BINNENLAND8CHE BERICHTEN. •S.J HHJ m ■»o -»J «li» <M .J Sat». „«k l-WBI' - 2de prijsbronzen medaille uitgeloofd door den heer J. Schreudersbehaald door den heer W. C. De Voogt. Recordrace. Afstand 1609 meter. (1 Eng. mijl, zeven baanrondenPrijs: verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de feest commissie: behaald door den heer 6. J. M. Couvée in 6 min. en 2 sec. VèrgooienPrijs: zilveren medaille, uit geloofd door het bestuur: behaald door den heer W. C. De Voogt met een afstand van 83 meter. Wedloop met hindernissen (1 baanroude) Prijs: bronzen heriuuerings-medaille, uitge loofd door den heer J. H. Kern: behaald door den heer J. Schreuders. Driebeenige wedloop (1 baanronde.) 1ste prijs: 2 verguld bronzen medailles, uitge loofd door de club, behaald door de heeren C. Jeltes en G. J. M. Couvée. 2de prijs: 2 bronzen medailles, idem uit geloofd behaald door den heer J. Hagen en W. C. De Voogt. Tegen 4 uur was de geheele wedstrijd afgeloopen en togen de mededingers met de jury en belangstellenden naar den tuin van Zomerzorg waar de jury in de muziektent plaats nam lil een speech, met geestige gezegden ge kruid, schetste de heer Bool, president der Jury het ontstaan der vereeniging Sixteen en vermeldde hoe spoedig dat getal, waar aan de club haar naam ontleende, tot een aanmerkelijk grooter was aangegroeid. Spre ker beval de jongelui en ook hunne ouders de bevordering van deze nuttige sport aan en reikte met een toepasselijk woord de be haalde prijzen over. Fanfares klonken na elke overreiking waarna de heer Formijne, president der club nog een woord van aanbeveling sprak. Onder de talrijke aanwezigen op Zomerzorg bevon den zich ook de jonge dames die zich ver- eenigd hebben om de club heden avond een nieuw vaandel aan te bieden. Ëen concert zal dit feest opluisteren en een bal zal er bet einde van zijn. Van de 15 vrouwelijke candidaten op geroepen voor het examen voor de hoofd- onderwijzersacte te 's Gravenliagewerden 7 afgewezen terwijl één zich terug trok. Van de overige dames slaagden o a. mej. C. A. Fischer alhier en E. M. Van Meurs uit Voorschoten. Gisteruamiddag viel op do Uiterste gracht een jongen van een hoop steenen te water, hij werd er spoedig weêr uitgehaald. Meer moeite kostte het om een jongen uit de Middelstegracht te halen. Er waren daar in 't begin kijkers genoeg maar niemand waagde zich er aan. Eindelijk sprong een oudere jongen er bij en was zoo gelukkig den knaap nog behouden aan wal te brengen. Hedenmiddag viel een jongetje in den Nieuwen Rijn bij de Oranjegracht. Met eenige moeite werd het ventje er uit gehaald waarna twee vrouwen hem tusschen zich innamen om met hem eenige straten langs te hollen, het aangeprezen middel bij zulke gelegenheden. U W I V K K 8 1 T EI T. Door Z. M. zijn voor het studiejaar 1887- 1888 benoemd tot rector-magnificus te Leiden, dr. S. S. Rosenstein; te Utrecht, dr. G. H. Lammers; te Groningen, dr. F. I. Van den Ham. JIIIIZ1KK, LKTTKBEV Elf KUNST. Sterfdag (1817) van mevr. De Stael. Programma van muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 14 Juli, des avonds te halfacht, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. Q. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. „Catharina-Marscb" (1ste uitv.), C. Lau;2. Ouverture „ltomantique", Kéler Béla; 3. Rosen aus dem Süden", Walzer nach Mo- tiven der Operette „das Spitzentuch der Koningin", Joh. Stauss; 4. Fantaisie sur Hamlet", Opéra d'Ambroise Thomas, Wal- hain. 2de afd.: N'. 5. Ouvertute: rPhédre", Jules Massenet; 6. Réminiscen- ces du Ballet ffLe Réve du Sonneur", J. G. H. Mann; 7. a. Spanische Tanze N°. 2. (lste uitv.) und N'. 5. (arr. C. Lau), M. Moszkowski; b. Marche funèbre d'une Mario nette, Ch. Gounod; 8. Fantaisie sur des Mo tifs de yFaust", Opéra de Gounod, J. G. H. Mann. Een vrouwenorkest, waarvan deleden allen koperen instrumenten bespelen, maakt in Dresden veel opgang. De dames hebben voor den volgenden winter een engagement naar Weenen aangenomen waar zij op een aantal bals der aristocratie zullen spelen. Het eeuwfeest van de eerste opvoering van de #Don Juan" zal in de Duitsche schouwburgen met grooten luister gevierd worden. Men zal te Berlijn, waar deze opera 496 opvoeringen heeft beleefd, zorg dragen, dat het eeuwfeest samenvalt met de 500e uitvoering. Kouden wij vóór eenige dagen ver meiden, dat reeds door eenige hooggeplaat ste personen medailles waren uitgeloofd voor den op 1 Augustus te 's Hage te houden gyin- nasliek-wedstrijdnu kunnen wij medebee- len, dat bij kou. besluit van 5 Juli eene zilveren eeremedaille voor dezen wedstrijd is beschikbaar gesteld, als bewijs van be langstelling der regeering. (D. v. Z.-U. en 'e Gr. De officier van gezondheid 2de kl. dr. C. A. J. Krol, is van het 4de regiment infanterie overgeplaatst bij het 2de regiment huzaren te Haarlem. Op de Paviljoeusgracht te 's Hage maakte zich gistermorgen een man meester van een karpet, dat voor een winkel was uitgestald. De buit was hem echter te zwaar en iu de Katerstraat liet hij het kleed vallen en zette 't op een loopeu. In het Oog in 't Zeilstraatje werd hij evenwel achter haald, aan de politie overgeleverd en naar het commissariaat getransporteerd. Omtrent het spoorwegonge.uk te Rot terdam deelt de N. H. Ct. nog de volgende bijzonderheden mede Toen hedennacht omstreeks 2 uur de ge wone goederentrein van Amsterdam hier ter stede het Centraal station naderde, werd het gebruikelijke signaal om te stoppen gegeven, maar de machinist kon er niet in slagen, aan dat signaal gevolg te geven. De rem toestel werkte wel, maar had niet het ver mogen om den trein, die naar het schijnt, met te groote vaart was komen aanzetten, bijtijds tot staan te brengen. Het gevolg was, dat de uit een dertigtal wagens bestaaude trein te veel doorschoot. De locomotief, de Claudius Civili», bereikte de zware scbutbal- keu, die zij uiteen deed spatten alsof het zwavelstokkeu waren. De machinist, de stoker, de conducteur en de remmer sprongen links en rechts naar beneden en kwamen zoodoende met den schrik vrij. De locomotief evenwel zette met den trein de reis voort, liep, toen de rails ten einde waren, het eenigszins glooiende trottoir iu rechte lijn op tot aan het daar vlak tegenoverliggende bagagebureau. Dat de gesloten poort het stoomgevaarte niet keeren kou, spreekt van zelf; de deuren vlogen van onderen tot boven in splintersmaar de locomotief was te zwaarlijvig om door die deur naar binnen te komen en boorde der halve aan beide kanten van den ingang een gat door de vrij dikke muren. Eerst loeu zij te halver lijve in het bagagebureau plaats had genomen hield zij stand, daartoe trou wens gedwongen door de versperring, die het puin vormde, alsmede door het wegzinken van haar achterste gedeelte in den zandigen bodem van den ondergrond. De schade, die ook aan het stationsgebouw zou zijn teweeg gebracht, ware anders niet te overzien ge weest. De Claudius Civilis heeft al die ver woesting niet kunnen aanrichten zonder zich zelf zeer te doen. Zij zal vrij wat reparatie behoeven, doch, naar het zich laat aanzien, niet van al te ernstigen aard. Van de goe derenwagens, die zij voorttrok, werden de twee voorste gedeeltelijk verbrijzeld en de twee volgende in lichtere mate beschadigd. De overige kwamen er zonder schade af, terwijl ook aan de goederen, die zich inde voorste wagens bevonden, bijna geen schade is toegebracht. Doordien deze nachttrein aankomt op de uiterste lijn, links onder de korte bekapping, heeft de dienst geen vertraging door dit ernstige ongeval ondervonden. De bescha digde goederenwagens werden metdenmees- teu spoed verwijderd. Men is thans bezig de locomotief te lichten, waarna men het logge gevaarte langs het hulpspoor weder op de lijn zal brengen en verder ter plaatse waar het behoort, om de noodige herstellin gen te ondergaan. Tal van nieuwsgierigen bewogen zich den geheelen dag in de nabijheid van het terrein. Gisterennacht omstreeks twaalf uur is aan het bureau van de administratie van het Dagbl. v. Ned. ingebroken. De huis deur, de kantoordeur en een lessenaar zijn opengebroken en met de brandkast is een begin gemaaktdoch toen de ongewoon late aanwezigheid van personen de aandacht der buren begon te trekken, namen de gauw dieven de vlucht. Vermist wordt een be drag van twee gulden en drie centen, dauk zij de voorzorgen van de direciie, om geen gelden in het onbewaakte perceel achter te laten. Groote ontevredenheid heerscht te Koog aan de Zaan over een raadsbesluit, bepalende dat iu die gemeente geen houten huizen meer mogen worden gebouwd en de bestaande, bij herstelling, van steenen muren moeten worden voorzien. De ingezetenen van Bennekom willen niet langer deel uitmaken van de gemeente Ede. Een verzoek aan de hooge regeering om de gemeente te splitsen, zal weldra wor den ingediend. In de Drentsche heide leven nog zeer talrijke slangen, nier beet, hoewel niet doo- delijk, toch gewoonlijk onaangename gevolgen heeft. Daar deze dieren zeer schuw zijn, behoort het wel tot de groote zeldzaamheden, dat Zaterdagochtend eeu tamelijk groot exem plaar te Meppel midden op straat werd ge vonden, waar zij terstond door eenige jongens werd gedood. In de Groniugsche veenkoloniën wordt op warme dagen de visch, en voornamelijk de snoekdoor velen gevangen met eeu kamerbuks. De snoek ligt dan even bene den de watervlakte bewegenloos. Men nadere onhoorbaar, want bij het minste geruchl verdwijnt hij in de diepte. Kan men hem tot op vier a vijf passen onder schot krij gen, dan maakt eeu eenigszins handig schut ter hem inet een Flobertpatroonlje levenloos. Men moet dan zorg dragen, spoedig met een schepnetje bij de hand te zijn. Men schijnt echter te vergeten, zegt het N. v. d. it., dat de wet deze wijze van van gen niet toelaat, er staat een zware boete op, met verbeurdverklaring van het schiet werktuig Te Tolberl (Grouingen) is de alge meen bekend Pebe J. Bandringa, meestal boer Pebe of de „oale boer van de Dyken" geheeien, op bijna 104-jarigen leeftijd over leden. Men meldt als een curiositeit uit Roosteren aan het Venl. WeekbladZondag den 3n Juli had alhier plaats een concert van 80 werkende leden ondereen roze- struik I In den tuin van mevrouw de weduwe Reynen staat eeu treurroos, welker kroon den kolossalen omtrek heeft van ruim 20 meter. Onder dit boompje, dat dien dag volgens matige berekening prijkte met meer dan 10,000 bloeiende rozen, gaf het fanfare- gezelschap om der curiositeits wille eeu con cert. Wegens de buitengewone warmte van dien dag deed mevrouw Reynen aan alle bezoe kers (de tuin stond voor het publiek open) geheel belangloos op milde wijze verver- schingen aanbieden. Menig glaasje werd ge- leedigd, menig fleschje onderging een bloe dige maar pijnlooze operatie I In de onderaardsche groeven en spe lonken van den blokbeig te Valkenburg (bij Maastricht) heeft een concert-promenade plaats gehad, waaraan 600 personen, met ballons, fakkels en lantaarns deelnamen. 's «KAEEHUAUE. Door Z. M. is Mousignor Spolveriui laatstelijk Apostolisch Internuntius bij het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. zijn benoemd tol ontv.: der dir. bel. en acc. te Veghel C. J. A. Stokman, ontv. derzelfde middelen te Weesp; te Bladel, K. J. Fischer, ontv. der dir. bel. iuvoerr. en acc. te Gramsbergen; te Breu- keleu, jhr. A. J. D. Coenenontv. derzelfde middelen te Waardenburg; der dir. bel., iuvoerr. en acc. en der haven- en schutgel- den op het kanaal van Walcheren te Veere J. F. Fokkersurnumerair uit de inspectie Leeuwarden; der dir. bel., invoerr. en acc. te Gramsbergen A. J. C. Maas Geesteranus, surnumerair uit de inspectie Rotterdamder dir. bel., invoerr. en acc. te Ter Apel E. L. W. Van der Putten, surnumerair uit de inspectie Zutphen. Door Z. M. is bij het wapen der art.: benoemd bij den staf van het wapen, tot majoor-magazijnmeester, de kapitein-maga zijnmeester W. H. B. Wilkens, te Delft; en de kapt. J. E. P. H. Van Panhuys, van het 4de reg. vesting-art., op non-activiteit gesteld, iu afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is de kapt. R. Van Mans- velt, van het 3de reg. vesting-art., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 1560's jaars, en aan genoemden kapt. den rang verleend van majoor. Door Z. M. is vergunning verleend; ain den burgemeester van de gemeente Bo degraven, W. Lotsy, om tot 1 Augustus 1888 te Gouda te wonen; en aan den ontv. der gemeente Valkenburg (Zuidholland), F. A. A. Beekhuis, om tot wederopzegging te Rijnsburg te wonen. Door Z. M. is aan W. B. Stoof, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van leeraar iu het handteekeneu aan de rijks- hoogere burgerschool met 5ja- rigen cursus te Utrecht, met ingang van 1 Oct. 1887. De minister van koloniën zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. BUIT EN LAN DSCHE BERICHTEN BELGIE. Men gaat te Brussel een nieuwen ac- climatatie-tuin oprichten op de hoogte van den Koekelberg. Te Brugge i9 eergisteren met groote feestelijkheden het standbeeld onthuld voor Jan Breidel en Pieter De Coninck, de hel den uit den Vlaamschen oorlog en overwin naars iu den bekenden Sporenslag. Het feest werd opgeluisterd door de tegenwoor digheid van een groot aantal Vlaamsche muziekvereenigingen, welke zich voor en na de feestrede deden hooren. In een groote fabriek in Henegouwen is men bezig aan de constructie van een gebouw van geheel nieuw maakseleen ijzeren kerk, die te Manilla zal worden ge sticht. Deze tempel zal 70 M. lang en 20 M. breed zijn, met twee toiens van 30 M. Op deze wijze hoopt men zich te hoeden tegen de gevolgen der aardbevingen, die iu Manilla zooveel schade berokkenen. EN GËL4N Sir James Fergusson verklaarde in de gisteren gehouden zitting, van het lagerhuis, dat de Sultan niet in de gelegenheid was sir Henry Drummond Wolff verleden week te ontvangen, doch thans eene afscheids- audientie tegen aanstaanden Vrijdag is voor bereid. Er bestaat geen plan, het vertrek van sir Henry Drummond Wolft' nog langer uit te stellen. FRANKRIJK. In de kamer van afgevaardigden heerschte gisteren een zeer opgewekte stem ming. Da vice-president las een brief voor van den heer Floquet, waarin deze verklaart zijn ontslag te nemen als voorzitter der kamer. De heer Ricard stelde als motie voor, het ontslag te weigeren en den heer Floquet te verzoeken zijn post te blijven waarnemen. Deze motie werd met 485 tegen 86 «tem men aangenomen. De heer Steenackers diende een voorstel in, waarvan de strekking is, eene belasting te heffen van hendie vreemdelingeu iu huu dienst hebben. Dit voorstel werd naar eene commissie verzonden. Baron Reille bracht verslag uit over het ontwerp tot oprichting van nieuwe regimen ten cavalerie. Dit ontwerp werd spoed- eischend verklaard en de beraadslaging op morgen bepaald. La France meldt, dat de ministerraad zich langdurig heeft bezig gehouden met de maatregelen van orde op 14 dezer. Men besloot niets te verzuimenwaardoor mani festation kunnen worden belet of onderdrukt. Ne Tribuna verklaart op grond van inlichtingen, uit goede bron vernomendat er geen reden is om te gelooven dat Italië zal deelnemen aan het werkdoor Engeland in Egypte en op andere punten aan gene zijde van het Suez-kanaal ondernomen. ITALIË. Te Catania blijft de cholera vermin deren. Sedert eergisteren zijn niet meer dan 4 personen aan de epidemie overleden. Men verzekert, jdat de berichten, welke in den laatsten tijd zijn verspreid betreffende de vermeerdering van het effectieve leger, dat voor Abessinië is bestemd, geheel zon der grond zijn. BULGARIJE. Het nieuwe kabinet is aldus samen gesteld: Stoïloff, president, justitie en finan ciën; Matchevitch, buitenlandsche zaken; majoor Petroff, oorlog; Schoumakof, open baar onderwijs; Pranski, binnenlandsche zaken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Juli. De Dailg New» deelt mede, dat de Engelsche regeering de mogend heden beeft uitgenoodigd tot bet houden eener conferentie betreffende de quaestie der suikerpremies. De Engelsche regeering heeft wel voorgesteld Londen als plaats van bijeen komst aan te wijzen, maar toch heeft zij er niets tegen dat de conferentie elders worde gehouden. BERLIJN, 13 Juli. Naar aanleiding van de waardeerende beschouwingen der Fran- sche bladen over het gezegde van den ver oordeelden Elzasser Klein, dat hij uit vader landsliefde als spion werkzaam is geweest, merkt de Nordd. Algem. Zeit. op, dat in Frankrijk een volkomen bederf der zedelijke grondstellingen moet heerscheu, indien men zelfs niet schroomt een met geld betaalden spion als held en martelaar te prijzen.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2