ERSGHOOL HASTA. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V)OR LEIDEN EN OMSTREKEN. !>eze Courant vershijnt dagelijks, i»elialve op 'Lon- eei Feestdagen. ABOfiJWEI^EMT: Dinsdag 28 Juni 1887. N°. 149 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per .Hummer 10 l ent. Van 16 regels 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 201» Jaarlang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijnde nos. 123-137 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot in schrijving van leerlingen voor de Hoogerc Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag tusschen twee en vier uren des namiddags, in het Schoolgebouw aan de Garenmarkl. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De KANTER Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Luiden, den 27 Mei 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen bij deze ter alge- meene kennis dal de gelegenheid lot hel doen inschrijven van leerlingen voor de lloogere Burgerschool voor jongens is opengesteld ge durende de maand Juni op eiken Dinsdag des voormiddags van (O tot 12 uren in het schoolgebouw aan de Pielerskerkgracht. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 3 Juni 1887. Kostelooze Inenting. BURGEMr ESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene ken nis dat de kostelooze ineolingen en lierinen- lingen voortaan niet meer zullen plaals hebben in het lokaal der Stadswaag maar in hel Ellsabethshof aan de Oude Vest en wel rechtstreeks van hel Kalf. De eerste zitting zal daarvoor worden ge houden op Dinsdag den 28en Junia.s. tusschen twee en drie uren des namiddags, terwijl de volgende zillingen zullen plaats hebben op eiken Dinsdag der maand Juli, alzoo op den 5en, 12en, 19en en 26en dier maand, mede lusschen twee en drie uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, den 22 Juni 1887. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier wegens liet patentrecht, dienst 1887/8 executoir verklaard den 25en Juni 1887 en herinnert voorts de be langhebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 27n Juni 1887. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 Juni 1887, des namiddags te twee uur. Onderwerpen: 1. Benoeming van twee derde onderwijzers aan de school 3de klasse n°. 3. (-125). 2. Idem van een Commissaris der Bank van Leening. (129). Q. Idem- var* een Ird - run bet DestilUr C&Jr Practische Ambachtsschool (136). 4. Voorstel betrekkelijk de verhur ing van het gebouw Gravenstein aan het Rijk. (112). 5. Suppletoire staat van begrooling, dienst 1886, van het Ned. Israëlietisch Armbe stuur. (127). 6. Verzoek van de Grofsmederij, betrekke lijk het leggen van rails in de Binnen vestgracht. (128). 7. Voorstel betrekkelijk het uitgeven van permissiën voor de jacht op waterwild in de Vroonwateren. (130). 8. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1887. Onderhoud van straten. (131). 9. Voorstel betrekkelijk eene uitbreiding van het cokesterrein der Stedelijke Gasfa briek. (132). 10. Idem tot het instellen van eene rechts vordering tegen H. Geerlings, pachter van grasgewas langs de flaarlemmertrek- vaart. (133). 11. Verzoek van J. A. De Vries, om een brug te leggen over de Zoeterwoudsche Singelsloot. (134). 12, Idem van D. Pander, oni eene loozing te leggen naar de Haarlemmertrekvaart. (134). 13 Suppletoire staten van begrooting en van af- en overschrijving, dienst 1886, van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis en Armbestuur. (137). 14 Slaat van af- en overschrijving op de hegrooting, dienst 1886, van het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. 138). Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme oude Mannen- en Vrouwenhuis, over 1886. (126). IL STADSNIEUWS. Door Z. M. is de kapt. J. J. Logger van het 4de reg inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op f 1560 'sjaars, en is aan genoemden kapt. de rang verleend van majoor. Het toelatings-examendat recht geeft tot de promotie in een der vakken van de pbilosophische faculteit, werd te 's Herto genbosch afgelegd door den heer H. J. Taverne, apotheker alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste en laagste prijzen f35.f 18.3.70 en f 85. Zooals onlangs door ons werd gewield was het gisteren 25 jaar geleden dat de statuten van de sociëteit Concordia wer den goedgekeurd. Op den lsten October werd daarop het gebouw aan de Hoogewoerd geopend, welk gebouw aan het doel uitste kend blijft beantwoorden. De vereeniging zal nu Woensdag a. s. feest vieren en wel door het geveu van een Con cert, gevolgd door een bal, voor hh. leden met hunne dames en genoodigden, op Zo- merzorg. Gisteravond vielen aan de Uiterste gracht twee jongens te watereen van veer tien en een van zeven jaar. Ze werden echter wêer spoedig op 't droge gebracht. Men schrijft onsIn de beide laatste maanden, waarvan Juni nu zijn einde nadert, heeft een paar dagen de zuidenwind met onweder en regen verkwikking aan het aardrijk gebracht. Anders was steeds de bovenwind heerschende met groote droogte. Zelfs nu de langste dag voorbij is, werd de weergesteldheid niet zomerachtig. De zwarte wolken, die steeds uit het noorden opkomen, doen smeltende ijsbergen vermoe den en de weergesteldheid bleef volgens den thermometer gemiddeld 20 graden te laag. Mei was güür en somber; Juni had ver- schroeienden zonneschijn met een ijzigen wind. Geen wonder dat het veldgewas snakt naar regen. De weilanden zijn dor, het gras komt niet aan voor het vee en de hooibouw gelukt uiet. Er staat weinig gras voor de zeisdat tengevolge van de koude spichtig is opgeschoten en het hooi droogt wel maar 't sterft niet; daaraan ontbreekt zomerwarmtehet wordt half groen binnen gehaald. Intusschen jaagt de wind langs wandeldreven en straatwegen geduchte stof wolken op, die planten en kreupelhout met eene grijze laag bedekken, waarbij de stra lende hoog staande zoniedere wolkdie regen deed verwachtenwegvaagt. Zoo krijgen de groenten ook hun beurt, die stug zijn en uiet aankomende bloemkool o. a., die vocht verlangt, wordt gesneden, maar met scheepsladingen bijua zonder bloem verzondenarmzalige bloemkool derhalve waarbij de sop de kool niet waard isUit alle oorden des lands kwamen berichten over den voorbeeldeloozen bloei der vruchtboomen; zeer waar, niet overdreven eu met de blijde hoop op senen ruimen oogst. Maar de vruchtzetting is bedrogen uitgekomen. Pruimen en kersen zijn kleinkleurloos eu droogaardbeziën zijn uiet veel betermissen geur en zullen spoedig gedaan hebbenaard appelen ontwikkelen niet, de knollen zijn als stoiters en het beschot is klein. Met de peren en appelen gaat het niet veel beter. De zoogenaamde zwarte vlieg, die de noor- dewind overbrengt, zet zich in de vrucht, of de rupsen verwoesten deze met de bla deren door bare vruchtbare nesten. Wat er te wachten staat als de wind keert, is duidelijk: op zonneschijn volgt regen. Menig een kon dan wel eens zeggen: wat valt er water, of welk een nat najaar! UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer K. A. F. Deelen, geb. te Druten, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: //Over lichen ruber planus". FEUILLETON. 58). „Zeg het mij maar, wanneer er iets aan gekneusd is, of gebroken; ik gevoel mij sterk genoeg het ergste te vernemen dokter; is er iets aan gebroken soms?" „Volstrekt niet freule, daar is geen sprake van; uw voet moet maar wat op een stoel liggen dan zal de pijn wel wat verminderen. Ik zal ook nog wat voorschrijven; daarmeê moet u dan die pijnlijke plek maar wat in wrijven. Ik kom spoedig terug freule, maak u over de zaak maar volstrekt niet onge rust; uw voet is een weinig verstuikt en zal over een dag of acht wel weêr geheel in orde zijntot over eenige dagen dus." Hij reikte haar dit zeggende de hand en toen hij daarna Paula de haud gaf hield hij die eenige oogenblikken in de zijne. „Ge zijt niet wel, juffrouw Van Walden, ge hebt tamelijk hard de koorts." Onderzoekend ging zijn blik over het bleeke gezichtje van het jonge meisje. mag zich volstrekt niet te veel ver moeien freule" zei hij, „zij moet veel ver sterkende middelen hebben. Uw nichtje is zeer zwak en moet ontzien worden." De oude freule deed of ze die woorden van den arts uiet hoorde. „Is het erg met tante's voet dokter?" vroeg Paula aan de voordeur toen ze den arts uitliet. „Het heeft volstrekt niets te beteekenen; de voet is eenvoudig verstuikt, ik heb wat zalf voorgeschrevendaar moet dan maar eenige keeren daags meê ingewreven wor den. Ach, oude menscben willen soms wel gaarne beklaagd worden. Maar ge moet u zeiven wat in acht nemen" ging hij op an deren toon voort. „Volstrekt niet uitgaan met ongunstig weêr en veel rust nemen. Hoest je niet een weinig?" „Ja dokter, tegenwoordig wel weêr." Hij voelde haren pols; zijn voorhoofd be trok. „Het was maar heter dat ge wat te bed gingt liggen, morgen zal ik u wat voor schrijven. Nubeterschap juffrouw Van Walden." Op ontevreden toon viel de freule in toen Paula weêr binnenkwam: „het is nog al hartelijk van den dokter, voor mij heeft hij nog geen vijf minuten tijd en hij blijft met jou uren lang daar in den gang staan praten. Haal uit de kast op mijn slaapkamer de verbandkist eens en wikkel me dan eens een zwachtel stijf om den voet, want ik krijg hoe langer hoe meer pijn." Telkens moest Paula met zalf wrijven en linnen windsels maken, wat zij nooit naar den zin der oude vrouw scheen te verrich ten. Het duurde niet lang of de kennissen der freule kwamen deelnemend naar haar ziet en inlichtingen' inwinnen omtrent het gebeurde met den verstuikten voet. „Wat hoor ik freule" zoo kwam juffrouw Gustafiue haar alras beklagen, „den voet verstuikt? Ik begreep al niet hoe men mij van morgen kon vertellen dat een dokters koetsje voor uw deur had stilgehouden." „Wat zal ik u zeggen mijn goede Gusta- finegij zijt altijd zoo hartelijk en zoo deelnemend, niet iedereen is altijd zoo." „Lieve freulewanneer u mij bij geval noodig mocht hebbenbeschik dan gerust over mij nacht en dag; wij wonen niet ver van elkaar en 't is voor mij altijd zoo aan genaam u te mogen helpen." „Ik weet het, ik ben er van overtuigd; wanneer het noodig is maak ik gaarne van dat hartelijk aanbod gebruik; ik ben ten minste bij u zeker dat het oprecht ge meend is." Paula zat aan het venster; haar gezichtje was bleek en hoewel er nog hard gestookt werd in de kamer en de voorjaarszon reeds krachtig hare weldadige warmte deed gevoe len, beefden al hare leden en klapperden hare tanden terwijl bij tusscheDpoozen een pijnlijk kuchen werd gehoord. „Wat heeft die juffrouw Van Walden toch een interessant kuchje" merkte jufvrouw Gustafine opterwijl zij Paula door hare lorgnet beschouwde. zult betrekkelijk weinig aan haar hebben. Ach ja, ik begrijp ook wel hoe dat is." Jufvrouw Gustafine vond er steeds een genot in zichzelven te verheffen door ande ren naar den achtergrond te dringen. Zij vervolgde Pauk met haar gemaakt en spot tend medelijden en maakte het jonge meisje daardoor belachelijk terwijl zij zelf aanmer kelijk steeg in de gunst der oude freule die haar testament wel eens veranderen kon. Toen zij eindelijk heenging drukte zij de oude dame een kus op het voorhoofd, vatte haar herhaaldelijk bij de hand en wenschte haar beterschap. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1