H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. o 11 r a a f ver s c h i| n t ri e I ij k sbehalve o p 'L o n- e n F e e s t d a e 11. ABOi M E BI E T Zaterdag 16 Juli 1887» 165 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.tiO. Prijs per ftuuiuier l» ('ent. 201« Jaargang. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Neheepmakerssteev 6 Stads-Bericliten. De Voorzitler van den liaad der gemeente Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dal de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad ler vervulling van de vacatures, ontslaan door hel verlrek uit de gemeente van den Heer Mr. J. B VOS en liet door den Heer P. J. DE FREMERY genomen ontslag, die beiden in 1889 moesten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 19 Juli 1887, van des voormiddags negen lot des namiddags vijf uren. De Voorzitter voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 17 Juni 1887. STADSNIEUWS. VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad in 1887 aangeboden. (vervolg). Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, {vervolg). Gemeentelijke-inrichting lot opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Het getal ingeschrevenen bedroeg voor den cursus 1886/86 18, van welke 3 enkele lessen volgden. 9 van hen maakten gebruik van de vergunning van heeren curatoren der rijks universiteit om een of twee colleges bij te wonen aan de rijks academie. Het aantal lesuren bedroeg voor het eerste studiejaar 21 en voor het tweede studiejaar 26 per week. Sedert 12 Januari werd bo vendien les gegeven in het Battaks door den sedert benoemden leeraar in een der Poly nesische talen en wel aanvankelijk 3 uren 's weeks. Genoemde leeraar werd tevens in de examencommissie benoemd. Bij het in 1886 gehouden examen slaagden alle candi- daten (6) van de Leidsche inrichting. Tot directeur der inrichting werd benoemd de hoogleeraar mr. P. A. Van der Lith, die, geheel belangloos, met toewijding den bloei der inrichting tracht te bevorderen. In de door het overlijden van de curato ren de heeren mr. J. De Wal en J. Groll ontstane vacaturen, werd voorzien door de benoeming van de heeren: dr. M. J. De Goeje, hoogleeraar aan de Leidsche univer siteit en P. Beyerinck, oud-resident van Soe- rabaya. De kosten bedroegen in 1886 f 9,619.S76 terwijl aan collegegeld werd ontvangen f820. De jaarwedde van den leeraar dr. C. Snouck Hurgronje werd den 3en Maart verhoogd met f 1000 en dus vastgesteld op f3000. De Leidsche Maatschappij van Toonkunst. Het aantal leden bedraagt volgens de laatste opgaven 393, tegenover 366 van de vorige opgave, benevens 8 eereleden; de kas sloot aan het einde van het boekjaar met een batig saldo van f 274,51. Drie gewone concerten werden gegeven. Het aantal leerlingen op de muziekschool bedroeg op 1 October 1886, 258 (102 jon gens en 156 meisjes) tegen 278 in het vo rige jaar. Eervol ontslag na ruim 50 jarigen dienst werd verleend aan den heer H. M. De Graaf als onderwijzer en definitief be noemd mej. S. M. De Graaf, voor piano. De heer Buziau uit Den Haag werd tijdelijk benoemd ter vervanging van den heer C. G. Locher violoncel. De Af deeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst telde 230 leden; de zangvereeniging onder leiding van den heer Daniel De Lange telde 153 leden. Drie uitvoeringen werden gegeven. De zangcur sus uMethode chevé" werd geregeld voort gezet en telde 8 leerlingen. Leiden1 s Mannenkooronder leiding van den heer B. H. Taylor, telde 43 werkende en 63 kunstlievende leden. 3 uitvoeringen werden gegeven. Den len September werd door den heer Willem Van Iperen eene Muziekschool ge opend, waarin onderwijs wordt gegeven op viool, piano, in theorie der muziek, elemen tair onderricht, koorzang en ensemblespel. Het aantal leerlingen bedroeg in den aan vang van dit jaar 48. Tevens werd door den heer Van Iperen voornoemd opgericht eene zangvereeniging onder den naam van Leidsche Zangvereeni ging de repetitiën worden geregeld gehou den des Woensdagsavonds in het gebouw Noordeinde en het aantal werkende leden groeide al spoedig aan tot 123. De Muziek- en Tooneelvereeniging Nut en Vermaak telt 7 eereleden, 67 leden, 81 donateurs of kunstlievende leden en 20 as- sisteerende leden. Twee uitvoeringen wer den gegeven. ïe Leidsche Dilettantenclub telde 6 be stuursleden, 60 eere- en gewone leden en ledëii van verdiensten en 18 donateurs. In den regel wordt om de drie maanden eene uitvoering gegeven. JJe Leidsche Studentenafdeeling van het NeLerlandsch Tooneelverbond gaf twee voor stellingen een op 19 November 1885 en een op 31 Maart 1886. De Debating Society mocht zich in vrij groote belangstelling verheugen. Prof. Buys, onder wiens leiding de discussiën plaats heb ben, opende den jaargang met het verdedi gen van stellingen over Algemeen Stemrecht. Nog onderscheidene andere onderwerpen werden behandeld. Door het gezelschap Doctrina werden zeven lezingen gehouden. De vereeniging Litteris Sacrum tot bevor dering van uiterlijke welsprekendheid telde 82 leden, n. 1. 32 werkende en 50 buiten gewone leden. Twee openbare vergaderingen werden gehouden. P" Lei tb'.he Tooneelvereeniging Jacob Cats bestaat uit 91 kunstlievende en 19 wer kende leden en 3 donateurs. Evenals an dere jaren werden 2 uitvoeringen gegeven die goed slaagden. Het aantal leden der Vereeniging voor Volksonderwijs is met 1 verminderd, terwijl de 17 leden geene afdeeling vormen en daarom geene vergadering houden. De afdeeling Leiden van het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap verkeert inbloeienden toestand. Door het belangrijk aantal leden ruim 60was het haar mogelijk de alge- meene vergadering van het genootschap in haar midden te hebben op 3 en 4 Augustus, welke vergadering vereerd werd door de te genwoordigheid van Z.E. den minister van binnenlandsche zaken. De vereeniging van Zuid-Bol!'andsche on derwijzers en onderwijzeressen tot eene uit- keering ineens bij overlijden verloor één lid door sterfgeval. Het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut vau het Algemeen telt 320 leden en diie honoraire leden. Op de lezingen traden als sprekers op de heeren A. Van Eek, Dr. Jan Ten Brink, R. Koopmans van Boekeren en C. J. Leendertz. (Wordt vervolgd Bij kon. besluit van 12 Juli, n°. 16 is herbenoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland de heer A. Van Lennep te Heemstede. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, afd. kunst, en wetensch., is, met ingang van 16 Juli, benoemd tot buitengewoon opz. bij den bouw eener rijks hoog. burgerschool met bijbehoorende gym nastieklokaal en conciërgewoning te Venloo, J. A. Schlicker, thans te Leiden. Tot directeur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid is o. a. gekozen de heer dr. D. De Loos alhier. Hedenmiddag te 1 uur bevond zich de heer Webers, rijksambtenaar alhier, van de stadswaag komende, op de Hoogstraat toen hij naar de waag omziende in het water een kind zag liggen. Toen hij terug liep en terwijl om hulp riep hoorde dit de waagknecht De Bruin die terstond te water ging ei» het genoegen smaakte het bijna zinkende kind van den heer A. in de nabij heid van de Hoogstraat wonende, van een anders wissen dood te redden. Gedurende de aanstaande Leidsche ker mis zal in den schouwburg aan de Oude Vest alhier optreden het gezelschap van de heeren Le Gras en Haspels. Waarschijnlijk zuilen daar Woensdag, DonderdagVrijdag, Zondag en Maandag tooneelvoorstellingen ge geven worden. UNIVERSITEIT. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint, dat, blijkens bericht in het vDuitsche Geneeskundig Weekblad", voorde benoeming van eenen tweeden hoogleeraar in de anatomie bij de universiteit te Berlijn, nevens prof. Hertwig (te Jena) in aanmer king komt prof. Fürbringer, le Amsterdam. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1857) van Béranger. Volgens de Figaro zal men de Opéra Comique op dezelfde plaats herbouwen. FEUILLETON. 72). .O, wat ben ik toch ongelukkig" begon ze toen weêr, het hoofd met moeite oprich tend. Help Paula, waar is Greta, ik wil Bijnwijn hebben, laat Greta komen." Geduldig knielde Paula aan de sponde der stervende; droppelsgevvijze liet zij den gevraagden drank de zieke in den mond loopen. .Ik wil meer hebben, meer" fluisterde de oude vrouw. Paula goot wat wijn in een klein kopje daar zij begreep dat dit gemakkelijker was voor de stervende die zich krampachtig aan de toesnellende Greta vasthield, terwijl het jonge meisje haar den wijn voorhield, dien zij weigerde te drinken. .Drink een teug, dat zal n immers goed doen" zei Greta die mede het kopje aan hare stijf opeengeknelde lippen bracht. De stervende schudde onwillig het hoofd. .Uit een groenglas" kwam nog over de dorre lippen. Dat waren hare laatste woorden geweest. Eenige minuten daarna sloot Paula haar de gebroken oogen. Greta stond met haar wit boezelaar voor de oogen te snikken en te schreien zonder een woord te kannen uitbrengen. .Hoe laat kan het toch zijn Greta; ik heb al zoo lang hier gezeten en ik weet nauwelijks of het avond is of nacht." „Ach, dat zij mij niet vaarwel gezegd, geen enkel goed woord toegesproken heeft" snikte de oude gedienstige; .ik heb toch twintig jaar met haar onder één dak ge woond en heb haar brood gegetenwat een mensch er toch gauw uit kan zijn. Zij was toch zoo goed en degelijk, al stond zij wat op haar stukken. Waar moet ik heen en waar zal ik het terugvinden zooals ik het hier gehad heb; ik ben toch ook geen twin tig jaar meer." Na een korte rust ging zij voort. .Tk ben toch niet meer noodig; ik kan gerust naar het kerkhof gedragen wordenzei ze altijd, en morgen zal haar overlijden al in de couranten staanoch wat kan een mensch er toch gauw uitwezen; 't is om bang te worden." .Wil-je me eens bijlichten Greta'" vroeg Paula bedaard, .want ik moet schoon linnen krijgen, geef mij licht want ik weet niet waar tante het geborgen heeft." .Goed krijgenuit bet kabinet, wij in het kabinet komen? Dat durf ik nooit, neen nooit" riep de oude gedienstige met een angstigeu blik op het lijk. .Het zal toch wel dienen" was het zachte antwoord van Paula die nu met zichtbare huivering naar den grooten sleutel greep waaraan nooit eene andere hand geslagen was dan die van de eigenares. Krakend draaide het jonge meisje tweemaal den sleu tel om en haalde er voorzichtig het linnen goed uit en gaf het Greta in de hand. .Wat moeten wij er nu meê doen?" vroeg Greta verwonderd, terwijl zij, alsof ze gestolen had, zoo gejaagd den sleutel in het mandje legde. .Neen" zei Paula, .ge begrijpt mij niet; houd dien sleutel, neem ook dien van de secretaire en breng die oogenblikkelijk naar den Dotaris, dan zijn wij van alle verant woording af." .Ach, en moet ik dat dan doen?" .Of wil ik het doen? Mij is 't het zelfde." .0 neen, ik wil niet alleen met een lijk in huis zijn, dat niet." .Welnu ga dan en zorg ook dat er eenige menschen komen; dat lijk kan toch immers zoo niet blijven liggen?" .Dat is ook zooBij mijne znster zaliger .Ja, maar ga nu, Greta." .Willen wij juffrouw Gustafine ook hier roepen .Wel neen; wat zou die nu hier moeten doen .Och, dal was immers nog hare naaste vriendin, en wij blijven anders zoo alleen met dat lijk." .Greta hoe is het mogelijkwe zijn toch geen kleine kinderen meer." Paula gevoelde dat zij van hare krachten te veel gevergd had aan dat ziekbed; tel kens had zij oogeublikken waarin zij haar bewustzijn verloor. Zij had gewaakt en door zorgen en oppassing had ze somwijlen zelf vergeten eenig voedsel te gebruiken. Een uur later woelden de handen van den notaris en executeur met den kanton rechter in de zoo zorgvuldig opgeborgen papieren, waarover de oude freule bij haar leven zoo angstig de gekromde vingers had uitgestrekt. Alle papieren werden bekeken en onderzocht. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1