis, door Frilz Reuter te Treptow in Pommeren bewoond, is dezer dagen een marmeren gedenksteen geplaatst, waarop het volgende staat ver meld: Uit huis bewoonde van 1849 tot 1851 Frits Reuter, onderwijzer in de gym nastiek en de teekenkunst. Hier heeft hij zijn eersteling „Lauschen un Riemels" ge schreven." Naar men meldt heeft zich weder een gezelschap samengesteld, onder directie, van den heer Alexander Faassen, dat met de aanstaande kermis te beginnen geregeld voor stellingen in den N. Schouwb. te Rotterdam zal geven. Al» voornaamste artisten worden genoemd de heeren A. Faassen, Manta Van Nieuw- land en Krispijn, benevens de dames Kley, Korlaar-vau Dam en De Bruin-Sablairolles. De minister van binnenlandsehe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September de betrekking van leeraar in de geschiedenis aan de rijks hoogere bur gerschool met driejarigen cursus te Bergen op Zoom te vervullen is. Jaarwedde f 1000. Aanmelding vddr of uiterlijk op 2b Juli bij den inspecteur voor het middelbaar onderwijs te 's Hage. Voorts ook dat met 1 Sept. te vervullen is de betrekking van leeraar in de natuur kunde en cosmographie aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg. Aanmelding insgelijks bij genoemden in specteur. De minister van binnenlandsehe zaken, brengt ter kennis van hen, die het exameu ter verkrijging van het diploma van geëxa mineerd en beëedigd landmeter wenscben af te leggen, dat zij zich daartoe v<5<5r 15 Au gustus schriftelijk bij het departement van binnenlandsehe zaken moeten aanmelden. Zie verder Slaattct. van 16 dezer. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis onder bevel van den kapt. ter zee D. J. Weys, in den namiddag van 12 dezer te Havre aangekomen. Aan boord was alles wel, Het hoofdbestuur van den anti-dienst- vervangingsbond heeft het verzoek aan de eerste kamer gericht, aan hoofdstuk VIII der gewijzigde Qrondwet hare iustemming niet te schenken, op grond dat de plaats vervanging niet wordt afgeschaft en het hoofdbestuur voornoemd die afschaffing meer dan ooit noodig acht, vooral ten behoeve van ons Indisch leger, dat geen vrijwilligers kan bekomen omdat de zoogenaamde remplagan- teubazen het dubbele der uitgeloofde premie bieden voor plaatsvervangers. De hoofd-ingenieur J. Van der Toorn, door de Zuiderzee-Vereenigiug benoemd voor een technisch onderzoek omtrent de droog making, benevens de afsluiting, heeft een verslag uitgebracht. Veel wordt in dat ver slag nog niet gezegd, zoodat ook nu weder de kansen om de droogmaking spoedig ver- wezentlijk te zien, niet bijzonder schijnen vooruitgegaan te zijn. Het belangrijkste in het verslag is ongetwijfeld, dat de heer Van der Toorn eene afsluiting van de Zuiderzee ten noorden van den IJselmond, in tegen stelling van andere deskundigen, technisch en financieel niet voor onuitvoerbaar ver klaart. Voorts deelt het verslag mede, dat nog heelwat zal moeten onderzocht wordenal vorens met een practisch plan voor den dag te kunnen komen. (Arnk. Cl.) De Fransche minister van onderwijs heeft, naar wij vernemen, onzen landgenoot dr. E. Stein te 's Hage benoemd tot officier d'académie. 's Qravenhage is door het te Purme- rend vergaderde Nijverheidscongres aange wezen als plaats voor de volgende algemeene vergaderingen. Gister-middag kwam eene vronw met een kind op den arm door het Lamgroen. Zij gaf te kennen „het zoo warm te hebben" en dat zij nog eeu boodschap moest doen daarom vroeg zij aan eene daar wonende vrouwzoo goed te willen zijn om even haar kind te bewaren; doch gister avond had de moeder het kind nog niet teruggehaaldzoo dat de bewaarster de zaak aan de politie bekend maakte. Een onderzoek werd inge steld in een hofje aan den Z. O. Buitensin gel waar de moeder had opgegeven te wonen, doch geen spoor was er te vinden. Het verlaten kind is slechts zeven weken oud. (J). v. Z.-ü. en Gr.) Men leest in de Avondpoit lu strijd met berichten in andere bladen kunnen wij mededeelen, dat de uitlevering van de personen, van wier aanhouding te Bordeaux melding is gemaakt, niet zal wor den aangevraagd. De diefstal toch, waarvan m wo j zij verdacht worden, is gepleegd ten nadeel; van hun moeder en bijgevolg straffeloos. Bij kon. besluit is volledige kwijtschel ding van straf verleend aan een der verooi- deelde wegens het palingoproer, W. A. De Leng, die een verzoek had ingediend. Een zelfde verzoek van C. N. Schweitz en 1 A. A. Wouterson is nog in behandeling. (Vad.) Men beweert wel eens dat het argu ment tegen de progressieve inkomsten be lasting dat zij de vermogenden naar elders zou verjagen, onjuist is. Expenentia docet. De gemeenteraad van Schoterland maakte den hoofdelijken omslag progressief, ten ge volge waarvan mr. J. Bieruma Oosting, de eigenaar van Oranjewoud, f 5040 's jairs zou betalen. En de heer Bieruma Oosting kocht Groot Prezikhaaf te Velp en zal nu aan Ooststel lingwerf niets meer betalen. (1). v. Z.-H. en 'e Gr Bij zijn vertrek naar 's Gravenhage werd gisterenmorgen aau het spoorwegstation te Haarlem door een aantal officieren v»n het leger en de schutterij hartelijk afscheid genomen van den kolonel W. Vleijsmaa, gedurende ruim 2 jaren garnizoenscomman dant aldaar. Door commissarissen van de Nieuwe of Litteraire (Witte) Sociëteit te's Hage, is aanbesteed de bouw eener nieuwe societeits- tent in het Bosch. Acht biljetten waren iu- gekomeu. Minste inschrijver was de heer J. Van Lith Jr. te 's Hage, voor f 99,000. Van drie jongens, die zich te Sche- veningen bij den vuurtoren Woensdagavond te ver in zee waagden; is een, E. Pro. k, 10 jaren oud, verdronken. De beide anderen werden gered. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen de volgende voordracht voor leeraar in de Grieksche en Latijusche talen en letterkunde bij het Erasmiaansch gymnasium, gedurende den tijd van een jaar op eene belooning van f 2000. De heeren A. J. Kronenburg A.Jzn. te Deventer, en E. B. Koster, te Noordwijk binnen. Kunnen andere garnizoenen roemen op uitstekende ruiters onder hunne officieren, het te Dordrecht liggend corps pontonniers telt onder zijne officieren mannen, die in het water, het element van hun wapen, de baas zijn. Zy> legde de le luit. J. J. A. F. Kaunemaus eergisteren eene schitterende proeve af van zijne bedrevenheid in de zwemkunst, door in den tijd van 40 minuten de rivieren de Oude Maas en de Merwede van de 8poorbrug tot het oefeningsterrein 'de Staart" (een afstand van ruim twee kilometers) over te zwemmen. (Dori. Cour.) Burg. en weth. van Amsterdam bren gen ter kennis dat een 2e adsistent bij het physiologisch laboratorium van den hoog leeraar dr. Th. Place op eene jaarwedde van f 600 moet benoemd worden. Alleen can- didaten in de geneeskunde of candidaat-artsen kunnen in aanmerking worden genomen. Sol licitanten worden uitgenoodigd om zich aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. onder wijs, vdór of op 31 Juli 1887. Vijftig leerlingen van het gymnasium te Amsterdam, die, behalve in gymnastiek, zich wekelijks oefenen in het hanteeren van het geweer, zijn, nu de vacantie is ingetre den, met hunnen onderwijzer en eenige mi litaire instructeurs naar het kamp van Laren vertrokken, om daar gedurende 14 dagen geheel op militairen voet, in den velddienst onderwezen le worden en de nachten in tenteu door te brengen. Slechts een zeventiental van de 200 werklieden der landswerf te Amsterdam, die onlangs werden bedankt, maken gebruik van het aanbod om aan de marinewerf te Nieu- wediep, tijdelijk, althans tot 31 Dec. te arbeideu, waarvoor ongeveer 60 personen konden in aanmerking komen. Verschillende redenen zijn oorzaak dat dit getal zoo klein is; de goede bedoeling van het aanbod wordt zeer gewaardeerd. Als bijdrage in den voorgenomen bouw van een nieuw burgerziekenhuis te Amster dam, is door een der stadgenooten aldaar eene som van f 100,000 geschonken. Een kantoorbediende te Amsterdam, die ten nadeele van zijuen patroon f 2500 had ontvreemd, is door de politie in bewa ring genomen. Gisteren is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis te Haarlem bezocht door Z. H. den prins van Waldeck-Pyrmont en zijne gemalin met ge volg. Daarna werd het orgelconcert in de Groote Kerk bijgewoond. Op het congres der maatschappij van nijverheid, thans te Purmerend gehouden, is o. a. behandeld door prof. J. M. Van Bem- melen van Leiden de droogmaking der Zuiderzee, C3 et wi i aw-va. .-v* rsssa Spr. toont, zegt het verslag van het D. v. N., eerst aan op daarvoor vervaardigde kaarten, die aan den wand hangen den toe stand der Zuiderzee of liever van het Flevo- meer, zooals dit zich in de voor-historische tijden van ons vaderland vertoonde. Dit meer diende in het bijzonder tot ontlasting van al de wateren vau Friesland, Gronin gen, Noord-Holland eu Overijsel. De landenwelke dit meer omringden zijn, volgens spr. niet plotseling verdwenen, maar langzamerheidwellicht in den loop van twaalf, dertienhonderd jaren. In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben kwaadwilligen te Helder ge tracht, de houten schonwburgtent vau den heer Vau Lier, die aldaar gedurende de ker- misweek met zijn gezelschap eenige voorstel lingen gaf, in hraud te steken. Door voor bijgangers werd het begin van den brand gelukkig ontdekt, zoodat men met behulp der buren spoedig het vuur meester was. Onder den vloer trof men zorgvuldig ver zamelde brandbare sloffen aau. De politie doet onderzoek. Naar gemeld wordt, zijn door den inspecteur van den geneeskundigen dienst slaapplaatsen in de kazerne te Assen afge- gekeurd. Op het plein hij de kazerne zijn nu tenten tot nachtverblijf ingericht. Men schrijft uit Drente aan de N. B. C.Oude gewoonte eu spreekwijzen in het volksleven zijn hier zeer taaien wijzen in vele gevallen naar de historie terug, om een blik in het leven onzer voorouders te gunnen. Zoo is hier de uitdrukking „knup pellanddag houden" nog bij degenendie de typen van echte Drentenaren zijnin ge bruik. Het gezegde, ontstaan in den tijd toen onze politie nog niet zoo goed geor dend was als in onzen tijden men „karspel- knechten" huurde, die voor enkele guldens per jaar een of twee dagen per week het land afreisden, gewapend met eenen knup pel, om alle „schooiers, landloopers, vage bonden" enz., te verdrijven. De betrekking van veldwachter was hier voor ruim eene kwart eeuw nog zeer in minachting, eu meestal werden zij met de namen van kodde beiers, biesjagers enz. bestempeld. Ook de bijnaam van „procureur" wordt nog in onzen tijd dikwijls „verdeks" gegeven aan per sonen die zich voor eene of andere zaak in de weer stellen. Volgens eenen schrijver over Drente stamt deze betiteling af van den tijd toen onze voorouders nog dikwijls in zake van geschil hunne liefde voor „rech ten" (procederen) openbaarden. En de tijd waarin er nog hevig geprocedeerd werd, ligt uog niet zoo ver achter ons. Zoo werd zelfs om eeu binnenpad over een beem zoo veel gepleit, dat men voor de kosten eene zilveren „sliggelte" (overtrap in de omhei ning zou hebben kunnen plaatsen. Doch al leven de spreekwijzen nog voort, vele eigenaardige kenteekenen van den voortijd gaan in onze dagen allengs meer door den omgang met bewoners uit andere streken verloren. Op de dorpen en gehuchten die het meest geïsoleerd zijn, kunnen deze over leveringen en kenteekenen zich bet best staande houden. Te Zierikzee is bericht ontvangen, dat op eene badplaats in Thuringen op 61-jari- rigen leeftijd is overleden jonkheer Johan Louis De Jonge, oud-lid der tweede kamer, voorzitter van het centraal bestuur van den polder Schouwen, president van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw enz. Te Osch is dezer dagen in werking getreden de nieuwe machinale stoomslagerij van varkens, voor export naar Eugeland, van de firma Zwanenberg Co. Deze fa briek is er op ingericht om wekelijks onge veer 1000 jonge varkens te kunnen slachten en verzenden. Als een veeg teeken des tijds kau ge meld worden, zegt de Meierijtche CL, dal in de naburige gemeente Mierloo, verleden Maandag in veiling is gebracht, „een wel „doortimmerd bijzonder goed ingericht huis „met grooten tuin, benevens de in volle wer- „king zijnde, in 1880 nieuw gebouwde bier- „brouwerij met annexe kelders, stalling en „bergplaats, geheel aan elkander gelegen in „de kom van het dorp Mierloo, samen groot „28 aren 30 centiaren", hetwelk allee te za- men voorloopig slechts de onbegrijpelijke lage som opbracht van f2310. UKAVEltHAGli. Door Z. M. is aan na te noemeu per sonen verlof verleend tot het aannemen eu dragen der buitenlan.lsche onderscheidings teekenen achter hunne naqaen vermeld: J. Ph. Van der Keilen, te Amsterdam, direc teur van 's rijks Prentenkabinet, comman deur der orde van Isabella la Catolica van Spanje; W. B. De Jongh, zich noemende en schrijvende W. J. De Jongh, te Amster dam; comraissionnair in effecten, ridder4de kl. der orile van het Borstbeeld vau den Be vrijder Simon Bolivar van VenezuelaM. S. F. W. Marckx, te Maastricht, secretaris van het burgerlijk armbestuur, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is. Door Z. M. zijn, met ingang van 2 Aug. 1887, bevorderd tot 1ste luit. bij het corps mariniers, de 2de luitt. E. Berdenis Van Berlekom, A. De Timmerman, J. C. Schrave. en W. G. Vennekool. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 October a. s., in hunnen rang overgeplaatst: bij het wapen der art., en wel bij het 2de reg. vcldart de kapt. W. F. ridder Van Rappard van den gener. stafbij den gener. staf, de kapt. F. R. Froger van het 2de reg. veld-art. BELGIE. De kamer van vertegenwoordigers heeft gisteren de beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp op de recruteering. Het artikel betreffende den persoonlijken dienstplicht werd met 69 tegen 62 stemmen verworpen. Het geheele ontwerp-d'Oultremont werd daarop ingetrokken. ENGISLAND. Het boogerhuis heeft gisteren na eeu debat van vier urenhet wetsontwerp op de strafvordering in Ierland bij tweede lezing zo ider stemming aangenomen. De Orangisten hielden Dinsdag te Bel fast hun jaarlijksche optocht. Wel werd op gebruikelijke wijze met steenen gegooid en met revolvers geschoten, en moesten vele vensterruiten het ontgelden, maar ernstig gevochten is er niet. Op een meeting in den Botanischen tuin, waar de grootmeester der Orangisten Rev. dr. Kane sprak, wer den resoluties aangenomen tegen het Parnel- lisme en voor Hartington en het ministerie. De liberale kiesvereemging van het dis trict Bridgeton (Glasgow) heeft met alge meene stemmen de candidatuur voor de door het aftreden van den heer E. R. Russel vacant geworden plaats aan sir George Tre- velyan aangeboden. FRAXHBIJ K. De heer Floquet was eergisteren in de kamer weder op den voorzittersstoel. Hij hield eene toespraak, waaraan wij het vol gende ontleenen Uwe ondervoorzitter, mijn vriend de heer Anatole de la Forgeheeft mij het besluit medegedeeld, dat de kamer gisteren met betrekking tot mijn ontslag aanbieding geno men heeft. Ik hen er diep door getroffen. Ik buig het hoofd eerbiedig voor den wil der kamer. Ik zal den post van eer waarnemen, dien zij mij had toevertrouwd en waar zij mij heeft uitgenoodigd te blijven. Het voornemen bestaat bij de Fransche regeering in den loop van het volgende jaar te Parijs een internationaal congres te houden voor veeartsenijkunde. Eene talrijke maar vreedzame menigte is te Parijs op de been. Overal heerscht volko> men kalmte en tot dusver is de orde nergeua gestoord. Niettemin zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen en de strengste bevelen gegeven aau de vertegenwoordigers van het gezag. Te 4 uur verliet de heer Grévy, verge zeld door den heer Rouvier en de officieren van zijn huis, het Elysde, onder het aan heffen van de kreet: Leve Grdvy De president der republiek keerde van de revue terug, zonder dat eenig incident van ernstigen aard voorkwam. Toen hij tot den waterval in het Bois de Boulogne was ge naderd, vernam men hier en daar den kreet leve Boulangerl en dezefde kreet werd aan geheven toeu de president te Longchamps aankwam. Gedurende de revue, welke 1 u. 45 m. duurde, hoorde men beurtelings de kretenleve Boulangerleve Grdvyweg met Boulangerl De menigte juichte de troepen toe. Te Rijssel en Marseille is de revue zonder incident afgeloopen. Een stoet, bestaande uit omstreeks 2000 p-rsonen, gevormd door de Ligue dea Patriotes en andere patriotische vereenigin- gentrok gisteren om 9 uur in den ochtend met Deroulède aan de spits naar het stand beeld voor Straatsburg. Elke vereeniging droeg kransen, welke zij aan den voet van het standbeeld neerlegde. Tijdens den op tocht gebeurde niets bijzonders. Alleen werd nu en dan een enkele kreet „vive Boulan ger" gehoord. Deroulède had allen aanbevolen zich stil te houden. De volksmenigte, welke bijeen was op de Place de la Concorde, ontving

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2