H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 12 Juli 1887. 1°. 161. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. D e v Courant verschijnt <1 a e 1 ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. ASOSaHSEBSEaST: Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs |ier ftluuiuier 10 Cent. Van 46 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 201» Jaargang. Aan de geabonneerdeii op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zitting verslag van Donderdag 30 Juni. Stads-Berichten. SCHUTTERIJS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VIN LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 [Staatsblad N®. 17), benoemd tot het onderzoeken van en heslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 14deD Juli aanstaande 's namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. al de zooaanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1853 tot 1861 ingesloten 3°. zijdie ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4* degenendie na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5°. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wetals tot de nacht- of brandwacht behoo- rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het dat hij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zijdie alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstélling te hebben en mitsdien overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28«*«n Juni 1828 Staatsblad N®. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers gelrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leiden7Juli 1887. E. KIST, Secretaris. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en' WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene ken nis dat de kostelooze inentingen en herinen tingen voortaan niet meer zullen plaats hebben in het lokaal der Stadswaag maar in het Elisabethshof aan de Oude Vest en wel rechtstreeks van het Kalf. De eerste zitting zal daarvoor worden ge houden op Dinsdag den 28en Junia.s. Lussclien twee en drie uren des namiddags, terwijl de volgende zillingen zullen plaats hebben op eiken Dinsdag der maand Juli, alzoo op den 5en, I2en, 19en en 26en dier maand, mede (usschen twee en drie uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KIST Secretaris. Leides, den 22 Juni 1887. STADSNIEUWS. VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad in 1887 aaugebodeu. (vervolg). Meditche politie. (vervolg). In den toestand der begraafplaatsen in vorige verslagen vermeld is geene verande ring gekomen. Het aantal lijken, op enkele begraafplaatsen in het afgeloopen jaar begra ven is als volgt Algemeene begraafplaats geene. Afdeeling bestemd voor de Israëlieten Begraafplaats aan de Qroenesteeg 34. Begraafplaats aan de vorm. Marepoort 258. Begraafplaats aan de voorm. Heerenpoort 562. R. K. begraafplaats 827. Totaal 1181. In het ziekenhuis der rijks-universiteit werden in 1886 opgenomen 158 personen, waarvan 34 overleden zijnhet aantal ver- pleegdagen bedroeg 5532. De bijdrage voor de verpleging van de zieken stadsarmen is vastgesteld op f0.75 per dag en per persoon. In het voormalige Caecilia-gasthais wer den eenige localen ingericht voor de tijde lijke bewaring van krankzinnigen. Op 1 Januari 1887 werden in de genees kundige gestichten voor krankzinnigen, voor rekening der gemeente verpleegd, te Delft 35, te Medemblik 12, te's Ilertogenbosch 1, te zamen 48. Omtrent het onlangs opgerichte ziekenhuis van de Walsche Diaconie hebben we reeds vroeger de bizonderheden meêgedeeld. De levering der geneesmiddelen aan de stads-apotheek bedroeg f 1647.24', voor ge leverde verbanden f 708.30; het aantal al daar gereedgemaakte recepten beliep 28048. De uitgaven voor de gemeente-apotheek be droegen f 5820.38'. Gevaccineerd werden in 1886 1171 per sonen. Tot de inrichting van een Pare Vaccinogène in het Elizabethshof wordt over gegaan; het beheer daarover wordt opgedra gen aan eene commissie bestaande uit drie leden van het co.lege van stads-genees- en heelkundigen en een geneeskundige buiten het college. Verordeningen omtrent de keuring van levensmiddelen bestaan in deze gemeente niet. Gemeente-polilie. De gemeente-politie wordt uitgeoefend door: een commissaris, vier inspecteurs van welke één met den titel van hoofdinspec teur, 4 agenten van de le klasse, 8 agenten van de 2e klasse en 40 agenten van de 3e klasse. Zevenmaal moest eene disciplinaire straf worden opgelegd en twee werden we gens wangedrag ontslagen. Aan drie werd op verzoek eervol ontslag verleend. Ten aanzien van voorgevallen ongelukken kan het volgende worden bericht: 52 per sonen vielen in het water en 10 verdron ken; 51 personen bekwamen bij ongeluk of door onvoorzichtigheid kwetsuren of verwon dingen, waarvan twee met doodelijken afloop; 4 personen zijn plotseling op straat dood gebleven 1 persoon heeft zich in een water put verdronken, terwijl 3 personen door ophanging een einde aan hun leven hebben gemaakt. Verder zijn 364 personen ter zake van openbare dronkenschap in politiebewa- ring gesteld en is aan 458 personen nacht verblijf verleend. De kosten van politie met inbegrip van de wachthuizen en het huis van bewaring bedroegen f38476 28. Het getal paspoor ten, naar elders geviseerd, van doortrekkende vreemdelingen bedroeg 67, het getal afge geven reis- en verblijfpassen 13, terwijl 5 vreemdelingen over de grenzen van het rijk werden gebracht. 458 personen werden naar hunne woonplaatsen voortgeholpen. 67 aan randingen van personen hadden plaats en 90 aanrandingen van eigendommen, terwijl de waarde van het ontvreemde bedraagt f 2565.34'. Aan de justitie werdeu overge leverd 182 daders, terwijl 12 onbekend oj voortvluchtig zijn. Het getal bedelaars en landloopers bedroeg 22. Brandweer. In de inrichting van de brandweer is geen verandering gebracht. Brandkranen zijn thans aangelegd, voor het raadhuis drie, Gehoor zaal drie, Lakenhal drie, en verder een op de Pieterskerkgracht, Langebrug, Noordeinde, Hooglandsche Kerkgracht, bij de Ambachts school, RaamsteegNieuwe Beestenmarkt, Hooigracht en Middelweg, te zamen 18. Twee nieuwen worden aangelegd aan de V an-der-W erfstraat. De voor eenigen tijd aangeschafte brand ladder bewijst uitnemende diensten. Er hadden 37 branden plaats, waaronder 5 van eenige beteekenis; de overige werden spoedig door eigen middelen gebluscht. De kosten voor de brandweer bedroegen f6218.35. Stedelijke Gatfabriek. Reeds bespraken we in een onzer vorige nummers meer uitgebreid het verslag der Stedelijke Gasfabriekin 't kort vermelden we bovendien nog het volgende: Het verbruik vermeerderde met ruim 5 pCt., daar dit in 1886 bedroeg 2,620,457 Ma tegen 2,487,375 M3 in 1885. Het aantal geplaatste meters was op het einde van het jaar 2645, vertegenwoordigende naar de capaciteit der meters gerekend 17461 lichten tegen 2587 meters op het einde van 1885. In gebruik waren 688 straatlantaarns met 690 vlammen behalve de Krauslantaarn op de Beestenmarkt en de Sugg op het Pie terskerkplein. De winst bedraagt f 72813.76' waarvan f 15315 moet worden bestemd voor aflos sing, alzoo f 57498.67', terwijl op de be grooting voor 1886 was geraamd, na aftrek van de aflossing, f 36685. Noor straatver lichting werd door de gemeente aan de gas fabriek betaalt f 21000, terwijl deze som, met het oog op de uitbreiding successieve lijk aan de straatverlichting gegeven, voor 1887 is gebracht op f 26000. Nationale militie. Het aandeel der gemeente in de lichting bedroeg 99ingeschreven werden in de ge meenten, waarnaar het aandeel berekend is 342. Ingelijfd werden bij de landmilitie 96 en bij de zeemilitie 3. Tot de ingelijfden behoorden 80 lotelingen, 14 plaatsvervangers en 5 nummerverwisselaars. Het aantal lote- FEU1JLLETON. 68). Ze kaste zacht het slapende kind en ver wijderde zich weêr op de punten harer voeten. Als Ada zich alleen zag sloot zij enkele brieven wegverzegelde een beschreven pa pier dat op hare schrijftafel lag en maakte enkele aanteekeningen in een omvangrijk manuscript. Dit alles ging met gemaakte kalmte zonder het snelle hijgen te kunnen tegengaan dat ODdanks haar eene zekere ge jaagdheid aan hare handelingen bijzette. Het was eene zonderlinge mengeling van ziels aandoening die de trekken van dat schoone wezen uitdrukte. Er schitterde een wilde glans in dat zwarte oog, onrust, angst, wan hoop, vertwijfeling maakten plaats voor een vso haar gemoedsrust zeker duur gekochten glimlach, een lach van den speler, die zijn geheele bezit, zijn alles op één kaart gezet heeft en op het punt is den beslis- senden worp te doen. Met flikkerende tintelingen van schitte rend goudgeel wierp de nu ondergaande zon hare stralen, getemperd door de donkerroode gordijnen, de kamer binnen. Wonderfraaie kleurschakeringen deed het licht van den kristallen gaskroon duizendvoud terugkaat sen op behangsels en plafond waarop het zich grillig, trillend bewoog. Een zoete geur vau lenteviooltjes drong bedwelmend door in het op dit oogenblik waarlijk tooverachtig vertrek. Eene fraaie, witte hand sloeg de zware portière weg. Ada richtte zich met een ruk omhoog en Felix Van Holmsteyn aanschouwde dezelfde fiere gestalte van freule Ada Van Breesteghe. „Mag ik binnenkomen vroeg hij. „Hoe zou ik dat kunnen weigeren wan neer ge naar uwe zuster komt zien, die ik, alsof ik daar recht op had, in mijne kamer verpleeg." „De zon maakt uwe vertrekken waarlijk tooverachtig door dat vreemde licht" hernam Felix, die zich over het sluimerende kind boog, terwijl hij zijne bleeke hand op het kleine voorhoofd een oogenblik rasten liet. „Wat is zij vermagerd niet waar? Keel ziekte, arm kind, wat heeft zij geleden. Hoe zal ooit uwe hulp in dien verschrikkelijken tijd aan dat ziekbed kunnen vergolden worden f" „Wij zijn immers gelukkig dat het kind hersteld is; mijne hulp vraagt niet om ver gelding mijnheer Van Holmsteyn" voegde zij er zacht verwijtend aan toe, terwijl ze moedwillig in zijn donker-blanw oog staarde. Zwijgend stond hij daar, bijna naast haar; zijne oogen staarden lang op één punt voor hem. „Ga een oogenblik zitten, mijnheer Van Holmsteyn" vroeg zij en ze wees naar een fauteuil die bij het ledikantje geplaatst was. Hij zag haar aan, lang, met een bitteren, smartelijken trek om den mond, alsof ze hem martelde door die vraag. „Irene is hier in goede handen het is beter dat ik gakwam als een zucht over zijne lippen. Plotseling wendde Ada zich af en richtte hare schreden naar de schrijftafel, alsof zij de uitwerking van zijn gezegde voor Felix wilde verbergen. Er scheen den jongen man eene bovenmenschelijke kracht toe noodig den drempel te overschrijden, zijn oog af te wenden van die schoone, als met purper gloed bestraalde vrouwdie in bedwelmen den bloemengeur gehuld was, in wier won derschoon oog een vreemde lichtglans schit terde. „Ge hebt u waarschijnlijk wéér met tee kenen bezig gehouden" vroeg Felix met trillende stem, terwijl hij zich voor de schrijftafel plaatste, „Neen, toch niet, niet met teekenen, ik heb de laatste hand gelegd aan mijnen nieuwen roman." „O, gij schrijft" riep hij in geestdrift uit, „waarom mij niet eerder daarvan Bijna heftig, alsof het zijn eigendom was, rukte de jonge man haar het manuscript uit de hand. Verslindend verzwolgen zijne oogen het geschrevene, zijn gelaat werd blee- ker onder het lezen terwijl zijne oogen schit terden bij tusschenpoozen rimpelde zich zijn voorhoofd, later weêr kwam een zoele glimlach hem om den mond. Zoo schenen zijne trekken de getrouwe afspiegeling van wat zij in haar werk geschreven en bedoeld had. Grootscbe, aangrijpende taal had Ada hare personen in den mond gelegd, fraai waren de zinwendingen en sober, maar mees terlijk, de woordenkeus. Het werk was doorwrocht met hare eigene menschkundige opmerkingen, in eene taal weergegeven waarover enkel een buitengewoon talent beschikt. Een omvangrijke scheppingsgeest kenmerkte de auteur, het volkomen oorspron kelijke stempelde hier de schrijfster tot een waar genie. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1