Mbê *R7 K mm ««a pirh ^<3 -«3 wc 7 r^as aan een der armen werd hij naar zijn woning vervoerd. Na afloop der schietoefening van de officieren van het le bat. rustende schutterij in Zuidholland, op de schietbaan te Loos duinen, werd de commandant van dat corps, majoor Waldeck, namens de officieren, Dins dag een zilveren koffiekan ten geschenke aangeboden, als blijk vau waardeering voor de vele moeite en zorg, die majoor Waldeck zich voor een goede oefening van zijn corps getroost heeft. De woning van den Engelschen con sul, den heer Turing, aan de Boompjes te Rotterdam was Dinsdagavond ter eeie van het jubileum van koningin Victoria schitte rend verlicht. De consul gaf een groot diner. Meest alle Engelsche stoom- en zeilschepen te Rotterdam waren schitterend met vlaggen getooid evenals eenige Hollandscbe schepen. Op de Harwichboot en op eenige andere booten werd vuurwerk afgestoken. Echt AmerikaanschGister arriveerde te Rotterdam een Amerikaan, photograaf van beroep, die voornemens zijnde in de voor naamste steden van Europa photografien te maken van de merkwaardigste gebouwen monumenten, stadsgezichten enz., hiermede gister ook hier ter stede is bezig geweest. De alzoo in alle oorden van Europa ge maakte photografiën worden dan door hem bij zijne terugkomst in Amerika aan de land verhuizers verkocht, die natuurlijk gaarne de een of aedere gedachtenis aan hun vader land van den Amerikaan zullen koopen. Men schrijft uit den Alblasserwaard Het langdurige drooge weder berokkent groot nadeel aan de vruchtboomen. De appelboo men, kort geleden nog zoo fleurig en vol in het blad, zijn thans meestal met een vaalgrijs net bedekt vanwege de talrijke rup sen of zoogenaamde trekinaai; de peren schijnen minder in den smaak der verwoes tende diertjes te vallen. Een ander insect echter, mede tot de rupsenfamilie behoorende, tast bij massa's de jonge peertjes aan en knaagt ze tot den steel toe weg. De kersen sterven op de pit en worden geelrood van armoede. Eene flinke regenbui, spoedig ko- mendej zou in dezen trenrigeu toestand nog eenige verbetering kunnen brengen, doch van vele of kloeke vruchten is in deze stre ken geen sprake meer. Ook de weilanden zoomede de aardappelen op de kooge klei en zandgronden, snakken naar regen; voor de hooilanden is de kans op een goed ge was reeds verkeken. De oogst daarvan zal in de polders ver beneden het middelmatige blijven. De uiterwaarden staan tamelijk goed gelukkig dat ze boven water zijn gebleven anders bad het er voor vele nog benauwder uitgezien. Naar aanleiding van het feit dat van de zes veroordeelden wegens het palingop roer, die in de termen vielen om krachtens het bekende arrest van den hoogen raad in vrijheid te worden gesteldslechts drie gratie hadden verkregen, was gisteravond wederom door de afdeeling Amsterdam van den Soci aal-Democratischeu Bond in het Volkspark eene monstermeeting belegd, die door onge veer veertienhonderd personen werd bijge woond. De vergadering werd geleid door Penning. Aangenomen werd de volgende motie wDe groote volksvergadering, op den 21steii Juni 1887 door de afd. Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond Nederland belegd, protesteert met veront waardiging tegen de kreuking van het recht en der goede trouw, gelegen in de gevan genhouding der onschuldig veroordeelden Schweiz, Wouterson en De Leng, in strijd zelfs met de mededeeling, door de regeering in de kamerzitting van 17 Juni 1887 ge daan naar aanleiding der tot haar gerichte interpellatie. ,/Overwegende, dat meer en meer de over tuiging is doorgedrongendat de betreurens waardige gebeurtenissen op 25 en 26 Jul 18S6 te Amsterdam geen diepereu grond hebben gehad dan eene oogenblikkelijke op welling van hartstocht, boveudien geprikkeld door het ruw en onhandig optreden eener slecht georganiseerde politie, spreekt als een eisch des rechts de noodzakelijkheid uit van de onverwijlde invrijheidstelling der drie bovengenoemde veroordeeldenen als een eisch der menschelijkheid ook van alle overige ter zake van de bovenbedoelde gebeurtenis sen veroordeelde personen ffen doet een beroep op de parlementaire rechten aan het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-geueraal verbondenopdat aan de eischen van recht en menschelijkheid met den meest mogelijken spoed worde yoldaan." De Poolsche vrouw uit Uchelua, die van Amsterdam naar Amerika zou vertrek ken, doch wiens man in Oostenrijk van haar geraakte en die men te vergeefs gezocht heeft, is Zondag, teleurgesteld, weder met hare twee kinderen naar haar woonplaats vertrokken. De gemeenteraad van Haarlem stelde f 500 beschikbaar voor het stedelijk museum, bij gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan dier instelling op 30 Juni a. s. Het Vtr. Dagbl. verneemt, dat door den heer J. P. M. Menger, graveur aan 's rijks munt, de eenige officieele medaille voor Mederland vervaardigd wordt, ter gelegen heid van het 50iarig jubileum van Z. H. Leo XIII. Uit Jutfaas wordt aan de N. R. Ct. van 21 Juni gemeld: Hedenmiddag zwierven hier een tweetal landloopers rond, die ein delijk bedelende en dreigende de Neereind sche buurt introkken, van tijd tot tijd eene jeneverfleschdie zij in het dorp hadden laten vullen, duchtig toespraken, en al spoe dig in verregaanden staat van dronkenschap erkeerden. In dien toestand kwamen zij op de hoeve aan van J. v. W., die zich met zijn volk kort te voren naar het melk land had begeveL, zoodat de vrouw alleen met een paar kleine kinderen te huis was. Hier maakten zij het spoedig zóó bont, dat een der kinderen werd uitgezonden om vader te halen. Ook na diens komst hield het dreigen met moord en brandstichting niet opzoodat nogmaals een der kinderen er op uit werd gestuurd; ditmaal naar het dorp om den politieagent Prins. Deze zag zich genoodzaakt geweld, te gebruiken; men kreeg den een, die inmiddels in het water had gelegen, op eenen boerenwagen, en na eene worsteling, waarbij PriDS in den neus werd gebeten, bond men den ander stevig achter aan den wagen vast, en zóó werden zij naar het dorp in verzekerde bewaring gebracht Een dezer gevaarlijke sujetten beroemde zich er op, twintig jaren te Leeuwarden hebben gezeten. Een bastaardnachtegaal vliegt sindi eenige dagen geregeld de huiskamer binnen van den heer Van Haaren te Doorneuburg en posteert zich op het kooitje van den kanarie om met dezen een lustig deuntje te zingen. Is er volk in de huiskamer, dan ver genoegt hij zich vóór het glasraam, in de onmiddellijke nabijheid van het kooitje, te gaan zitten zingen. Nv. d. D) Uit Zwolle wordt gemeld: In de vorige week werd hier aan zes sjouwerlieden uit betaald de som van ruim f 110 als loon errichten arbeid gedurende acht volle ;en. Bij die uitbetaling was de leveran cier van jenever tegenwoordig. Deze streek met goedvinden van de werklieden f 108 op. De resteerende 2 gulden en eenige centen wist men bij het naar huis gaan bovendien klein te maken. (N. R. C.) Zondagnamiddag 4 uur had iu het beursgebouw te Hengeloo de eerste jaar vergadering plaats vaü het bestuur en de leden van het ten vorigen jare aan den Koninklijke Ned. weefgoederen-fabriek, firma Stork en Co., gesticht pensioenfonds voor de aan deze fabriek verbonden arbeiders. Aan dit fonds werd, gelijk men zich zal herin neren, door de firma Stork en Co. eene som van f 50,000 in eens geschonken. De vergadering werd door ruim 400 per sonen bijgewoonddie vanwege de firma op bier werden onthaald. De voorzitter van het pensioenfonds opende de vergadering en heette de aanwezigen allen hartelijk welkom. Vóór het verslag werd uitgebracht, nam de heer C. T. Stork, de oudste firmant der fabriek, het woord, om de vergadering mede te deelendat de firma had besloten uit de winst, die de fabriek over het afgeloopen boekjaar had afgeworpen, eene som van f6139.17 af te zonderen voor de leden van het fonds, en die te verdeelen op hunne respectieve boekjes. Dit bedrag is ander half maal zooveel als de leden in dit jaar ten behoeve van het fonds hebben gestort. Voorts meende de heer Stork van dezen gelegenheid gebruik te moeten maken, om den arbeiders dank te zeggen voor de onlangs plaats gehad hebbende manifestatie. Ook nu weder gaf de heer Stork, mede namens de medeleden zijner firma, de verzekering, dat zij zullen blijven voortgaan de belangen der arbeiders eerlijk en trouw te behartigen. Te Almeloo hadden gisteren een paar jongens de baldadigheid een emmer tusschen de pooten van een paar voor eeD wagen ge spannen paarden te werpen. De paarden gingen op hol. Een der landbouwers, die op den wagen zaten, viel er af en werd vrij ernstig gekwetst, terwijl ook de paarden, alvorens zij tot staan kwamen eenig letsel ontvingen. Te Harlingen heerscbt volkomen ge brek aan drinkwater. Het dagelijksch be stuur heeft, om zooveel mogelijk in de be hoefte te voorzien, laten bekend maken, dat uit de bakken der stedelijke gebouwen water kan worden gehaald, tegen 3 cent per g, dit laatste als eene vergoeding voor hen die met de uitdeeling zijn belast. Tegen een viertal infanteristendie erleden Zaterdag namiddag aan de Dokkum- mer Ee gezwommen hebben en zich verwij derden, toen hun kameraad, een tamboer, de diepte verdweenzonder dat zij po gingen hebben aangewend om hem te redden, is proces-verbaal opgemaakt, wegens het niet verleenen van hulp, De drukke Boterbal te Breda wordt al meer en meer het aantrekkingspunt van zakkenrollers. Nadat zij hun handwerk reeds in korten tijd met succes hadden uitgeoefend, werd gisteren weder aan eene boerin haar zilveren beugel met de opbrengst van een geheele mand boter gerold. Maandagnacht is in de Zuid-Willems vaartonder Asten, het schip van H. Van Haren, genaamd Amoga, groot 138 ton en beladen met 4000 bossen rijshout, geheel door brand vernield. De schipper met vronw en 8 kinderen konden zich en het huisraad nog bij tijds edden. Door Z. M. ismet ingang van 1 Juli 1887, benoemd tot directeur van het post kantoor te Sneek N. A. C. Hinlopenthans commies der posterijen van de 1ste kl. Bij beschikking van den minister van marine, is de gewezen marinier der 1ste kl J. F. Riesmeijer, met ingang van 1°. Juni a. s. benoemd tot vaste knecht bij het dep, van marine. Door Z. M is aan Karl Arthur Braune, geb. te Serena in Chili, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederland sche zeeschepen, met uitzondering van oor logsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Door Z. M. is met ingang van 1 Juli 1887, aan A. De Jong, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Oostvoorne. Door Z. M. is, met ingang van 1 Juli 1887, aan T. A. L. Beel eD L. J. Van Rhijn, op hun verzoek, eervol ontslag ver leeud als tijdelijk adsistent aan 's rijks artsenijschool te Utrecht. De off.-machinist 2de kl. J. A. Goetz geplaatst in de maritieme directie te Wil lemsoord, wordt met 1°. Juli a s. overge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. BUITENLANDSOHE BERICHTEN BELfilE. Een dynamietpatroon is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontploft voor het huis van den heer Duclin, mijn-ingenieur te Marcinelle. Acht dagen te voren was een ander ambtenaar het voorwerp van een der, gelijken aanslag geweest. De heer Jules Roques, directeur van den Courrier frangaie, achtte zich beleedigd door een artikel van den heer Bertol-Grativil, redacteur van le Réveil Matin. Een duel was het gevolg hiervan, waarbij de heer Roqires een zware degenwond in de borst ontving. EK«£LA1«». De N. R. Ct. bevat het volgende: De koningin ontving gisterenochtend talrijke hooge bezoekers en 's namiddagi verscheidene deputatie» uit het binnen- en buitenland, die aan Ei. M. adressen van hulde en vele zeer kostbare en hoogst be langrijke gescheuken aanboden. Onder de deputatien was er eene van dames, die uit naam van drie millioen bijdragende Engelsche vrouwen (waartoe 200 gemalinnen van pairs mevr. Gladstone, lady Salisbury, de echt- genoote van den minister Smith behoorden) der koningin een jubileum-geschenk aanbo, den van 75,000. H. M. ontving ook een prachtig geschenk van hare hofhouding. Tegen 5^ ure reed de koningin naar Hyde Parkwaaronder begunstiging van heerlijk weder, in het gereserveerde gedeelte nabij de Parklaan een grootsch kinderfeest plaats had. Dertig duizend kinderen uit de Londensche scholen, bij loting aangewezen uit de openbare en bijzondere scholenwa ren daar vereenigd om deel te nemen aan het feest. De kosten werden bestreden uit het fonds, door de Daily Telegraph bijeen gebracht met medewerking eener commissie, waarvan de heer Lawsoueigenaar en hoofd redacteur van het blad, de ziel was. De optocht dier duizenden kinderen naar Hyde Park, die onder aanvoering van honderden secondanten plaats hadleverde een schilder achtig gezicht op. Het kindercomité had voor een aantal ontspanningen en spellen gezorgd. De kleinen werden voorts onthaald twee reusachtige tenten. Elk kind kreeg bij wijze van souvenir eene medaille van nikkel aan een. blauw lint en eenen zak vol versnaperingenalsook eene voor die gelegen heid vervaardigde bokaal van aardewerk, waarop het portret van koningin Victoiia, met de jaartallen 18371887, is aange bracht. De prins en de prinses van Wales, ver gezeld van den Duitschen kroonprins en ele andere vorstelijke en hooggeplaatste personen, kwamen tegen vier uren in Hvde Park, waar zij de regeling met groote be langstelling gadesloegen. De prins en de prinses van Wales onderhielden zich min zaam met ve le kinderendie in grooten ge tale om de vorstelijke personen vereenigd waren. De volksliederen werden door de kleinen gezongen. Te 5J ure kwamen, oDder het spelen vaD het „God save the Queen" en ouder fanfa res, de hofrijtuigen, waarin de koningin en eenige harer kinderen en kleinkinderen ge zeten waren, op het terrein, waar de prins en de prinses van Wales en andere vorste lijke en andere aanzienlijke personen de koningin afwachtten. Er heerschte ook op dat oogenblik eene groote geestdrift onder de kinderen. De koningin scheen bijzonder veel beha gen te scheppen in het feest. Zij knikte herhaaldelijk de kinderen lachend toe. H. M. stapte niet uit het rijtuig, maar zij hield voor de tent van het feestcomité, van waar de koninklijke vlag wapperde. De dochter van den heer Lawson bood der koningin eenen prachtigen, uit orchi deeën samengestelden bloemruiker aanvoor zien van toepasselijke inschriften op witzijden zilverlint. Daarna stelde de prins van Wa les aan de koningin de jongejuffrouw Duun, een twaalfjarig kind, voor, die gedurende haren zevenjarigen schooltijd geen enkelen de school verzuimd had. Het meisje ontving uit handen der koningin eene bokaal, waarbij het kind het volkslied aanhief, ge volgd door een psalm, het .Rule Brittania" en het .God save prince Wales." Daarna was de koningin weggereden. Vooraf was nog een reuzenballon„Victoria" genaamd, opgelaten met ettelijke personen in het schuitje. Geen enkel ongeluk had in Hyde Park Het kinderfeest liep in de beste orde af. Heden avond illuminatie te Windsor ter eere der koningin. Te Londen hebben de meeste huizen heden weer geïllumineerd. Honderdduizenden personen bewogen zich door de etraten. In de Westminster abdey is heden de jubileum-dienst herhaald. Koningin Victoria kreeg van haar 31 kinderen en kleinkinderen een geschenkdat te Berlijn werd vervaardigd. Het is een kostbaar massief tafelornament van goud en zilver, in den stijl van het begin der 17e eeuw. In alle Britsche koloniën in Azië, Afrika en Australië is de 50-jarige regeering van koningin Victoria feestelijk herdacht. Te Madras werd door den gouverneur een standbeeld van keizerin Victoria onthuld, aan de stad door Rajah-Gnjupati Row ge schonken. FRANKRIJK. De Parijsche gemeenteraad heeft een voorstel van een zijner ledenden heer Lyon Alemand, aangenomen, waarbij de prefect der Seine uitgenoodigd wordt de Duitsche onderdanen, die hij voor zijn bestuur in dienst mocht hebben, onverwijld weg te zenden. Het Journal dee Debate spreekt het bericht tegendat de gezanten van Frankrijk en Rnsland aan de Porte eene dreigende nota zouden overhandigd hebbenbetreffende de bekrachtiging der Engelsch-Tnrksche con ventie over Egypte. ITALIË. Al de oorlogsschepen, die in de Ita- liaansche havens liggen, waren ter eere van het jubileum van koningin Victoria gevlagd en losten 21 saluutschoten. Een paar dagen geleden stortte te Milaan de werkplaats in, waar het standbeeld voor Victor Emanuel gegoten wordt. Hierbij werden onder het puin 11 arbeiders begraveD, waarvan er een stierf en 5 nog in levens gevaar verkeeren. Volgens eene mededeeling van de Popoio Romano heeft men hier met eene misdaad te doen. Bij onderzoek bleek het namelijk, dat een van de stutbalken was ücrrsciiLAXü. Prinses Wilhelm heeft te Londen ver haald, dat zij eenige dagen voor het vertrek naar Engeland, zich begaf naar haar groot papa, om van den keizer afscheid te nemen. De keizer vroeg haar of zij de couranten reeds gelezen had. Dat spijt mij zeide d„

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2