HAST A. NIEUWS- EN ADVERT I NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bleze CtMirasit verschijnt d.uelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. A S 0 l;-1 N E SSI E SS T Donderdag 23 Juni 1887. W145. AOVEXTEHTIEH: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden (.25, Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Vtimmer to t ent. 201e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee®: 6. Starts-Berichten. Kostelooze Inenting. BURGEMt-ESTER en WETIIOUDEItS der gemeente LEIDEN brengen ter algemeene ken nis dat de kostelooze inentingen en tierinen- lingen voortaan niet meer zullen plaats hebben in het lokaal der Stadswaag maar in het Ellsabethsliof aan de Oude Vest en wel rechtstreeks van het Kalf. De eerste zitting zal daarvoor worden ge houden op Dinsdag den 39en Juni», s. tusschen twee en drie uren des namiddags, terwijl de volgende zillingen zullen plaats hebben op eiken Dinsdag der maand Juli, alzoo op den 5en, 12en, 19en en 26en dier maand, mede tusschen twee en drie uren des namiddags. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, den 22 Juni 1887. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier wegens het patentrecht, dienst 1887/8 executoir verklaard den 21en Juni jl. en herinnert voorts de be langhebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den hij de vvel bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, den 22n Juni 1887. H T A D N I E 1/ De inzameling Maandag en Dinsdag voor het. fonds tot aanmoediging van den gewapenden dienst in Nederland, langs de huizen alhier gehouden heeft slechts f 157.80 opgebracht. We zeggen slecht», omdat het cijfer van die opbrengst over 't algemeen lager is dan in andere gemeenten van dezelfde grootte. Zoo bracht b. v. dezelfde collecte dezer dagen te Delft gebonden ongeveer f 400 op. We zagen in andere gemeenten officieren van de schutterij in groot tenue de inzame ling houden, en 't zal toch zeker ieder wel bekend zijn hoe in zulke gevallen wat ver toon, en in dit geval een zeer toepasselijk j vertoon, aan de goede zaak zeer bevorder lijk kan zijn. De nieuwe zalen in de Practische Ambachtsschool alhier zijn thans geheel in orde gemaakt en in gebruik genomen. Wij maken onze stadgenooten opmerk zaam, dat het bestuur dier inrichting de school ter algemeene bezichtiging openstelt op Donderdag en Vrijdag, des morgens van 9 12 en des namiddags van 155 uur, en Zaterdag, des morgens van 9—12 uur. De ingang tot de school is in de Sion- steeg N°. 15, bij de Haarlemmerstraat. De Leidsche zwemclub zal eene ou derlingen en nationalen Zwemwedstrijd hou den op Zondag 10 Juli, in de roei-en zwem inrichting „Rhijnzigt", bij Leiden. De deel neming aan den wedstrijd is opengesteld voor heeren leden en liefhebbers. Ter algemeene deelneming worden open gesteld onder afd. A n°, 5, afd. B n°. 3 en afd. C duiken; terwijl aan de overige nommers uitsluitend door heeren leden der Leidsche zwemclub kan worden deelgenomen. Afdeeling A. Snelzwemmen op den buik. (De mededingers begeven zich gekleed met zwembroek, tricot met schouderbedekking en pantalon tot beneden de knie te water.) I. Ongeoefend. Leden beneden 15 jaar. Lengte der baan 30 meter. Prijs en premie: een luxe-artikel. II. Geoefend. Leden beneden 14 jaar. Lengte der baan pl.m. 50 meter. Prijs: diploma met zilv. med.; premie: diploma. III. Heeren leden beneden 18 jaar. Lengte der baan 80 meter. Prijs: diploma met zilv. med.; premie: diploma. IV. Heeren leden van elkeu leeftijd. Lengte der baan 80 meter. Prijs: diploma met zilv. med.; premie: diploma. V. Heeren leden en liefhebbers. Lengte der baan 160 meter (3 keerpunten). Prijs: diploma met gouden med.; Ie premie: di ploma met zilv. med.; 2e premie: diploma. VI. Jongens van de Kweekschool voor de Zeevaart. Uitgenoodigd door de zwemclub. Afdeeling B. Snelzwemmen op den rug. (Voor de kleeding gelden dezelfde bepa lingen als vermeld bij afdeeling A.) I. Heeren leden beneden 17 jaar. Lengte der baan pl.m. 30 meter. Prijs: diploma met zilv. med.premie: diploma. II. Heeren leden van eiken leeftijd. Lengte dei' baan pl.m. 40 meter. Prijs: diploma met zilv. med.; premie: diplom1:. III. Heeren leden en liefhebbers. Lengte der baan pl.m. 80 meter (één keerpunt). Prijs: diploma met gouden med.le premie; diploma met zilv. med.2e premie diploma. Afdeeling C. Duiken. (Voor de kleeding gelden dezelfde bepalingen als vermeld on der afdeeling A.) De mededingers begeven zich afzonderlijk te water; zij verlaten na het voorwerp aan wal gebracht te hebben onmiddellijk het water. Elke mededinger mag driemaal duiken zonder het water te verlaten. HH. leden en liefhebbers. Diepte plm. 3} meter Prijs: diploma met zilv. med.; premie: diploma. Afdeeling D. Waterspelen. Voor deze af deeling zijn de leden vrij in de keuze van het kostuum, dat echter aan de algemeene bepalingen behoort te beantwoorden. Alleen zij, die aan eene der vorige afdeelingen hebben deelgenomen, komen in aanmerking voor dit nummer. Heden morgen is, onder leidiug van mej. Van W.de Jongedochtersvereeniging alhier per Ned. Rijnspoor naar Arnhem ver trokken om vandaar naar Nijmegen en de Weezeninrichting te Neerbosch een uit stapje te maken. Gisteravond om zeven uur ongeveer zijn aan den Ouden Rijn bij de Kerksteeg twee jongens, die op eene schuit aan 't spelen warente water geraakt. Een van hen was tamelijk spoedig op 't droge, maar de ander was reeds onzichtbaar geworden, zoodat de schoenmaker O. zich te water begaf en den jongen behouden aan wal bracht. Hedenmiddag tegen twee uur geraakte op de Hoogewoerd een wiel van een blee- kerswagen tusschen de tramrails bekneld, waardoor dat wiel van den wagen liep en het paard aan een der pooten verwoud ge raakte. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van staat minister van binnenl. zaken, is aan dr. P. H. Dojes, met ingang van I Sept. a. s., op zijn verzoekeervol ontslag verleend als adsistent voor de natuurkunde aan de rijks universiteit te Leiden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Dc Infanterie op Zomerzorg. We bedoelen natuurlijk met „de infanterie" het muziekcorps van het 4e regiment, zooals we spreken van „de grenadiers en jagers;" men denke bij 't bovenschrift niet aan een belegering van Zomerzorg door de infanterie, hoewel 't er wel iets van had voor de be zoekers van het harmonieconcert van gister avond, die er een half uur van te voren een „kostelijk plsatsje" hadden opgezocht. Be halve die enkele gezelschappen die zich hier of daar verdekt hadden opgesteld zagen we toen nog niets dan uniformen, 't Was dan ook geen weer om stil in een buitentuin te zitten luisteren, en dat NB. op den lang- sten dag. Maar gelukkig ging de wind wat „liggen" zooals men dat noemt en bleek 't dat dit dan ook alleen de reden was geweest van 't talmen der bezoekers. Zoo langzamerhand, toen 's heeren Mann's Klokkenluider ai ge droomd had en Leutner Test-Ouverture keu rig was uitgevoerd, kwamen de muzieklief hebbers aanzettenmet beetjes te gelijk maaralle beetjes helpen en spoedig kon de heer Mann zich verheugen in een liggenden wind en een flink aantal zittende menschen. 't Was er toen weêr gezellig op Zomer zorg, zooals altijd en voor dit tweede con cert was de heer Mann met zijn programma uitmuntend geslaagd. „Souvenir de l'Opérette: Le petit Faust" van Hervé, nog eens weêr de „Schatz-Walzer" uit de Zigeunerbaron en eene fantaisie op „Le Songe d'une nuit d'Eté." Na de pauze „Ouverture Guillaume Teil", eene uitmuntende uitvoering van het „Vorspiel zum Biihnen-Weifestspie! Parsifal", „Spa- nischer Tanz N°. 5" (arr. C. Lau) en last not least de „Fantaisie sur des motifs de Mignon" van Mann en wel de eerste uit voering. Het grootste deel van deze fantaisie voldeed ons wat bewerking en uitvoering betreft zeer; vooral het laatste gedeelte, waarin trouwens de meest dankbare motieven ver werkt zijn. Eene herhaling van het laatste gedeelte volgde op een krachtig en zeker FEUILLETON. 55). „Onwelkom?" vroeg zij zacht verwijtend. „Nu ja, ik weet wel beter dat ik mijne Paula nooit onwelkom b-u." „Ga nu Marcel." "Neen" antwoordde hij met meer drift; „ik heb nog veel te zeggenkom toch bij ui ijje gaat telkens verder van mij af." „Wat wilt ge mij dan zeggen? Maar Marcel, ik heb je dat al eer willen vragen; wanneer geven wij nu publiciteit aan ons engagement? Hebt je 't al aan je mama geschreven en aan Ada? Wat zal Ada er wel van zeggen?" „Publiek maken mijn kind, en een enga gement? Kindlief, dat zou wel een engage ment op de eeuwigheid kunnen worden. Kom hier en zie mij eens aan; neen, het is ons niet vergund openlijk met onze ver houding voor den dag te komen; wij zijn beiden arm Paula; toen ik officier werd had ik niets meer en heb toen natuurlijk schul den moeten maken, waarvan ik niet weet hoe ik die ooit zal kunnen betalen; ik zie geen kans, hoe zuinig ik 't ook aanleg, rond te komen van mijn gering tractement. Ik heb je te lief Paula om je met mij armoe te laten lijden." „Maar Marcelhoe „Laat mij uitspreken Paula. Wij kunnen immers onmogelijk een huishouden gaan be ginnen met zulk een armzalig tractement waar een mensch nog niet alleen van leven kan; denk toch mijn kind dat ik dat waar lijk goed overwoog voor ik met die over tuiging tot je kwam." „Toch zou het kunnen Marcel; ik weet bij ondervinding wat zuinigheid vermag." „Lieveling, dat is alles goed en wel, ge loof me dat ik me veel, zeer veel zou wil len ontzeggen om het bezit van zulk eene vrouwmaar laat ons de zaken nemen zoo als ze zijn en zooals ik zeker weet dat de ondervinding bet ons zou leeren. Een paar jaar zou 't misschien gaanen dan „Maar ach" vervolgde hij„je weet nog zoo weinig van de wereld." „Dat betreur ik niet Marcel; waarom zegt ge mij dat?" De jonge officier aarzelde een oogenblik als die blauwe kinderoogen hem aanzagen. Hij nam hare lange blonde haarvlechten in de hand en sprak op eens met drift en toch met zekere vermoeidheid in zijne stem. „Waarom genieten wij ook niet van het leven wat er van te genieten is, zonder ons juist te engageeren Paula rukte zich loszij schudde hare vlechten alsof eene onreine hand die had aangeraakt. Zij verwijderde zich nog meer van hem en was zoo bleek geworden dat Marcel haar een oogenblik verschrikt aan staarde. De zware kamp die het gefolterde kind streed was uit hare gelaatstrekken waar te nemen, aan die langzaam opwellende tra nen, aan het trekken dier fijne lippen en het trillen barer leden. Zij stond daar, ge leund op een stoel en zag hem staroogend aan. Ze wilde spreken, maar het was of geen geluid haar over de lippen komeD kon. Eindelijk herhaalde ze, maar nu met schorre stem. „Ga nu?" „Ge hebt me immers gezegd dat ge mij liefhadt." „Ga!" „Zijt ge uiet we! Paula." Paula schudde het bleeke hoofd, nam hem bij de hand en leidde hem de kamer door met dat overwicht van kracht in hare zwakheid als enkel de reine vrouw kenmerkt tegenover hen die hare achting niet ver dienen. „Wanneer zie ik je weêr mijn kind?" „Wellicht nooit meer" bracht zij met moeite uit.. Nauwlijks was Marcel vertrokken of Paula begon pijnlijk te hoesten, hardnekkig werk ten de geschokte zenuwen op de keel zoo dat de zwakke longen plotseling een breedeu bloedstraal uitwierpen. Uitgeput viel zij op de canapé neêr, haar gelaat werd doodsbleek en hare lippen kleur loos, hare ademhaling zwaar en moeilijk. Nog slechts kort had zij uitgerust toen zich snel opeenvolgend het schelle geluid van de huisbel deed hooren. Met schrik stond zij op; nu herinnerde zij zich zoo juist een rijtuig voor de deur te hebben hooren stil houden; 't was dus hare tante. Zoo vlug hare wankelende treden toelieten ging zij nog naar baar kamertje om over het be bloede kleed inderhaast een peignoir te werpen. „Eindelijk!" riep de oude freule, toen Paula haar de deur geopend had. (Wordt vervolgd)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1