BUITENLANDSCHE BERICHTEN "3-* ür: m mm «ca *a -m ca» «rjr mm. Am T<*r tp.. geruststelling van het onverhoopte geval, dat er brand mocht ontstaandie op liet tooneel een begin zou nemen. Men achtte net schier ondenkbaar, dat het vuur meester zou blijven in een strijd tegen zooveel water. De directeur van bet museum Prins Hen drik, de heer Lefébre, bevond zich bij deze gelegenheid achter het tooneelom het nut van den spreekhoorn in geval vau onheil in den schouwburg aan te toouen. Hoewel op verren afstand van de zaal door het instrument roepende, konden de aanwezigen duidelijk de waarschuwing ver staan, dat het publiek moest blijven zitten, aangezien er geen gevaar was. De heer Lefèbre zond, geplaatst op verschillende punten van het tooneel, die waarschuwing naar de zaal. Ook van de deugdelijkheid dezer proef neming hield ieder zich Overtuigd. Het is maar te hopen, dat door een ver betering vau de nauwe uitgangen, vooral in stalles en parterre, het publiek denzelfden geruststellenden indruk zal krijgen, als gisteren door de werking van het waterreservoir werd gevestigd. Het publiek was zoodanig ver rast door het zien van den watervaldat 't zijn tevredenheid door luide teekenen te kennen gaf. Naar men aan het Dagbl.. v. Z.-ll. en Gr. mededeelt, is het bericht van het Cen trum (16 Juni jl.) omtrent de toetreding der Haagsche R. K. kiesvereeniging lot een eventueelen centralen bond oujuist. Van toetreding in beginsel kan geen sprake zijn, daar artikel 10 van het reglement des provincialen bonds eene afwachtende houding gebiedt, en dat Den Haag slechts eenige wijzigingen in het Utreehtsche ontwerp zou verlangen, is even onjuist. Men staat op het standpunt, oulangs te Rotterdam aan gegeven. De bond van Noord- en Zuid-Holland, bestaande uit de vereenigingen van Den Haag, Haarlem, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel, Leiden (Alphen, Leiderdorp), Soetermeer, Gouda, Delft, Schiedam, Rotterdam, wordt gelijk van zelf spreekt, te Utrecht door zijn voorloopig bestuur vertegenwoordigd. Naar wij vernemen is de kommandant van de brandweer te 's Hage, gedurende het zomerseizoen, speciaal met den dienst te Sche- veningeu belast. In de Haagsche bladen van heden komt de volgende advertentie voor: „De gansche visschersvloot te Scheveningen acht zich verplicht openlijk haren innigen dank te betuigen èn aan de leden van de kamer van koophandel, èn aan haar presi dent den heer C. Rutten voor hetgeen zij gedaan hebben en voorts zullen doen. Naar aanleiding van het verzoek van sommige vieschers te Scheveningen aan het depart, van marine, om vergunning en een vrijgeleide om zich naar Engeland te bege ven teneinde aldaar te worden aangemonsterd, is te Scheveningen een schrijven ontvangen van den heer A. Vrolijk te Lowestoft (En geland) waarbij hij de visschers het volgende in overweging geeft. „In de eerste plaats zijn in Engeland de verdiensten voor visschers veel minder dan in Holland, daar zij hun deel in alle ver liezen moeten betalen, zooals van netten, breels, touwen en verder alles, wat bij de visscherij gebruikt wordt. Ook moeten zij hun deel voor zout en victualiën bijdragen. „Zooals ik hoor, zijn er reeds 6 visschers van Scheveningen hier aangekomen voor de makreelvangst, die tot Juli duurt. Maar wat dan? «Geen werk! en om op de haringvangst te wachten, die in Augustus begint, daar mede gaan onkosten gepaard. Voor kost en inwoning moet men hier wekelijksch 14 16 shillings of van f8.40 tot f9.60 beta len, wat ik vooronderstel, dat voor een vis- scher te veel zal zijn. Er zijn hier ongeveer 150 visschers buiten betrekking. Ze lijden liever thuis gebrek, dan voor weinig of niets de zee te moeten bevaren, en vandaar dat ik mijn vroegere dorpsgenooten ten sterkste afraad hier te komen." Gisterenochtend werd aan de Coolvest te Rotterdam een 15jarig meisje door haren vader zoodanig met eene mestvork geslagen, dat haar linkerarm zeer waarschijnlijk ge broken is. liet meisje is ter verpleging in het Ziekenhuis opgenomen. Tegen den va der is door de politie procesverbaal op gemaakt. (IV. R. Cl.) De eerste haringjager vertrok eergis teren van Maassluis naar Lerwick. Door de politie te Haarlem is dezer dagen op straat een hond opgevangen, voor zien van eenen belastingpenning, die ver- valscht was (van het jaartal 18-77 was ge maakt 18-87). In 1877 hadden de pen ningen denzelfden vorm als dit jaar. De eigenaar van den hond is opgespoord en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Amsterdam aan de 2V. R. C.\ Donderdag avond omstreeks 9 uren bewoog zich eene joelende menigte op het plein voor het Centraalstation, om ge tuige te zijn van de feestelijke ontvangst der leden van de Amsterdamsche studenten - schietvereeniging, die bij den wedstrijd te 's Gravenhage, uitgeschreven door destuden- tenschietvereeniging „Pro Patria" uit Leiden eene zoo schitterende overwinning behaalden. Twee jaren achtereen den lsten prijs! Wél eene reden voor de Amsterdamsche studiosi om trotsch te zijn 1 Op het perron waren vele leden van A. S. C., de bestuurderen aan het hoofd, samengekomen. Bij aankomst van trein 9.23 werden de overwinnaars met uitbundige zegekreten begroet. Bij monde van den praeses verwelkomd en gelukge- wenscht en met lauweren bekranst, namen de overwinnaars plaats in den dichten stoet, die zich intusschen voor het station gevormd had, en in triomf, onder begeleiding van muziekwerd de tocht te voet en verlicht door fakkels naar de studenten-societeit aan vaard. Eene groote menigte begeleidde de vroolijke schare. De groote torpedoboot Ardjoeno ver liet eergisterenmorgen ongeveer 11 uren de haven van Nieuwediep met bestemming de zeegaten uit en achter Tessel om te stoo- men. De berekening was gemaakt, dat de Ardjoeno te circa half vier in den namid dag van de Zuiderzee aldaar weder binnen kon zijn. Toen echter dit tijdsbestek reeds verre overschreden was, werd een kleinere torpedoboot ter opsporing uitgezonden, die eergisterenavond te half zeven nog gevolgd werd door twee dergelijke booten. Geene der booten is echter nog geretourneerd, zoodat nog niet bekend geworden is, wat de Ardjoeno is overkomen. Er bevinden zich ruim 20 personen aan boord. (Dit bericht loopt tot gepasseerden nacht 12 uur.) Bericht van gisterenmorgen. De Ardjoeno is van morgen te half vier uren binnenge sleept, met verlies van de schroefbladen. {Held. Ct.) Donderdag 23 dezer zuilen voor de rechtbank te Utrecht drie personen terecht staan, beschuldigd dat zij getracht zouden hebben een bewaarder in de strafgevangenis te Utrecht over te halen, om aan den ge vangene Domela Nieuwenhuis eenige frag menten van eene courant en eenige regelen schrift in handen te doen komen. Te Deventer zijn Donderdagavond in hechtenis genomen 7 volontairs, die van het instructie-bataillon te Kampen gedeserteerd waren. Zij hebben zich vrijwillig bij de militaire autoriteit te Deventer aangemeld en worden onder geleide naar Kampen terug gebracht. Tegen een landbouwer bij Sittard woonachtig is proces verbaal opgemaakt ter zake van dierenmishandeling. De beklaagde, die zich ter wille der belasting van zijn hond wilde ontdoen, had het dier levend begraven. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. zijn benoemd: bij het perso neel van den geneesk. dienst der landmacht tot dirig. off. gez. 2de kl., de dirig. off. v. gez. 3de kl. C. C. Vigelius; en tot dirig. off. v. gez. 3de kl., de off. v. gez. 1ste kl., met tutilairen rang van majoor, D. H. Van Vierssen, beiden van gemeld personeel. Door Z. M. is de dirig. off. v. gez. 2de kl. A. N. Vorstman, van den geneesk. dienst der landmacht, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1800 's jaars. Bij beschikking van den minister van marine, tijdelijk met de functiën van Wa terstaat, handel en nijverheid, is aan den opzichter van den waterstaat 2de kl. J. A. v. d. Kallen, met ingang van 1 Juli aan staande, op zijn verzoek, uithoofde van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Door den minister van kol. zijn de heeren W. H. Fock en D. J. A. Vrijdag gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Iudie om te worden be noemd tot technisch ambtenaar bij het bosch wezen daar te lande. De off. v. adm. 2de kl. P. Van Teu- tem, dienende aan boord van Zr. Ms wacht schip te Willemsoord, wordt metden26sten dezer op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat, handel en nijverheid a. i. zal op 23 dezer, geen audiëntie verleenen. BELGIË. De opzichters van verscheidene tech nische diensten te Brussel zijn door de bur gemeester uitgenoodigdal de tooneelzalen der stad te bezoeken en dit bezoek om de drie maanden te herhalen. De burgemeester heeft eveneens beslist, dat geen enkele schouwburgzaal zal mogen geopend worden zonder dat de eigenaar de vergunning zal vertoond hebben. Deze toelating zal niet mogen afgegeven worden, dan na een nauw keurig onderzoek door de schouwburg-com missie. Het Journal de Liège meldt, dat nog altijd treinen met Duitsche steenkolen over de grenzen komen, met bestemming naar Charleroi. ENGELAN li. Toen gisterenavond te 10 uur het tijdstip tot sluiting van het debat over de artikelsgewijze behandeling van het wetsont werp op de Ierscbe strafvordering in het lagerhuis was aangebroken, verlieten de Parnellisten de zaal. Artikel C werd daarop met 332 tegen 163 stemmen aangenomen. De Gladstonianen keerden na de stemming niet in de vergaderzaal terug. Al ile artikelen werden daarop zonder stemming goedgekeurd. Het bronzen standbeeld der koningin dat in het park van 't kasteel van Windsor zal worden opgericht, kwam daar Woensdag aan en werd dadelijk gesteld op het reeds vroeger op den slotkeuvel opgericht voet stuk. Het beeld stelt de koningin voor in koninklijk gala-gewaad, met scepter en rijks appel en de orde van den Kouseband. Het is een jubileums-cadeau van de vrouwen van Engeland. Het jacht, waarop de prins Van Wa les zich Dinsdag bevond om het sein van het begin voor den grooten zeilwedstrijd rondom Groot-Briltanie te geven, werd nadat het den prins aan wal gezet had en weder in zee gestoken was, met 500 aan zienlijke genoodigden, dames en heeren aan boorddoor een zwaren mist overvallen. Men moest, ofschoon er noch op spijs en drank, noch op nachtverblijf voor zoovelen gerekend wasden nacht op zee blijven. Gelukkig was de nacht niet koudeen groot deel toch der deftige opvarende gasten moest op het dek den nacht doorbrengen. In weerwil van de daartegen geopperde bedenkingen zal het onthalen van 30,000 kinderen in Hydepark te Londen ter eere van het jubileum op Woensdag a. s. toch plaats hebben. De grootste voorzorgen zullen worden genomen tegen verwarring en het wegraken van kinderen. Iedere 2500 zullen eene afzonderlijke tent hebben; alle onder wijzers en school-inspecteurs zullen meegaan; ieder kind zal eene kaart bij zich hebben met het nummer vaD zijne tent, de aanwij zing van zijne school, zijn naam en zijn adres. In hoever deze maatregelen voldoende zijn, zal moeten blijken. In Britsch-Indië schijnt de inlandsche bevolking de beteekenis van het juhilé van koningin Victoria niet best te begrijpen. Sommige Mohammedanen zeggen dat „Allah goed is geweest en de koningin op haar ouden dag een zoon heeft geschonken," Volgens de Central Newt zijn te Lon den berichten ontvangen, omtrent voorge nomen aanslagen der dynamiet-partij in de jubilé-week. De politie is op haar hoede en in al de havens van Engeland wordt op aankomende vreemdelingen scherp gelet. Sedert een paar dagen heerscht in Engeland een waarlijk tropische hitte. Te Londen wees de thermometer eergisteren 81° in de schaduw. Te Portsmouth is tenge volge van de groote hitte de bouw van het nieuwe stadhuis gestaakt eu werd een revue over de troepen afgekommandeerd. - Men verneemt dat de berichten in de Civil and Military Gazette van Lahor, als zouden er troepen naar de grenzen gezonden zijn enz. geheel en al onwaar zijn. ER ANKRIJK. Ook na zijn aftreden blijft generaal Boulanger de gemoederen in Frankrijk ver vullen. Men zegt dat hij 1 Juli van Parijs uaar buiten vertrekt, om de wapenschouwiug vau 14 Juli te outloopen. Maar andereu beweren dat die wapenschouwing niet zal plaats hebben, omdat generaal Ferron en Grévy voor een manifestatie ten gunste van Boulanger vreezen, wanneer zij te Longchamps verschijnen. De interpellatie, welke in de kamer gedaan is over de onregelmatige benoemin gen door den afgetreden minister van pos terijen en telegrafenis niet zonder vrucht gebleven. De minister-president Rouvier heeft door bijna al de benoemingen van het vorig ministerie de pen gehaald. Verscheidene afgevaardigden zijn voor nemens bij de kamer een wetsvoorstel tot heffing van een belasting op de pianos in te dienen, welke, naar berekend wordteen tiental millioenen aan de schatkist zal op brengen. Eindelijk 1 roept le Figaro uit. ITA LIE. Toen de prins van Napels, <le ver moedelijke troonopvolger, Zondagavond van de villa Borghese naar Rome terugkeerde, werd hem door mevrouw Concetta Sbarbaro een verzoek om gratie voor haar echtgenoot, den bekenden professor, aangeboden. Met de grootste welwillendheid haastte de prins zich het verzoekschrift, dat aan den koning gericht was, aan te nemen. OC1TICH L AND. Op bevel van de justitie te Berlijn is te Würzburg een studeut uit Breslau ge arresteerd, onder beschuldiging van pogin gen tot hoogverraad tegen den keizer. On middellijk na de arrestatie is hij naar Breslau overgebracht en aldaar aan de justitie uit geleverd. Ten gevolge van het in beslag nemen van een brief nit Berlijn aan een Duitscher die in den omtrek van Saint Médard en Jalles woonachtig is, is deze in hechtenis genomen. Sedert geruimen tijd stond de man in drukke briefwisseling met Berlijn en had als voornaamste opdracht het geheim der fabrikatie van buskruit en meliniet te weten te komen. BULGARIJE. Op eene vraag van het Bulgaarsche regentschap aan prins Alexander van Batten- berg, of deze, ingeval de Sobranje hem met algemeene stemmen koos, den troon van Bulgarije weder zou willen beklimmen, heeft de prins aan het regentschap een de pêche aericht, die; naar de fFiener Allge- meine Zeilung bericht, aldus luidde: „Ont houdt u van alle politieke fouten, welke uwe zaak slechts kunnen benadeelen. Ik zal nimmer als vorst naar Bulgarije terug- keeren, ook al herkoos mij de Sobranje, ook al gaf heel Europa er zijne toestemming toe." Deze depêche nu hebben de regenten op hunne rondreis aan alle vurige aanhangers van den Battenberger laten lezen, en deze werden alleen daardoor verhinderd, hem we der tot vorst te kiezen. De neining daartoe was echter, vooral de kringen vanhetOost- Roemelisehe leger, nog in het geheel niet verdwenen, hetgeen ook de nieuwe reis der regenten naar Philippopel heeft noodzakelijk gemaakt. AMERIKA. Het rapport van den ingenieur van het Panamakanaal luidt hoogst ongunstig. 80 zwarte en 30 blanke arbeiders zijn ge storven. Men voorziet eene staking. WEST-INDIE. Den 25n Mei is de heer gouverneur der kolonie op eene inspectiereis gegaan naar het 4e en 5e district van dit eiland. ZHEG. wordt door verscheidene personen vergezeld, waaronder de commandant van het station schip en eenige hoofdambtenaren. Door den gouverneur der kolonie is aan den heer L. B. Smith concessie verleend tot het daarstellen van een pontonbrug tus- sehen de stad en de overzijde. Voor het volgend jaar zal het werk gereed zijn. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 18 Juni. {Part tel. Hbl.) De rijksdag is heden gesloten met eene rede van den minister Von Bötticher, waarin deze op bijzonder verlangen des keizers den afge vaardigden dank betuigde voor hun ar beid, waardoor het leger is versterkt en de toestand der geldmiddelen is verbeterd door het vinden van nieuwe bronnen van inkom sten. De rede des ministers maakte grooten indruk. LAATSTE BERICHTEN. De heer V. A. F. Deelen arts heeft bedankt voor zijne betrekking van inwonend assistent in het binuen-gasthuis te Amster dam aan de afd. van prof. dr. D. v. Haren Noman. Ter gelegenheid van den 72n gedenk- dag van den slag bij Waterloo wapperde heden van den Haagschen toren en van den toren van het stadhuis aldaar de oranjevaan. De feesten ter viering van het 5-jarig bestaan van de Roei- en Zeilvereeniging „Hollandia", zijn heden met een zeilwed strijd op het Brasemermeer begonnen. De verslaggever van het Hbl. meldt: Toen ik hedenmorgen mij opmaakte, om ten wedstrijde te trekken, was mijn hart minder beklemd dan het vorige jaar. Toen dreven wolken aan den hemel, die niet veel meer dan natte pakken beloofdentoen was het aantal belangstellenden betrekkelijk klein, dat den wedstrijd wilde bijwonen. Doch nu zou er feest gevierd worden; 's middags de wedstrijd en feestmaaltijd, 's avonds gondel- tocht, bal champêtre en vuurwerk, en morgen de roeiwedstrijd, mij dunkt redenen genoeg

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2