NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 11 Juli 1887. N°. 158. Uitgevers: Gebroeders Muré. S> e z e o n r a 111 vers c h ij m t d a z e I ij k sbe li a 1 v e o p 'L o 11- e si Feestiia^e n. ABONNEHERT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTEMTIEM: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee^ 6. 201» Jaargang. STADSNIEUWS. VERSLAG van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1886 door burgemeester en wethouders aan deu gemeenteraad in 1887 aangeboden, (vervolg). Opgave van de voornaamste in den gemeente raad behandelde onderwerpen in 1886. {vervolg). 24 Juni. Aan dr. D. De Loos, directeur der Hoogere Burgerschool, eene personeele toelage verleend van f 700 per jaar. Verwerping van het voorstel tot uitdie ping der Kool- en Brandewijnsgrachten en mededeeling dat alsnn een voorstel tot dem ping van die grachten zal worden ingediend. 5 Augustus. Benoeming van den heer G. M. Kruimel tot stads-genees- en heel kundige. 26 Augustus. Mededeeling dat de heer J. H. Donner ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. 28 September. Besluit om de nieuwe straten bij de Haverzaklaan de namen te geven van Van Banchemstraat, Spoorstraat, Wagenstraat en Ambachtastraat. 14 October. Benoeming van de heeren L. W. Th. Schmidt en D. F. Van der Pant aan de O. I. Inrichting en eervol verleend ontslag aan den leeraar aan voormelde in stelling den heer H. C. Humme. 21 October. Eervol ontslag verleend aan den heer Th. Plummer als leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium en deze benoemd tot leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers. 28 October. De begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 747,573 en de plaatselijke directe belasting op f 160,000. 18 November. Machtiging verleend tot het doen herstellen van het Gobelinbehangsel in de kamer van burg. en weth. waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer f 400. Vaststelling van de voorwaarden voor de verhuring van het Raamland onder Zoeter- woude voor den tijd van 10 jaren. 23 December. Benoeming van dr. H. Treub tot Praelector in de verloskunde. Wijziging van de verordening op de hef fing van de plaatselijke directe belasting in dien zin dat de verplichting tot oproeping van de belastingschuldigen wier aangifte door burg. en wethouders onvoldoende wordt ge acht, wordt opgeheven. Gemeente-archief. Volgt nu het verslag omtrent het gemeente archief, door ons reeds behandeld in ons n°. van Vrijdag 1 Juli. Geldmiddelen. Onder de plaatselijke inkomsten moeten worden gerekend aan opcenten op de hoofd sommen der belasting op gebouwde en on gebouwde eigendommen f 25379.19; 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting f 66328.66 plaatselijke directe be lasting f 133391.60; uitkeering van het der personeele belasting f 118818.26; markt- gelden, staangeld op de kermis, lig en brug gelden van vaartuigenweegloonenleges ter plaatselijke secretarie, belasting op de bonden en entreegelden aan het museum van schilderijen in de Lakenhal. Aan on derhoud van straten, pleinen, plantsoenen, gemeente-eigendommen, rioolstelsel, duin water en lagere scholen werd besteed f 111835.73». Medische politie. Het aantal gesloten contracten voor leve ring van duinwater dat op 1 Januari 1886 3310 bedroeg is op 31 December van dat jaar tot 3623 gestegen. Aan behoeftigen werden 10310 emmers kosteloos verstrekt, terwijl de gemeente daarvoor J cent per 15 liter betaalt. Straatdrinkkranen zijn aangebracht bij de Doezabrug, Blauwpoortsbrug, Havenbruggen, Gepekte brug, Marebrug, Markthuisje bij de Nieuwe Beestenmarkt, Waaggebouw, Gansoordbrug (WatersteegUtrechtsche Veer, Van-der- Werfstraat en Gedempte Geerengracht. Door de Leidsche Bouwvereeniging is thans een aanvang gemaakt met het bouwen van een 104 tal arbeiderswoningen bij de Haverzaklaan, terwijl in 1886 aldaar 65 van die woningen zijn gebouwd. Het aantal leden en leerlingen van de zwem- en badinrichling bij de Morschpoort bedroeg 366. Gedurende het jaar 1886 werden ten raad- huize aangegeven als aangetast door: Pokken geene. Diphtheritis 41 personen, waarvan 12 overleden. Roodvonk 46 per sonen waarvan 2 overleden. Typhus en Febris Typhoidea 8 personen waarvan 1 overleed. Mazelen 636 personen waarvan 43 over leden. De mazelen werden den 24en Mei epidemisch verklaard en den SOsten Augustus daaraanvolgend werd de epidemie verklaard te zijn geweken. (Wordt vervolgd In de gisteren gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Het Algemeen Be lang" zijn als candidaten voor de a. s. ver kiezing van leden van den gemeenteraad aangewezen, de heeren mr. S. J. Fockema Andreae, mr. N. K. F. Land, J. J. Van Masijk Huiser van Reenen, J. A. Verster van Wulverhorst, mr. N. L. J. Van But- tingha Wichers,, dr. G. Zaalberg, dr. T. Zaaijer, aftredende leden, en voor de vaca turen de heerent A. Koetser en mr. J. J. Schneither, (wit fftembiljet); J. A. Van Hamel en A. L. De Sturler, (blauw stembiljet). Tot plaatsvervangend lid van de com missie belast met het afnemen van examens in de Fransche taal (voor Augustus en zoo noodig ook einde Juli) is nog benoemd de lieer P. Werkman, leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier. Bij het gehouden admissie-examen aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens zijn toegelaten: tot de 1ste klasse 29, voor waardelijk 15, afgewezen 13. Tot de 3de klasse is toegelaten voorwaardelijk een. De uitslag der overgangs-examens aan de hoogere burgerschool voor meisjes alhier was als volgt le klasse 28 leerlingen; onvoorwaardelijk bevorderd 20, voorwaardelijk 5, niet bevor derd 3. 2e klasse 23 leerlingen; onvoorwaardelijk bevorderd 20, niet bevorderd 8. 3e klasse 20 leerlingenonvoorwaardelijk bevorderd 15; voorwaardelijk 4; niet bevor derd 1. 4e klasse 11 leerlingen; onvoorwaarde lijk bevorderd 6voorwaardelijk 3, niet be vorderd 1. Over de bevordering van ëéne leerling, die de school zou verlaten werd niet beslist. Voor het eerste admissie-examen hadden zich aangemeld 80 candidaten, nl. 27 voor de lste klasse, waarvan 26 werden toegela ten twee candidaten voor de 2de klasse waaronder éën voor enkele vakkenen één vakleerling voor de 3de klasse, die toege laten werden. De 3 Oetober-vereeniging alhier is op eens 81 nieuwe donateurs rijker geworden en wel door toetreding van 81 Amerikaan- sche heeren, allen afstammelingen van Ne derlanders, die vóór 1675 hun vaderland verwisselden met de nieuwe wereld. Dat het bestuur der bovengenoemde vereeniging zeer ingenomen is met dit heugelijk feit be hoeft zeker geen betoog en evenmin behoeft het verklaring dat door dergelijke toetre ding de vereeniging meer en meer tot flinke feestviering in staat en daardoor hoe langer hoe aantrekkelijker wordt, ook voor hen die nog geen lid dezer vereeniging zijn. We twijfelen dan ook niet of meerdere stadge- nooten zullen zich, ook na deze vermelding weêr als lid der vereeniging bij het bestuur komen aanmelden. Secretaris der vereeniging is de heer Felix Driessen, Heerengracht 81. Op den zendingsdag te Leiden is, ten behoeve der zending der Christ. Geref. kerk, met inbegrip van een zilveren horloge, de som van f 114.50 ingezameld. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 30 tot 63 volwassen personen en van 9 tot 13 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 1286 zwembaden door heeren en 56 door dames. De temperatuur van het water is 21° Celsius. We meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hen te wijzen op achterstaande advertentie omtrent de concerten der grena diers en jagers op Zomerzorg. Het concert bepaald op 26 Juli a. s. wordt nu vervroegd tot op 12 Juli a. s. Daardoor zal het con cert van de kapel van het 4e regiment on der directie van den heer Mann op laatst genoemden datum niet plaats hebben, maar verschoven worden op Dinsdag 19 Juli a. s. Naar we vernemen belooft het con cert door den heer Mann op Dinsdag 19 Juli te geven, zeer belangrijk te zijn. Daar zal ni. behalve WagnermuziekMignon, en Teil, worden ten gehoore gebracht. „Ève" van Massenet, den 4en Mei jl. uitgevoerd door de Leidsche Zangvereeniging en daarna geëxerpeerd en geïnstrumenteerd door den heer Mann. 't Zal zeker dien avond een toer zijn een plaatsje te bemachtigen. BINNËNLANDSOHË BERICHTEN. Aan het Vtrechlsch Dagblad werd ge meld, dat een jeugdige Krüger, zoon van den Transvaalschen presidentdoor twee kaffers begeleid, op weg naar Nederland is, om te Kampen zijn opleiding te ontvangen. De juiste toedracht is echter, volgens het Dagblad v. Z.-H. en 's Gr. deze: Op 1 Juli zijn uit de Transvaal te 's Graven- hage aangekomen jhr. C. Beelaerts van Blok land, zoon van het bekende kamerlid, met een kleinzoon van den president Krüger, den jongeheer Eloff, oud 17 jaar, die de Christelijk Gereformeerde school te Kampen zal bezoeken, en voorts met een neef van den „vechtgeneraal" Smit, een jongeling van ongeveer 14 jaren oud. De twee kaffers zijn zoons van onder Transvaalsch bestuur staande katferhoofden en zullen te Delft hunne opvoeding ontvan gen. Hoe oud zij zijn, kunnen zij niet juist opgeven. De minister van oorlog bracht giste ren, vergezeld van zijn adjudant, den kapi tein Snijdersen van den majoor Moorrees commandant der pantserfort-artillerie, een bezoek aan het fort aan den Nieuwen Maas mond. Bij het regiment grenadiers en jagers zullen voortaan bij groote hitte de tot hos pitaal-soldaat opgeleide manschappen met de noodige geneesmiddelen enz. bij de oefenin gen tegenwoordig moeten zijnten einde bij mogelijke ongevallen spoedig hulp te kunnen verleenen. Een 3-jarig meisje plukte gisteren morgen eenige rozen in een tuintje van een hofje op de Hoefkade in Den Haag. De eigenaar der bloemen werd daarover zoo driftig, en rukte de rozen met zooveel ge weld uit het handje van het kind, dat hij haar den pols brak. Tot en met gisteren waren te Den Haag circa 5000 honden voor de nieuwe belasting op die dierenaangegeven. Naar men verneemt is de laatste hand gelegd aan de voltooiing der stoomtram 's HageDelft. De opening van den dienst is bepaald op 16 Juli a. s. Terwijl de bewoners afwezig waren brak Donderdag een felle brand uit in de woning van A. D. in het Oosteinde te Aalsmeer. In korten tijd lag alles in asch. Niets kou gered worden. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Omtrent de ongeregeldheden te Woens- drecht, waarbij één persoon gedood zou zijn, wordt aan de JF. R. Ct. geschreven Bij gelegenheid der kermis of jaarmarkt te Putten (Belgische grenzen) zijn er onaan genaamheden ontstaan tusschen Pnttersche en Woensdrechtsche jongens (grootendeels polderwerkers), waarbij het schoone geslacht eene hoofdrol speelde. Dit heeft aan enkelen van eerstgenoemde gemeente aanleiding gegeven, om bij de Woensdrechtsche kermis lucht te geven aan hunne verontwaardiging. Gewapend met ijzeren ringen, die door middel van een veer aan de handen worden bevestigd, hebben zij, verhit door den drank, tweespalt gezaaid en met behulp van dat wapen er rechts en links op ingehakt. Bij het algemeen gevecht dat daarop volgde, zijn vrij ernstige wonden aan weerszijden toege bracht. Van doodelijk treffen is echter geen sprake. Het aanvankelijk bericht, dat één persoon, en, zooals later te Bergen-op-Zoom werd medegedeeld, dat drie personen aan bekomen verwondingen overleden waren, kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Geen enkele verwonding is zorgwekkend, hoewel het aan tal gekwetsten, of beter gezegd „toegetakel- den" vrij groot is. De onmiddellijk toege snelde maréchaussées hebben bij deze gele genheid een der daders in handen gekregen. Van den rammonitor „Draak" is Don derdag, onder het stoomen, de koksmaat te water geraakt en verdronken. Aan de Voedingstentoonstelling te Amsterdam wordt eene loterij verbonden van 25000 loten h 25 cent9. Prin9 Albert van Pruisen heeft giste ren met gevolg de hoofdstad bezocht en o. a. het Rijksmuseum in oogenschouw genomen, waar Z. K. H. werd ontvangen en rondge leid door den hoofddirecteur Obreen. Vervol gens bezichtigde hij de in veiling aangeslagen goederen in het verkooplokaal De Zwaan. Een 4-jarig knaapje viel te Den Hel der door een lichtraamdat in den zolder was aangebracht, kwam op een trap neêr en stortte zoo naar beneden op een steenen vloer. Men vreesde, daf het kind door den valvan eene hoogte van meer dan 5 meter, het leven had verloren. De geneesheer bracht het kind, dat slechts bewusteloos was, weer bijen bevonddat het knaapje zich in het geheel niet bezeerd had. Door wijlen dr. G. J. Loncq, in leven hoogleeraar in de geneeskunde aan de uni versiteit te Utrecht, is aan het gasthuis voor minvermogende ooglijders aldaar een legaat vermaakt van f 8000. Het zeilvaartuig „Schelde" van de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, wordt ingericht tot het voeren van electrisch licht voor de bewaking bij nacht. Dit electrisch licht wordt niet op de gewone wijze, dadelijk van de electrisch machine, verkregen, doch uit een hoeveel heid accumulatoren, die in het achterschip geplaatst worden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1