«3 «3» -TWJ T5T*L de afsluiting der geheele Zuiderzeeis door ged. staten van Zuid-Holland afwijzend ge adviseerd. De provincie Zuid-Holland toch heeft geen punt van aanraking met de Zui derzee en geen ander belang bij de droog- er vandan hetwelk elk ander deel het rijk heeft bij het aanwinnen van een nieuw gewest voor het rijk. Zoodanig belang is stellig geen provinciaalmaar een rijksbelang. Evenals de Duitsche regeering, heeft thans ook die van Engeland besloten voor het brievenvervoer naar het vasteland hoofd zakelijk gebruik te maken van de lijn Vlis- singenQueensborough, terwijl langs den weg DoverOstende voortaan alleen die brieven zullen worden verzondenwelker af zenders het verlangen daartoe op het adres kenbaar maken, alsmede de brieven voor Zuid-Duitschland. Deze maatregel is door den handelsstand in beide landen met groote voldoening vernomen. Naar wij vernemen is de politie te 's Gravenhage verwittigd van een inbraak op groote schaal, die in den nacht van 26 op 27 dezer heeft plaats gehad ten huize van den generaal-majoor inspecteur der genie K., iu de Balistraat aldaar. Het huis was onbewoond, daar de gene raai buiten de stad vertoeft. Nadere bijzon derheden ontbreken vooralsnog. Naar wij vernemen, heeft de Neder- landsch-Indische Stoomvaartmaatschappij bare contracten van doorvoer met de Nederland en de Lloyd opgezegdwelke opzegging ingaat over 6 maanden. Van betrouwbare zijde meldt men ons, dat dit besluit iu ver band staat met een plan tot oprichting eener nieuwe stoomvaartmpij te Amsterdam voor eeneu geregelden dienst rechtstreeks tusschen Nederland en de verschillende Indische havens, die de Ned.-Indische Stoomvaartmpij be dient. V ad.) De boekbinder, die zijn hospes en een werkman van wien hij geld leende te Leiden een valsch onderteekende schuldbekentenis in handen speelde, werd gisteren door de De kosten van dergelijke maaltijden waren dan ook in de meeste academiesteden ver bazend hoog, zoodat de plaatselijke regee ringen, op aandrang van een aanmerkelijk aantal vaders en voogden uit de burgerij keuren lieten uitschrijven tot beteugeling van de overtollige weelde, bij dergelijke ge legenheden ten toon gespreid. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der maatschappij „De Atlas", fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdamis besloten de com missarissen en den directeur te machtigen, de faillietverklaring der venootscbap aan te ragen. (N. li. C.) Een 82-jarige Amsterdammer deelt aan het N. v. d. D. mede, dat hij sinds zijne geboorte onafgebroken hetzelfde huis heeft bewoond, in de 2e Weteringdwarsstraat De arrondissements-rechtbank te Alk maar behandelde dezer dagen de zaak betref fende het onlangs plaats gehad hebbend on geluk in de strookartonfabriek aldaar, waarbij personen het leven verloren. Het open baar ministerie eischte tegen den eigenaar 4 maanden hechtenis, alsmede ontzetting rechtbank te 's Hage tot 6 weken gevange nisstraf veroordeeld. Er heeft zich te 's Hage eene com missie gevormd voor het geven van een groot 4-daagsch kinderfeest bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin De eerste nieuwe Hollandsche haring is gisteren op de gebruikelijke wijze te 's Hage aangebracht ten paleize van Z. M den koning, bezorgd door den heer P. L, Van Roou, uil Vlaardingen. In de gemeente Schiedam waren op ulto. December 1886 aanwezig 359 bran derijenmet inbegrip van 3 stoombranderijen: het getal distilleerderijen was 27. De toe stand was minder gunstig. Ook bij eenige landbouwers te Dubbel dam zijn de jonge ooievaars uit het nest gestolen. De daders zijn nog niet bekend. In den afgeloopen nacht is door de politie te Dordrecht een persoon aangehou den, in het bezit van eeuen ooievaar. Hoe wel hij opgeeft het dier gekocht te hebben, rust de verdenking op hemden vogeldie zeer jong is en nog niet kan vliegenin de gemeente Dubbeldam uit een nest ontvreemd te hebben. Reeds vroeger moet deze persoon, die te Antwerpen woonachtig is en tevens een be hendig strooper schijnt te zijn, door de politie elders met ooievaars zijn aangehou den, terwijl gebleken is dat hij eenen niet onbelangrijken handel in die dieren drijft. {D. C.) Uit het officieel orgaan van de ten toonstelling van Voedingsmiddelen nemen we het volgende over. Dr. G. D. J. Schotel gaf in 1875 zijn geschiedkundige feestgave, bij de her denking van de toen voor 300 jaren ge stichte Leidsche Universiteit, eene merk waardige beschrijving van de promotie-maal tijden, door de studeerende jongelingschap in Nederland en elders, na het voleindige: hunner studiën aan tijdgenooten gegeven waaruit wij zien hoe het academisch gast maal in den ouden tijd was geregeld. Gewoonlijk gaven eenige club-genooten die gepromoveerd warente zaam een maal tijd, jwaarop de magistratuur, professoren, curatoren, de paranymphen en de betrekkin gen, benevens de vrienden van den jeugdi gen doctor waren genoodigd. Als een staaltje van wat er op die maal tijden geconsumeerd werdhaalt dr. Schotel het volgende lijstje aan van de gerechten die iu 1531 vijf jongelui op hunne te Lon- j den gevierde promotie-partij lieten opdisschen, namelijk: 24 ossen, 100 vette hamels, 60 groote kalveren, 90 speenvarkens, 100 dozijn Grieksche kapoenen, 10 dozijn ka poenen uit Kent, 7 vette hanen, 13 dozijn zwanen, 340 dozijn leeuwrikken, 37 dozijn jonge duiven en 90 dozijn jonge hanen. delen te Veenendaal en tot ontvanger dpr dir. bel. en acc. te Hilversum F. F. C. Steinmetz, ontvanger derzelfde middelen te Dieren. Door Z. M. is benoemd tot bode bij het dep. van financiën V. L. I). Van der Velden, thans vaste knecht bij dat dep. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der inf-bij het 3de reg.tot kapt., dele luit. L. Ballintijn, van het 8ste reg.bij het 4de reg., tot luit.-kol., de majoor J. A. K. H. W. Vogel, van het 8ste reg.; bij het 7de reg., tot 1ste luit, de 2de luit. jhr. J. H. Ram, van het corps; hij het 8ste reg. tot majoor, de kapt. B. H. Hilvers, van het 4de reg. Door Z. M. is de luit.-kol. W. Vleysman van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld en hel bedrag van het pensioen bepaald op f1850 'sjaars, en is aan genoemden hoofd officier de rang verleend van kolonel. Door Z. M. is aan de vier volgende officieren van het leger op non-activiteit, met toepassing van de wetsartikelen daarbij voor ieder hunner in liet bijzonder aangewezen, pen sioen toegekend, namelijk: J. P. Kraak, de uitoefening van het beroep, krachtens artPM lste luit. der inf. op non-activiteit, onder 309 Web. van Strafrecht. j toekenning van den rang van kapt. f 1080; Zondag jl. ontsnapten gedurende dcnl L. Roelants, idem f 1050; J. H. Leedegang wandeling weder 16 jongens van het rijks opvoedingsgesticht te Alkmaar. Nog dien zelfden dag werden ze allen gevat. Door den heer Koekman te Vreeswijk is, ten dienste der genie, een roeibootje vervaardigd, in hoofdzaak bestaande uit zéér dunne plankjes en gutta percha, dat dicht gevouwen kan worden, en zoo licht is, dat één persoon het gemakkelijk draagt. Het biedt plaats aan twee personen, terwijl, door het aanbrengen van een eenvoudig toestel letje, weinig gevaar bestaat voor omslaan van het ranke vaartuig. De door den burgemeester van Lobith in beslag genomen gedresseerde ossen van Oscar Carré welke van Duitschland werden aangebracht, zonder dispensatie van het ver bod tot invoer van hoornvee, zijn daar nog opgestald, iu afwachting eener gunstige be schikking van de regeering. ArnhCl.) In de kleeding der verpleegden in de rijks-werkinrichting te Veenhuizen zal ver andering komen. In plaats van uit grijze, zulleu zij voortaan broek, buis (met groenen kraag en pet) uit bruine stof ontvangen. De najaars-wedrennen zulleu te Breda op Zondag 25 September a. s. gehouden worden. Op het program komt ook voor een harddraverij voor ponnies, de eerste van dien aard, welke hier gehouden wordt. Zaterdag avond en Zondagnacht heb ben te St. Oedenrode weder ernstige onge regeldheden plaats gehadbij den burge meester, de beide gemeente-veldwachters en verschillende particulieren werden de glas ruiten verbrijzeld. Voor den internationalen scherm- en gymnastiekwedstrijdwelke 3 en 4 Juli a. s. te Gulpen zal gehouden wordenhebben zich thans 27 vereenigingen aangemeld, waar- ouder 12 Nederlandsche, 16 Belgische en 5 Duitsche turnvereenigingen. De feest commissie heeft zich reeds gevormd, en tot president hiervan is gekozen de heer Schee pers burgemeester. Geen moeite wordt dan ook gespaard om de wedstrijd naar wensch te doen slagen die zeer zeker bij guustig weder zeer schitterend zal zijn en te recht een internationale wedstrijd mag genoemd worden. In de uitgestrekte bosschen van graaf de Schaesberg, gelegen zoowel op Pruisisch als op Limburgsch grondgebied, is Zondag ochtend een felle boschbrand uitgebroken ter hoogte van Herkenbosch. Ruim 12 hec taren, op Pruisisch grondgebied gelegen, werden vernield. Niets was verzekerdoor zaak onbekend. idem, f981; A. P. J. Van Duuren, lste luit. der cavalerie op non-activiteit f 900. BUITENLANDSCHK BERICHTEN >t KBlVEKUAeK. Door Z. M. is aan na te noemen perso nen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: II. W. J. E. baron Taets van Amerongen te Wildungen (tijde lijk), kamerheer van Z. M. den koning, com mandeurskruis der orde van verdiensten van Waldeck en Pyrmont; J. G. Gerritsen, te Groede, burgemeester van BreskensGroede en Nieuwvliet, ridder der Leopoldsorde van Belgie; J. W. M. J. Kolkmante Dordrecht, koopman ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd. Door Z. M. is benoemd tot hoofdve rificateur voor den actieven dienst der dir. bel. invoerr. en acc. te Amsterdam J. T. Hagen, thans verificateur der lste categorie voor gemelden dienst te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvan ger der dir, bel. en acc. te Heeg (residentie Ijlst) J. C. Bekker, ontvanger derzelfde mid- E E L, A Al 6». The London Gazette kondigt onder dagteekening van 25 Juni een schrijven af van de koningin, waarin H. M. het volk dank zegt voor het geestdriftvolle onthaal, haar bereid terwijl zij opging naar den dankdienst van Buckingham-paleis naar de abdij van Westminster. Dat onthaal van hare trouwe bevolking heeft haar diep ge roerd en het zal der vorstin bij haai dik wijls moeielijk werk gedurende het nog overige deel van haar leven tot aanmoediging strek ken. In de gisteren gehouden zitting van het hoogerhuis is de artikelsgewijze behan deling der wet betreffende overdracht van hel grondbezit, zonder belangrijke wijziging ten einde gebracht. De heer Stuart-Wortley verklaard-"" gisteren in het lagerhuis dat twee geval' - L. van longziekte bij rundvee in Ned Leiden, zijn voorgekomen, waarvan een geval onlangs, zoodat de vrije invoer van vee dat land onmogelijk is. l Sir James Fergusson verklaarde, dat de Turksche regeering dringend verzocht, de ratificatie der Engelsch-Turksche conventie over Egypte tot aanstaanden Maandag te verschuiven en alsdan vast te stellen. Of schoon een lang uitstel niet gebruikelijk is, meende de regeerig tochaan dat verzoek gevolg te moeten geven. Aan de volgorde, waarin de koningin de verschillende ambassadeurs en gezanten bij haar jubilé heeft ontvangen, zeide sir James Fergusson verder, moet geen staatkundige beteekenis worden gehecht. De pauselijke gezant was iets vroeger dan de anderen toege laten ter aanbieding der gelukwenschen doch de audientiëu zijn vermoedelijk een voudig verleend in de volgorde, op de uit- noodigingscirculaire van het hof aangegeven. De heer W. II. Smith verklaarde, dat het herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan, noch door den Paus, noch door Engeland is uitgelokt. Het huis behandelde daarop het rapport over de wet op de strafvordering in Ierland. Met 180 tegen 119 stemmen werd verwor pen een door de regeering bestreden amen dement van den heer Morley, om den duur der wet tot drie jaren te beperken. Iu de commissie van onderzoek der marine- en legerbegrootingen werd een krach tig verzet aangeteekend tegen den post van 182,000 voor pensioenen van militaire artsen. Dat deze post zoo hoog oploopt, is geen wonder. Reeds na 20-jarigen dienst tijd hebben die artsen reent op vol pensioen en beginnen dan eerst goed de practijk als burgerarts. Er zijn thans niet minder dan 455 gepens. officieren van gezondheid. Over de jubileums-jacbtregatta wordt gemeld, dat de kotter „Genesta" Vrijdag namiddag te 1 uur den lichttoren bij kaap Lizard passeerde. Andere jachten zijn nog niet in 't gezicht en de „Genesta" zal dus ongetwijfeld den prijs winnen. Het jacht Mabel" heeft den strijd reeds opgegeven en is de haven van Greenock biunengeloo- pen. Woensdagavond passeerden drie jach ten Clare Island, aan de kust van Mayo (Ierland): de Selene" het eerst, iets later de „Gwendoline" en de „Aliue" het laatst. De stoomboot „Norham Castle," die met ongeveer 100 passagiers de mededingende jachten op hun tocht rondom het vereenigd koninkrijk vergezelt, liep Donderdagavond in Bantry-baai aan den grond, maar werd na eenige uren wder vlot en is sedert te Queenstown aangekomen. De vreugdevuren ter eere van koningin Victoria hebben op verschillende plaatsen in het berg en heuvelland van Groot Brittanuië boschbranden veroorzaakt. Honderden bun ders zijn onder anderen op den berg van Glyndyfrawy in de vallei van Llangollen vernield. Ondanks de pogingen van tallooze afdeelingen werklieden om den algemeenen brand te smoren is de berg over een lengte van drie bij een breedte van één mijl kaal- gebrand. Dergelijke branden hebben aan zienlijke schade aangericht te Loehar-Moss, nabij Dumfries, op den heuvel van Clent in Worcestershire op de Moei Fammau, den hoogsten berg van Flintshire en bovenal iu de vlakte van Aldershot, waar de troepen hebben moeten vluchten voor den brand, die zich over verscheiden vierkante mijlen uitstrekte. De prinsen Albert, Victor en Georges van Wales zijn gisterennamiddag te Dublin aangekomen, om de koningin bij de jubilé- feesten te vertegenwoordigen. Zij werden door het meerendeel der bevolking eerbiedig ontvangen, maar de houding van enkelen was beleedigend. Het gemeentebestuur was niet bij de receptie tegenwoordig. Door het gepeupel op den weg naar het kasteel wer den de prinsen uitgejouwd. De straten der stad waren met vlaggen versierd. De Time» meldt uit Konstantinopel dat men algemeen het ontslag van den groot vizier en den minister van buitenlandsche zaken verwacht. Engeland zou Rusland en Fiankrijk uitnoodigen ten aanzien van Egypte tegenvoorstellen te doen; middelerwijl zou de Egyptische quaestie rusten. Volgons te Simla ontvangen berichten neemt de opstand der Gliilzaï's tegen den emir van Afghanistan steeds af. Vele Ghil- zai's keeren naar hun woonplaatsen terug. EKANHRI-SK. In den senaat kwam in behandeling het voorstel van de commissie van euquête naar het alcoholverbruik, waarbij verhooging van het patent voor tappers, afschaffing van belastingontheffing voor stokers van eigen "jia. doeltreffende bestrijding der belasting- -ïking en invoering van een monopolie jestrijding van de drankpest, welke de =d in gevaar bracht, wenschelijk werden \riaard. De minister Rouvier vereenigde in beginsel met het voorstel, dat aan een werd. De regeering zal nu een .'êïp in dien zin voorbereiden. De heer Labordère ontwikkelde giste ren in de kamer van afgevaardigden zijn voorstel, tot benoeming van den senaat bij algemeen stemrecht. Hij vroeg de urgentie, doch deze werd, nadat de heer Rouvier er zich tegen vèrzet had, met 317 tegen 206 stemmen geweigerd. De heer Waldeck-Rousseau, minister van binnenlandsche zaken in het kabinet- Gambetta, heeft bij de kamer van afgevaar digden een wetsvoorstel ingediend, waarbij bepaald wordt dat van de opbrengst van den verkoop der kroonjuweelen zes millioen zul len aangewend worden tot oprichting van een pensioenkas voor afgeleefde werklieden. Men heeft bij de aanbieding der wet tot verkoop der kroonjuweelen reeds dadelijk aan de gelden eene bestemming willen aanwijzen, maar van dit denkbeeld is men toen terug gekomen. Het wetsvoorstel van den heer Waldeck-Rousseau nu dient om, daar de verkoop thans reeds tot het verledene behoort, het gebruik der gelden vast te stellen. De Siècle spreekt nadrukkelijk het be richt tegen, dat de Fransche regeering Tur kije zou gedreigd hebben met de afbreking der diplomatieke betrekkingen. Het Journal dei Dibatt bevat eene depê che uit Varna, i d. 27 Juni, waarin het volgende wordt gemeldSir W. A. White, de Engelsche gezant, bracht ter kennis van den sultan, dat hij van zijne regeering bevel had ontvangen Konstantinopel te verlaten, indien de conventie niet werd geratificeerd. De afbraak van de Parijsche Opéra Comique is voor 29.200 frs. verkocht. Alle gouden of zilveren voorwerpen, busten en muziekinstrumenten zullen aan den staat moeten worden uitgeleverd. DVITfiCHLAHB, De gezondheidstoestand van keizer Wilhelm gaat in die mate vooruit, dat de geneesheeren gelooven, dat hij over acht da gen naar Ems zal kunnen vertrekken. Van den uitslag van het gebruik van het Emser water zal het afbangen, of de keizer gevolg zal kunnen geven aan zijn levendigen wensch om Gastein te bezoeken. Uit Berlijn wordt aan de lndipcndence Beige gemeld; „Met prins Von Bismarck gaat het niets

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2