H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 24 Juni 1887. - N#. 146 Uitgevers: Gebroeders Muré. BÏNNENLANDSCHE BERICHTEN. I* e €011 ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A SO 58 HE BB EST: Voor Leiden, per 3 maanden 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ,1 nimmer 10 i'em. 201e Jaargang. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. J A C II T. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 7den Juni 1887 no. 64; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedepu teerde Stalen is bepaald, dal de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 25sten Juli aanstaandeen dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uiloefening der jacht en visscherg in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van merenplassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravedhace den lOden Juni 1887. STADS NI IE UW 8. Op voorstel van burg. en weth. be sloot gisteren de gemeenteraad van Delft zijn dink te betuigen aan dr. C. Snouck Hur- gronje, lector aan de gem. O. I. instelling te Leiden, voor de waarneming der colleges in de godsdienstige wetten, volksinstellingen en gebruiken in Ned.-Indië, aan de Indische instelling aldaar, waardoor bij aan de ge meente gewichtige diensten heeft bewezen. Voor den tijd van één jaar, in te gaan op 1 September e. k. is benoemd tot leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde en de geschiedenis des vaderlands aan het gym nasium te Amsterdam, de heer F. A. Stoett, doctorandus in de Nederl. taal- en letter kunde te Leiden. UNIVERSITEIT. De afd. voor de wis- en natuurkun dige wetenschappen der kon. akademie zal den 25sten Juni vergaderen. De heer dr. K. Martin alhier zal aan de afdeeling voorleg gen geognostische kaarten van de eilanden Curagao, Aruba en Bonaire, door hem, naar aanleiding zijner reis daarheen, geteekend. De heer dr. A. P. N. Franchimont alhier zal handelen „over den invloed van zoogenoemde negatieve groepen op de eigenschappen der chemische verbindingen." In den ouderdom vau 76 jaar over leed eergisteren te Utrecht, de oud-hoog leeraar in de geneeskunde dr. G. J. Loncq C.Jzn. Hij aanvaardde het hoogleeraarsambt 23 September 1840, en ontving bij gelegenheid van de 40jarige vervulling dier betrekking in 1880, namens oud-leerlingen en leerlin gen vele blijken van dankbare waardeering van zijn onderwijs. Het was toen tevens het laatste jaar, dat hij zijn ambt kon blij ven bekleeden, omdat de wet hem dwong, wegens den 70jarigen leeftijd, af te treden. Zijne krachten echter waren echter onver zwakt; zoo lezen wij in den Studenten-Al manak van 1882de nestor der medische faculteit gaf ook weder dit jaar met onver- flauwden ijver zijne colleges, de interne kli niek en polikliniek werden druk bezocht en hij wist het college over pharmacodynamics en pharmacognosie op zoo geestige wijze te geven, dat ook deze trouw bezocht werden. Na zijn aftreden als hoogleeraar, bleef hij toch werkzaam, zooals o. a. bleek uit zijne omvangrijke „historische schets derUtrecht- sche hoogeschool tot hare verheffing in 1815," verschenen in 1886 bij gelegenheid van het 250jarig bestaan der hoogeschool. De waardeering van den arbeid van den overledene, bleek ook uit zijne benoeming tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Hij behoort tot degenen, wier vruchtbaar leven nog lang in herinnering zal blijven. (U. D.) MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1883) van Fr. Van Flotow. Daar het bij vorige muziek-wedstrijden is voorgekomen, dat per telegraaf berichten omtrent de bekroningen niet goed werden overgebracht, of wegens de afgelegenheid der plaats, waaruit de muziekkorpsen af komstig waren, niet spoedig genoeg konden worden bezorgdzoo zal men zich voor enkele plaatsen, bij gelegenheid van het groot nationaal muziekconcoursop 23 en 4 Juli te Nijmegen, bedienen van post duiven die uit den tuin van het feestge bouw „de vereeniging zullen" worden losge laten, onmiddellijk na de uitspraak der jury, of onder den wedstrijdom den stand der partijen kenbaar te maken. Sarah Bernhardt is te New-York scheep gegaan om naar Europa terug te keeren. Naar men zegt, zal zij bij hare aankomst in Engeland er eenige voorstellingen geven. Onder de geschenken, welke het Haar- lemsche sub-comité voor de Vaticaansche Tentoonstelling za! aanbiedenbehoort ook het bronzen beeld van paus Adriaan op groen marmeren voetstuk, versierd met drie koperen reliefs, voorstellende: paus Leo X, keizer Karei V en den schilder Jan Van Schorel. De heer Joh. Th. Stracke, direc teur der koninklijke school te 's Bosch, zal zich met de uitvoering belasten. De Staatscourant van 23 Juni bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlandsch-Indie, onder beheer der weeskamers aldaar. Die nalaten schappen bedragen na aftrek van kosten en loonen f 250 en minder, en kunnen bij het ministerie van koloniën in Nederland opge vraagd en ontvangen worden. De le luitenant J. T. H. Mingels, van het escadron ordonnancen te Amersfoort wordt met ingang van 1 Juli voor drie maan den gedetacheerd bij het 3e reg. huzaren. De gepensionneerde majoor der artill. U. J. DelCampo, genaamd Camp, herdacht op 22 Juni den dag, waarop hij 70 jaren geleden tot officier werd benoemd. Aan de vereischten voor het overgangs examen tot het 4e studiejaar hebben aan de Militaire Academie te Breda voldaan de cadets: Thomson, Smulders, Gasille, Crena Uiterwijk, v. d. Specht Grijp, Carp, Pfeiffer, Van der Molen, Kohier, Jeekel, Welsch, Ter Beek, Van Stolk, Gorissen, Pluim Mentz, Schutter, Van Waasdijk, Van Borse- len, Diemont, Van Ileeckeren, Raedt van Oldenbarnevelt, De Neve, Peereboom, Le Roy, Overduyn, Koch, Bense, Berkeljon, Sandberg, Van Kakum, Vertholen de Sal ve de Bruueton, Brondgeest, Van Lelyveld, Meyer, Grondhout, Van Andel, Feber, En- gelberts. Boom, Ortt, Boogaard, Sickinghe, Van Till, De Ranitz, Furstner, Eyken, Doornbos, Huygens, Bolomey, Tromp, Vis ser, Smith, Vree, Beeloo, Schadee, Scherer, Hemmes, De Bruine, Van Thiel, Van der Hegge Spies, Van de Wijnpersse, Lisnet, Radersma. 19 cadets zullen zich aan een herexamen moeten onderwerpen, terwijl 5 opnieuw de lessen moeten volgen. Voor het op te richten pensioen- en weduwenfonds voor ambtenaren en beambten van politie in Nederland, is bij het hoofd bestuur van den algemeenen Nederl. politie bond, onder vele andere giften, ontvangen f 100 van den minister van justitie, f 25 van den minister van binnenlandsche zaken en f 20 van ieder der overige ministers. De goedkoope extratrein, die gisteren morgen van Leiden, Woerden en Utrecht naar Arnhem vertrok en 's avonds terug keerde bevatte 500 reizigers. Heden (Donderdag) en drie volgende dagen zullen van het regiment grenadiers en jagers, op verschillende datums, 40 man ter beschikking van den majoor-directeur der normaalschietschool worden gesteld, die daar mede het vuren op verre afstanden zal doen beoefenen op het strand te Scheveningen, nabij de wacht der artillerie. Voornamelijk zal deze oefening ten doel hebben om de gedetacheerde officieren dit vuur practisch te leeren kennen en bestu- deeren. Evenals verleden jaar bestaat ook thans het plan vooral met het oog op de ten toonstelling van voedingsmiddelen wederom met de rijnspoor uit Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam zoogenaamde „Panopticum"- treinen te doen loopen. In de Surinamestraat te Den Haag is gisterochtend een timmerman, die aan het kappen was, naar beneden gevallen. Hij kwam op de tweede verdieping te land. Zwaar aan zijn hoofd verwond, en gekneusd FEUILLETON. 56). „Eindelijk zal het mejuffrouw behagen eens 'oor den dag te komenge wist toch op welk uur ik thuis zou komen niet waar; moet ik dan zesmaal schellen voor je ein delijk eens komt opendoen. Ik heb mijn voet verstuikt met het instappen in dat rij- 'mgj die lompe koetsier ook. Maar was het dan ook zooveel moeite voor je geweest even voor de deur het rijtuig op te wachten om me te helpen uitstappendan had ik ten minste mijn voet niet verstuikt, steun me dan toch aan dien kant Paula, ik kom bijna niet meer voort." lusschen de oude Greta die wantrouwende blikken wierp naar het jonge meisje en Paula die met waggelenden gang zich zelf aan de deurpost moeBt vasthoudenging de onde vrouw langzaam den gang door naar de karig verlichte kamer waar zij haren blik over Paula gaan liet. „Kan je nu niet meer staan, wat betee- kent dathebt je geslapen En wat be duidt 't dat je mij niet fatsoenlijk gekleed kan ontvangen? Ik verkies je 's avonds niet in een ochtendjapon te zien." „Ik was niet erg wel zooeven, maar ik ben nu weêr veel beter." „Och wat; kleinzeerigheidanders niet; als ik altijd moest klagen wanneer me iets hinderde zou ik altijd wel klaagliederen kun nen aanheffen en nu weêr niet zoo spoedig zwijgen over die pijn aan mijn voet." „Ge moet toch morgen den dokter maar eens voor me halen Greta" besloot de freule terwijl hare gedienstige en Paula bezig wa ren haar van hoed en mantel te ontdoen. Met moeite ontkleedde Paula zich; wan neer zij bukte was het alsof opnieuw een bloedstraal aan de zwakke borst zou ont springen. Tranen rolden haar uit de oogen en haar lichaam schokte en trilde zoodat het ontkleeden haar moeilijk viel. Marcel was heengegaanen zij had zijn groeten nauwlijks beantwoordHet duurde niet lang of zij begon zich zeiven te beschuldi gen in haar liefdevol gemoed was geen plaats meer voor de verontwaardiging die straks zich van haar meester had gemaakt. Ze moest den jongen man bepaald verkeerd begrepen en beoordeeld hebben. Geen slaap had dien nacht het uitgeputte lichaam van het vermoeide kind ook maar een oogenblik verkwikt. De holle oogen, nog wijd geopend, staarden strak voor zich uit, zoodat de binnentredende Greta van schrik eenige passen achteruitging. Dat uit gestreken gezicht met dat dorre gerimpelde vel deed Paula nooit aangenaam aan. Ook nu niet, nu de oude met een vastberaden trek om den toegeknepen mond zich voor hare legerstede plaatste en haar gesteven boezelaar gladstreek. Vragend zag het jonge meisje naar het strakke, norsche gez cht op. „Ja juffertje" zei de oude; „ziet ge, ik heb eigenlijk al lang gezien dat de zaken hier niet gaan zooals het eigenlijk wel be hoort, maar het wordt nu toch tijd dat ik het je eens aan je verstand ga brengen want ronduit gezegd, ik heb al wel lang bemerkt dat er zoo een jonge officier tot vervelens toe voorbijdrentelde en dan knip oogjes geeft aan de juffer die dan natuurlijk toevallig in de vensterbank zit. Als je nu nog fatsoenlijk verkeering met hem had; zie-je, dan zou ik daar niets van zeggen. Ik heb zelf ook verkeering gehad toen ik jong was maar daar kwam ik frank en vrij meê voor den dag, dat deed ik, en ik stak het volstrekt niet onder stoelen of banken; maar nu zeg ik dat er dan toch veel meer achter moet steken dan men wel zoo op je onnoozel gezicht zou zeggen, en nu vraag ik" ging zij voort, uit haar zak een paar officiershandschoenen voor den dag halend en ze, in elke hand één, in de hoogte hou dend „nu vraag ik of zoo 's avonds als mejufvrouw Paula alleen in huis is zoo maar in eens een paar officiershandschoenen in huis komen loopen en stilletjes achter het canapé kussen kruipen?" En onverbiddelijk hield ze de overtuigingsstukken in de hoogte. „Marcel!" kwam Panla in angstige smart over de lippen, als bij een kind dat voor de opgeheven hand ineenkrimpt. „Ja, juffie, zoo komt alles uit wat in het donker gebeurt en wat het daglicht niet mag zien. Ik heb de oude freule nog dik wijls gewaarschuwd. Hoe vaak heb ik haar gezegd „neem toch niet zoo'u jong ding in huis, dat op niets dan op uitgaan belust is; en heb ik geen groot gelijk gehad toen ik dat de freule aaD 't verstand wilde bren gen p Zie je juffertje, dat zijn van die zaken die zoolang als ik hier in huis ben nog nooit gebeurd zijndingen die ook in geen fatsoenlijk, eerbaar huis mógen gebeuren. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1