Ka *n ar n mm «C3 «hik «ra ci «n» *j at. iw -*r»- verdiend applaus. Ten slotte genoten we bij 't heengaan nog een Prinseninarschje op den koop toe, een koop die zeker niemand be rouwd zal hebben. Wij voor ons, we hebben gisteravond onverdeeld genoten. Programma van muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 23 Juni, des avonds te halfacht, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: IS10. 1. „Prinsen-Marseh", J. G. H. Mann; 2. Ouverture „die Irrfavht um's Glück", F. v. Suppé; 3. „Geschichten aus dem Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss; 4. Souvenir aus der Operette „die Afrikareise" (1ste Uitv.), F. v. Suppé. 2de afd.: K°. 5. Ouverture zur Oper «Obéron", C. M. v. Weber; 6 „Rêverie", H. Vieuxtemps; 7. a. Entr' Act N°. 2. turn Drama „Rosamunde" F. Schubert; b. Marche Turque", L. Guil- laume: 8. „Souvenir de Chopin", Fautaisie (lste uitv.), J. H. Bekker. De „Mounaie" te Brussel zal in het aanstaande seizoen opvoeren een opera van een dame, mme. Auguste Holmes, een te Parijs door werken voor koor en orkest be kende componiste, getiteld „La Montague noire". Er is sprake van de oprichting te Parijs van een „nouveau Theatre", onder directie van Lamoureuxde schouwburg zou worden gebouwd in den trant van dien te Bayreuth en jaarlijks zouden er twee of drie „iVluster- Vorslellungen" worden gegeven, Men zegt dat reeds 500.000 frs. tot dat doel is bij eengebracht. Cosima Waguer zond Lamoureux een prach tig gebonden partituur van „Lohengrin" en verschillende manuscripten van Wagner ten geschenke. BINNENLANDSCHiJ BELUCHTEN. Tot liet afleggen van het notarieele staatsexamen hebben zich dit jaar aangemeld 412 adspiranten, te weten: 136 voor het eerste gedeelte, 44 voor het eerste en tweede gedeelte, 16 voor het eerste, tweede en derde gedeelte, 31 voor het tweede gedeelte, 65 voor het tweede en derde gedeelte en 120 voor het derde gedeelte. Naar Het Vaderland mededeelt, zal de Spaansche regeering haren „buiteugewo- nen gezant en gevolmachtigd minister" in Den Haag eerlang vervangen door een minister-resident." Zij huldigt daarmede het beginsel van wederkeerigheidook Ne derland heeft te Madrid een vertegenwoordi ger, die slechts den rang van minister-resi dent bezit. Door het ODgeluk der postkar tusschen Amsterdam en Botterdam onlangs overkomen, vernamen velen tot hunne groote verwonde ring dat tusschen de beide koopsteden in deze dagen van druk en snel spoorwegver keer nog een dergelijke dienst bestaat. Deze postrit is een overblijfsel van vroeger, thans in de richting van Botterdam alleen en die nende voor de plaatsjes waar de laatste spoor trein niet ophoudt en voor de pakketpost in de richting van Amsterdam van meer nut, omdat de laatste trein uit Botterdam niet verder gaat dan Leiden. De wagen gaat van hier des avonds te halftien en komt te 4.50 's morgens te Bot terdam, na te Lisse en Wassenaar van paar den te hebben verwisseld. Naar het Dagblad van Z.-H. en 's Gr. verneemt, zullen door B. en W. van's Gra- venhage aan den gemeenteraad voorstellen worden gedaan tot het maken van eenige veranderingen in het gebouw van den schouw burg, waardoor het publiek meerdere waar borgen verkrijgt voor zijne veiligheid, bij het ontstaan van eene paniek tengevolge van een of ander ongeval. Tot de voorgenomen wijzigingen behooren: 1°. het aanbrengen van eene ijzeren leu ning midden door het parterre, het parquet en de stalles, zoodat de bezoekers niet naar ééneu uitgang dringenmaar zich naar beide zijden moeten verdeelen; 2°. het maken van eenen uitgang naar de straat onder de koninklijke loge grillée, ten dienste van de leden van het orkest. 3°. het verruimen van den hoofdin- en uitgang, door het doen vervallen van een gedeelte der conciërgewoning en het op- hoogen van vestiaires, waardoor sommige aftreden komen te vervallen; 4°. het vermeerdereu van uitgangen naar de straat, door een gedeelte van de koffie kamer te doen vervallen, en in verband daarme.ie het inrichten van een der boven lokalen tot rookzaal; 5°. het maken van een gangpad dwars door bet paradis en leidende naar eene daar bestaande nooddeur; 6°. het maken van nooddeuren, waar daarvoor nog gelegenheid bestaat. Uit 's-Gravenbage wordt ons gemeld dd. 21 Juni: Het officieel eerbetoon ter viering van het jubileum der ööjarige re geering van H. M. koningin Victoria bestond in een prachtig gastmaal, door Hr. Ms. vertegenwoordiger bij het Nederlandsche hof in het gezantschapshotel aangeboden. De zalen van de woning van den Engelschen gezant Sir Stuart waren voor deze gelegen heid rijk versierd. De leden van de Engelsche legatie, ver scheidene met hunne dames, waren allen tegenwoordig. Eveuzoo de predikant der Anglicaansche kerk, tevens vice-consul van Engeland, de heer Brine. Tot de Nedei- laudsche gasten behoorden de ministers van binnenlandsche zaken, van buitenlandsche zaken, justitie, marine, financiën en oorlog de vice-president van den raad van state, de heer Van Beenen, de commissaris des konings van dit gewest de heer Fockde burgemeester der residentie de heer Patijn, en graaf Schimmelpenninck als grootmeester van het huis des konings. Van de leden van het corps diplomatique zaten aan den disch de gezanten van Spanje, Duitschland, Portugal, Turkije, Belgie, de Fransche republiek, Japan, Italië en den Paus en de zaakgelastigden van Busland en Oostenrijk. Toen de gasten aan de tafel plaats namen weerklonk het „God Save the Queen" van het orkest, dat tijdens den maaltijd verschillende nummers uitvoerde. Aan den gala-maaltijd was het de miuister van buitenlandsche zaken, de heer Van Karuebeekdie den eersten toost wijdde aan H. M. de koningin van Groot Brittannie en Ierland, keizerin van Indië. Deze dronk werd beantwoord door Sir Stuart, den gast heer en vertegenwoordiger van Hare Brit sche Majesteit. Het was zeker eene eigenaardige toevallig heid, dat terwijl heden het West End van Londen het meest bedrijvige tooneel van de viering van koningin Victoria's jubelfeest was, de herdenking van dit feit zich in het West Einde van Den iiaag concentreerde. De ongeveer duizend vetlichtjes, die langs de geheele geveibreedte van de bel-étage en aan den hoofdingang van het Engelsche gezautsckapshotel fonkelden en hunnen glans weerkaatsten in de ruiten op de Biviervisch- markt, gaven aan de straat een feestelijk aanzien, dat verhoogd werd door den glans, die van binnen uitstraalde door de talrijke luchters en boegies in de salons van den Britschen gezant ontstoken. Gedurende den ganschen' avond stond voor de woning eene menigte nieuwsgierigen. Een van Scheveningen komend open rijtuigje, waarin drie dames en een heer gezeten waren, brak gisterenmiddag bij de Wageubrug in den Haag van voor naar achter in twee stukken. Het gezelschap viel daardoor gedeeltelijk op den grond, terwijl de koetsier achterover sloeg en op zijn passagiers neerkwam. Persoonlijk letsel werd niet ondervonden en een paar glazen water waren voldoende om den eersten schrik te doen vergeten. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is voor den curcus 1887/8 tot rector-magnificus van de universiteit aldaar benoemd prof. J. W. Gunning. De dienstboden-cursus in de kookkunst verbonden aan de tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam is begonnen. Er zijn ruim honderd toehoorderessen inge schreven. liet onderwijs wordt gegeven door mej. O. A. Oorver, leerlinge der Hanover- sche kookschool. Een tandmeester beklaagt zich bij het N. v. d. D.t omdat de regelingscommissie der Voediugstentoonstelling hem plaats wei gerde voor zijne kunstgebitten. Hij meent, dat tot recht genot van voedingsmiddelen een goed gebit een vereischte van gewicht is. Naar een correspondentie in het U. D. meldt, woe .t sinds 19 dezer bij Ter Apel een hevige veenbrand, die reeds meer dan een uur gaans voortgewoekerd is. De be woners van de woningen in den omtrek houden zich gereed te vluchten zoodra er gevaar komt. Men heeft reeds al het moge lijke gedaan om het vuur te dooven. Bij de kersenverpachtingen in de Be tuwe besteedt men tot 12 k 15 cent per kilo aan den boom. Te 'tMeer (Friesland) is het lijk ge vonden van eene 22-jarige jongedochter, aldaar wonende. Voor de deur van den burgemeester te Boermond werd een 8jarig knaapje hul peloos achtergelaten. Het kind hield een briefje in de hand, waarin geschreven stond, dat het kind aan de goede zorgen van den burgemeester werd aanbevolen. Uit Boermond is eene weduwe, moe der van drie jeugdige kinderen, heimelijk vertrokken, met achterlating der kinderen. Dezen zijn gisterenavond door de politie van de straat opgenomen en onder dak ge bracht. «RAIrE^THA«E. De minister van koloniën zal op 24 dezer geen audiëntie verleenen. BI ITSiNLANDSCHK BERICHTE a E E L. W S3. De Nieuwe Bolt. Court, beval omtrent het jubilé van koningin Victoria het volgende: Maandagavond is de koningin bij hare aankomst in het Buckingham-paleis gecom plimenteerd door een aantal vorstelijke en andere hooggeplaatste personen, onder an deren door de kouiugen van België en Grie kenland, den Duitschen kroonprins, verschei dene prinsen uit Indie, Siam en Japan, de Amerikaansche en andere gezanten. Vijftien folianten waren nog niet voldoende voor het inschrijven der namen van bezoekers. Velen brachten adressen van hulde en kostbare ge schenken. Dien avond is in de Abdijkerk de groote repetitie gehouden voor den kerkdienst met vol koor, die morgen zal plaats hebben. Buiten degenen die daartoe behoorden werd er op last der politie niemand anders toe gelaten. Dit was een maatregel van voor zorg, naar het scheen wegens de mogelijk heid van een aanslag met dynamiet, ofschoon alle nasporingen daaromtrent haar niets bij zonders hebben opgeleverd. Gisteren ochtend ten 8 ure wemelde reeds eene dichte menigte door geheel Piccadilly en aangrenzende hoofdstraten. Velen hebben aidaar een groot gedeelte van den nacht doorgebracht om de prachtige proefilluminatie te zien, terwijl eene menigte anderen reeds tegen het aanbreken van den dag eene goede plaats zochten in te nemen. Het is een prach tig wederen Piccadilly met de omliggende straten levert een tooverachtig schouwspel op. Nergens ziet men er een huis zonder ver siering. Er wapperen dan ook duizenden vlaggen, terwijl in de straten tusschen de guirlandes en festons overal banieren prijken, die eene schitterende kleurenvariatie vormen. Sinds een uur zijn alle tribunes, alle ramen, zelfs de daken, bezet met toeschouwers, uit wier midden zich herhaaldelijk eene uitbar sting van geestdrift doet hooreu. De voet- straten zijn ingenomen door eene dicht op eengedrongen menigte, en langs de njpadeD beweegt zich eene eindelooze reeks rijtuigen, waaronder tal van schitterende équipages. De straat is ontruimd en afgezet, voor zoover noodig was om den eersten optocht door te laten. Deze stoet bestond uit In dische prinsen en Indische députatiën, in prachtige met goud gestikte uniformen en gepluimde hooge mutsen. Zij werden ge volgd door Ooster8che gezantschappen en de koningin der Sandwichs-eilanden, die geze ten was in eene gesloten koets, omringd door koninklijke gardes te paard. De politie en militairen handhaven de orde, die in derdaad niets te wenschen overlaat. Te half 12 is de tweede rijtuigenstoet onder luide toejuichingen der volksmenigte voorbijgereden. Deze stoet bestond uit de bui tengewone gezanten, die uit verscheidene staten ter deelneming aan het feest waren afgevaardigd, alsmede de koning en konin gin van Belgie, de koningen van Saksen, Denemarken, Griekenland, benevens ver scheidene Europeesche kroonprinsen allen met gevolg. Men zag weldat de meeste dezer personen in prachtige uniformen gedost en rijkelijk gedecoreerd waren, doch men kon dit niet in bijzonderheden opmerken, door dien zij allen in gesloten hofkoetsen zaten. De koetsiers en palfreniers droegen op hun galacostuum fraaie bouquetteu. De stoet werd, voor zoover de vorstelijke personen betreft, begeleid door eerewachten van gardes te paard. Er heerscht eene groote hitte. Enkele soldaten ziet men bewusteloos of op draag baren wegvoeren. Te 12 ure is de koninklijke hofstoet, in open rijtuigen, voorbijgekomen. Onbeschrij felijk was de geestdrift, waarmede die werd begroet. Eerst kwam het hooge hofperso neel. Daarop volgden de prinsessen, ge kleed in licht zomertoiletvoorafgegaan door Engelsche en Indische stafofficieren in hunne fraaie uniformen. Een schitterende stoet ruiters, bestaande uit de prinsen, zonen, klein- en schoonzonen der koninginreed vóór het rijtuig, waarin Hare Majesteit, in donkerkleurig gewaad, met de Duitsche kroonprinses en de prinses van Wales was gezeten. Het rijtuig was bespannen met acht prachtig getuigde isabellen. Als palfreniers achter het rijtuig fungeerden krachtige Schotsche hooglanders in hun nationaal costuum. De koningin mocht zich blijkbaar in eene volle gezondheid verheugen. Met alle kenteekenen eener opgewekte stemming beantwoordde zij glimlachend en buigende de aanhoudende daverende toejuichiugen. Ik verhaalde geestdrift was onbeschrijfelijk. Er behoeft wel niet bij te worden gezegd, dat die stemming des volks zich openbaarde langs den geheelen weg van den stoet. De Duitsche kroonprins was in Pruisi sche kurassiers-uniform, en de prins van Wales in Britsch generaals-tenue. De koninklijke stoet kwam eerst ten 12| ure bij den westelijken ingang der Abdy- kerk van Westminster aan. Het lange weg blijven der koningin had in het volbezette kerkgebouw reeds onrust verwekt. De intocht van den vorstelijken stoet naar de estrade aan het hoogaltaar leverde een indrukwekkend schouwspel op. De koningin ging tusschen hare zonen, terwijl de behuwdzonen voor gingen en de dochters en behuwddochters volgden. Behalve de hertogin van Albany, die in den rouw was, droegen alle prinses sen lichtkleurige gewaden. Tijdens het binnenkomen van den stoet speelde de organist Haendels marsch. Nadat de konin gin op den kroningstoel en hare kinderen op vergulde fauteuils hadden plaats geno men, begon de aartsbisschop van Canter bury het dienstceremonieelhetwelk werd afgewisseld met het „Te Deum" van wijlen den prins-gemaal en met gelegenheidshymme van den organist Bridges „Blessed be the Lord God," waarbij 300 koorzangers mede werkten. De aartsbisschop eindigde de plech tigheid met het uitspreken van den zegen, waarna de kinderen der koningin voorbij H. M. defileerden en haar de hand kusten, hetwelk door de koningin met een kus op den wang werd beantwoord. Indrukwekkend was vooral het schouwspel toen de Duitsche kroonprinses de hand harer moeder herhaal delijk met alle teekenen van hartelijkheid kuste. Vervolgens trok de stoet, langs denzelfden weg dien men gekomen was naar het Buckingham-paleis terug. Overal langs dien terugweg vielen 11M. weder dezelfde bewijzen van geestdrift ten deel. Het weer bleef prachtig, maar het was zoo heet, dat er weder hier en daar ge vallen van bezwijming tengevolge van zonne steek plaats hadden. Wel een honderdtal slachtoffers worden er buitendien in de ziekenhuizen verpleegd, allen wegens kneu zing en anderen ongemakken, opgedaan in het gedrang. De markies De Lorue, ex- gouverneur van Canada, is, door het schrik ken van zijn paard, uit den zadel gevallen, waardoor hij eenigen oogenblikken bewuste loos lag. Dit veroorzaakte veel ontsteltenis, doch gelukkig is hij zeer spoedig bijgekomen, dat hijofschoon nog altoos zeer bleek weder te paard kon gaan zitten en den stoet volgen. Gisteren avond fonkelen alle hoofdgebou wen de stad in luisterrijke electrischen en gasilluminatiën, hier en daar afgewisseld met lampions. De City-bankende Engelsche bank, Mansionhouse enz. wedijveren in pracht van verlichting. Koningin Victoria krijgt bij haar jubilé wonderlijke cadeaux. Een getrouw onderdaan zond haar zijn portret, er bijvoegende, dat hij het zwaarst weegt van alle onderdanen Harer Majesteit (280 kilo??). Het 9-jarig kind van een mijnwerker te Durham zond H. M. een paar kousen die zij zelf had ge breid van wol, waarvoor zij een heel jaar had gespaard. Lord Albemarle is de eenige nog levende Britsche officier, die den slag van Waterloo meemaakte. Den 18en, den 72en verjaardag van den gedenkwaardigen veld slag, ontving deze veteraau de geluk wen schen van de koningin, de leden der kon. familie, het corps diplomatique en bijna de geheele Britsche aristocratie. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat in zuidwestelijk Busland de over heden op groote schaal de Oostenrijksche en Duitsche ambtenaren in Russischen dienst ontslaan; de meeste krijgen slechts veertien dagen te voren de opzegging en moeten overhaast vertrekken en alles achterlaten. FRASiKRIJ H. Grévy heeft doen weten, dat hij als gewoonlijk de revue van 14 Juli te Long- champs zal bijwonen. In den jongsten ministerraad is de begrootiDg op nieuw aan eene herziening onderworpen. Behalve de begrootingen van de ministers van oorlog en van marine, die aanzienlijke bezuinigingen hebben onder gaan, zijn ook die van andere ministers ingekrompen. De minister van buitenland sche zaken heeft het budget voor Tongkin van 29 millioen op 20 teruggebracht. Mac-Mahon heeft zijn „Mémoires" voltooid. ll'AIKJE De Spaansche senaat heeft 250.000 frs. toegestaan voor een standbeeld van ko ning Alfons, op te richten op het plein voor het paleis te Madrid. De verdere kos-' ten zullen door een inschrijving worden ge dekt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2