8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 4 Juli 1887. W°. 154 Uitgevers: Gebroeders Muré. Ê&eze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Kon- en Feestdagen. ABOiiEBSËiT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIEH: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 201» Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 16 Juni en het Register van het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1886. ITAlSNlEVWa. Gister herdacht mej. M. Jesse, hoofd der meisjesschool op de Boommarkt alhier den dag waarop zij voor 25 jaren tot hoofd onderwijzeres benoemd werd. Gedurende ruim 12 jaren was de jubilaris hoofd dezer school le klasse. Uit de woningen in de nabij heid was de vaderlandsche driekleur uitge stoken en tal van blijken van belangstelling werden haar geschonken, hoewel de officieele plechtigheid eerst morgen zal plaats hebben. Dezen morgen werden de leerlingen op de school door de geachte onderwijzeres fees telijk onthaald en dezen middag kwamen in lange rijen de talrijke deelnemers in de feest vreugde hunne gelnkwenschen aanbieden waarbij 't aan bloemen en andere blijken van ingenomenheid met deze dame niet ont brak. Morgen (Zondag) echter zal door aan bieding van een geschenk door de oud- -^^TëêiTiügyn"lïeï^jumli' meer officieel worden gevierd. De onlangs aangestelde 2e luit.-kwar- tiermeester P. A. Smits is geplaatst bij het 4e reg. inf., en ingedeeld bij het bat. te Leiden. Hedenmorgen werd de onlangs hier benoemde 2e luitenant-kwartiermeester P. A, Smits plechtig geïnstalleerd. Na afloop hield de troep eene militaire wandeling door de stad. De classikale vergadering te Leiden heeft den 29n Juni 11. herkozen tot praeses van het classikaal bestuur ds. A. Keers van Hazerswoude; tot lid ds. J. D. Sigal te Lisse en den ouderling N. Van der Toorn te Katwijk; tot secundus ds. S. H. J. De Wolff te Leiden; en gekozen tot secun duslid van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland ds. H. Van Druten te Rijns- burg; tot quaestor van het classikaal be stuur ds. W. Klercq te Koudekerk en tot diens secundus ds. L. Ten Bosch te Oegst- geest; tot lid de ouderling W. P. Van Wijk; tot secundi dd. D. A. Van Haselen te Zoeterwoude; C. J. Lammerink te Woer den; W. J. Pijzei te Leiderdorp; de ouder lingen C. Brunt te Woerden en F. J. Los te Leiden. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Mei blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 149 kinderen, waaronder 4 levenloos aangegevenoverleden 104 personen, en wel beneden 1 jaar 32, 15 jaren 15,514 jaren 4, 1420 jaren 1, 2050 jaren 13, 5065 jaren 14, 6580 jaren 15, boven 80 jaren 6op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 15, klierziekte, rhachitissyphilis 3absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1, kanker 8, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts 1, tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen, trismus, epilepsie 5, apoplexie 5, hersenziektenkrankzinnigheid 6rugge- mergslijden, paralysis 1, keel- en longte ring bloedspuwing 6croup kinkhoest 2, acute ziekten der ademhalingsorganen 14, chron. ziekten der ademhalingsorganen 6, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 2, organ, hartgebrekenaneurysma 4, angina diphlherina 1, diarrhoea, dysenterie 4, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 3, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekten d. organa urogenitalia 4, ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken 2, onbekende oorzaak, plotseling 3. Gedurende de afgeloopen week werden alhier 3 gevallen van mazelen aangegeven. Gene sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen voor. Door de politie alhier is aangehouden zekere H., tegen wien door de rechtbank te Haarlem, ter zake oplichterijen, rechts ingang met bevel tot gevangenneming is verleend. Bedoelde persoon is ter beschik king van den officier van justitie te Haar lem gesteld. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 60 volwassen personen en van 9 tot 13 kinderen. Deze week werden op „Rhijnzigt" ge nomen 897 zwembaden door heeren en 56 door dames. De temperatuur van het water is 20° Celsius. CIIVERSITBIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de Rijks-Universiteit te Leiden, de heer J. De Groot geb. te Char- loisj, na verdediging van zijn Aead. proef schrift getiteld: „Tabes en Lues," daarna de heer C. Broeksmit geb. te Rozenburg, na verdediging van zijn Acad. proefschrift ge titeld De geschiedenis der pokken in Ne derland van 18651885." Door de N. R. Ct. werd de blijde mare ontvangen, dat prof. Van 't Hoff voor het hem te Leipzig aangeboden professoraat bedankt heeft en dus voor de Atnsterdamsche Universiteit behouden blijft. MUZIEK, LETT EKEN EN KUNST. 3e Juli. Sterfdag (1778) van Jean Jacques Rousseau. 4e Geboortedag (1715) van Gellert. a Sterfdag (1768) van Willem Van Haren. Programma van muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 5 Juli, des avonds te zeven uien onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd. N°. 1. „Mein- Gruss", Marsch, Harnisch2. Ouverture „Le Poëte et le Paysan", Suppé; 3. Fantaisie uit de opera van Verdi „Le bal masqué", Weber; 4. „Traum Wals" uit „Der Feld- prediker", Millöcker; 5. Fantaisie uit „Le tribut de Zan ora" opera van Ch. Gounod, Waucamp. 2de afd. N°. 6. Ouverture „Michel Angelo", Niels W. Gade; 7. „Solo" voor Es Clarinette, Van der Linden, voor te dra gen door den heer Ogier Jr.; 8. a. „Largo", arr. Völlmar, Handel; b. „Valse caprice", arr. Völlmar, Rubinstein; 9. „Le Bouquet", fantaisie op bekende melodiën, Dunkier; 10. «Ma Brunette", Polka, Schuurman. Joseph Hollman geeft den 13n te Lon den een concert, waarop hij alleen eigen composities zal ten gehoore brengeno. a. zijn „Chanson d'amour", waarvan mej. E. Seiffert de zangpartij zal voordragen. De heer M. L. C. Staring, gepensio neerd majoor der veld-artillerie, zal eerlang als medewerker aan de Dordrechtsche Courant optreden, ter vervanging van wijlen mr. P. Blussé van Oud-Alblas. Het eeuwfeest van de Wals. Deze dans kwam het eerst voor in een opera „La cosa rara" van den Spanjaard V. Martin y Solar, die te Weenen in 1787 werd opge voerd. De nieuwe daus viel zoo in den smaakdat hij weldra overal werd ingevoerd. Inhoud, 17de jaargang, n°. 8, van De Huisvrouw. Tesselschade. Een vroolijk klaverblad. II. Door dr. S. Sr. Coronel. Waarom moeten wij onze kinderen leeren zich zelfstandig bezig houden P Door IJbo. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Correspon dentie. Feuilleton, „Op Dwaalwegen". Novelle. Uit het Duitsch. Door Albertine. Advertentien. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In de maand April of Mei 1888 zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnu merair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. Een volgend examen zal eerst in 1889 worden gehouden, zoodat gedurende 1888 slechts één examen zal plaats vinden. De adspiranten behooren zich véér 1 Maart 1888 bij een op zegel geschreven request tot den minister van w. h. en n. te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. (Verdere bijzon derheden vermeldt de Staatscourant van 2 Juli./ Door de arrond.-rechtbank te Breda is, ter vervulling van eene opengevallen rech- tersplaats in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. E. R. E. Brants, subst.-griffier bij ge melde rechtbank; jhr. mr. A. G. De Geer, rechter in de arrond.-rechtbank te Almeloo, en mr. A. M. Sassen, kantonrechter-plaats- vervanger, districts-schoolopziener en advo caat te Oisterwijk. Door den minister van waterstaat, han del en nijverheid is afwijzend beschikt op het request van den Nederlandschen uitgevers bond, waarbij verlaging van het posttarief tusschen België en Nederland was gevraagd. Naar men verneemt, heeft de heer J. F. W. Conrad, inspecteur van den water staat, opnieuw bedankt voor de hem aange boden betrekking van minister van waterstaat, handel en nijverheid. In een adres, gedagteekend Januari, voorkomende in het Hbl.wordt door ruim zevenhonderd groote landeigenaars, fabri kanten, handelaars enz. in Indië aan de tweede kamer verzocht, bij den minister van koloniën aan te dringen op het doen instellen van eene enquête naar den toe stand der kolonie. De heer mr. J. W. J. De Vos van Steenwijk heeft aan de centrale kiesvereeni- ging „De Grondwet," in het district Win schoten, te kennen gegeven, dat hij bij eventueele ontbinding der kamer zich niet weer herkiesbaar wenscht te stellen, en an ders bij periodieke verkiezing in Augustus zijn ontslag zal nemen. Uit Wonseradeel wordt aan de N. R, C. gemeld: Voor eene mogelijke ontbinding van de tweede kamer heeft de kiesvereeni- ging Wonseradeel de voor het district Sneek zitting hebbende leden, de heeren Buma, Van Diggelen en Heldt, als hare candid&ten aangewezen. Komt er geen ontbinding, dan is het aftredend lid de heer Heldt, candidaat der vereeniging. Omtrent den uitslag van de onlangs gehouden overgangs-exameiis aan den Artil lerie-cursus deelt men mede, dat den lsten October a.zullen worden toegelaten Tot het 3de studiejaar14 volontairs van het 2de studiejaar t. w. Van Gastel, Van Dam, Van der Putten, Affelen van Saems- foort, Romein, Friso Roorda, Van Putten Hanau, Scheffelaar Klots, Collette, Fast, Dedden, Landaal en Krieger; terwijl 3 de lessen van het 2de studiejaar andermaal zullen moeten volgen. Tot het 2de studiejaar: alle (19) volon tairs van het 1ste studiejaar, t. w.: Hoedt, Balbian Verster, De Fremery, Looijen, Zeil maker, Verspijck, Vrijdag, Nicolai, Bethof, Donker, Schuurman, Kruisman, Nagel, Bücker, Koning, Noomen, Zimmerman, Guise, en Ottens. Aan het in het najaar te houden officiers- examen wordt door 15 volontairs van den Artillerie-cursus deelgenomen. Met de zomermaanden zijn wij wederom het seizoen ingetreden van de vermakelijke reisindrukken welke Engelsche toeristen over ons land en ons volk aan de Engelsche bla den plegen te zenden. Een van die „sighteers" schreef aan the Globe een schetsje van Am sterdam en de voedingstentoonstelling. In zijne korte inleiding schrijft hij, dat men in de Amsterdamscbe straten meer vreem delingen dan Hollanders tegenkomt, behalve legio Duitschersook Belgen uit Antwerpen en Hugenoten uit Frankrijk. Overigens, zegt hij, gaat tegenwoordig Holland geheel in zijn koloniën op. Had Holland die ko loniën niet dan zoo bet H»oSj^..:»js(s^t9, beduiden hebben op de kaart van Europa. Het zijn de koloniën die Nederland in 't leven houden, en omgekeerd trekken de koloniën jaarlijks de kern van de natie naar die gewesten (I). Na eene zeer vluchtige beschrijving van de tentoonstelling, zegt de Engelschman, dat het hem is opgevallen hoe vluchtig de meeste bezoekers het tentoongestelde opne men. Zij kennen geen grooter genot dan aan tafeltjes te gaan zitten sigaren rooken en groote glazen bier drinken. De En gelschman heeft buitenslands den naam van een stevigen bierdrinker te zijn; maar dan moet men den Hollander zien. Hoeveel bier een Hollander tusschen zijn opstaan en naar bed gaan naar binnen kan slaan, als hij er zich eenmaal voor gezet heeftkan niet beter worden uitgedrukt dan door een „onbekende hoeveelheid". Toch ziet men maar weinig dronken lui in de strateD. En wat het rooken betreft, de goedkoopte van de tabak en de vrijdom van belasting op dat artikel zijn zeker de oorzaak dat men er zoo ontzaggelijk viel ziet rooken. Pijpen zijn betrekkelijk zeldzaam. Ieder rookt in Holland sigaren. Werklieden, po litieagenten, soldaten, ambtenaren, kooplie den deftige burgers en jongensalles rookt. Toen de Engelschman deze uitspraak op het papier had gezet, wilde hij zich eens ver gewissen of hetgeen hij gezien had soms exceptie was. Hij ging aan zijn venster staan, en dadelijk viel zijn oog op twee jongens van nog geeu 12 jaar, met korte broeken, die met een sigaar in den mond voorbij liepen. Zij deden precies alsof het zoo behoorde en waren volstrekt niet verle gen in hunne rookbewegingen, zooals Engelsche jongens. Even achter die twee, aan den overkant van de straat, liepen weer twee jongens, van 13 jaar ongeveer, ook met sigaren in den mond van wel een hal ven voet lang. Letterlijk allen die tot het mannelijk geslacht behooren rooken sigaren. Al loopen ze met hun dertienen te gelijk over straat, er is er niet een onder, die niet rookt. Het bloemencorso van de Atnsterdamsche jongelui was, volgens dezen „occasional re porter" van the Goble, een fiasco. Vooreerst zijn de Amsterdamsche studenten een geheel ander slag van jongelieden dan de deugnieten van een Engelsche universiteit. Zij hadden het air van brave, netjes gekleede, ijverig studeerenda jonge menschen en maakten den indruk alsof zij met hun figuur verlegen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1