H A S T A. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOrfliEfflEWT: Woensdag 22 Juni 1887. H°. 144 Uitgevers: Gebroeders Muré. iïezt* Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ftiuuiiiier 10 ('ent. 201» Jaargang. ADVERTENTIES Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclseepmakerssteeg 6. Stails-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ler kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot in schrijving van leerlingen voor de Hoogrrc Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maandag lusschen twee en vier uren des namiddags, in het Schoolgebouw aan de Garen markt. Burgemeester tn Wethouders voornoemd, De KANTERBurgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, den 27 Mei 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen bij deze ter alge meens kennis dat de gelegenheid tol bet doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens is opengesteld ge durende de maand Juni op eiken Dinsdag ■les voormiddags van ÏO lot 13 aren in liet schoolgebouw aan de Pielerskerkgiacht. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KAN TER, burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 3 Juni 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen hij deze ler alge meens kennis dat de passage over de brug in den Zijldijk genaamd: „de Drlegatcn- brug," wegens herstelling, van Maandag 31 tol en met Donderdag 30 Juni a. s,voor rij- en voertuigen zal afge sloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 21 Juni 1887. BTADSNIEU W8. De kapitein-adjudant A. J. Prins, van bet 4e regiment infanterie wordt op zijn ver- zoek ontheven van zijne betrekking als regi mentsadjudant en zal het bevel over een der compagnien worden opgedragen. De tot 2e luit.-kwartierm. benoemde sergeant P, A. Smits komt in garnizoen te Leiden, Ter benoeming van eenen tijdelijken leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het gymnasium te Amsterdam is voorgedragen de heer F. A. Stocht, docto randus in de letteren te Leiden. We zijn zoo langzamerhand geoaderd tot den tijd van 'tjaar waarin de mannen voor een poos de waardigheid van heeren der schepping moeten neerleggen en de huis vrouwen de heerschappij in huis overnemen. Dat zal wel altijd zoo geweest zijn en daar over zullen zich sedert de schepping de man nen wel beklaagd hebben. Ondankbaar ge noeg. „Wanneer we 't vuil laten" zei ons onlangs eene huisvrouw die 't goed begreep, „wanneer we 't vuil laten zijn onze mannen boos en wanneer we 't schoon maken zijn ze óók boos." Die nare mannen; ze willen wellicht een middenweg. Maar de vrouw wil van geen schipperen weten; ze ioil niet omdat 't nog de eenige weg is om ten minste een paar weken in 't jaar met hare helpsters de heerschappij te voeren en met bezems, dweilen en eene overvloedige hoeveelheid water, als in een „lied zonder woorden" den heer gemaal te beduiden, dat hij nu eens voor eeü oortje thuis ligt. Wat zal de arme man auders doen dan berusten waar hij ziet dat hij bet onderspit zou moeten delven? Toch heeft een man, die dom genoeg volgens de vrouwen van den achoonmaak niets geen verstand heeft in al die ellende nog den zedelijken moed de huis vrouwen opmerkzaam te maken op iets wat tdch wees niet boos lezeressen door de meeste vrouwen bij hun lievelingsarbeid ver waarloosd wordt. Wanneer nl. de verschoonde spiegels en schilderijen weêr worden opge hangen overtuigt men zich over 't algemeen niet voldoende of de koorden waaraan die meubelen hingen en weer hangen moeten nog in deugdelijken staat en stevig bevestigd zijn. Het geval dat zoo'n ding dan later naar beneden komt tuimelen, andere voor werpen met zich meêslenrend, is niet zeld zaam. Maar meer nog verdient aanbeveling het nazien der bevestiging van petroleum- en zelfs van gaslampen. Schalmen van de ket tinkjes waaraan bij gaslampen de tegenwichten hangen, kunnen doorslijten; zoo geschiedde nog oniangs toen de lamp, aldus niet meer voldoende tegengehouden, naar beneden zakte en wel nog aan één gewicht hing maar zoo veel gas uitliet dat slechts door een gelukkig toeval eene ernstige ontploffing voorkomen is. Elders was door onvoldoende toezicht een petroleumhanglamp onklaar geraakt. Het brandende voorwerp kwam naar beneden toen de huisgenooten aan 't avondeten zaten. Ge lukkig werd de vlam bij den val gebluscht ineen vervaarlijke schotel pap die er onderstond. Zonder nu juist te verwachten dat mor genochtend in eens al onze lezers op stoelen en tafels zullen staan om te onderzoeken „of de lamp nog we! stevig zit" meenen we toch met het oog op de mogelijke on gevallen, onze lezeressen geen ondienst te hefchen gedaan door op het gevaar te wijzen. UNITBRIITEIT. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap aan de rijks-universiteit alhier: de heer Th. Lorentz, geb. te Soemberketempa, na verdediging van zijn academisch proef schrift getiteld „Eenige opmerkingen over art. 84 GemeeDtewet," daarna de heer H. G'. Van Holthe tot Echten, geb. te Assen, na verdediging van zijn academisch proef schrift getiteld: „Eenige opmerkingen over de concessie tot vervening in de provincie Drenthe." MUZIEK, LETTEREN E\ KUNST. Het muziekkorps van het 3e regement huzaren en dat van het 3e regiment infan terie te Bergen-op-Zoom zullen deelnemen aan den wedstrijd van harmoniekorpsen te Mechelen in October. Bij Hoste te Gent zal eene nieuwe dichtbundel van Helene Swarth verschijnen „Beelden en Stemmen." In den wedstrijd voor een standbeeld voor Victor Driessens heeft de Antwerpsche beeldhouwer Frans Joris den prijs behaald. IfflNËNLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financien maakt be kend dat htt saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 23,003,246,04 en bij de betaalmeesters. 1,789,875,47' Te zamen. f 24,798,121,51' Blijkens bij het dep. van Marine ont vangen telegrammen heeft Zr. Ms. instruc- tiescliip Nautilus, onder bevel van den kapt. luit. ter zee P. C. Pabst, in den voormid dag van den I9den dezer Wilhelmshaven verlaten ter voortzetting van den oefenings- tocht, en is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee D. J. Weys, in den morgen van den 20sten dezer van de reede van Tessel vertrokken ter aanvaarding van den oefeningstocht in de Noordzee. Blijkens een van den gouverneur-gen. van Ned.-Indie ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 412740 pikols. Naar men verneemt, zal met 1 Janu ari 1888 de gecreëerde klasse van landmeters 4e klasse weder opgeheven worden, en zullen de reeds benoemden 3de klasse worden; ter wijl de eerste en tweede klasse hierdoor eene uitbreiding zullen ondergaan. De officier van gezondheid der 2e kl. van het O.-I. leger dr. M. Bueno de Mes- quita zal op den 20n Aug. met het stoom schip „Burgemeester den Tex" zijne bestem ming naar Java volgen. Men verneemt dat er verschillende elf tallen van Engelsche cricketspelers zijn, die zich voorstellen dit seizoen een bezoek aan Nederland te komen brengen. De heer Hetherington, de ondernemer van den ver leden jaar tot stand gekomen tocht der spe lers naar het vasteland, moet ook ditmaal aan de C. C. rood en wit, R. U. N. Olympia en H. C. C. C. geschreven hebben, ten einde te vernemen of deze clubs in de 1ste week van Aug. een Eng. elftal zouden kunnen ontmoeten. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Smeding in Cricket, A weekly Record of the game, moeten bij de C. C. Olympia en de H. C. C. C. aanbiedingen ingekomen zijn van de St. Lawrence C. C. uit Kent en van't eerste elftal van de Blackheath Prop. School, en aan deze clubs zijn voorgesteld de 2e en 3e week van Augustus als tijdstip te kiezen, indien zij definitief besluiten hierheen te komen. Ook de heer J. Rix moet veel kans hebben er in te slagen een elftal Engelsche heeren tot eene reis naar Holland te bewegen. Het laat zich dus aanzien, alsof er dit FEUILLETON. 54). Ook de onde freule Van Roseneck scheen van plan een uitstapje te maken want voor de stoep harer woning stond een groot rij tuig met twee paarden bespannen. Eindelijk verscheen de oude vrouw op den drempel tn een ouderwetschen fluweelen mantel ge huld en eene crinoline die bij 't loopen haar gestrookt kleed deed heen en weêr bewe gen; een breed lila lint was ouder de kin Tastgemaakt om een grooten satijnen hoed op het hoofd vast te houden. Hare hand schoenen waren van wit castoor en een lin nen zakdoek hing haar in de rechterhand; hare linker steunde op den schouder harer zestigjarige gedienstige. Paula liet beiden de voordeur uit, toeziende hoe hare oude tante het rijtuig werd ingesjord, eene be werking die niet gemakkelijk was aangezien de wyde crinoline halsstarrig bleef weigeren het rijtuigportier door te gaan. »Neen, blijf daar maar binnen!" riep de onde dame Paula toe, die helpen wilde, „mal kind, ik zou je immers omtrekken als ik op je steunen wilde." Eindelijk reed het rijtuig met de zware vracht weg. Greta volgde te voet met den grooten huissleutel in de hand. Paula slaakte een zucht van verlichting toen ze zich alleen wist; ze keek beiden uit de opening der voordeur na en groette juist nog Marcel Van Breesteghe die voorbij ging. Gelukkig; na was ze bijna den geheelen dag alleen; alleen, zonder dat vitten der oude tante, noch de scherpe aanmerkingen der slecht gehumeurde keukenmeid. Als de freule een dag uitging was dat meestal voor een be zoek aan eene vriendin harer jeugd die in dertijd met een schatrijk man gehuwd was. Wanneer zij daar heen ging nam ze steeds hare oude getrouwe dienstbode mede, die haar onderweg onmisbaar was. Zij behoefde dan ook niemand lastig te vallen met die kleine beuzelarijen, waar ouden van dagen toch niet buiten kunnen. Dien tijd. bracht Paula met vertalen door, ongestoord kon zij nu doorwerken en meer geregeld dan des avonds wanneer zij bij ka rig licht en in een koud vertrek hare taak moest volbrengen. Tegen den avond klonk de achel zeer zacht door het groote, holle hnis en wanneer Panla de deur geopend had stond ze tegenover Marcel die lachend naar binnen wipte; hij bracht tegelijk de heerlijke frissche buitenlucht meê in de kille, dam pige atmospbeer. „Zijt ge daar Marcel? Ja, ik kan je van daag onmogelijk ontvangen; ik ben maar alleen thuis." „Zooveel te beter mijn kind. Ik begreep dat je alleen thuis zoudt zijn; ik zag van morgen je oude tante uilrijden en haar schaduw achter haar aan gaan." „Ja, maar hoor eens Marcel, ze kunnen thuis komen niet waar; ik kan je werkelijk nn niet ontvangen." Met een gullen hartelijken lach vatte hij hare teere handbracht haar tegenstribbe lend in de groote half verlichte kamer en zette zich op de groote ouderwetsche ca napé neêr. „Het is immers een oogenblik dat maar zoo hoogst zelden voorkomt" be gon hij„we kunnen nu ten minste eens ongestoord spreken." „Zijt ge er boos om Paula" vervolgde hij. „Zie mij eens aan" zei hij vleiend ter wijl hij hare hand trachtte te vatten. „Neen Marcel, boos kan ik immers niet op je worden, dat weet je toch wel; maar ga dan ook (au, men heeft je toch hier iö huis zien gaanje kunt onmogelijk laDger blijven." „Meent ge dat waarlijk, onnoozel kind," zei hij hare zachte smeekende stem naboot send; „neen, ik blijf nu hier nog wat zit ten daar steekt volstrekt geen kwaad in. Het is ons zoo zelden vergund samen te zijn; niet waar? Zacht je er van?" „Marcel, hoe kwam je op het denkbeeld juist nn te komen?" „Ik wilde je nog al verrassen, en nu wil men uiij waarlijk de deur wijzen." „Mag ik dan anders?" „Wel zeker, wien doen we daar kwaad meê? In elk geval neem ik dat oogenblik samenzijn op mijn geweten." „Ja, maar dat is bij u, mannen, wel wat al te ruim op dat punt" zei Ada flauw glimlachend. „Zou je 't dan waarlijk van je kunnen verkrijgen mij weg te jagen; waar was je aan bezig toen ik kwam?" „Ik was aan vertaalwerk bezig toen je kwamook moet ik nog brieven schrijven aan de broêrs." „Wat spreekt je koel Paula; dat is zeker de straf voor mijne onwelkome verschijning?" [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1