HAST A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Voiimuit verschijnt dagelijks, behalve op Koii- en Feestdagen. Donderdag 14 Juli 1887. Uitgevers: Gebroeders Muré. i A 3 0 3 H E H ENT: Voor Leiden, per 3 maanden7 1.25. Franco door het geheeie rijk, per "1 maanden I.OO. Prijs |ier Nummer 10 tent. 201' Jaargang. ADV F. RTENTIEN: Van 1t> regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Selieepmukerssteeg 6. Statls-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien hel adres van G. W. VAN DER DRIFT, koopman, wonende aan de Haai lem met trekvaart onder Leiderdorphoudende verzoek om vergunning lol het oprichten van eene rookvrij in liet perceel Klarensleeg no. 5. Gelet op de artl. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n° 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat geuuemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Woensdag den 27 Juli aansl '«voormiddags te elf uren. op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liidss 13 Juli 1887. De BURGEMEESTER der gemeente GEIDEN brengt ter algemeene kennis dal aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier wegens de Personeele belasting, wijk 5, dienst 1887/8, executior verklaard den Hen Juni jl. eu herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 13n Juli 1887. Inenting tegen betaling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op Uonder.in- IJl .lull a. s. des namiddags tusschen 2 en 3 uren in liet Elisabelhsliof aan de Oude Vest gelegen heid wordt gegeven om le worden ingeënt met animale vaccines!»!, tegen betaling van fl per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 13 Juli 1887. UTADINIEVWg, VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester eu wethouders aan den gemeenteraad in 1887 aangeboden. (vervolg). Kerkelijke zaken. (vervolg). De Zondagsschool geldelijk ondersteund door de afdeeling van het Bijbelgenootschap, werd gemiddeld des voormiddags door 107 leerlingen bezocht en des avonds door 58 maDnen en vrouwen. Op den tweeden Kerst dag had eene feestviering plaats. Het batig saldo bedroeg f 884.27®. Aan het hoofd bestuur werd f1050 overgemaakt. In den toestand der Chrietelijke Wijkver- eeniging is geene verandering gekomenalleen werd het gebouw vergroot door aankoop van een huisje. De commissie van toezicht op het Godsdienst- onderwijs is eene commissie van den bizon deren kerkeraad, bestaande nit 5 predikanten en 5 onderlingen. Aan haar zijn verbonden 3 godsdienstonderwijzers die 2117 leerlingen onderwijs gaven. Ook zijn 3 krankenbezoe- kers aan de vereeniging verbonden. De Zondagsscholen ter onderwijzing in het lezen van den Bijbel telde op 15 Januari 1886, morgensehool 57 jongens, 51 meisjes, avondschool 20 mannen, 35 vrouwen. 15 Juli 1886, morgenschool 56 jongens, 50 meisjes, avondschool 19 mannen 33 vrouwen. Even als vroeger ging de Commission pour le dépot de la société Biblique Protestante de Paris geregeld voort met haren arbeid, de verspreiding van den Bijbel onder de Fransch sprekende Protestantsche Christenen. De Naaivereeniging ten behoeve van arme Roomsch Katholieke kerken bestaat uit 8 dames die voor dit doel werkzaam zijn. De vereeniging voor Christelijke belangen gaf aan 22 onderscheidene corporatiën voor godsdienstige doeleinden hare lokalen in ge bruik, terwijl de wekelijksche bijbellezingen door dr. H. S. Van Bonkei geregeld werden voortgezet. Het getal contribueerende leden bedraagt 42 en dat der donateurs 11. De Christelijkejungelingsvereeniging Obadja telt thans 20 leden. De vergaderingen wer den getrouw bezocht. De Christelijke Jongelingsvereeniging Timo- thcns telt 17 leden, die ook getrouw ter vergadering komen. De bibliotheek bezit 208 nummers. De Zondagsschool Zaait aan alle wateren wordt geregeld bezocht door een 200tal kin deren uit de mingegoede volksklasse. 5 onder wijzers en drie adsistenten geven daar on derwijs. De Meisjetvereeniging Bidt en werkt schonk bovengenoemde kinderen bij gelegenheid van liet Kerstfeest kleine kleedingstukkeo. De Christelijke jongelingsvereeniging Pred. XII 1 a telt 87 leden en vergadert in de Janvos9ensteeg u°. 17 des Zondags, Don derdags en Zaterdags-avonds. De jongelie den eu knapenvereeniging tellen respectieve lijk 52 en 63 leden. De Zondagsschool wordt bezocht door 620 kinderen, terwijl de Zaug- vereeniging Halleluja 35 leden telt. De toestand van de Nederlandsche Gut- laaf Adolfvereeniging bleef wat ledental be treft nagenoeg op de zelfde hoogte; zij blijft met vrucht, zoowel in ons vaderland als elders werkzaam aan liet haar voorgestelde doel tot steun eu beschermiDg van gedrukte ProteFtauten. Het aantal leden der afdeeling Leiden bedroeg 216, dat der vrouweuver- eeniging 226. Van de Christelijke leesbibliotheek voor on en minvermogenden der vereeniging Broe derliefde werd door een 80 tal lezers gebruik gemaakt, terwijl het aantal boeken ougeveer 1450 bedraagt. Door 45 personen wordt bijgedragen in de kosten en de kas bevindt zich in gunstigen toestand. Wordt vervolgd Zooals onze lezers waarschijnlijk weten zullen, bestaat sedert eenigen tijd te Am sterdam eene Hollandsche opera die, zooals trouwens te voren te berekenen was ge weest, aanhoudend veel publiek trok, hoe wel er gedurende den winter eiken avond en des zomers twee avonden in de week voorstellingen gegeven worden. Eenige der beste leden van dat opera-ge zelschap nu kwamen op de gedachte om de zen zomer hier en daar concerten te gaan geven, waar fragmenten uit de opera's van het repertoire van dat gezelschap ten ge- hoore zullen worden gebracht met begelei ding van piano door den ook hier bekenden orkeetdirecteur, den heer S. J. H. De la Fuente. Die gedachte was eene gelukkige, evenals 't eene gelukkige gedachte was om zulk een concert te geven in de zaal vau Zomerzorg waar bij open deuren en onder de veranda de dezer dagen zoo geweuschte koelte te vinden is en waar in de pauze de tuin eene koele afwisseling geeft. En de derde gelukkige gedachte was het stellen van een zeer lagen entreeprijs iu de achterstaande advertentie genoemd. Eu wat de zangeressen en zangers betreft; noemen we slechts de dames Martha Van Ophemert- Schwencke le dramatische zangeres en Margudrite Jahn, le zaDgeres, en de heeren Johan Schmier, le bas, Henri Albers, le baryto» en Felix Derickx, tenor van de Opera Comique. Noemen we ten laatste van het programma de nummers, fragmenten uit de Barbier, de Jodin, de Tooverfluit, het huwelijk van Figaro (briefduet, door de dames Van Op- hewert-Schwencke en Marg. Jahn), czaar en scheepstimmerman. Carmen en de Regiments dochter, dan ineenen we dat verdere aanbe veling overbodig is en de gerechteu vau het menue voor zich zelf spreken. Hedenmorgen te 9 uur ving de onder linge wedstrijd aan, uitgeschreven door de Leidsche Cricketclub «Sixteen", op het schuttersveld alhier. Onder begunstiging van schoon doch wel wat al te warm Jnli- weder werd er uitstekend gewerkt en wel met den volgenden uitslag Onderlinge match. Prijs topscorer 1ste elftal: zilveien medaille, uitgeloofd door den heer B. Formijne, behaald door den heer C. Jeltes met 25 punten. Prijs topscorer 2de elftal, bronzen me daille, uitgeloofd door den heer G. J. M. Couvéebehaald door den heer J. Schreu- ders met 8 punten. Openingswedstrijd. Afstand 350 meter, lste prijs: zilveren medaille, uitgeloofd door een van de leden der clubbehaald door den heer J. Schreuders. 2de prijs: bronzen medaille, idem uitge loofd: behaald door den heer E. Fraser. Zuivergooieu. Afstand ongeveer 30 meter. l9te prijs: zilveren medaille, uitgeloofd door de club: behaald door den heer C. Jeltes. FEUILLETON. 70). Hij had wel is waar zich zelveu moeten bekennen dat een huwelijk met zijne ver loofde nimmer gelukkig had kunnen zijn, maar hij gevoelde ten volle zijne zwakheid die hem onweêrstaanbaar naar Ada gedre ven had, terwijl hij toch nog niet ontheven was van zijne belofte tegenover eene andere. Maar nu ademde hij ruimer, hij wist dat zijne huisgenooteu zich langzamerhand ge wend hadden aan de gedachte vau eeue on vermijdbare verbreking van zijne verloving, hij wist nu zijne liefde beantwoord door Ada Van Breesteghe die reeds lang de meeste genegenheid van zijne ouders verworven had. In allen eenvoud had de verloving plaats en kort daarop vertrok Ada naar hare moe der, waar zij den verlovingstijd zou door brengen. Kort slechts bleven zij gescheiden. Beeds spoedig werd door het jonge paar een klein landhuis betrokken dat Felix van zijne ouders als huwelijksgeschenk had ont vangen. Daar leven beiden, werkzaam en gelukkig. Gelukkig zij waren immers voor elkaftr geboren, hun beider ziel was dén harmonie. Werkzaam, bad ze niet be loofd te zullen arbeiden zoolang het dag was, arbeiden aan hare schrijftafel, uren achtereeu, omdat ze veel had goed te ma ken wat ze door haar «Neania" wellicht kon hebben bedorven. XIX. «De zieke heeft een onrustigen nacht ge had" stond met vrij groote letters op een stuk papier dat onder het naamplaatje op de voordeur vau freule Van Roseneck's wo ning gehecht was. Karei Van Walden had zich bijna vergist door te denken dat met „de zieke" zijne zuster bedoeld werddoch aan dat kind met hare «ingebeelde kwalen" zooals Greta het uitdrukte, behoefde niet zooveel publiciteit gegeven te worden; trou wens wie stelde in zoo iets belang, uiemand vroeg er immers naar. Maar sedert de oude freule Van Roseneck door eene beroerte was getroffen, waarvan men de oorzaak maar verzweeg, maar die te zoeken was in het dikwijls zich driftig maken over kleinighe den, wat al lieve, hartelijke, deelnemende vrienden en vriendinnen, zelfs keunissen, zonder nog van famielje te spreken, kwamen nu vragen naar den toestand van de zieke, hoe honderd malen werd er gescheld om berichten omtrent de zieke in te winnen. Hoeveel prachtige en schitterende equipages hielden stil op de met zand dik bedekte straat opdat in het voorbijrijden men nog even kon vragen hoe 't dien nacht geweest was; hoe bedrukt en deelnemend kwameu dan die gezichten voor hel portier en hoe veel versnaperingen werden dan tevens niet overgereikt. Karei Van Walden had aangescheld toen hij den troonachtigen stoel naast het raam ledig zag. «Jawel mijnheer, juffrouw Van Walden is thuis, wilt u maar in de groote kamer gaan" antwoordde Greta niet weinig snibbig op de luchtige vraag van den student die naar zijne znster kwam zien. Zij vertrouwde die vele broérs vau Paula niet, die altijd kwamen opdagen als hare meesteres uit of ziek was. «Bonjour Paula, ik kom tante bedanken voor het leenen van de tweehonderd pop, maar om je de waarheid te zeggenik heb gewacht totdat ik haar niet op hare plaats zag, want ik bedank er voor om zooveel lange en erge wijze lessen van haar aan te hooreD. Je moet dus maar zeggen dat ik er geweest ben. Is ze ziek, of wat is er met haar gebeurdP Je ziet er alles behalve flo rissant uit Paula." «Tante heeft eeDe beroerte gehad, ik beb je dat in een briefje willen melden maar ik vond er geen tijd toe." «Zoo, zoo, nu 't is waarlijk jammer van de lieve ziel, dat moet ik zeggen, maar ik verklaar je plechtig dat ik er geen traan om laten zal hoor, dat verzeker ik je." «Karei, maak nu toch niet altijd gekheid, het mensch ligt ernstig ziek." «Welnu, heeft ze dan al niet veel te lang geleefd, indiscreet lang. Ik zou waarlijk wel in haar testament willen staan, ik ver zeker je, ik zou een gloeiende fuif geven." «Karei, je bent hier niet aan de acade mie om studentje te spelenmaar om te studeeren. Je denkt nog veel te veel aan feestvieren." «Ja, daaraan hoef-je me nooit te herin neren, dat doen mijn leege beurs en leege flesschen en mijn beren genoeg." «Ach, ik heb er niets tegen dat je wat pret maakt" zei Paula met een zucht, «maar denk dat ik het geld honderdmaal moet om- keeren voor ik het je zend of zelf gebruik." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1