alles zoo onberispelijk ziet gebeuren, kan zich niet voorstellen wat er achter die cou lissen gebeuren moet om tot dat resultaat te komen. Evenwel, de heer Okhuysen heeft met behulp van den bekwamen werk tuigkundige, den heer G. Gall uit Rottei- dam, de grootste moeislijkheden weten te overwinnen. Hulde ook aan de andere helpers die zoo uitmuntend den grooten driemaster doen vergaan. Vooral ook mag het wintergezicht ge roemd worden met de verschillende bewe gende figuren, narresleden, schaatsenrijders, alles onder een sneeuwstorm. Ondankbaar zou 't zijn de handige heeren musici te ver geten; de violist verdiend evenals de pianist en organist den meesten lof voor de wijze waarop ze hunne uiterst vermoeiende taak vervuilen. Zonder ophouden blijft de mu ziek in den toon van hetgeen wordt voor gesteld en het orgelspel in de kerk, het klokkenluiden en het onweêr op zee, alles komt de werkelijkheid zeer nabij. Het zal dan ook gedurende de volgende dagen den heer Okhuysen wel niet aan sprekende bewijzen van belangstelling ontbreken. Gisteravond had het gister door ons vermelde feest van de Leidsche Cricketclub plaats. In grooten getale waren de geuoo- digden opgekomen om te luisteren naar de muziek van de stedelijke schutterij onder directie van den heer A. Van Leeuwen, en nog meer wellicht om zich later op den avond te wijden aan den dans. Toen de eerste afdeeling van het programma was af gespeeld werd het nieuwe vaandel door Leidsche jonge dames de club toegedacht, door eene commissie uit hun midden aan geboden met eene toepasselijke opdracht uitgesproken door de presidente der com missie, mej. Matthe8. De president der Cricketclub aanvaardde de schoone banier met woorden van dank uit naam der vereeniging gesproken en aan toejuichingen en fanfares ontbrak het niet. Een viertal kransen werden aan het vaan del gehecht. Nadat het tweede gedeelte van het pro gramma ook was uitgevoerd, begon ongeveer 11 uur het bal, dat nog uren lang zeer ge animeerd voortduurde. De zaal van Zomer- zorg was toepasselijk en amaakvol versierd. Door den heer jhr. B. W. F. Van Riems dijk te 's Gravenhageis aan 's Rijks Etbno- graphisch Museum ten geschenke gegeven; Een kogelronde trekpot van grijze gebakken aarde, onvergiaasd, met tuit, handvat en deksel. Afkomstig van Java. Aan den schen ker is de dank der regeering betuigd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Monnet-Sully woont bet proces Pran- zini bij, om, naar hij zegt, want de studie van dezen meurt rier aimé" gebruik te maken, als hij Neio moet voorstellen. De gezondheidstoestand van den heer W. Van Zuylen gaat naar men meldt, goed vooruit. Als er niets bij komt, verlaat hij 18 Juli Carlsbad en zal tot de eerste dagen van Angustus te Kleef verblijven. Daarna moet hijvolgens voorschrift van den ge neesheer, de zeebaden gebruiken. Aan de verschillende theaters in Parijs begint men thans de door de commissie noodig bevonden verbeteringen aan te bren gen. Volgens Francisque Sarcey heeft een commissielid hem in vertrouwen verteld, dat de zoogenaamde verbeteringen bijna alle onnoodig en onnut zijn, maar alleen dienen om het publiek gerust te stellen, dat met alle. geweld vordert, dat men „iets doet." BINNEELANDSCHË BERICHTEN. De antirevolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in het kiesdistrict Hilversum heeft tot candidaat voor de 2e kamer bij de ontbinding gesteld den beer T. P. baron Mackay. Door de kiesvereeniging Bolsward is met algemeene stemmen het aftredend lid der tweede kamer, de heer B. H. Heldt, bij eventueele ontbinding opnieuw candidaat gesteld. Dr. Mess bericht aan het D. v. Z.-H. en 't Gr. het volgende; „Gisteren steeg te 2 ureu de therm, in de schaduw 88 F. of 31 C., terwijl hij op den waterspiegel tot 110 F. of 43 C. klom. Deze ongemeeuzame hitte deed mij aan ben, die zich baden wilden, den raad geven om daarvan in den middag tusschen twee en vijf uren af te zien. Reeds waren twee personen in het bad ongesteld geworden. Badende bij zulk eene hitte, stelt men zich aan zonnesteek of herseneu-congestie bloot." Den 18den Juli a. s. zal het 22 jaar geleden zijn, dat de Salvation Army (Leger des Heils), ouder generaal Bramwell Booth, in Engelandsch hoofdstad zijn thans zoo al- m. m» 9êê0 mj3 h n»-- uitgebreiden werkkring begon. Bij deze ge legenheid zal te Londen een feest worden gevierd in eene zaal, welke 20,000 menschen kan bevatten. Honderd muziekcorpsen zul len zich daar doen hooren. De op dien dag aangekondigde overhandiging van het vaan del en de daarmede in verband staande vor ming van het 1ste Nederlandsche corps van dat leger, is om die reden uitgesteld tot 25 dezer. Gisterochtend omstreeks 11? uur schrikte een paard gespannen voor eene vigelante, op het Haagsche veer te Rotter dam van eenen aldaar liggenden hoop aarde. Het dier week ter zijde uit, tengevolge waar van het met de vigelante te water geraakte, in hel rijtuig waren twee dames gezeten, die, even als de koetsier, mede in het water terecht kwamen. Op het zien van het ou- geval sprongen terstond twee personen te water ui. Jacob Kroet, wonende Zandstraat no. 1, en Willem Storm, wonende Oost Zwanen- steeg no. 37, door wier hulp het gelukte, de dames uit haren hoogst gevaarlijken toe stand te redden en op het droge te brengen. Zij werden vervolgens gebracht in de distil leerderij van de firma Hellebrekers. De koet sier, alsmede het paard en de vigelante, wer den inmiddeis op het droge gehaald. Noch de dames, noch de koetsier hadden zichtbaar letsel bekomen. N. B. C. Het rijks-museum te Amsterdam, op 13 Juli 1885 opengesteld, werd gedurende zijn tweejarig bestaan door 1,1)74,601 per sonen bezocht. De voormalige keizerin der Franscheu, Eugénie, zal zich van Amsterdam recht streeks naar Faruborough begeven, om daar tegenwoordig te zijn bij de plechtige over brenging van het stoffelijk overschot van haar echtgenoot en haar zoon, naar de fraaie grafkapel, welke zij daar heeft laten bou wen. Zij wordt den 15de dezer te Faru borough verwacht. Gisteren was zij een tijd lang de gast van den heer Blaauw, te 's Gravelaud. (Hól.) Gisterenavond omstreeks hall zeven is aan de Witteuburgergracht te Amsterdam een jongen door den trein overreden. Een zijner beenen werd verbrijzeld. Hij is in het gasthuis opgeuomen. Dinsdag is te Wijk aan Zee aan het Bad-liotel afgestapt de opper-ceremomem es ter van Z. M. den keizer van Duitschland, Graf Zu Eulenburg, die met echtgenoote en kinderen eeuigen tijd aldaar zal vertoeven. De prins van Waldeek-Pyrmont is zoo in genomen met de badplaats, dat hij ziju vertrek onbepaald heeft uitgesteld. De feestvieringen in de Beemster, ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van dien polder, worden druk voorbereid; f'1600 zijn er voor bijeen. Meu spreekt van een historischen optocht, van een hard draverij enz. Men schrijft uit Tolbert aan het U. 1).: Het dorpje Tolbert heeft zijnen meest be sproken ingezetene door den dood verloren, nl. den landbouwer F. Bandringa, ook wel (en iu het dorp X. meestal) „boer Pebe" geheeten. Hij overleed iu bijna 104jarigen ouderdom, na een werkzaam en zeer voor spoedig leven. Boer Pebe was een zonderling, eene rariteit. In alles voegde hij zich naar de gebruiken van de laatste helft der vorige eeuw. Iu de 19e eeuw zag hij al beel wei nig goeds, en vooral de modes en vorrneu van den huidigen dag haatte hij met een bitteren haat. Boer Pebe was dan ook altijd in aartsvaderlijk kostuum gekleed, en zijn gesprek liep nimmer over iets anders dan over koeien, schapen,varkeus enpaarden I Wanneer men in zijn gezin over paarden sprak, kwam ook Jan, de eeuige zoon van den ouden boer, in vuur. Niemand in den omtrek is dan ook in het bezit van zulke vurige rossen als de „oale boer van de Dieken." Sedert jaren is Jan de eigenlijke boer, die met zijne eeuige zuster Griet het boerenbedrijf met succes voert. Jan en Griet hebben echter ieder hunnen afzonderlijken veestapel, en men hoort hen dan ook altijd gewagen van „mien schaap, mien ram, mien peerd en mien zwieu." Een bezoek aau dit kenmerkend gezin loont ruim schoots de moeite. Men vindt er steeds een gul onthaal, en als men er niet op tegen heeft, het een of ander ter verkwikking te genieten uit een voorwerp, dat eeuige oogen- blikkeu vroeger voor een geheel ander doel werd gebruikt, en ougereiuigd nu andermaal dienst doet, gegund wordt het den bezoe ker wel. De Coöperatieve winkelvereeuiging van „Eigen Hulp" te Groningen is geliquideerd; de aandeelhouders kregen 14.11 pCt. van hun kapitaal terug. (D. v. Z—H. en 's Gr.) Maandag had aan de suikerfabriek des heeren Paul Wittouck te Breda een droe vig ongeluk plaats. Een 14-jarige knaap, metaelaars-leerliugkreeg tijdens het werk «Lji au» m.j mzta. aa. rwa eenen zwaren ijzeren balk op het hoofd, waardoor hij terstond dood was. Op de wilde varkensjachtMaandag gehouden onder Vlodrop en Posterholten waaraan door 24 jagers werd deelgenomen werd geen enkel varken geschotenwel wer den er een 15-tal gezien, doch zij waren tengevolge van het dichtbegroeide kreupel hout spoedig buiten schot. Dezer dagen zijn te Breda op het terrein tot storting van afbraak eeuige oude papieren gevonden, in een pakket samenge bonden waaronder zeer belangrijke uit de 17de eeuw. Zij waren grootendeels voor zien van de orgiineele zegels en vermoede lijk afkomstig uit de gemeente archieven van Breda. Er bevinden zich rentebrieven onder van het voormalige oude gasthuis, loopende over de 15de, 16de eu 17de eeuw. De justitie uit Roermond begaf zich eergisteren naar Somereu (N.-B.) om een onderzoek in te stellen ter zake van eenen aldaar gepleegden broedermoord. De dader is gevankelijk naar Roermond overgebracht. Te Groot-Welsdeneen gehucht der Liinburgsche gemeente Margraten, is in de laatste dagen alles in rep en roer, daar bet op de hoeve bewoond door den pachter J. Hartmans, spookt. Telken nacht, zoo luidt het verhaal der goede lieden, wordt in den kelder de melk het onderste boven gegooid, terwijl in den stal al het paardentuig kort en klein gesneden is gevonden. Gedurende eenen nacht in de vorige week was het helsch gedruisch, volgens hen, zoo hevig, dat het geheele personeel der hofstede op de vlucht is gegaan. Het ware hoogst weuschelijk, dat de politie zich deze spookgeschiedenis aantrok, en een nauwkeurig onderzoek naar dit spook van vleesch en been instelde hetwelk op goeden weg is, den goedgeloo- vigen pachter aanzienlijke schadele berok kenen. (N. B. Cl.) >s OUN.VENH.1UE. Door Z. M. is bij het persou. van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. 2de kl, de student voor ge noemden dienst (arts) A. C. M. Van Moorsel. Door Z. M. is; aan den heer mr. W. M. H. Boers, leeraar iu de geschiedenis en de staathuishoudkunde aan de kon mil. aca demie, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking en zulks met ingang van 1 September 1887, eu met ingang van dienzelfden datum voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar in de geschiedenis en staathuishoudkunde aan gemelde academie de heer L. Van Brug gen, leeraar aan de bijzoudere kweekschool tot opleiding van onderwijs te Franeker. BUITEiNLAiNDSCHE BEBICKTEiN BELltlE. De kamer van vertegenwoordigers be raadslaagde gisteren over het wetsontwerp op de recruteering. De minister-president Beernaert verklaarde, dat de regeeriug zich niet aansluit bij het ontwerp-Oultremont. Zij zal de kabinetsquaestie niet stellen; doch indien de rechterzijde de handhaving der plaatsvervanging tot een der hoofdbeginselen van het conservatieve programma mocht maken, zou het ministerie die partij niet langer aau het gezag kunnen vertegenwoor digen. Eindelijk is er tijdiug van den ver misten gezagvoerder der Surprise, den heer Strange. Hij bevindt zich thans te Ant werpen waarom, waartoe, wordt niet gemeld. EN HELAN U. Bij gelegenheid van het jubileum van koniugin Victoria kwamen zes Schotsche baljuws naar Londen, om H. M. geluk te wenschen. Zij vroegen wat zij in tegen woordigheid der koningin moesten doenen vernamen dat zij een handkus moesten geven. Baljuw ii°. 1, voor den troon gekomen, drukte vlug zijn hand tegen den mond en zond H. M. een kus toe. De vijf overige volgden zijn voorbeeld, tot de koniugin in een hartelijk lachen over deze vergissing uitbarstte, zoo vroolijk als zij sedert jaren niet meer gelachen had. Het adres der Engelsche vrouwen aan de Iersche vrouwen ter veroordeeliug van de tegenwoordige regeeriug, draagt 38,320 handteekeuingen. Het werd Maandagavond te Dublin aan de Lady Mayoress aangeboden. Een rede werd gehouden door den heer Schwann, president der National Reform Union, die de deputatie van Engelsche da mes presenteerde, waarna mrs. John Mills het adres voorlas. Ook een dochter van Cobden voerde het woord. Te Coolgranly (Ierland) werden eer gisteren weer vijf pachters uitgezet. De be ambten vonden, als vroeger, grooten tegen stand. De huizen wareu z66 sterk gebarri cadeerd, dat de gerechtsdienaren slechts door de daken konden binnendringen. De Daily News verneemt uit Kaïro dat de nieuwe Mahdidie gebrek aan geld heeft, beslag heeft gelegd op de eigendom men van alle handelaars, waartegen hij wis seis afgeeft, die betaalbaar zijn nadat hij Kaïro zal hebben ingenomen. FR A N KRI.I K. De beer Floquet heeft in de gisteren gehouden zitting van de kamer van afge vaardigden aangekondigd, dat hij zijn ont slag als vuorzitter der kamer intrekt. Na een langdurige beraadslaging is het wetsontwerp tot vermeerdering van het aan tal regimenten cavalerie aangenomen. De minister van oorlog deed uitkomendat door dit ontwerp de lagere staud der Fransche ruiterij tegenover de Duitscbe zou wegge nomen worden. Met algemeene stemmen is het wetsont werp aangenomenwaarbij de infanterie aan eene reorganisatie wordt onderworpen en 18 nieuwe regimenten worden opgericht. De minister-president heeft den heer Floquet, nog vóórdat deze aan den onder voorzitter der kamer het briefje had geschre ven ter mededeeling dat hij zijn ontslag nam als voorzitter der kamer, verzocht aan zijn plan geen gevolg te geven. De heer Floquet gaf aan dat verzoek niet toe; maar bij velen stond het vast, dat hij, als de kamer wei gerde het ontslag aan te nemen, voorzitter zou blijven. Naar luid van een telegram heeft Floquet, na de beslissing der kamer, zijn ontslag-aanbieding dan ook reeds inge trokken. De ministers Rouvier, Barbe en De Herédia hebben bij den heer Floquet stappen gedaan om hem over te halen, zijn aanvraag om ontslag als voorzitter der kamer terug te nemen. De afdeeling van den patriottenbond, te Marseille gevestigd, heeft zich tegen alle geruchtmakende manifestaties verklaard om dat daardoor de hoofdgedachte van den bond vervalscht en zijn bestaan gecompromitteerd wordt. Pranzini, beschuldigd van den bekenden driedubbelen moord, is door het hof van assises der Seine tot de doodstraf veroordeeld. ZWITSERLAND. Blijkens een telegrafisch bericht uit Bern zijn er bij de gehouden volkslemming uitgebracht 189,355 stemmen voor en 56,474 tegen de nieuwe grondwetsbepaling, betref fende invoering eener bescherming voor uit vindingen. Van het ongeluk te Zug vallen nog de volgende bijzonderheden te vermelden Een vrouw wilde haar op de kade opge hangen waschgoed redden; dat kostte haar het levenzij verdween in de diepte met drie om haar heen spelende kinderen. Ge lukkiger was een ander kinddat in het water gevallen en door een voorbijganger daaruit gehaald was, even voor de catastrophe. Huilende en druipende liep het naar huis; dat was zijn behoud. Twee heeren, die met elkander liepen te pratenwaren juist bij het punt gekomenwaar de grond afbrak toen de eerste huizen verdwenen. De een kon zich met een sprong achterwaarts redden, terwijl hij den ander, die een kind aan de hand hieldvoor zijn oogen zag wegzinken. De nog half staande gebleven huizen le veren een droevig schouwspel opbier ont breekt de geveldaar het dakeen derde staat scheef, leunende tegen een schijnbaar nog ongedeerd huis, dat straks onder dien last zal bezwijken. Voor een half ingestort huis, dat niemand durft te naderen, ligt de wachthond vastgebonden. In sommige stallen hoort men nog rundvee loeien. Iu een andere woning ziet men het avondeten op tafel staangelijk de bewoners vluchtende alles lieten staanop het dak loopt de huis kat angstig heen en weder. Er zijn bijna 700 inwoners van hunne woning beroofd, bij de 4800 overige burgers van Zug onder dak gebracht; de schade wordt op meer dan een millioen gulden geraamd. DUITSCHLAND, Het Journal d'Alsace bevat eenige bij zonderheden over de behandeling, die de heeren Köchlin en Blech, de twee Elzas- Lotharingersdie wegens landverraad ver oordeeld zijn, in de citadel van Maagden burg, waar zij zijn opgesloten, zouden onder gaan. Zij houden verblijf in een barak, wbst ieder van hen eene kamer heeft, een toilet kamer en een tuintje. Gedurende twee uur 's morgens en twee uur 's middags kunnen zij samen in hun tuintje wandelen. Bij regenachtig weder kunnen zij in een gemeen schappelijke zaal samenkomen, waar zij zich in het Duitsch mogeu onderhouden. Zij eten ieder afzonderlijk, terwijl het eteu hun door een restauratiehouder wordt verstrekt. Hunne

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2