BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. *S:+ 3BS WL HI «3 WBÊL T6B33 ^3 «T» WLT "WfFWL A. TW rITe. worden de heer P. Hasselbach alhier voor f 660.--. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f35.f 18.3.70 en f 1 85. Gedurende het tweede kwartaal van het jaar 1887 werd het Rijks Museum van Natuurlijke Historie hier ter stede bezocht door 2222 personen. Gedurende het 2e kwartaal van dit jaar is de kweekschool voor zeevaart met een 47-tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 134. t Gedurende de maand Juni is de kin derbewaarplaats alhier door 615 kinderen bezocht. Tot lid van de Vereeniging voor de statistiek in Nederland is o. a. benoemd de heer dr. G. Heymans alhier. Bij den internationalen zwemwedstrijd, dezer dagen te Arnhem gehouden, is de eerste prijs in de Vie afdeeling, gekleed zwemmen op den buik (nationaal), behaald door den heer H. De Ranitz, in 2 min. 9 sec. De prijs bestond in een kunstvoor werp eene en zilveren medaille. Bij den internationalen roeiwedstrijd, op den Rijn bij Arnhem gehouden, is bij den kamp voor vierriemsgieken (juniores) op 3000 M. met 3 draaipunten de le prijs behaald door Njord. Bij den wedstrijd van vierriemsgieken, eveneens 3000 M. met drie draaipuntenwon Njord weder den len prijs, terwijl de 2e prijs niet werd toege kend. Bij de single sculling outriggers, juniores, won Njord nogmaals den len prijs, op eene baan van 3000 M. met 1 draaipunt. Voor vierriems outriggers was alleen door Njord ingeschreven. Gedurende de a. s. Leidsche kermis zal de alhier reeds lang gunstig bekende heer Frits Van Haarlem met een geheel nieuw gezelschap artisten in de Stads-üe- hoorzaal voorstellingen geven. UBHV KR8ITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de staatswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. J. Barnet Lyon, geb. te Rossum (Gelderland), na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: ^De quarantaine wetgeving", daarna dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met stellingen. MUZIEK, LETTEREN EN KIJNST. 15 Juli beginnen de voorstellingen in het Kurhaus-theater, door het gezelschap van den heer Desuiten. De Amst. Crt. meldt, dat mevr. De Douairière jhr. Lopez Suasso f25000 be taalde voor de verzameling oudheden, die in het Broekerhuis te zien waren. Naar men verneemt is bij den raad van state een wetsontwerp ingekomen op het militair onderwijs, en komt daarin o. a. voor: dat de eerste twee studiejaren door alle cadetten te 's Hertogenbosch zullen worden doorgebracht, en eerst dan beslist zal wor den of zij bij het wapen hunner keuze kun nen geplaatst worden. Daarna zouden allen te Breda komen, en de genie en artillerie nog een driejarigen de infanterie en cavalerie nog een tweejari gen cursus volgen, zoodat de cadetten der laatstgenoemde wapensvdór hunne defini tieve benoeming tot officier, nog een tus- schenrang zouden moeten doorloopen. De aan de K. M. A. verbonden le afd. der krijgsschool zou alsdan worden opgeheven. Dit wetsontwerp zal echter naar alle waar schijnlijkheid dit jaar nog niet in behande ling komen en de tegenwoordige toestand nog wel een tijd lang voortduren. Door dit wetsontwerp voldoet de regee ring aan de verplichting haar vroeger op gelegd. (Ebl.) Uit Den Haag wordt aan het Ebl. gemeld De minister Heemskerk wendde zich ten tweeden male tot den heer Bastert, ten einde hem te bewegen de portefeuille voor waterstaat, handel en nijverheid te aanvaar den. De heer Bastert liet zich overhalen en besloot als opvolger van den heer Van den Bergh op te treden. Wanneer ik goed beu ingelicht, heeft de nieuwe minister te Soestdijk reeds den eed in handeu des kouings afgelegd. Admiraal De Casembroot heeft een nota geschreven, ter wederlegging van het betoog van den minister van koloniën, dat met de werving hier te lande op den gebrui- kelijken voet moet worden voortgegaan. Nadat de schr. o. a. is te velde getrok ken tegen de bekende circulaire van oorlog, om het met de aanneming zoo nauw niet ie nemen, beveelt hij het volgende plan aan: „Wij zouden dan wenschen, dat aan het departement van koloniënonder den ver antwoordelijken minister, benoemd werd een opper- of hoofdofficier van het Indische leger als directeur-generaal, belast met het beheer van alle zaken, het Indisch leger betreffende. „Het departement van koloniën, dat zoo ontzettend veel le beheeren heeft, mag vooral in deze tijden wel een afzonderlijk departe ment voor militaire zaken hebben, te meer, aangezien de minister van koloniën gewoon lijk is een civiel persoon. „Ook de waardigheid van het Indisch leger, dat bestaat uit ongeveer 36,000 man, eischt gebiedend dat een zijner opper- of hoofdofficieren hier te lande den minister ter zijde sta in alles wat zijne belangen betreft. „Deze opper- of hoofdofficier als direc teur-generaal ondei den minister van koloniën optredende, zou, geholpen door een paar officieren van het Indisch leger (gepension- neerd of met verlof zijnde), de geheele taak der werving voor Indie moeten op zich nemen. „In overleg met den minister van oorlog zou hij het werfdepót te Harderwijk zooda nig inrichten als in 's lands belang het meest afdoende is en ook dadelijk een plan aan den minister van koloniën voorleggen tot bet oprichten eener Indische brigade. „Deze brigade moet in eene stad geka zerneerd worden, waar het mogelijk is altijd en voortdurend soldaten voor den krijg te bekwamen. „De officieren, het kader onderofficieren en manschappen moeten meer traktement ontvangen dan zij bij het Nederl. leger ge nieten." Dit wat de werving betreft. De admiraal neemt tevens de gelegenheid te baat, om ook in andere opzichten critiek te oefenen over het beleid van den minister van kolo niën met name in de Tjiomaszaak en in de Atjeh-politiek. (Fad.) Tot het afleggen van het groot O.-I. ambtenaars-examen, dat thans te Den Haag gehouden wordt, werden 57 candidaten toe gelaten. Vddr of tijdens het examen trok ken zich reeds 5 hunner terug. Van de overige 62 waren laatstelijk ingeschreven bij de instelling voor onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Ned. Indie te Delft41 en bij de inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren te Leiden 6, terwijl een tweetal den laatsten cursus aan geen der beide ge noemde onderwijsinrichtingen volgden. De uit slag van het examen wordt publiek op 9 Juli e. k. Het hoofdbestuui der maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelt mede, dat aan de gehouden verkiezing voor twee plaatsen in zijn midden is deelgenomen door 189 departementen, te zamen uitbrengende 642 stemmen. De uitslag is als volgt: I. de heeren mr. A. Bloembergen £zn. te Leeu warden verkreeg 619 stemmen; dr. W. P. Ruijsch te 's Gravenhage verkreeg 23 stem men; II. de heeren mr. G. A. Van Hamel te Amsterdam verkreeg 566 stemmen; mr. W. H. K. Mouthaan te Amsterdam verkreeg 76 stemmen; zoodat de heeren Bloembergen eu Van Hamel met groote meerderheid zijn gekozen. Beiden hebben zich de op hen gevallen keuze laten welgevallen. Met ingang van 1 J uli jl. is de civiel- ingenieur R. A. I. Snethlage, thans in de Transvaal verblijf houdende, benoemd tot hoofd-ingenieur bij de Ned. Zuid-Afrikaan- sche spoorweg-maatschappij. Te Utrecht, Leeuwarden eu te Dor drecht worden reeds voorbereidende maat regelen genomen, om ook dit jaar den jaardag van prinses Wilhelmina feestelijk te vieren, en daarmede de 31en Augustus meer en meer tot een waren prinsessedag te maken. Vrijdag is te Noordwijkerhout in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer E. Oostdamwethouder dier gemeente. Den 2eu Augustus zal, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, weder van gemeentewege te 's Hage eene illuminatie worden ontstoken in het Haag- sche Bosch. Burg. en weth. hebben daartoe een krediet van f2000 aangevraagd, daar het bedrag voor openbare vermakelijkheden is uitgeput tengevolge van de viering van 's konings 70sten verjaardag. Een inbreker, die o. a, reeds drie jaren tuchthuisstraf heeft ondergaan voor een inbraak eenige jaren geleden te 's 11age aan het Alexandersveld gepleegd en wiens opsporing thans door den officier van jus titie te Utrecht was verzocht, daar tegen hem rechtsingang met bevel van gevangen neming was verleend wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden, is door de politie aldaar gearresteerd. Het is een 47-jsrig sjouwer, geboren te Utrecht. Hij is naar fipt huis van arrest overgebracht. In het laatst dezer of in het begin van de volgende maand zullen door het reg. grenadiers en jagers schietoefeningen worden gehouden van de duinen nabij ScheveniDgen op in zee geplaatste beweegbare drijvende doelen. Dergelijke nuttige oefeningen zijn reeds in het vorige jaar uitgevoerd door het 4e reg. inf. in de nabijheid van Katwijk. In de Prinsessegracht te Den Haag ligt sedert Vrijdag een fraai stoomjacht, dat, naar wij vernemen, aan een Eransch indus trieel toebehoort, die daarmede van Parijs naar hier is gestoomd en spoedig zijn reis naar Belgie zal vervolgen. (1). v. Z. en 's Gr.) In den afgeloopen nacht is te's II age door een schildwacht, op post staande bij het artillerie-park aan het Kanaal, een schot gelost op twee personen, omdat hij bevreesd was door hen te worden aangevallen. Bij onderzoek bleek echter, dat die lieden in min of meer beschonken toestand verkeer den, en het hun bedoeling niet was den militair te overrompelen. (N. R. C.) De gemalin van prins Albert van Pruisen zal dit jaar niet te Scheveniugen komen. Gedurende den tijd dien Z. K. H. aldaar doorbrengt, verwijlt de familie van den prins op het slot Seiteuberg in Silezië. Volgens een algemeen verspreid ge rucht heeft de heer S. een eisch van schade vergoeding ingediend van f 36,000 tegen het gemeentebestuur, van Rotterdam omdat de politie, die in den laatsten tijd een ware razzia onder de losloopende honden heeft gehouden, ook zijn smousbondje heeft op gepakt en afgemaakt. De heer S. beweert, dat men het diertje niet gedurende twee dagen heeft bewaard, zooals de verordening luidt, opdat het door den eigenaar kan worden opgeeischt, maar het vddr het ver strijken van dien termijn heeft afgemaakt. (Maasbode.) Eerstdaags zullen op het terrein der voedingstentoonstelling te Amsterdam proe ven genomen worden betreffende de voeding van den soldaat. Alsdan (denkelijk Woens dag) zullen ook de veldkeukens op het ter rein gebruikt wordeu. De kookschool zal op 16 Juli eenen nieuwen cursus openen. Van vijftig Fransche tentoonstellers wor den inzendingen verwacht. Er bestaat, volgens l)e Amst., inden laatsten tijd eenige spanning onder het poli tiepersoneel te Amsterdam, tengevolge van de aan brigadiers en rechercheurs gegeven orders, om 's nachts de inspecteurs, hun meerderen, te controleeren in de vervulling van hun plichten. De ex-keizerin van Frankrijk zal ver moedelijk in het Amstel-Hótel te Amster dam verblijven tot 15 dezer. Zij leeft zeer eenvoudig en afgezonderd. Tusschen 7 uur en half acht wordt het ontbijt gebruikt, te 9 uur en te 1 uur behandelt dr. Mezger zijne patiente. Na de tweede behandeling volgt het déjeuner. In de namiddaguren doet de ex-keizerin geregeld wandelingen in of om de stad, nooit anders vergezeld dan door mevr. Lebreton en den heer Pietri. Een gids is tot dusverre niet meegenomen, ook niet bij de enkele rijtoertjes, die zich niet verder dan den gewonen rit door het Vondelpark langs de Kalfjeslaan en den Amsteldijk hebben uitgestrekt. Te 7 uren wordt het diner opgediend. Slechts eenmaal heeft keizerin Eugénie nog in den avond eene wandeling gemaakt, anders blijft zij na het diner thuis, om zich tegen half twaalf ter ruste te begeven. Eergisteren kon men H. M. op den Dam zien stappen uit eenen tramwagen de Sarpha- tistraat-lijn, den weg langs het Damrak nemende. Prins Victor vertoefde slechts één nacht in het Amstel-Hótel, verbleef den geheelen avond in het gezelschap van de ex-keizerin. Alleen des Zondags gaat deze ter kerke, en wel in De Duif, op de Prinsengracht. (Ebl.) Een wachter in het Vondelpark te Am sterdam nam Vrijdag van eene netgekleede dame eene parasol in beslag, geheel gevuld met pas afgeplukte rozen. Aan de politie werd daarvan kennis gegeven. De jaarvergadering van de Gustaaf Adolf vereeniging zal dit jaar in de maand October te Tiel plaats vinden. Als sprekers zijn door het hoofdbestuur uitgenoodigd de hh.B. J. Swaan, pred. te Gouda, profes sor Offerhausvan Leidenen M. J. Mees, pred, te Haarlem, die deze uitnoodiging nebben aangenomen, Eene firma te Nijmegen had sinds lang bemerkt, dat van hare waren, opge slagen in haar pakhuis, goederen verdwenen, zonder dat zij zich rekenschap kon geven, hoe die van daar konden verdwijnen, aan gezien de plaats en het pakhuis rondom ingesloten waren door andere gebouwen. Teneinde raad, hield een der leden van de firma Woensdagnacht jl., in gezelschap van een politieagent, de wacht, en zie, midder nacht zagen zij een buurvrouw over den vrij hoogen muur klimmen en zich meester maken van een hoeveelheid steenkolen. Dat de dievegge, die het niet uit armoede be hoefde te doen, aan de justitie is overge leverd, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Te Zetten is bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan vau de stich ting „Bethel" circa f 3000 aan feestgaven ontvangen. Gisterennamiddag is de polderkeet aan het kanaal Almeloo—Nordhorn, bewoond door P. Klaassendoor brand vernieldwaarbij de 18-jarige dienstmeid en een tweejarig kind zulke hevige brandwonden hebben be komen dat men vreest voor het behoud van hun leven. Van den inboedel is niets gered. Niet alleen te Stavorenmaar in bijna geheel Ooster- en Westergoo heerscht vol slagen gebrek aan drinkwater. In en om Sneek wordt steen en been geklaagd. Velen drinken daar reeds lang niets dan slootwater, waarvan de nadeelige gevolgen onmogelijk lang kunnen uitblijven. Een goede put be hoort er tot de zeldzaamheden (zuiver drink water treft men te Sneek slechts in 4 of 5 putten aan) De stadspompen kunnen alleen gebruikt worden voor de reiniging. Heel veel moeite beeft men er in vroegere jaren in 't werk gesteld om door middel vhn Nor- tonwellen in de behoefte te voorzien, maar telkens bleef die moeite te vergeefs. Zelfs in den laatsten tijd nog is men bij de boter- fabriek druk bezig geweest om door middel van boring water te verkrijgen; maar op de harde zandlaag, die men op ruim 60 M. diepte aantreft, stootte men ook nu en alle pogingen om er door te boren waren vruch teloos Onder de passagiers der Zaterdagoch tend van Queenboro' te Vlissingen aange komen mailboot „Willem, Prins van Oranje", der maatschappij Zeeland, bevond zich Z.K. H. prins George van Griekenland, die met den aansluitenden exprestrein te 7 u. 16 m. zijne reis naar Wiesbaden voortzette. Naar wij vernemen heeft het raads besluit, om in het vervolg 15 percent te heffen van de te beleenen panden in de Bank van Leening te Breda, de koninklijke goedkeuring niet kunnen verwerven. De minister beroept zich hierop, dat het ge leden verlies door de bank, niet ten ge volge mag hebben een hoogeren druk op de behoeftigen. Van de heropening der bank is dus vooreerst nog geen sprake. (N. Br. Ct.) Door de gezamenlijke ambtenaren te Riel, bij Tilburg, zijn in den tijd van vijf weken niet minder dan 23 personen gear resteerd, die zich aan smokkelarij hebben schuldig gemaakt. 'a GRAVENHAGE. Door Z. M. is pensioen verleendten laste van den staat, aan mr. Th. G. A. Slinge- land, gewezen kantonrechter te Heusden ten bedrage van f700 'sjaars. De minister van oorlog zal op 7 Juli geen audiëntie verleenen. BELGIE. Men kondigt een interpellatie aan over een op groote schaal gedreven fraude, die door „l'Etoile Beige" werd aan het licht gebracht en die reeds sedert eenigen tijd ten nadeele van den staat gepleegd wordt op de lijn Mechelen-Terneuzen. Naar het schijnt worden er steenkolen uit het Centrum ver voerd naar de Nederlandsche grens volgens het uitvoertarief, maar ter nauwernood over de grens, komen zij van Sas-van-Gent weer binnen als Engelsche kolen. Men profiteert aldus van het aanmerkelijk verschil in den transportprijs op de Staatsspoorwegen. De staat moet met deze soort van smokkelhan del reeds een verlies van 100,000 franc» geleden hebben. Het openbaar gerucht wijst een paar leden van de wetgevende macht aau als zeer gecompromitteerd door het aan 't licht komen van dit bedrog. ENGELAND. Koningin Victoria heeft te Windsor een aantal Indische hoofden ontvangen, hun geschenken in ontvangst genomen, en hen daarentegen gelukkig gemaakt met ridderor den (de ster van Indië). Woensdag heeft koningin Victoria aan Kensington een bezoek gebracht, in welke wijk van Londen zij geboren is en waar zij als kind in haar kleinen hittenwagen pleegde rond te rij den. De hittenwagen werd Woens dag nog den bewoners Van het overigens sedert zoozeer veranderde Kensington getoond, waar zij met groot enthusiasme ontvangen werd.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2