je* *33 m mm mm mri jg JU volgende aftreding niet meer verkiesbaar te stellen, moet ook de heer Corver Hooft behooren. In bet voorjaar van 1883 werden hier te lande voor de akte van onderwijzer of onderwijzeres geëxamineerd 1161 candidate!), van wie 720 slaagden; in het voorjaar van 1884: 1298 candidaten van wie 746 slaag den; in het voorjaar van 1885: 1432 can didaten, van wie 806 slaagden, en in het voorjaar van 1886: 1423 candidaten, van wie 735 slaagden. Worden un de eischen zwaarder of de candidaten lichter bevonden Het vooruitzicht op eenen voordeeligeu aard beziën pluk te Boskoop, is niet gunstig. Het koude voorjaar heeft de ontwikkeling der pollen vertraagd, zoodat de pluk thans nog niet begonnen is. Bovendien lijden zij thans door de droogte die ook het rijpwor- den tegenhoudt Malsche regenbuien wor den voor de aardbeziën zoowel als voor de andere planten en gewassen verlangend tege moet gezien. Uit Baaru wordt aan de N. R. Ct. gemeldDe jongste berichten van Z. M. den koning luiden zeer gunstig. De komst van de koninklijke familie blijft bepaald op 1 Juli, waarom dan ook alles tegen dien tijd in gereedheid wordt gebracht. Anderen berichten dienaangaande in omloop schijnen dus onjuist. Eergisteren avond omstreeks 8 uur ont stond brand in perceel Warmoezierstraat n°. 2 te 'sHage, brandstoffen-bergplaats van A. R. De brand was ontstaau door het broeien der boutskolen en werd spoedig door den eigenaar, geholpen door eenige brandwachten en personeelgebluscht. Een 20-tal zakkeu met houtskool werd op straat uitgestort en het vuur gedoofd. Het per ceel leed geen schade. Twee slangenwagens waren spoedig ter plaatse doch werden niet in gebruik genomen. In het privaat van een ledig beneden- huisje in het hofje „Ons Genoegen" aan het Groenewegje te 's Hage heeft zich gisteren morgen een onbekende man door ophanging van het leven beroofd. Door de zorgen der politie is het lijk naar het ziekenhuis ver voerd. Gisterochtend ging eene vrouw aan den Zuid-Binnensingel te 's Hage om water en vuur, een meisje van 3 jaar alleen ach terlatende. Door met lucifers te spelen ge raakten de kleertjes der kleine in brand. De moeder, thuis gekomen, slaagde er in. de vlam te blusschen, doch het meisje had reeds ernstige brandwonden bekomen, zoodat men geneeskundige hulp moest inroepen. Bij het rooien van hoornen aan den Haagweg meldt men aan het D. v. Z.- H. en 'i Gr. uit Delft viel gisterenmiddag een daarvan op het rijtuig, waarin mevr. de wed. Van der Goes van Naters was ge zeten. Gelukkig bekwam de dame geen bij zonder letsel. Aan het rijtuig werd eenige schade toegebracht. Uit Lisse schrijft men aan het Hbl. Hadden in bet vorige jaar de aardappelen veel te lijden van de late nachtvorsten', zoodat de hoedanigheid ver beneden het middelmatige bleef, ook in dit jaar laat de stand van dit gewas veel te wenschen. De aardappelen staan over het algemeen dun, d. w. z. vele knollen zijn niet opgekomen. Dit verschijnsel wordt vooral dan opgemerkt, wanneer er in 't voorjaar veel noordenwind is; de plant komt ter nauwemood boven den grond of ze kwijnt weg. Onder de tuinders wordt dit „afroesten" genoemd. Ook de heerenboonen en snijboonen zijn door het late voorjaar zeer achterlijk, ze kunnen zich evenwel nog herstellen, mits er spoedig regen komt. De bloembollen hebben wel iets van koude en droogte geledendoch er bestaat uitzicht op goeden oogst. De granen beloven een uitmuntenden oogst; ook de karwei, die in 't zuidelijk gedeelte van Haarlemmermeer, ten gevolge van de hooge prijzen van de laatste jaren, meer en meer wordt verbouwd, staat zoo dicht en bloeit zoo schoon, dat men een ruim beschot mag verwachten. Ter paardenmarkt te 's Graveland op Maandag den 20 Juni jl. is tusschen de Smids- en de Kerkbrug aldaardes morgens vóór 11 uur, verloren een zwart lederen portefeuille met koperen knipslot, inhoudende o. a. drie bankbiljetten ieder van f 100 en een bankbiljet van f 25. Bij ontdekking wordt opgave verzocht door den burgemeester van 's Graveland. - Als een bijzonderheid wordt aan de N. R. Cl. medegedeeld, dat bij dr. Broes van Heekeren, te Rotterdam eene door hem twee jaren geleden van de Zwitsersche Alpen medegebrachte Edelweiss-plant, in pot gezet en buiten het raam geplaatst, thans in volle bloei staat en zeer groote en krachtige bloe men draagt. De Edelweiss is, zooals men weet, in ons klimaat zeer moeielijk Ie kweekenzelfs in den open grondlaat staan dan bij pot- cultuur. De machinist van den sneltrein, die Zondag avond vau Hoorn naar Eukhuizen vertrok, ontdekte even voor het station Bovenkarspel dat bij eene baanwachterswo ning een klein kind in alle gerustheid op de rails zat te spelen. Dadelijk werd gestopt, het kind verwijderd, en de trein kou door rijden. Dank zij de waakzaamheid van den machinist, werd dus een groot ongeluk voorkomen. In de kaasfabriek bij Schageu is giste renmiddag brand ontstaan. De vlammen deelden zich spoedig mede aan het daar naast staande boerenhuis van D. Koning, het welk mede geheel eeue prooi der v lammen werd. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig, doch door de droogte was de brand zoo spoedig in omvang toegenomen dat aan redding van het huis vau Koning uiet meer te denkeu was. Tallooze malen hadden de kippen van den stationchef te Arnhem de spoortreinen zien vertrekken, en nooit had men eenig blijk van bijzondere belangstelling van hare zijde waargenomen. Gisteren avond echter schijnt opeens het plan bij haar gerijpt te zijn om te onderzoeken, waarheen die logge gevaarten toch heengingen, die zij dagelijks zagen verschijnen en verdwijnen. Vier kip pen en zes kuikens namen onopgemerkt plaats op een der remstangen van den trein, die te 9 uur 15 min. van Arnhem vertrok. Dezen morgen werden zij gemist in het hok, waarin zij gesloten zijnmen begon haar te zoeken, toen uit Amsterdam in een tele gram de vraag werd gedaan: mist men bij u ook kippen De dieren waren daar be houden aangekomen en in de duisternis had men ze niet ontdekt. De Arnh. Cl. staat voor de waarheid van het verhaal in. Naar de Arnh. Ct. verneemt, toonen de eerste roeivereenigingeu hier te lande groote belangstelling in den op 3 Juli te Arnhem te houden intern, roeiwedstrijd, zóó zelfs, dat voor enkele nummers van het programma zich reeds zeven vereenigingen hebben aangemeld. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft voor de extra-treinen op den dag van het waterfeest 2400 toegangs kaarten aangevraagd. Te Heteren hebben Woensdag de pol derjongens, werkzaam aan de verhooging van den Rijndijk aldaar, wegens weigering van loon8verhooging, allen den arbeid gestaakt. De aannemer heeft reeds van andere plaat sen arbeiders ontbodenzoodat men kan verwachten, dat de arbeid aan dit belangrijke werk spoedig zal hervat worden. (JV. R. Ct.) Te Eksloermondwaar voor twee A drie jaren dikwijls te vergeefs hulppersoneel bij het onderwijs werd gevraagd, hebben zich nu bij een oproeping voor óónen onderwijzer achttien sollicitanten aangemeld. De kermis te Leeuwarden is drie dagen verkort en bepaald van 18 tot 27 Julia. s. Te Roermond heeft, onder beschuldi ging van diefstal, voor de rechtbank terecht gestaan een kleermaker die ofschoon eerst 40 jaar oud, reeds ruim 20 jaren wegens diefstallen in de gevangenis heeft doorge bracht. >s «ravenuadë. De minister van justitie zal op 28 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLAN D8CHE BERICHTEN belg ie. De senaat heeft het krediet, door de regeering voor de versterking der Maas-linie gevraagd, met 42 tegen 9 stemmen aange nomen. Negen leden namen geen deel aan de stemming. Er ia wederom eene grève uitgebroken in Belgie, en wel in het bekken van Char leroi, in de steenkolenmijn van Fontaine- l'Evêque. De werkstakers, ten getale van driehonderd, houden zich kalm. en gel a al 1». De koningin van Rumenië, Car men Sylva, gelijk haar welbekende letter kundige pseudoniem luidt, heeft aan koningin Victoria een zeer opmerkelijk ge schenk gezonden. Eenigen tijd geleden heeft zij het Dagboek" van Victoria vertaald in het Rumeensch, en daarvan heeft zij thans eene goedkoope en verkorte Volkseditie" uitgegevenmet een aantal toelichtende aan- teekeningen betreffende Engelsche en Schot- sche toestanden. De koninklijke vertaalster heeft een prachtig gedrukt en gebonden exemplaar van dit werkje aan de koninklijke schrijfster doen toekomen. Er schijnen toch ernstige ongelukken bij den grcoten optocht te Londen te heb ben plaats gehad. Althans een corr. meldt Ziehier wat ik van ongelukken vernomen heb: In Ha)'market werd zekere George Bennett, 40 jaar ouddoor den stamp van het paard van een huzaar zou gevaarlijk gewond, dat hij op weg naar het gasthuis den geest gaf. Zekere John. Commeford viel op de Gros- venor-place van een hooge estrade en werd doodelijk gewond. Een onbekende werd in de New-Bondstreet gevaarlijk aan het hoofd gewond. In Trafalgar square viel zekere Potts van een lantaren, ter hoogte van 14 voet, en werd doodelijk gewond opgenomen. In Cale donian road is een omnibus, door het breken van een der wielen, op zij gestortdenegen personen, die er in zaten, werden min of meer erg gewond. Een paard is te midden der menigte op hol gegaan en veroorzaakte verwondigen aan drie personen. Te Redcar waren twee artilleristen, Smith en Allisonbezig met een kanon te laden om vreugdevuren te lossen, toe.i de bom eensklaps ontplofte. Smith werd op slag gedood en Allison gevaarlijk gewond. De berichten omtrent de hertogin van Cumberland zijn vrij gunstig. Zij gaat voor uit zoowel physisch als wat den geestestoe stand aangaat. tKltkRU K. In de kamerzitting van eergisteren hebben de heeren Dreyfus en Wickersheimer een wetsvoorstel ingediend, dat beschouwd kan worden als een antwoord op de uitspraak vau het rijksgerechtshof te Leipzig in de zaak der in den Elzas gevestigde personen, die lid w aren van de Ligue des Patriotes." Het voorstel luidt aldus: ^Ieder in Frank rijk wonende buitenlander, die lid is van eene in het buitenland bestaande vereeniging, welke een aanval op het gebied of de be langen van Frankrijk beoogt, wordt gestraft met eene gevangenzetting van drie maanden tot twee jaren eD met eene boete van 50 tot 1000 fr. Nadat de straftijd verstreken is, zal hij het land uitgezet en bij terug keer in Frankrijk iu eene vesting opgesloten worden." Tengevolge der weigering van de vele mogendheden, om deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, zal men van die tentoonstelling een nationale makeumaar met toelating van inzendingen uit het buitenland. Deze zullen met de Fransche van dezelfde soort worden uitge stald evenals dit met de schilderijen in het salon geschiedt. Alleen de landen van het Oosten zullen elk afzonderlijk tentoonstellen. Een tioep straatjongens heeft eergis teravond den boulevard Saint Michel afge- loopen, eenige liederen op generaal Bou- lauger zingende als: ,11 reviendra", „II faut qu'il revienne", enz. Toen de passage door de jonge schreeuwers gestremd werd, kwam de politie tusschenbeide en werden er twee ingerekend, doch kort daarop weer in vrij heid gesteld. Een zeker aantal Ieren hebben zich op den jubilé-dag aan een banket vereenigd om tegen de Victoriafeesten te protesteeren. De zaal was met Franschelersche en Amerikaansche vlaggen versierd. Op een zwarte vlag boven den stoel van den voor zitter stond te lezen: wraak!" en daaron der was een afbeeldsel der koningin. Een der sprekers verheerlijkte de Ieren die op het schavot gestorven waren, omdat zij eenigen hunner vijanden „te recht gesteld" hadden. Andere uiterst heftige toespraken tegen Alexander werden gehouden. Een verslaggever van de Figaro be weert, van dr. Mackenzie te Londen minder geruststellende berichten ontvangeD te hebben omtrent den toestand van den Duitschen kroonprins. Dr. M. namelijk verklaarde, wel vertrouwen te stellen in de juistheid van prof. Virchow's verzekering, dat de stukjes van het uitwas in 's prinsen keel, die dr. M. had weggenomen, geen spoor van kanker vertoonden, maar dr. M. durfde uiet waar borgen, dat het nog overgebleven deel van het uitwas, dat nog weggenomen moet wor den, even onschuldig zou zijn. Hij wilde niet zeggen: „ik geloof, dat ik vinden zal" en evenmin „ik geloof niet, dat ik vinden zal", maar alleen „ik waarborg niet, dat ik geene kenteekenen van kanker zal vinden". Dezelfde verslaggever was ook getroffen door het vervallen voorkomen van den kroon prins en meende, hem geen jaar leven meer te mogen voorspellen. italië. - De doctoren geven weinig hoop op het herstel van Depretis. Al de advocaten bij het hof van appèl te Palermo hebben het werk gestaakt. Het hof hield een zitting, doch geen der togadragende heeren verscheen. Daarop kwa men de advocaten bijeen en besloten bij hun protest te volharden en dit mede te deelen aan den minister van justitie en aan de pers. De oorzaak van dit zeer ernstige feit is gelegen in de terugstootende manieren van den president van dat hof. dvitsch lan ii. Gisteren is bij keizerlijk besluit bekend gemaakt de 3l percents leening tot een werkelijk totaal-bedrag van 218,004,970 mark, bestemd voor de uitvoering van de in de laatste zitting van den rijksdag goed gekeurde plannen tot organisatie van het leger en uitbreiding van de spoorwegen. De bij de kamer door de regeering ingediende wetsontwerpen tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen en tot bescherming van jeugdige acrobaten, behel zen o. a. de volgende bepalingenkinderen beneden de 12 jaren mogen niet werken in mijnen of fabrieken, en, zoo zij tusschen de 12 en 18 jaren zijn, slechts 12 uren per dag met inbegrip der schafttijden, die minstens 1uur moeten duren. Kinderen beneden de 16 jaren mogen niet werken tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens en vrouwen en meisjes niet in werk plaatsen welke onder den grond zijn gelegen. Aan de regeering wordt het recht verleend toezicht te houden op den staat der werk plaatsen en fabrieken en den kinderarbeid geheel te verbieden, waar zij dien gevaarlijk of ongezond acht. De overtreding dezer bepalingen wordt met gevangenis en geld boeten gestraft, evenals het gebruiken van kinderen beneden de 16 jaren bij openbare voorstellingen. In dit geval wordt echter de straf verdubbeld, indien het de ouders of voogden zijn, die de kinderen voor ge vaarlijke oefeningen gebruiken. Bij de beraadslaging over het voor stel betrekkelijk de kweekschool voor de Oostersehe talen, werd ook gewenscht de opname in het leerplan van de Banta-taal. De regeering gaf toen te kennen, dat zij de beoefening der Afrikaansche talen bevor deren wil door de ondersteuning van een tijdschrift, aan het verspreiden der kennis dier talen gewijd. De zendings-inspecteur Büttner is met de leiding van dit tijdschrift belast. De rijkskanselier heeft thaps definitief beslist, dat Antwerpen als aanleghaven der gesubsidieerde Duitsche stoomvaartlijnen be houden wordt. (N. R. Ct.) Het ernstig spoorwegongeluk van Zon dag avond bij Wannsee (een klein station tusschen Potsdam en Berlijn) heeft den mi nister Maybach, onder wiens departement de spoorwegen vallen, genoopt om onmid dellijk voor alle stations nabij Berlijn, waar het op Zon- en feestdagen zoo druk isbij zondere voorzorgsmaatregelen voor te schrij ven. Die maatregelen schijnen reeds lang in de maak geweest te zijn en ongelukkiger wijze heeft het moeten duren tot er men- schenlevens bij eene botsing verloren gingen voordat zij tot uitvoering kwamen. Als redenwaarom de verbrande passagiers niet bijtijds uit de waggon gered konden worden, waarin zij om het leven kwamenwordt opgegevendat de vensters van traliën voor zien waren. De wagen had maar twee deu ren (naar het zoogenaamde AmerikaanBche stelsel) en eene van die deuren stond on middellijk in vlammen. Het was volgens ooggetuigen het afschuwelijkste schouwspel, dat men zich denken kon, te zien, hoe de ongelukkige reizigers in wanhoop beproefden de traliën te verbreken en daarna uitgeput in de vlammen vielen. De onderchef van het station, die door een verkeerd signaal het ongeluk veroorzaakte, had van 's ochtends half vijf tot 's avonds laat met slechts óón uur rust onafgebroken dienst gehad. De particuliere brievenposterijendie in groote Duitsche steden opgericht zijn, blijken niet aan de verwachting te beant woorden en de eene voor, de andere na, verdwijnen zij opnieuw. Dinsdag werd die te Barmen opgeheven en de 300 laatste brieven werden in de rijksbrievenbus ge worpen, zoodat de geadresseerden er dubbel port voor te betalen hadden. Ook die te Elberfeld is opgeheven. oostenrij k. Yoor het nationaal theater te Praag had Woensdagavond een anti-Duitsche mani festatie plaats, waaraan door duizenden per sonen werd deelgenomen. De Duitsche stu denten werden uitgefloten en beleedigd. De politie moest de rust herstellen. laatste berichten. De kapitein J. J. Logger, van het 4e reg. infanterie, is op zijn verzoek gepensio neerd, onder toekenning van den rang vau majoor.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2